Bojova plemena psu, jsou to zbrane?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
joot

Příspěvek od joot » 08 lis 2005 08:59

Ještě k tomu vztahu dětí a psa - podle mě jsou pěkná pitomost výkřiky typu "vhodný k dětem", "naše děti miluje a nikdy by jim neublížil". Jak jsem apoň já poznal psychologii psů, tak pes má děti v hierarchii smečky zařazené tak možná na svojí úrovni ale spíš níž. Takže různé "hrubé" zacházení ze stran dětí překousne, ale vnitřně pořád ví, že je to "mimo pravidla", protože v normální situaci by aspoň "varoval". A pak se občas (sice zřídka, ale přece) stane, že mu dojde trpělivost.


mirous
Příspěvky: 28
Registrován: 24 srp 2005 08:11
Bydliště: JM

Příspěvek od mirous » 08 lis 2005 09:34

Rozhodně bych nedělil psy podle plemen. Sám mám zkušenosti
s jezevčíkem, co pokousal celou rodinu a se staf. bulteriérem,
co neublíží ani kuřeti. Jediná možnost podle mě buď na vodítku
nebo s košíkem. Problém ale vzniká u loveckých psů, kteří se musí
pohybovat volně. Rozhodně ale musí majitel nést odpovědnost
za to co pejsek provede. Ale hlavně dbát na dodržování.
Běhá ti po parku pes bez košíku, zaplať.
Zdenek
Příspěvky: 105
Registrován: 06 říj 2005 14:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Zdenek » 08 lis 2005 09:45

Pepa píše:Ne všichni jsme kynologové. Může mi někdo z Vás vysvětlit, proč na někoho (třeba mě) psi jdou a na jiné ne? Chodím z práce po louce, kde je pejskařů hodně. Když odhlédnu od skutečnosti, že každou chvíli do něčeho šlápnu, tak mě rozčilují chovatelé, kteří neokřiknou svého psa, ale mě, ať si dám pozor, že jejich miláček například nemá rád lidi s čepicí... Tak takové upozorňuji, že by se měli bát o svého psího kamaráda a ne o mě. Myslím, že jsem si už ty své pejsky i s jejich majiteli vychoval. Když jdu kolem, tak je pes u pána nebo i na vodítku. A je klid! Ale jak by případný útok řešil můj dvanáctiletý syn, který nemá zbroják, to nevím.
Souhlasím s Andym, že platné zákony stačí. Ale jak si vynutit jejich dorižování?!
Zdar Pepo,
to co popisuješ, přesně vím o co jde. Pes má vyvinuté obrovské mimosmyslové vnímání. Takové ty věci mezi nebem a zemí. Jde o to, že cítí podvědomě strach člověka který se psů bojí a také to, že určitý člověk nemá psy v lásce. Podíváš se na psa a v duchu si řekneš: Co čumíš podvraťáku a pes se rozštěká. Příklad je moje žena, která psy vůbec nemusí(hlavně že jsem domů přitáhl pitbula ale zvykla si). Stalo se to už tolikrát, že si toho nešlo nevšimnout. Jdeme spolu na ulici nebo odlehlém místě, nikde nikdo a najednou se vynoří pes jakékoliv rasy a velikosti samozřejmě bez vodítka, páneček kdovíkde, mě si nevšimne a na ni se rozštěká. Vždy to komentuji, že pes pozná satana. Další příklad je můj bývalý kolega z práce nenávistný nepřítel psů, ale také se jich hodně bojí. Prováděli jsme opravy u lidí v bytech, zazvonili jsme a z bytu vyběhl pes majitelů a okamžitě se na kolegu rozštěkal mě si samozřejmě nevšiml.

