Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 09 led 2020 09:47

Od Pedersoli bych už nekoupil ani šroubek. A s puškou inline nemůžeš chodit na regulerní závody ve střelbě z předovek.


Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 09 led 2020 11:00

Pane Trapere, ide o to ujasniť si filozofiu toho, ku čomu má človek bližšie. V zásade totiť predovky buď sledujú vzory z devätnásteho, dokonca osemnásteho storočia, alebo sú to moderné a moderne dizajnované pušky s takým spôsobom nabíjania, ktorý je podobný tomu starému. Tie prvé sú skôr pre staromilcov - žiadne plasty, žiadne svetlovodné mieridlá, nič len železo, drevo, mosadz, prípadne koža. Zvyčajne náročnejšie na čistiace postupy, keďže bez dnovej skrutky a teda nepriechodzie.
Tie druhé sú zvyčajne samý plast, moderné tvary pažby s lícnicou, svetlovodné meridlá, možnosť montáže optiky, atď. Výhodou inliniek je pohodlné čistenie rúry potom, čo sa vyskrutkuje dnový šroub. Estetika a duch starých čias, prítomné v replikách, inlinkám chýba.
Osobne tieto dve kategórie pokladám za natoľko si vzdialené, že ich ani nespájam. Proste dve kategórie zbraní, používajúce podobný spôsob skladania náboja. To je všetko. Vlastním z každého druhu niekoľko, tak ubezpečujem vás, že človek si príjemne zastrieľa v každom prípade...no ten duch starých čias, železo, drevo a mosadz, to je kúzlo, ktoré moderné inline nemajú.
Čo sa týka Pedersoli, niekto má nepovzbudivé skúsenosti, niekto zas výborné. Voči Ardessám som nič vážne nepočul, až na relatívne nízku životnosť použitých materiálov (čo ale tiež nie je moja skúsenosť, len som počul takú sťažnosť). Každopádne, pre akúkoľvek zbraň sa rozhodnete, veľmi dobre si ju skontrolujte v detailoch.
Osobne by som určite uprednostnil Pedersoli Scout pred akoukoľvek inline, zvlášť ak ide o skladačku - je to príjemná práca, pre strelca hádam najpríjemnejšia zo všetkého. Ako keď si námorník stavia svoju loď.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 09 led 2020 11:30

Předovku si kupují nadšenci střelby z historických zbraní. A jak psal dříve Kentan, pořádná předovka je z oceli, dřeva a mosazi. Ardesa není vůbec špatná pro začínajícího a nakonec i pro pokročilého střelce. Pěkné předovky produkuje firma IWA, pažba je z ořechu, napínáček, slušná ocel.
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 12 led 2020 15:27

No páni, takže tak. Aká otázka taká odpoveď. Takže rozviniem.
Som už na dôchodku. Opatrujem blízkeho príbuzného na plný
úväzok. Z toho dôvodu som prestal poľovať. Som prakticky
pripútaný na miesto trvalého pobytu. To silne ovplyvňuje zasycovanie
duše záujmovou činnosťou. Musím si násť niečo realizovateľného.
Za príhodných podmienok sa môžem uvoľniť na max. 2-3 hodiny.
Cnie sa mi za vôňou prachu a zaľahnutými ušami po dobrej morde.
Riešenie predovka bez papierovania ….
Páčia sa mi staré predovky – romantika a obdiv k zručnosti a jednodu-
chosti. Taký Scout je nielen na búchanie, výborne môže vyzerať aj na stene.
Ale s pucovaním je roboty. Krása na úkor praktičnosti.
In line železo nie je také pekné, ale je praktickejšie. Lepšie sa čistí, dá väčšiu
ranu. Bez problému sa dá nasadiť optika. Nie je to štýlové ale oči už majú najlepšie
za sebou.
Okruh otázok ktoré zaujímajú:
Aké rozptyly sú jednotlivými strelami dosiahnuteľné ?
Na obyčajnom Vesuvite si vedia tieto pušky aj pochutnať, alebo je to len objemové krmivo ?
Dá sa úspešne nahradiť sabot poplastovanou strelou od Mongeľa ?
Ako je to poplastovanými strelami. Olovené strela menovitého priemeru je poplastovaná a
teda väčšieho priemeru, alebo sa pre poplastovanie používa strela menšieho priemeru a
na potrebný priemer je upravená plastom ?
Ergonomika streľby u Scouta – bol som zvyknutý na pištoľovú rukoväť ?
Ako funguje ten strike fire ?
Stojí tá povrchovka /terra cota ?/ za voľačo, alebo to je len návnada ?

