Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Šerý Vlk
Příspěvky: 6
Registrován: 31 črc 2020 14:11

Re: Předovky

Příspěvek od Šerý Vlk » 27 lis 2020 16:11

Dobrý den
Měl bych prosím na Vás dotaz pane Blecha. Rád bych použil axiální ložisko k válcování kulí. Konkrétně na dia. 715 což je 18,16mm. Jsou to vdolky do Kodiaku cal.72. Můžete mi prosím ze svých zkušenostì doporučit jakou správnou velikost ložiska použít, aby tyto koule byly pékně vyválcované. Koukal jsem na různé velikosti ložisek a celkem se v těch rozměrech ztrácím. Narazil jsem na ložisko vnějšího průměru 200mm a vnější šířky 31mm. s průměrem středu 160mm. Netuším ale jestli by mohlo být na valcování koulí 18mm. vhodné. Jinak kuličky nestřílím jen Linie a ogivály. Mám kleště od Dp. právě na tyto knedlíky a určitě nechci nic na válcování vyrábět ani kupovat válcovačku. Na těch pár ran z Kodiaka by krásně stačilo ložisko.
Dékuji Vám za radu a případnou pomoc z výběrem.
Zdraví Vlk


Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 27 lis 2020 17:16

Ahoj. Nejsem strojař, takže nejsem schopen podle katalogu ložisko vybrat. Před léty jsme s kamarádem chtěli vyrobit kokilu pro střelbu koulí "na tvrdo" metodou lisováním ložiskové koule do hliníkového bloku. Tak jsem zašel do sběrny kovů a se souhlasem provozovatele jsem hledal všechna ložiska přibližného rozměru koule 11,80 mm. Měl jsem jich hromádku. A v blátě se válelo axiální ložisko velkého průměru. Napadlo mě tehdy, že by se to hodilo na válení koulí. Koupil jsem to za pár korun, rozdělal a používám. Asi je to nejlevnější způsob.
Na sousedním fóru kluci pátrali, jeden sehnal ložisko 51122, druhý 51226, cena kolem šesti stovek, ale taky kolem deseti tisíc korun, podle výrobce. To by ty koule byly pozlacený, to nemá smysl. POZOR - kluci mají .45 koule, na Kodiaka to asi není.
Pokud bych střílel nějakou desítku kulí za rok, asi bych vyleštil plech, kulatý rámeček, vrchní plech zatížit a vrtět. Musí to stačit danému účelu. Tak jsem nepomohl, je mně líto.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 27 lis 2020 18:23

Na pár (desítky kusů) ročně stačí kulatý rámeček, který je položený na skle, velmi doporučuji lisované, ne tažené. A pak vezmu žehličku, čím těžší, tím lepší a žehlím a žehlím a žehlím :D
Kolega si místo žehličky sehnal kus 10mm plechu, nalepil na něj z jedné strany sklo a z druhé strany úchop a měl žehličku. Jako rámeček použil kulatinu pr. 10mm, stočenou do kruhu asi 15 cm v průměru. Tu přilepil na sklo.
Nejdražší na tom bylo lepidlo. :lol:
Šakal
Šerý Vlk
Příspěvky: 6
Registrován: 31 črc 2020 14:11

Re: Předovky

Příspěvek od Šerý Vlk » 27 lis 2020 18:37

Zdravím
Tušil jsem, že s rozměrem 18mm bude asi problém něco vykutat. No jistě že takové ložisko bude asi existovat, ale bojím se jen pomyslet na cenu nového... Narazit na nějaký mega velký axiál v kovošrotu by byla výhra, nicméně to nebudu hrotit. Vrtěti plechem již dávno provozuji. Mám udělaný rámeček z 3,5 plechu a vrtìm na něj s dalšì 3,5 + zátěž. Je to zdlouhavé a člověk se i zapotí, ale jako tako je to účinné. Není to na 100% ale výsledek je mnohem, nnohem hezčí, než to co vypadne po odstřižení z kleští. Kodiaka nemám na terčovku, takže jen na občasný blbnutí a pořádnou ránu. Přesto chci ale mít ty knedlíky než je nacpu do laufu vyfašakovaný.
Děkuji za odpověď
Vlk
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 27 lis 2020 20:06

Dobrý večer.
Na vrtění plechem mám placku o průměru 130 mm a tloušťce 12 mm, na ní je z jedné strany přivařen kousek trubky 50/5 mm a to celé pasuje do vyřazeného nerezového kastrůlku. Zpočátku jsem vrtěl ručně což bylo dosti zdlouhavé. Jednou jsem náhodou přišel na to, že do trubky jde natěsno zasunout sklíčidlo Aku vrtačky. Takže točím akučkou a přisypávám trošku grafitu ať maže a chrání kuličky proti oxidaci. Výsledek sice není jako z ložiska, ale jde mi jen o zaválcování plošky po odstřihu.
Lukaspop007
Příspěvky: 15
Registrován: 12 úno 2018 18:56

Re: Předovky

Příspěvek od Lukaspop007 » 01 pro 2020 06:13

Zdravim, mate nekdo pistoli od investarm? Pripadne foto zamku? Pred lety sem mel. Pri spusteni kohoutu se mi nezasekl na pojist.ozubu a sel primo na piston, nekdo psal, ze to tak delaji, ze se nepocita s tim ze po natazeni by se nevystrelilo....ted sem si koupil opet a uz se po vypusteni kohoutu zasekne na ozubu. Tak me zajima jestli to nezacali delat jinak, nebo to byl zmetek....ale jinak zamek fungoval a prijde mi popravde i spolehlivejsi nez klasicky perk.zamky. jeste sem to nemel moc cas zkoumat vic, ale prijde mi ze i drazky vyvrtu jsou melkci. diky
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 01 pro 2020 10:24