Je pravdou, že jedna z částí výcviku ruských Specnaz, je zabití psa holýma rukama.Jsou pro tyto účely používáni odchycení psi velkých plemen, které nechávají vyhladovět jsou týráni a na pokraji šílenství postaveni před člověka. Údajně, když člověk jednou holýma rukama zabije psa, nejen získá nadosmrti duševní převahu a nikdy se žádného psa nebude bát, ale také jen pohled takového Specnaz dokáže( a je to možná zase to mimosmyslové vnímání) že i strážní psi uhnou pohledem nebo se přikrčí na znamení slabosti a podrobení.
A na závěr ještě: Skupinka tvrdších hochů přes zbraně a bojová umění chtěla vyzkoušet, co je pravdy na tom, že útočícímu psovi je opotřeba dát tvrdou ránu pěstí do otevřené mordy, že pak změkne.
Pes byl rozdrážděný dobrman a figurant měl raději kevlarovou rukavici. Dopadlo to tak, že pěst nebyla tak rychlá jak psí tlama, rukavice to neustála a pán šel na šití po hlubokém pokousání.

To je vše, jdu venčit psa. Zdar.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 08 lis 2005 09:48

joot píše:Ještě k tomu vztahu dětí a psa - podle mě jsou pěkná pitomost výkřiky typu "vhodný k dětem", "naše děti miluje a nikdy by jim neublížil". Jak jsem apoň já poznal psychologii psů, tak pes má děti v hierarchii smečky zařazené tak možná na svojí úrovni ale spíš níž. Takže různé "hrubé" zacházení ze stran dětí překousne, ale vnitřně pořád ví, že je to "mimo pravidla", protože v normální situaci by aspoň "varoval". A pak se občas (sice zřídka, ale přece) stane, že mu dojde trpělivost.
Nejsem sice kynolog a rozhodně se nechci hádat o něčem, čemu zas až tak moc nerozumím (ve psech se nevyznám, to spíš v kočkách), ale měl jsem vždycky dojem (a nikdo, vč. několika dlouholetých majitelů psů mi to nevyvracel), že pes jakéhokoli člověka ve "smečce" respektuje jako výše postaveného bez ohledu na věk (Jak by pes poznal, že dítě je dítě? Rozdíl proti dospělému pozná určitě, ale co pro něj ten rozdíl může znamenat?). Takže tohle konstatování mi připadá poněku diskutabilní.

Faktem je, že psy jě těžko registrovat, protože, jak už tu napsal mirous, nebezpečný může být každý pes, když se naštve, a koneckonců i téměř každé zvíře (mám obrovského kocoura a když začne řádit, tak se mu občas preventivně klidím z cesty). Pes má jen proti jiným zvířatúm tu výhodu, že je věrný svému pánovi, a lze ho na někoho poštvat, ovšm jistě bychom našli i jiná taková zvířata. Takže by nejspíš nestačilo registrovat bojová plemena, dokonce by nestačilo ani registrovat všchny psy, bylo by nutné registrovat všechna zvířata od veloksti křečíka... Takže se bojím, že to celé je trochu scifi, ovšem kdyby to nějak šlo...
joot

Příspěvek od joot » 08 lis 2005 09:53

mirous píše:......... Běhá ti po parku pes bez košíku, zaplať.
No pozor, sám jsem to řešil s policajtama, když mi psa napad rotvajler a tvrdili mi, že v Praze (možná jenom Prha3 - bůhvíjak to s těma vyhláškama je) může mít jakéhokoliv psa na volno a bez náhubku. Stačí, prej když prokáže, že psa ovládá - přivoláním. A volné pobíhání psů v parku snad řeší každý řád parku extra.
joot