Momentálne mi je jedno, že sa in line flintou nedá súťažiť s inými.
Zatiaľ budem sám so sebou. Bežia na Slovensku vôbec nejaké súťaže ?

Atď., Atď. ………

Nechcem byť nezdvorilý k autorom doterajších odpovedí. Položil som obecnú otázku
a dostal som ekvivalentné odpovede. Takže tak. No a teraz mi naložte.
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 12 led 2020 15:30

Ešte dodatok, čo je to IWA, zatiaľ som na také predovky nenarazil ? Kde sa dajú nájsť produkty ?
Produkty Investarms sú kvalitou niekde medzi Ardesou a Pedersolim ?
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 12 led 2020 18:40

Pro Traper:
Možná si někoho proti sobě popudím, ale přesto mi to nedá.
Jaké máš možnosti střelby z předovky na střelnici? Píšeš o velkém nedostatku času. Kolega měl podobný problém, ale na střelnici musel jezdit autem a mohl střílet jenom v pevně daný čas. Ale pořád chtěl střílet!!! Tak jsem mu poradil kvalitní plynovku české produkce s optikou, typu snajperka. Střílí si u baráku na zahradě kdy chce, díky optice i za tmy a nemůže si to vynachválit. A ještě si u toho dá pivečko nebo kafíčko. Na předovku už dávno zapomněl.
A teď budu upřímný. Předovkám se věnuji 35 roků, vč. střelby na mezinárodní úrovni. Moje začátky byly kruté, byl jsem ve všem odkázán jenom sám na sebe a především na metodu hokus pokus. Internet nebyl, málo kdo co věděl. Obchod se zbraněmi byl v Praze jeden, v Lověně neměli ani diabolky. Třeba kleště pro jednu pušku jsem nechával dělat a kupoval patery. A pak je zase se ztrátou prodával. Jednu pušku jsem učil střílet 13 roků a až loni se mi to konečně podařilo. A ty se ptáš na mnoho věcí stylem pánové mám problém - tak raďte. Na některé Tvoje dotazy bych Ti uměl odpovědět (tykám Ti, jsem taky důchodce), ale z principu odpovídat nebudu. Připravil bych Tě totiž o ten nejkrásnější pocit střelce z předovky - funguje to, na co jsem musel přijít já sám.
A abych alespoň vrátil dluh těm pár kolegům, kteří mě v mých začátcích vedli (pan Kapitán, pan Sofilkanič), tak jsem před lety napsal seriál do Střelecké revue o sportovní střelbě z předovek. Samozřejmě, od té doby uplynulo mnoho vody a mnoho novinek přibylo (injanky, saboty, nové prachy vč. Vesuvit LC1, LC a LC2 a další), takže moje psaní neobsáhlo vše. Ale opravdu mnoho střelců mně za tento seriál poděkovalo.
A musím se přiznat, vzhledem na současnou legislativu a zasraný Brusel, že i já přemýšlím o plynovce. Akorát zahradu mám dál, než střelnici. A navíc nevíme, jak to dopadne s olovem. Pokud ho zakážou i na uzavřených střelnicích, což reálně hrozí, tak nám budou předovky k prdu. Na střelnici nás s ní nepustí a mimo střelnici s nimi nebudeme moci. Takže hrozí nebezpečí nedostatku vrutů, hřebíků a hmoždinek.
Přeju Ti šťastnou ruku v rozhodování se. A omlouvám se za upřímnost !!!
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 12 led 2020 19:22

Myslel som si, že som vstúpil do fora nadšencov, že tu nehrozí boj o zisk, či prestíž a nadšenci si navzájom pomáhajú a odovzdávajú skúsenosti, veď ide hlavne o relax. Svätá prostota.
Po poslednej odpovedi to vidím skôr na stratu času na oboch stranách. Ospravedlňujem sa za svou priamočiarosť a prostotu. Ďakujem za odpovede. Ostáva mi len jedna otázka načo je potom takéto fórum ? Ale to už je bezpredmetná otázka.
Pokoj v duši všetkým ľuďom dobrej vôle.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

