Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: GunShop.cz, Moderátoři

Odpovědět
blecha.z

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 01 pro 2019 16:48

Kouknul jsem na fotky, proč bys dělal novou pažbu. Není to terčovnice, spíš kvér na přežití. Potom se plast hodí víc.

martin1976

Příspěvek od martin1976 » 01 pro 2019 20:52

Rolf, zálesák,
kde sa dá u nás zohnať Traditions Buckstalker? Prechádzam predajne v ČR a SR a výber je už naozaj slabý. Pred rokmi ešte bolo z čoho vyberať (teraz myslím predovky Ardesa).
Rolf, zálesák

Příspěvek od Rolf, zálesák » 02 pro 2019 11:54

Pane Blecho.cz, je to fakt kvér na prežitie, no prežijem lepšie, ak sa mi puška bude trochu páčiť :D . A drevo, menej trvanlivé než plast, ešte stále vydrží o pekných pár rokov až desaťročí dlhšie než ja, keďže mám nakročené k šesťdesiatke. A samozrejme BuckStalker nie je terčovnica, no ja s ním terčujem a aj budem, lebo strieľať predovku - ako všetci v tomto vlákne vieme - je bohovsky zábavné. V sobotu som vypráskal celý funt BP Triple Seven do posledného zrniečka, všetko do terča (a jeho blízkosti :( , najmä zo začiatku )
Pravdaže, zámer na custom drevo je daný aj spomínanou mizernou ergonometriou zbrane.
Martine 1976 - netuším, či sa predávajú pušky zn. Traditions v Česku alebo na Slovensku. Žijem za morom, doma som bol naposledy pred vyše rokom a vtedy na Sk neboli nikde v mne známych predajniach. Bežne sa na Sk dali zohnať tri značky - Pedersoli, Ardessa, Kolarms, a aj to bola ponuka slabá; lepšie to bolo v ČR, kde som kupoval u Kerberosa aj u Kentaura a ponuka Pedersoli bola pekná, lepšia než na Sk. Traditions (ani iné americké značky) som nenatrafil.
Výber je celkove veľmi slabý, ako vidím na stránkach predajcov, najmä v Sk. Samé - nie je k dispozícii, Vypredané, Není skladem... Samé obrázky, desiatky zbraní - a nič, nie sú. Len nás ťahajú za nos, nechcem-li povedať zavádzajú. Bieda.
blecha.z

Příspěvek od blecha.z » 02 pro 2019 13:34

Výroba vlastní pažby a kování u předovky člověka uspokojí a baví. Mahagonový, ořechový či bukový přířez a člověk si vyrobí pažbu podle své ruky a chuti.
Rolf, zálesák

Příspěvek od Rolf, zálesák » 02 pro 2019 13:44

Jo presne. A taky zamýšľam predpažbie s úložou na drevený nabiják, nie ten pôvodný železný. Som veriaci v škodlivosť železného nabijáku a používam zásadne drevenú guľatinu; do úlože v zbrani však nepasuje. Teraz bude (dúfam :? ) Predbežne uvažujem drevo amerického orecha, pretože tu v okolí rastie, ba i na yarde istého môjho kamaráta, ktorý zrovna prerieďuje lesný porast okolo malej chaty v zastrčenom údolí Apalačských hôr (zvierat raj, Vidloroh bielochvost je tam hojný ako veverka, tiež čierny medveď a iné; všetko je povolené loviť predovkami :D )
blecha.z

Příspěvek od blecha.z » 02 pro 2019 19:04

Železné nabijáky jsou škodlivé určitě. Ale i u mosazi je na místě použít silonovou vymezovací krytku, nebo dřevěný starter ze zimostráze.
Jak zajistí lovci lovící předovkou selhanou ránu, nebo špatně střelenou ránu, v tváři tvář velké zvěři. Asi mají v záloze velkorážní revolver...
Rolf, zálesák

Příspěvek od Rolf, zálesák » 05 pro 2019 11:42

Ako vravím, používam drevený nabiják, odkedy som nadobudol prvú dlhú predovku. Ani neviem čo je to za drevo, proste som kúpil guľatinku a funguje to - ani raz som ešte nezlámal, hoci už dva razy som si odrel kožu na prstoch o mušku, ale to je skôr moja nešikovnosť a rovnako dobre sa to dá s každým nabijákom :(
Ako sa pojistiť pri love veľkej zvere predovkou...hm, neprišiel som do styku s ničím špeciálnym, až na jednu historku ako istý známy bol na medveďa no a trafil ho blbě - zaisťoval ho našťastie ďalší strelec, jeho spoločník. Ten naštvaného medveďa zložil z niekoľkých metrov bežnou bolt action guľovkou, myslím v kalibri creedmoor. Pri love bielochvosta vidloroha som sa so zaisťovaním nestretol. Môj úmysel na medveďa je približne ako vravíte, pán kolega Blecho.cz, mať na opasku krátku výkonnú zbraň, konkrétne by som asi zvolil krátky dvoják Pedersoli Howdah. Zatiaľ ho však nemám a vzhľadom k miestnej cene (nenašiel som pod tisíc tristo usd) ho tak skoro mať nebudem.
Schádza mi v tejto súvislosti na um príslovie z knižky Zelené pahorky africké: "Jedna rana - mäso. Dve rany - možná mäso. Tri rany - veľké ho*no." To je akoby o predovkách a o umení strieľať, nie? :D
blecha.z

Příspěvek od blecha.z » 05 pro 2019 22:30

Pistoli How-dach jsem viděl a je to excelentní zbraň. Výkonná a spolehlivá. Jít na lov s nějakým šmejdem v ruce je riskování života. Nakonec je prověřená historií. Osobně bych ji měl rád po ruce i v případě srnce. Někteří jsou neurotici. Jeden šel po mě a mém psu jednoho srpnového rána.
skagerak

Příspěvek od skagerak » 07 pro 2019 11:20

Z howdaha jsem parkrat strilel. Delaly se v ruznych variantach hlavnoveho svazku (raze/drazky vs hladky vyvrt)
Ja strilel z raze 20/20 tzn hladka, brokem, kuli ve flastru a minnie , bohuzel rychlosti a tim energie nemam zmerene (taky zalezi kolik a jakeho prachu se da) tak k tomu moc vic nereknu, ale fajn hracka to je
Odpovědět