Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Fesoj
Příspěvky: 213
Registrován: 25 srp 2010 23:10
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Předovky

Příspěvek od Fesoj » 22 úno 2015 17:44

Jo jo Scout by byl ve sbírce výbornej :-) na emerickejch stránkách jich je naprodej dost jen je dovézt... A i ty krásný úpravy co s nimi dělají a těch doplňků .... Jeden co tu je naprodej jen o 100% předraženej ,ale i tak asi nějakej šílenec ho veme .. cena v USA cca 250 dolarů :)


Arminius HW-4mm"2,5" ,ALFA 420, ALFA 461, Reck Mod.40 Peacemaker 4mm, TOZ 17-01,Slavia 631, Derringer GG .45, GG Eleanor .45, (Dikar)Ardesa Kentucky 45

a stále s ženou....
Uživatelský avatar
Knell
Příspěvky: 14
Registrován: 22 srp 2014 22:12
Kontaktovat uživatele:

Re: Předovky

Příspěvek od Knell » 23 úno 2015 11:39

Potreboval by som radu od prípadných majiteľov pištolky Bounty cal.50 od DP, 16" hlaveň, 12 drážok 1:18 (450mm)... čo by bolo najvhodnejšie tam napchať? Aká strela Vám z toho lieta najlepšie?
Díky...
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 23 úno 2015 16:58

Na této adrese je vše jasně vysvětleno:http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=& ... Lw&cad=rja
Vzhledem k tomu, že hlaveň má 12 drážek, bude pistole vybíravá a bude chvilku trvat, než se najde vhodný náboj.
Uživatelský avatar
Knell
Příspěvky: 14
Registrován: 22 srp 2014 22:12
Kontaktovat uživatele:

Re: Předovky

Příspěvek od Knell » 23 úno 2015 18:30

Aha... bullet! To mi predtým ušlo, díky.
Takže iba gule?
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Re: Předovky

Příspěvek od Fandaks » 23 úno 2015 18:41

Knell: pokud jde o koule, je možné zvolit průměry .490cal, .495 cal. Dřív se dal sehnat i průměr .498, ale dnes už tuto kokilu firma LEE nevyrábí. Flastr z bavlněné tkaniny musíš vyzkoušet a hledat vhodnou tloušťku.

Teď jsem koukal na stránky Pedersoliho a on doporučuje kouli .490 cal. Má na prodej i kokilu .498 cal. Tu bych já osobně nevolil.
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
Uživatelský avatar
Knell
Příspěvky: 14
Registrován: 22 srp 2014 22:12
Kontaktovat uživatele:

Re: Předovky

Příspěvek od Knell » 23 úno 2015 19:03

Jasné, priemery guliek aj hrúbky flastrov si odskúšam, s tým si časom poradím. Moja otázka skôr smerovala takto: realy, minie a ostatné typy striel sa pre takéto stúpanie a počet drážok vôbec nehodia? Proste gule z toho budú lietať vždy najlepšie a na pokusy s ostatnými sa vykašlať?
Uživatelský avatar
fr.sagitarius
Příspěvky: 115
Registrován: 24 bře 2011 12:52
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Předovky

Příspěvek od fr.sagitarius » 23 úno 2015 19:19

Kule, klasickej ogivál, a to je tak asi vše, co má smysl zkoušet. Minie je expanzní střela, a aby dobře lítala, musí se zatěsnit- a k tomu potřebuje pořádnou navážku prachu. Jenže u pistole je to na nic, protože hodně prachu bude hořet ještě po výmetu střely před hlavní. Realy a maxibaly jsou zase kompresní střely, a taktéž potřebujou pořádnej tlak, takže zhruba to samý.
Rozdíl mezi klukem a chlapem je jen v ceně hraček:
AirmaksArms Katran L-HP .22,
KralArms Puncher Breaker .22,
Hatsan Factor Sniper .22
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 23 úno 2015 19:40