blecha.z

Příspěvek od blecha.z » 12 led 2020 19:44

Traper:
Pane Trapere. I laciná předovka plněná Vesuvitem je schopná dát dobré výsledky. Viz příloha. (pozn. už nikdy se mně to znovu nepovedlo) A dnes se navíc dodává Vesuvit výběrový. A čištění? Klasická předovka je na pucování velmi snadná - vyhákne se hlaveň, vyhodí zámek, hodí se to do kýble horký vody, vypucuje, vysuší, složí. Inline mně přijde více pracná. Ale to nic, křesadlovka, i když od Ardesy, je srdeční záležitost. Má eleganci, styl a předkové ji skutečně dobře vymysleli. Pažbu jsem dělal z mahagonu, takže vyniká i kombinace mosazi a načervenalého dřeva.
Pavelsakal1955: jsem jen o rok starší, kolik nám toho života, střílení z předovky a zdravíčka zbývá? Nemá smysl polemizovat o zákonech a možnostech. Dokud to půjde, zajedeme si na střelnici s předovkou. A pak se uvidí.
Málem bych zapomněl - tady je ten IWA https://www.zbrane-dave.cz/katalog-zbrani/investarm/


Oblekovice 14 června 2012 001.JPG
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: Předovky

Příspěvek od Igrlik » 12 led 2020 20:02

traper: Poplastované strely robí Mongel pre prebíjanie jednotných nábojov. Sú z tvrdšej zliatiny, teda do predoviek nevhodné. Ako iste vieš, do predoviek patrí predovšetkým čisté olovo.
Vesuvit je dobrý materiál, ak sa s ním človek má chuť pohrať, môže dosiahnúť aj uspokojujúce výsledky. Rozhodujúce je, čo pokladá za uspokojujúce :wink:
Vďaka globalizácii je tu možnosť aj kvalitnejších prachov, ale nemyslím, že to je rozhodujúce.
Rozhodujúce je, či na mieste Tvojho trvalého pobytu (v adekvátnom dosahu) je strelnica, kde by si mohol využívať pôvab a uspokojenie z vône čierneho prachu. Lebo to v žiadnom prípade nie je zábava bez zbrojáku na záhrade...
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 13 led 2020 13:30

. Má eleganci, styl a předkové ji skutečně dobře vymysleli.

S tím naprosto souhlasím.
Ale je odsunuta do dějin zadovkami. Kdo dnes máčí péro v kalamáři? Kdo píše plnícím pérem? Bylo vytlačeno kuličkovou tužkou. Kosy nahradily koňské žačky( skutečně dobře vymyšlené), ty samovazy, ty zase kombajny - mám pokračovat? Kosou už nikdo neseče ani v zapadlé vesnici.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 13 led 2020 14:59

Ale no tak. Proč ten útok. Zažil jsem v ordinaci u doktora - měřil mně tlak. Měl parádní tonometr posledního typu. A nějak mu to nespolupracovalo s počítačem. Zavrčel, sáhl do šuplíku, vytáhl starý rtuťový a tlak změřil. Jako důchodce jsem si už nekoupil tiskárnu. Pokud potřebuju vyplnit formulář, vytáhnu zpod postele psací stroj, práce je hotová hned.
Tohle je vlákno o předovkách - muzzleloading guns. Pavelsakal1955 se svou starou křesadlovkou originálem nastřílí lepší terč, jako borci s kosou. A nastřílí to pravidelně, ne náhodou. Víte pane Igorku, na střelnici máme občas samopalníky. To je děs, když přijedou. Vždy plné auto. Každý má plnou tašku napáskovaných zásobníků. Než já nabiju, oni vyprázdní zásobník a jdou k terči. Nekoupí si kukr, ne. Jdou pomalu, celá skupinka, pokecají u terče a jdou pomalu, klidně, zpět. Když přijedou, je lepší utéct.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 142
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 13 led 2020 16:33

Omyl, kosy nahradil BREN, nie kombajny :lol:
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 13 led 2020 17:57

