Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 02 led 2020 09:13

A kurýři je běžně nechávají na zápraží pokud nejsou na dobírku. :D .
Pan Rolf žije evidentně mimo EU.


Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 02 led 2020 10:05

Na Sk pokiaľ viem sú voľnopredajné iba predovky do dvoch výstrelov, BP revolvery nie, tie už sú kategória C. Áno, pane al.taylore, žijem mimo Úniu. No i tu to nie je vo všetkých štátoch rovnaké. Kým tu u nás vám príde BP revolver kuriérom na prah dverí, v susednom štáte (dovidím doň z obývačkového okna) vám bez FFL preukazu nepredajú ani jednušku predovku v kamennom obchode.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 02 led 2020 11:12

Tak to je dobré. Já zase z obýváku z kopce nad Opavou vidím do státu kde jsou zatím ,,rewolwery czarnoprochowe bez zezwolenia w sprzedarzy wysylkowej". Takže je tam teoreticky možné to co u vás.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 02 led 2020 12:14

A možno je to tam ešte liberálnejšie než tu - v celej tejto oblasti je to samý štát s reštriktívnym poňatím slobody zbraní, a za menej obmedzujúcimi pravidlami človek musí viac na juh a na západ. Zas s výnimkou Kalifornie, kde sa síce hnedoameričania vo východnom LA strieľajú za bieleho dňa, ale slušný človek je podozrivý ak chce vzduchovku. To som OT, tak naspäť k predovkám. Asi aj poliakov čakajú mierotvorné opatrenia z Bruselu, keďže ČR ten súd o normálnosť a vládu zdravého rozumu prehrala. Vraj sa budú registrovať už nielen expanzy, ale aj všetky predovky.
Pomaly začínam custom výrobu pažby - prvý raz. Mám klátik orecha, no i čerešne. Odporučili by ste mi čo je lepšie?
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 02 led 2020 16:52

derringer píše:
02 led 2020 09:05
Na Slovensku jsou stále perkusní revolvery volně prodejné?
Od 2003 už nie. :x
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 02 led 2020 17:07

Jestli si vybrat mezi třešní a ořechem tak jednoznačně OŘECH. Třešeń je "krátká" a nemá tu pevnost ořechu. Ideální je turecký ořech. Je sice taky krátký proti jasanu, ale pevný. Dláta musí být ostrá! Na závěr použít smirek 2500 a TUNG olej.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 02 led 2020 19:29

Určitě ořech, ale dost záleží i na kresbě dřeva. Staré flinty jsou většinou z radiálních přířezů důsledně bez suků, nebo z kořenice. Před pár lety jsme s jedním truhlářem přeházeli menší hráň ořechových fošen a nevybrali nic. Nakonec se pažba dělala z pěkného javoru.
Tungový olej všichni chválí, ale moc se mi s ním nedařilo. Asi proto, že smirek 2500 jsem v životě v ruce nedržel :D .
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 02 led 2020 19:52

Díky, pane blecho.cz i pane al.taylore. S tou třešní mi šlo skôr o to, že je pekná načervenalá, inak o tom dreve nemám valnú mienku. Uvažoval som na finiš ju nemoriť, iba lakovať. No dám sa podať. Z toho čo píšete mi vyplýva, že jasan by bol ešte lepší než orech. Keďže mám prístup aj k jasanu, chcem sa opýtať: Oplatil by sa jasan viac než orech?
Ten javor...zdá sa mi mäkký. Na Sk z neho bačovia stružlikajú lyžice a črpáky. Jednak nemám javorový klátik (ale to by tu nebol problém), a jednak ma predsa len láka ten orech, alebo jasan.
Šmirgel "2500" som si vyložil ako 250-tku a malý preklep.
Inak som vďačný za každú dobrú radu či skúsenosť - pažbu idem vyrobiť prvý raz, i keď s drevom v určitej miere pracujem už dlho.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 02 led 2020 22:06

Ten javor byl středová fošna z kmene o průměru cca 60 cm (24 palců) bez suků. Po vyřezání středu vyšly dva krásné radiální přířezy, lehce zakřivené tak, že na pažbě pak byly letokruhy pěkně podélně. Navíc jak se strom klátil ve větru, mělo dřevo lehké náznaky zrcátek jako má americký javor. Ten je asi na pažbu nejhezčí. Kousek té fošínky mám někde na půdě. Na kratší pažbu (Hawken?) by to možná vyšlo. Na pistoli určitě.
Nejmenší zrnitost smirku používám 600 na železo a 400 na dřevo. To pak dohlazuji dřívkem jak jsem psal výše.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 03 led 2020 08:25