Knell: V první řadě si změř hloubku drážek. Pedersoli uvádí jejich počet dvanáct. Jestli jsou hluboké, tak si od někoho vypros na zkoušku krátký REAL. Je to náhrada koule a při stoupání 1:18 by to mohlo slušně lítat. Když neseženeš REAL, tak doporučuju kouli menší a silnější flastr, aby se ti drážky ucpaly. Uvědom si, že dvanáct drážek je celkem slušný obvod. Žádný flastr není plynotěsný, to je jasné.
Jestli jsou drážky mělké, tak kup větší kouli a snaž se to vhodným flastrem ucpat.
Mám s dvanáctidrážkovou hlavní zkušenosti a mockrát mně z ní "bolela" hlava. Dlouho jsem hledal vhodný a hustě tkaný hadr. Nakonec se ukázalo dobré použít silnější látku a menší kuli. Dvanáct drážek tenkou látku prostě moc našponuje. A jestli si můžeš vybrat, raději sáhni po stokrát praných modrákách, jak po nové modrákovině. Je neuvěřitelné, jaký je rozdíl v terči. A jestli nebude k mání sepráná látka, tak novou pětkrát vyper v pračce.
Uživatelský avatar
Knell
Příspěvky: 14
Registrován: 22 srp 2014 22:12
Kontaktovat uživatele:

Re: Předovky

Příspěvek od Knell » 23 úno 2015 19:58

Ďakujem Vám pšátelé!
webbot
Příspěvky: 28
Registrován: 23 úno 2015 19:48

Re: Předovky

Příspěvek od webbot » 23 úno 2015 21:35

Ahoj,

Už dlouho jsem se díval po nějaké předovce, uvažoval jsem o Derringer Great Gun, ale když jsem se stavil do obchodu se na něj podívat, tak na druhý den jsem odcházel ze zakoupenou Vortek™ Ultralight Northwest Magnum typ R-461120-WME - https://www.traditionsfirearms.com/category/Vortek

Verze Magnum nepoužívá systém Accelerator Breech Plug™, kde je výhoda vyšroubování šroubu bez použití nástroje a použití zápalek #209 - které jsou v CR pro skupinu "D" jak jsem pochopil diskutabilní,

viz https://www.traditionsfirearms.com/data ... allout.png

ale je použity Thunder Dome™ Breech Plug + Thunder Nipples se závitem M8 pro zápalku #11 nebo "Musket Caps"

viz https://www.traditionsfirearms.com/data ... nition.jpg

Snažil jsme se přečíst co nejvíce informací o téhle pušce, ale měl bych pár otázek, na které jsem nenašel přesnou odpověď.

1 - piston vs. typ zápalky > byly přiloženy dva druhy pistonů

Thunder Nipples - For Use With #11 Percussion Caps A1407 - tady je to jasné > zápalka #11

Obrázek

Thunder Nipples - For Use With Musket Caps A1408 > můžu použít Perkusní zápalky RWS No.1081, nebo Perkusní zápalky RWS No.1218?

Obrázek

2 - množství prachu

Už se tady někdo ptal, ale raději bych si to upřesnil.

- v Anglickém manuálu je doporučované množství mezi 80 až 150 gr (5,2 - 9,7g) černého prachu
- na dalším anglicky letáčku je doporučeno začít 90-100 gr (5,8 - 6,5g) s 250gr sabot střelou, maximum 150 gr (9,7g)
- na certifikatu od Ardesy je maximum 8g > 123 gr černého prachu a maximální hmotnost střely 35g > 540 gr
- v CZ manuálu je doporučení 1/10 hmotnosti střely a maximum 70 gr (4.5g)

Jak vidíte je v tom chaos. :(

Pro začátek budu používat Sabot střely Hornady 50 Cal Sabot Low Drag™ with 45 Cal 250 SST® Bullet
viz http://www.hornady.com/store/50-Cal-Sab ... ST-Bullet/

Obrázek

Kolik mám sypat prachu? cca 6g podle Angl. manuálu, nebo max. 4.5g podle CZ, nebo se řídit pravidlem 1/10 (1/8 , 1/5) což je cca 1,6g (2g, 3,2g)?