Příspěvek od joot » 08 lis 2005 10:09

Slim Jim píše: .... (Jak by pes poznal, že dítě je dítě? Rozdíl proti dospělému pozná určitě, ale co pro něj ten rozdíl může znamenat?). Takže tohle konstatování mi připadá poněku diskutabilní.
No já tedy nevím, jestli psi se kterýma já mám co dočinění jsou nějak extra inteligentní :) A jak pozná že dítě je dítě? Neřeší, že je dítě, ale že je to podřízený tvor. Pokud tedy u vás doma nerozkazují děti tobě :) A že je to ještě mládě pozná taky - proto tolik trpělivosti, normální pes taky nechá stěně na pokoji, a snaží se ho jenom varovat. A že se každý pes přirozeně snaží zaujmout co nevyšší místo ve smečce je taky přirozený od přírody, pak už jenom záleží jakejma prostředkama mu to místo vykážeš. No a ty prostředky, který mu potom ukazujou děti jsou pro něj poněkud nejasný a bez pravidel, tak to moc nebere i když ví, že "nesmí".
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 08 lis 2005 10:43

Ale to se opět dostáváme ke starému problému, totiž že to není ani tak ve zvířeti jako takovém, ale spíš ve výchově, v tomhle případě i ve výchově dětí. Nejsem přesvědčen o tom, že pes pozná, zda rozkazuju já synovi nebo syn mně. Takže je potřeba dávat psovi jasně najevo, že pánem jsem tu já, a děti vést k tomu, aby mu to dávaly najevo taky, pokud možno stejnými prostředky, jako mu to dávám najevo já. Jak říkám, nejsem kynolog, mám jen kocoura, který je navíc doma pánem spíš než já :cry: , a možná si to skutečně představuju jako Hurvínek válku, ale takhle by to mohlo fungovat, ne? Rád bych, aby se do debaty zapojil někdo v tomto směru skutečně erudovaný a tenhle problém objasnil...
Návštěvník

Zůstávám v anonymitě :-)

Příspěvek od Návštěvník » 08 lis 2005 11:20

Napište do googlu "volné pobíhání psů" (i s uvozovkami) a aniž bych vám prozrazoval, kde bydlím, okamžitě zjistíte, že ve městech bývá obecně závaznou vyhláškou volné pobíhání psů zakázáno, nebo umožněno jen na výslovně vyjmenovaných místech.
Proto trvám na svém názoru, že pes který zaútočí na dítě (které ho klidně třeba "vyprovokovalo") je dle zákona zbraň, pokud dojde ke kousnutí nebo i jen šťouchnutí a třeba pádu dítěte z lavičky, přičemž rodiče sedí na vedlejší lavičce, má prostě páníček psa smůlu a pes rovněž, pokud se něco stane a na to něco dokáže lékař napsat na papír diagnózu, tak jde o tresný čin ublížení na zdraví, z nedbalosti nebo ne, to je jedno. Soud, rozsudek, minimálně zabavení věci (psa!) a hotovo.
V případě, že rodič (nebo kolemjdoucí) psa během útoku zlikviduje, je dle našich současných zákonů v právu a hrozí mu maximálně žaloba za poškození věci, přičemž pes do 5 000 Kč se soudně nebude řešit v žádném případě, a těch je většina. Zbytek by se mohl, ale pro každý soud je věc jasná - společensky nebezpečnější je kouslý člověk než mrtvý pes. Opět není co řešit.
Chápu majitele psů tady na fóru, že jsou z toho smutní, ale takhle to je. Vždy když to zkusíte zamlžit, že by pomohla regulace plemen nebo že pes za to někdy nemůže, já to zase (a rád) odmlžím. Kdo si může dovolit být tolerantní, ať je tolerantní, ale na koho se řítí pes, ať ví, co může dělat, a pokud možno ať udělá. Smrt psa, který kousl dospělého chlapa, je jediná prevence před tím, že by příště (ten pes :-) ) mohl zabít někoho dalšího (nemusí jít o zde stále omílané dítě). Je to jako s grázly co přepadají babičky kvůli pár stovkám, jenže ty zabít nesmíte. Psa ano, a bez obav.
joot

Re: Zůstávám v anonymitě :-)