O žádný překlep v zrnitosti smirku nejde! Skutečně se jedná o smirek 2500. Tisícovku smirek používám na dokončení práce, ale 2500 pak na leštění dřeva. Dřevo ořechu, nebo mahagonu, je pak jako sklo. A pak olej Tung, nebo lněný. Připadne mně, že barva dřeva je trochu jiná použitím jednoho, nebo druhého oleje.
Jasan je pevné a houževnané dřevo. Má dlouhá vlákna, což se u
barva dřeva .JPG
mně pak ukázalo jako mínus při dlabání dlátem - vyštípla se dlouhá tříska a celá práce skončila. Ale bude to rukama. Nakonec jsem použil to, co bylo doma - sto let starý dub, tedy pokácený před sto lety. Dřevo se drobilo, ale jiný nebylo.
Turecký ořech, nebo mahagon.
strelec3751
Příspěvky: 610
Registrován: 30 bře 2012 18:55
Bydliště: východní okolí Prahy

Re: Předovky

Příspěvek od strelec3751 » 05 led 2020 12:41

Před nějakým časem jsem doprovázel loveckého hosta při lovu na bažanty. Měl dvě brokovnice, na první pohled s novými, nezvykle lehkými pažbami z třešně. Na těchto honech lovci vystřílí několik stovek ran. Pro tohoto lovce hon skončil ještě před polovinou. Obě pažby praskly, naštěstí to nebylo najednou při samotném výstřelu. Takže na výkonnější zbraně asi třešeň ne.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 05 led 2020 13:00

Ďakujem, pane blecho.cz i pane strelče3751. Ide o pažbu na pomerne silný BP kaliber .50, tak pridáva sa aj pevnostný dôvod, prečo třešeň nie. Ako vravím, okrem peknej farby na tom dreve nenachádzam ktovieako dobré vlastnosti. Mal som v minulosti väčšiu zásobu ovocného dreva - jablone, hrušne, třešne. Ani len nekúrili (netopili) dobre :? Idem dnes do apalačských hôr zabehnúť BP revolver .44 Remington a na Thompsonke odskúšať ogivály z nových klieští Lee Precision. Lacné už napohľad, odlieva sa do nich zle, olovo musí byť veľmi prehriate, pretože hliníkové kokily tak chladia, že prvých desať pokusov nepoužiteľné brmbolce. Aj zvyšok, celá moja nočná práca v kuchyni, je tretia akosť. Možno sa to musím lepšie naučiť (robil som to ešte len tisíci raz), no zatiaľ niet čo dobré povedať.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 05 led 2020 13:37

Kleště musí být nahřáté. Odlévám na Propan-Butanu a kleště mám položené vedle nádoby na olovo tak aby je plamen lehce zahříval. Pak se snažím odlít co nejvíce střel v kuse (ale nedivočit) ať má kokila pořád přibližně stejnou teplotu. Zpočátku jsou taky zmetky, ale pak už to jde v pohodě. Ti co odlévají na originální elektrické pícce nechávají kleště nahoře nad olovem, nebo rožkem namočené v tavenině, případně předehřáté jinak.
Vždy jsem odléval jen do kleští Lee, nebo Homemade. Chce to jen cvik a trpělivost. Zvláště u jiných tvarů než je koule.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 06 led 2020 12:58

Jo, šlo o ten nezvyk na hliníkové kliešte. Strely sa však osvedčili, lietalo to relatívne presne, nabíjali sa dobre, výsledný dojem fajn. Vzhľadom k hmotnosti vhodné na poľovku, spolu s plnou navážkou prachu je tam už cítiť (a počuť :D ) výkon. Tak možno sa podarí toto leto medveď alebo los. Zato s revolverom bola trochu oštara - pri každej strele popadali z niektorých pistonov zápalky. Boli to 11-tky, vyskúšame 10-tky, uvidí sa. Inak je to až kupodivu presná hračka, vzhľadom k najskromnejším mieridlám aké len sú. Môj neveľmi skúsený kamarát sa bezpečne strafoval do terča na vzdialenosť dvesto stôp, čiže asi 60 metrov. Lepšie než ja. Napokon sme sa ustálili na 25 grainoch prachu a sférickej strele ako subjektívnom optime pre tento revolver.
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 08 led 2020 18:10

V obore BP som začiatočník. Uvažujem o kúpe predovky. Váham medzi Pedersoli scout kit a inlain Ardesou.
Aký majú názor tunajší matadori ? Budem vďačný za každý názor, či radu.
Odpovědět