S tím naprosto souhlasím.
Ale je odsunuta do dějin zadovkami. Kdo dnes máčí péro v kalamáři? Kdo píše plnícím pérem? Bylo vytlačeno kuličkovou tužkou. Kosy nahradily koňské žačky( skutečně dobře vymyšlené), ty samovazy, ty zase kombajny - mám pokračovat? Kosou už nikdo neseče ani v zapadlé vesnici.
[/quote]
Samozřejmě, ale o to tady vůbec nejde, husími brky už sice nepíšeme, ale neškodilo by, kdybychom tak uměli, jako kdysi naši předkové, alespoň tak pěkně krasopisně. A že plnící péra vytlačily propisky taky není pravda. Éra plnících per není zapomenuta, dneska se žádný ředitel či politik nepodepisuje průpiskou, ale plnícím perem renomované firmy. To znamená, že slouží stejně dobře, jako ta propiska. Navíc to má určitou eleganci. Předovky se nedají srovnávat s kosami a samovazy, předovka je výzva dokázat to, co kdysi naši předkové, nastřílet i s dnes historickou zbraní, nebo s její replikou. Navíc to co napsal Zdeněk, že předovka má eleganci, styl a je dobře vymyšlená je stoprocentní pravda. Koupit si samonabíječku, pytel střeliva a jít dělat díry do terče dovede kdejaký obejda. S předovkou je to oproti tomu kus umu, protože každý prošel obdobím, kdy nefungovalo, mazání, hledala se vhodná střela, navážka, u křesadlovky kámen atd. Takže předovkáři jsou určitá sorta lidí, která si chce z úcty k předkům vyzkoušet to, co fungovalo před lety našim předkům. Nastřílet dobře z předovky není jednoduché a je v tom kus kumštu. Kdo nepodlehl kouzlu předovek, sotva pochopí.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 13 led 2020 18:15

Já vím, já se rád podívám na střelnici na předovkáře, jejich nádobíčko a plně respektuji jejich nadšení. Viděl jsem při střelbě doutnákovou mušketu, kolečkovou mušketu, křesadlovku, perkusní zbraně - je to pěkné, všichni přítomní si to fotí, natáčejí jako kuriozitu ale je to překonané. Ale je taky zajímavé, že předovkáři totéž nedělají zadovkářům. Asi jimi pohrdají. No už v bitvě u Sadové dostaly špičkové předovky na frak od primitivních jehlovek a kolik to poznání stálo životů. Vyrobit vodotěsný kolečkový zámek ve své době byl vrchol puškařského umění a zbraně od Lebedy jsou klenoty. Ale je to historie. Přestal jsem chodit na nádraží když přestaly jezdit parní lokomotivy, už tam nebylo nic zajímavého k vidění ale s tím se nedá nic dělat. Zbyly koleje. Pokrok se nedá zastavit. Z předovek zbyla drážkovaná hlaveň. Já spíše obdivuji ty nepřeberné závěrové systémy zadovek, i ty, které se ukázaly jako slepá ulička. No takový závěr p. Jiřího Čermáka je přímo jak se říká - třešnička na dortu zadovek. Ale třeba se při obnově naší armády zbuduje pluk mušketýru kteří pojedou na horských kolech po cyklistických stezkách bránit hranice naší vlasti. :lol:
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 13 led 2020 18:52

Pane Igorku, pravdu máte nejen Vy, ale i ostatní. Je to taková koncepční záležitosl. Těžko říct, proč někteří chlapi sáhnou po luku, nebo si ho vyrobí. Já osobně považuju Lorenzku pistoli a pušku za nejhezčí kvéry. A jehlovku nemůžu ani cítit, i když dobře chápu její převahu. Malorážku mám řadu let a do dneška jsem zcela nepochopil jak to v tom závěru pracuje. Už mně to kamarádi vysvětlovali několikrát, zbytečně.
V žádném případě nepohrdáme zadovkáři!!! Jen chceme dosáhnout deset desítek v jedné roztrhané díře obtížnější cestou. To je celé. Nezapomeňte, že fabrika vzala papírovou nábojnici, vložila do ní zápalku, nasypala prach a vložila namazanou střelu. Dobře známe vývoj tohoto procesu, máme staré katalogy těchto nábojnic. Fabrika odladila náboj pro danou zbraň dlouhým testováním. Nás jednotný náboj nudí.
Na naší střelnici býval jeden myslivec, který se nespokojil prostým vkládáním koupeného náboje do komory kulovnice. Laboroval s prachem až k dokonalosti. A na střelnici jen jezdil otestovat své závěry. Takže v čem se lišil od předovkářů? A taky jsem viděl terč - velikost hrachu na sto metrů.
Ještě k tomu pohrdání (to rčení mě mrzí). Ono by zadovkářům neškodilo trochu studovat historii střelectví. Jeden ukázal na krupici v kelímku a ptal se, jestli to je prach. Jiný považoval bezdýmák za černý prach. Nepohrdal jsem těmi lidmi, ne. Trpělivě jsem jim to vysvětlil.
Odpovědět