Příspěvek od joot » 08 lis 2005 11:43

Anonymous píše:Napište do googlu "volné pobíhání psů" (i s uvozovkami) a aniž bych vám prozrazoval, kde bydlím, okamžitě zjistíte, že ve městech bývá obecně závaznou vyhláškou volné pobíhání psů zakázáno, nebo umožněno jen na výslovně vyjmenovaných místech.
Proto trvám na svém názoru, že pes který zaútočí na dítě (které ho klidně třeba "vyprovokovalo") je dle zákona zbraň, pokud dojde ke kousnutí nebo i jen šťouchnutí a třeba pádu dítěte z lavičky, přičemž rodiče sedí na vedlejší lavičce, má prostě páníček psa smůlu a pes rovněž, pokud se něco stane a na to něco dokáže lékař napsat na papír diagnózu, tak jde o tresný čin ublížení na zdraví, z nedbalosti nebo ne, to je jedno. Soud, rozsudek, minimálně zabavení věci (psa!) a hotovo.
V případě, že rodič (nebo kolemjdoucí) psa během útoku zlikviduje, je dle našich současných zákonů v právu a hrozí mu maximálně žaloba za poškození věci, přičemž pes do 5 000 Kč se soudně nebude řešit v žádném případě, a těch je většina. Zbytek by se mohl, ale pro každý soud je věc jasná - společensky nebezpečnější je kouslý člověk než mrtvý pes. Opět není co řešit.
Chápu majitele psů tady na fóru, že jsou z toho smutní, ale takhle to je. Vždy když to zkusíte zamlžit, že by pomohla regulace plemen nebo že pes za to někdy nemůže, já to zase (a rád) odmlžím. Kdo si může dovolit být tolerantní, ať je tolerantní, ale na koho se řítí pes, ať ví, co může dělat, a pokud možno ať udělá. Smrt psa, který kousl dospělého chlapa, je jediná prevence před tím, že by příště (ten pes :-) ) mohl zabít někoho dalšího (nemusí jít o zde stále omílané dítě). Je to jako s grázly co přepadají babičky kvůli pár stovkám, jenže ty zabít nesmíte. Psa ano, a bez obav.
A co jako máme dělat až se na nás bude řítit pes? Skákat snožmo? To sis to holenku poplet, to se dělá, když spadnou dráty vysokého napětí.
Návštěvník

To je tvůj problém co uděláš

Příspěvek od Návštěvník » 08 lis 2005 11:51

Pro mě je důležité aby napadaný věděl co může. Netvrdím nic o tom, že musí.
Pokud máš zkoušku z vyhl. 50/78 a dělal jsi někdy v režimu příkazu B, tak mě poučuj, jak se skáče snožmo v blízkosti drátů spadlých na zem, jinak jsi mi ale k smíchu, nezlob se.
Napsal: Lugerman

Příspěvek od Napsal: Lugerman » 08 lis 2005 12:07

Koukám, že se to celkem rozjelo, tak když už jsem ten autor, měl bych taky pár názorů.

1. Chov psů měl být v tomto státě už dávno ošetřen zákonem. Jednotlivá města sice mají své obecně závazné vyhlášky, ale problém je v tom, že je každá jiná a taky jich bylo už ne zrovna málo zrušeno ústavním soudem jako protiprávní. Majitelé musí být zodpovědní za chování svých miláčků a také musí být za to chování tvrdě postihováni. Jen tak lze dosáhnout toho, že si uvědomí, že nejen při tom když vidí policistu nebo někoho kdo jim dělá problémy, dají psovi vodítko a náhubek.

2. Dle mého názoru je pes každopádně zbraň a to velmi nebezpečná. Zákon se na to asi dívá trochu jinak(jak už bylo řečeno, psa považuje za věc). Zbraň je vše čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším, pes by měl být tedy zbraňí v případě, kdy by byl poštván pánem. Jednalo by se tedy o útok se zbraní. V ostatních případech by se jednalo o nedbalostní delikt. Nevím o případu, kdy by to bylo takto posuzováno, jestli o nějakém víte docela by mě to zajímalo.