Inwestarm dělá zámky trochu jinak, používá vinutou pružinu. Ale to není podstatné, důležitá je funkce. U klasického zámku je na ořechu malinká součástka-přemetka. Má tak 5 mm délku a lze ji ztratit "na to šup". Ta se stará právě o to, aby po spuštění šel kohout rovnou na piston. Když střelec nehodlá vystřelit, musí uvolnit kohout, dát ho dopředu a pak na rast.
Lukaspop007
Příspěvky: 15
Registrován: 12 úno 2018 18:56

Re: Předovky

Příspěvek od Lukaspop007 » 01 pro 2020 10:51

To chapu, spis me prekvapuje ze pred lety co sem mel pistoli tak to slo rovnou na piston po spusteni kohoutu a bylo to pry normalni,ted se to u nove zbrane uz zasekne klasicky na ozubu. Tak sem nevedel, co je tedy v poradku, zda to delali driv tak aby sel kohout rovnou na piston a ted uz to vyrabi takto, mluvim stale o tom kdyz chci kohout spustit, ne kdyz natahuju, to funguje vse ok...
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 01 pro 2020 11:32

Investarm má tu pojistnou polohu tak nízko nad pistonem, že prakticky nejde nasadit zápalka. Na střelnici to nevadí. Zápalku nasazuju až naposled kdy zbraň míří k terčům a kohout je natažen. Pokud ale chce někdo zbraň (Investarm) zajistit se zápalkou na pistonu, měl by si to dobře natrénovat. Ať už musí kohout spouštět až dopředu a zpět, nebo stačí pustit spoušť a sklonit na pojistný ozub. Je tu ještě možnost kohout malinko pozvednout, nasadit zápalku a opatrně vrátit do pojistné polohy. To chce taky cvik. Jednodušší je to u obyčejných zámků bez přemetky, ale ty se nemají moc rády s napínáčkem.
Lukaspop007
Příspěvky: 15
Registrován: 12 úno 2018 18:56

Re: Předovky

Příspěvek od Lukaspop007 » 01 pro 2020 12:02

To vse chapu,spis me zajima zda mohou byt zamky jinak vyrabeny. Kdyz u jednoho sel kohout rovnou na piston a u druhyho slo spustit v pohode na bezp.ozub .co z toho je u tohoto konkretniho zamku ,,v poradku,,
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 142
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 01 pro 2020 12:27

Pokiaľ viem, IWM pred pár rokmi (predovšetkým na žiadosť Nemcov) zmenil konštrukciu zámkov a už používa "klasickú" V-pružinu a nie špirálovú, ktorá bola "nehistorická". Takže možno už ich zámok funguje trocha inak ako predtým (moja domnienka)....
Lukaspop007
Příspěvky: 15
Registrován: 12 úno 2018 18:56

Re: Předovky

Příspěvek od Lukaspop007 » 01 pro 2020 12:54

Spiralova je tam porad, vic sem na to jeste nemel cas koukat a v porovnani se starsim zamkem stejne moc nevykoukam. Hlavni je ze funguje
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 01 pro 2020 16:14

Správná funkce je: po natažení kohoutu úplně dozadu a následného spuštění kohout bije na piston. Zpět na rast kohout jde až z přední pozice a po potažení dozadu.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 01 pro 2020 20:06

Ano, správně je to jak píše Zdeněk. Nicméně nedalo mi to a zámek jsem prozkoumal a rozebral. Přemetka tam byla, ale příliš velká a téměř se nehýbala na čepu takže jednou to zaskočilo v pojistné poloze, podruhé ne. Při spuštění se opírala o spoušťovou páku a brzdila tak kohout. Trochu jsem ji upravil a rozhýbal. Horší je, že i ořech má nevhodný tvar. Přední část má mít nejmenší poloměr a v místě spoušťového ozubu má být největší. Tady je to naopak. Bohužel vepředu je trochu málo materiálu a když se ubere, tak pojistný ozub nebude správně fungovat. Radím do toho nevrtat, jen namazat a střílet. Navíc šrouby uvnitř zámku jsou dotaženy tak nafest, že hrozí jejich ukroucení. Každopádně zámek bude pravděpodobně stejný jako před léty, jen možná hůř vyrobený.
Lukaspop007
Příspěvky: 15
Registrován: 12 úno 2018 18:56

Re: Předovky

Příspěvek od Lukaspop007 » 01 pro 2020 20:17

Fakt je ze po koupi kdyz sem zkousel jeste ,,zamek,, tak pri spusteni kohoutu a drzeni spouste mi tam neco cvakalo, ale nezkousel sem nedrzet po vypusteni kohoutu spoust, jestli se zasekne. Kazdopadne po chvili zkouseni pri vypusteni kohoutu tam uz nic necvakalo...tak nevim, rozebirat to prave nechci. Ta minula pistole mam ale pocit ze to taky tahle cvakalo a to se nezaseklo na pojistnym ozubu, a i kdyz sem po vypusteni kohoutu pustil spoust... Kazdopadne ,,natahuje se a strili,, normalne. Zitra jedu do Dave, tak poprosim zkusit si jinou pistoli jeste.
Odpovědět