3 - typ prachu

mám používat Vesuvit LC, nebo Vesuvit A1 (podle popisu se pro .50 hodí více), případně kde sehnat doporučovaný Pyrodex, nebo pelety Triple 7 (sype se menší množství -15%, maximum 130gr)?

4 - zastoupení Traditions™ v ČR

Je v ČR nějaký e-shop, kde mají náhradní díly a příslušenství viz https://www.traditionsfirearms.com/cate ... ting-Tools , někde mají, ale většinou pár položek, případně jde koupit v zahraničí?

Předem děkuji za pomoc.

PS: nemáte typ na nějakou slušnou levnou plechovou skříň pro tuto pušku > nechci aby se mi válela jen tak v obyčejné skříni.
Mamron
Příspěvky: 83
Registrován: 04 říj 2011 13:42
Bydliště: okres Nový Jičín

Re: Předovky

Příspěvek od Mamron » 04 bře 2015 20:17

Zdravím , je tady někdo z NJ, kdo střílí předovku? Zajímalo by mě, na kterou střelnici chodíte? Do Oder ? Díky
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Re: Předovky

Příspěvek od Fandaks » 04 bře 2015 21:10

webbot: Neodpovím ti na všechny tvoje otázky, ale aspoň něco podle mých zkušeností. Vortek je především lovecká předovka. Uvedené doporučující dávky prachu jsou možné, ale nikoliv nutné! Budeš střílet jen do papíru a tak z toho vycházej. Já ve své inlaince T/C jsem nepotřeboval sypat víc než 4gramy Vesuvitu nebo o něco míň švýcaráku a přesnost je výborná.
Podobné je to i se zápalkami. Každá bude dobrá! Mušketová je tam hlavně pro spolehlivost zápalu při lovu velké nebo nebezpečné zvěře. Takže tím bych se já nijak nezabýval.
Já jsem také střílel na svých začátcích se saboty. Je to celkem zajímavá ale dost drahá zkušenost. Přesnost oproti olověným střelám nijak podstatná. Je tu ovšem nebezpečí že sabot se otírá o stěny hlavně dost intenzivně protože sabot se nijak nemaže. Dřívější modely sabotovaných střel měly na zadku toho košíčku filcový kroužek který obsahoval tuk.
A protože se saboty nemažou, tak se časem na stěny nalepí nebo napeče vrstva plastu a je asi dost nesnadné ji dostat pryč, tedy podle US střelců. A zase jsme u toho. Pro lov je vše OK protože budeš potřebovat těch střel jen pár. Ale na časté střílení u nás na střelnicích je ten nános plastu dost možný.
DSC01047.jpg
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
Fesoj
Příspěvky: 213
Registrován: 25 srp 2010 23:10
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Předovky

Příspěvek od Fesoj » 04 bře 2015 21:17

webbot :

Naše legislativa je zkostnatělá a jelikož si někdo vyložil předovku respektive In-line (v jedné řadě) Tak se mu znelíbila tato verze zbraně natolik že je tady stejně brzy zakážou... Vadí jim že je kule s prachem a zápalka je hned zasebou tudíž se motaj na verzi děleného náboje...(mimochodem normální replika předovky je též dělený náboj jen s tim rozdílem že zápalka je mimo osu kule ..) a další že zápalky 209 jsou určený zápalky do brok.hilzny při přebíjení. Prostě kydy lidí od stolu co viděli flintu z rychlíku (praví lidé na pravých místech).

Náhradní díly jsou ve zdejších končinách ČR na bodě 0

Něco má Dave guns a též něco Brymová... ALE !!!!!