3. Bojová plemena by měla být určitě evidována a zejména majitelé a chovatelé by si měli uvědomit, že nemůžou psa prodat každému kdo si řekne. Mám dost špatné zkušenosti s tím, že si každý kdo má trochu peněz, koupí takového psa, neumí ho vycvičit, ale myslí si kdoví co.

4. V panelákových bytech bych vůbec chov psů od určitého vzrůstu, dejme tomu 25 cm. zakázal. Znám spoustu případů kdy žije ve 2+1 čtyřčlenná rodina a jeden nebo dokonce dva psi vzrůstu německý ovčák a spol. Že se takový pes v tom bytě trápí je myslím jasné a to nemluvím a tom jak se to podepíše na jeho psychice.

5. Tvrzení majitelů psů, že zrovna ten jejich miláček poslouchá na slovo je totální hloupost. Do hlavy psa nevidí nikdo, byť by ho měl sebelíp vycvičeného. Zažil jsem už několikrát taková tvrzení a zanedlouho se pes vytrhl a utíkal pryč po ulici přímo mezi jedoucími auty. Třeba jen proto, že je zatížený na ptáky, kteří mu zrovna přeletěli přes nos. I ti nejlépe vycvičení speciální a policejní psi mají takovéhle zkraty.

6. Je hloupost tvrdit, že stačí mít psa na vodítku nebo s náhubkem. Když je pes pouze na vodítku, tak ho kolikrát nemusí majitel udržet. A co dokáže udělat pes na volno s náhubkem na tlamě, asi pochopí každý koho už takhle praštil třeba ovčák nebo rotfík do holeně.

Možná se to někomu může zdát tvrdé, ale psy mám rád a tyhle názory mám čistě díky praxi, to mi můžete věřit.
joot

Re: To je tvůj problém co uděláš

Příspěvek od joot » 08 lis 2005 12:37

Anonymous píše:Pro mě je důležité aby napadaný věděl co může. Netvrdím nic o tom, že musí.
Pokud máš zkoušku z vyhl. 50/78 a dělal jsi někdy v režimu příkazu B, tak mě poučuj, jak se skáče snožmo v blízkosti drátů spadlých na zem, jinak jsi mi ale k smíchu, nezlob se.
Koukám, že ty startuješ na jakýkoliv škrtnutí :) Neber se tak vážně, úplně mám pocit, že žádný z oborů lidské činnosti ti nezůstal utajen.
Zdenek
Příspěvky: 105
Registrován: 06 říj 2005 14:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Zdenek » 08 lis 2005 13:00

Pes od malička prochází jednotlivé etapy svého vývoje tak jak člověk. Jako štěně přijde do rodiny a děti jsou pro psa postaveny na jeho úroveň, tak je chápe s nimi soutěží a chce si hrát. Pes většinou přilne k paní domu a fena zase k chlapovi, není to pravidlo, ale většinou to tak je. U bojových plemen pes miluje svoji rodinu bude ji chránit proti celému světu ale jednoho páníčka bude mít úplně nejraďeji. Jak štěně roste, dostává se do puberty, kdy začne zkoušet, co si může dovolit přestává poslouchat a tak jak naše pubertální děti si myslí všichni jsou blbí, nejvíc rodiče.
U boj. psů ješte díky jejich vzrůstající sebedůvěře se začne projevovat snaha o dominantnost v rodině- smečce, dělají to hlavně psi, feny jsou klidnější. V tomto období se nesmí psovi povolit nebo mu naznačit, že se bojím nebo mu jeho chování promíjím. To je pak konec a je po psu. Největší chybou je kromě malé přísnosti nedostatek času, to jste všichni ve svém okolí poznali, že si frajer pořídil pita nebo pod. aby všichni viděli že je king. Pes skončil přivázaný na řetězu a pak z toho vznikají veškeré problémy. Není podmínkou nutně chodit se psem na cvičák, ale naučit ho pezpodmínečně poslouchat je absolutní nutnost pokud chci žít v civilizaci.
Psa mohu mít puštěného bez vodítka musí mít ale náhubek a musím dokázat, že mě poslouchá, přijde na zavolání.
V situaci kdy volně puštěný pes s košíkem se vidá při své váze cca40 kg za kočkou a v obrovské rychlosti to vezme přes pískoviště s malýma děckama, to je katastrofa a nedá se to ani domyslet. Je to příliš reálné. Tak pokud pes neposlouchá na 100% nemohu si dovolit pustit ho z vodítka.