U Brymů jsou velice nadšení když si tam jdete koupit vůbec cokoliv a nemluvim už ani o drobnostech na perkusáky a předovky . Jejich vyřídilka je famózní když si nevybereš věci přes e-shop a nepřineseš jim objednávací kódy tak ti nepomohou jelikož toho maj tolik že se nechtěj hrabat v šuplíkách... Super !!! Jen tak dál.

Dave je bezva fajn přístup ale mohli by mít daleko více doplňků k puškám i jinejch značek a ne jenom D. Pedersolli prostě rozšířit sortiment i na lacinější a střední třídu.. Tam jsem s nimi spokojen... Jen trochu ty ceny maj šílený.. jak co..

Jinak nikde nic moc neseženeš
Arminius HW-4mm"2,5" ,ALFA 420, ALFA 461, Reck Mod.40 Peacemaker 4mm, TOZ 17-01,Slavia 631, Derringer GG .45, GG Eleanor .45, (Dikar)Ardesa Kentucky 45

a stále s ženou....
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 05 bře 2015 18:22

WEBBOT:
V České republice koupíš Vesuvit LC, možná Vesuvit A1, možná Vesuvit Expres. Na jiné prachy pro předovku si nech zajít chuť.
Náhradní díly u Brýmové, mají je na webu, objednávka je snadná. Můžeme být rádi, že ještě Dave a Brýmová fungují. Naštěstí se dají drobné díly vyrobit v zámečnické dílně.
Jestli si někdo myslí, že množství prachu v 1/10 váhy střely je málo, tak hrubě podceňuje sílu prachu. Ale ten údaj "jedna desetina váhy střely" je zavádějící pojem. Například maxibalu o váze 21 gramů těch 2,15 gramu A1 na 50 metrů stačí. Kouli .45 o průměru 11,3 mm a váze cca 9,12 gramu jeden gram Vesuvitu stačit nebude, je třeba nejméně 1,65 gramu a i tohle množství je tak na hraně minima. Tohle ale nemá smysl řešit, stejně každý musí svou novou pušku vzít na střelnici a nastřelit - začít na té jedné desetině váhy střely a zvyšovat. Princip nastřelení předovky je snad jasný. Rvát do hlavně 5 a více gramu Vesuvitu osobně považuji za bláznovství.
Kolikrát jsme zapomněli nasypat prach a kolikrát jsme povolili šroub na boku (na drumu), podsypali trochu Vesuvitu, šroub zašroubovali a odpálili. Kolik se tam vlezlo prachu - půl gramu? A i tohle množství stačilo vytlačit pevně nabitou kouli, nebo ogivál ven z hlavně. Takže opatrně s prachem.
Uživatelský avatar
Kavy
Příspěvky: 2858
Registrován: 24 bře 2009 19:52

Re: Předovky

Příspěvek od Kavy » 05 bře 2015 20:16

U derringeru od GG jedu s REAL výrobcem maximální navážku 1,5g.
V 3,5" hlavni je to možná plýtvání,ale rozdíl v navážce je v ruce cítit.Zkoušel jsem 1 a 1,2g až mi zachutnalo maximum (které stejně všichni překračují :-) )

U pistole Ardesa Vortek používám také REAL a obvykle 2/3 maxima ,někdy jen 1/2.
Při maximální navážce mám pocit že mi pistole utrne ruce.Přijde mi to zbytečné "huntování" těla i pistole.Rána musí být taková,abych jich dal na "posezení" padesát a nemusel jet ze střelnice rovnou na ortopedii.

Člověk se zakecá ,naláduje a zapomene na prach. U moderních inlinek je to sranda. U derringeru od GG jsem nacpal pod piston co se vešlo a bylo po problému.Správně by se měl derringer nejspíš na noc ponořit do vody, potom kule navrtat a vytáhnout.Ale na střelnici je podsypání pistonu okamžik.
Zajímalo by mě co si myslí o podobném způsobu výrobce.Předpokládám že oficiálně se k podobným metodám bude odvracet zády,ale určitě to taky zkoušeli :-)
Odpovědět