Ještě k těm dětem: nikdy bych nenechal dítě samotné(batole, kojenec ) s žádným! psem jakékoliv rasy ať ho má seberád. Je to jen pes, může dojít ke zkratu a následky jsou tragické. Tak řeči: on má naše děti rád, nikdy jim nic neudělá jsou řeči bláznů. Ani vteřinu bez dozoru!
Zažil jsem u kamaráda na zahradě, kdy si jeho 2,5letý syn hrál na písku s jejich dobrmanem a po chvíli strašně pes kňučel. Představte si jak takový 60kg tele leží na boku, kluk mu sype do ucha písek a on drží a kňučí. Na veterině mu to půl hodiny proplachovali, ale to bylo veliké štěstí, pes si to uložil do hlavy a příště by mohl zareagovat jinak. Od té doby už nikdy nebyl s klukem sám.

Dalo by se toho napsat hrozně moc,chtěl jsem jen trošku vysvětlit z toho mála co vím ať furt neplkáme jen o tom studeným železe. Sakra jak já bych si šel zastřílet, ale až příští týdena to snad už udělám i nějaký testy různých ráží do materiálů co budou po ruce. Zdar.
Návštěvník

Re: To je tvůj problém co uděláš

Příspěvek od Návštěvník » 08 lis 2005 16:49

joot píše: Koukám, že ty startuješ na jakýkoliv škrtnutí :) Neber se tak vážně, úplně mám pocit, že žádný z oborů lidské činnosti ti nezůstal utajen.
Hele, mě vůbec nevadí sem psát - "startovat", jak tomu říkáš.
Náhodou můžeš mít pravdu, píšu sem o dost věcech a budeš
se divit, většinou z osobní zkušenosti, protože ano, skoro žádný
z oborů lidské činnosti mi nezůstal utajen :-) Mám spoustu času
a práci, která mě přivádí do kontaktu s různými lidmi, různými
obory, chápeš?

Tedy - nestartuju, jak podsouváš. Bavím se dotazy, odpověďmi
a reakcemi. není to náhodou účelem tohoto fóra? Někdo se ptá,
někdo odpovídá, někdo se tlemí nahlas, jiný potichu :-)
Pepa

Příspěvek od Pepa » 08 lis 2005 17:30

Zdenek píše: Pes má vyvinuté obrovské mimosmyslové vnímání.
Psiska určitě hodně vycítí, ale mě pokousal vlčák, kterého jsem zaregistroval až zakousnutého do mého předloktí! To znamená, že jsem se ho nemohl bát, ani jsem si zvědavě neprohlížel jeho bělma, protože jsem o něm do poslední chvíle nevěděl. Takže to byl útok něco ve smyslu: Frajere, nelíbíš se mi, dám ti přez držku! Divíte se mi, že na každýho volně běhajícího psa koukám podezíravě?! Zpět k začátku diskuse. Pes, nejenom "bojové plemeno", je zbraň která nemá ani dlaňovou pojistku ani blokaci úderníku, takže je z tohoto pohledu určitě nebezpečnější než koktavý železo, co nosím u pasu.
Odpovědět