Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: Předovky

Příspěvek od Igrlik » 22 úno 2017 21:07

coviha píše:panvičkový ten muže být nebezpečnej ale vesuvit je potaženej grafitem tak neni nachylný nebo mě to někdo vyvrati
Normálne som sypal Vesuvit LC na panvičku kresadlovej pištole a normálne odpaľoval :!: Akurát viacej zasral splodinami panvičku a pažbu v bezprostrednej blízkosti panvičky - odpal bol možno nepatrne oneskorený oproti jemnejšiemu panvičkovému prachu.


pelanj
Příspěvky: 255
Registrován: 28 úno 2013 13:29

Re: Předovky

Příspěvek od pelanj » 23 úno 2017 15:38

spitamen: Popisoval tam rozdíl v hoření černého a bezdýmého prachu. Černý hoří "explozivně" a zanechává hromadu bordelu, bezdýmý si klidně shoří rychlostí danou "rychlostí" prachu. Jako perličku tam říkal, že je naprostý nesmysl, jak v kovbojkách sypou lajnu z černého prachu - a názorně předvádí, jak taková lajna hoří.
spitamen
Příspěvky: 284
Registrován: 16 lis 2010 15:13

Re: Předovky

Příspěvek od spitamen » 23 úno 2017 17:50

Aha..aha..diki..jedna vec mi vrta v hlave uz dlhodobo..tyka sa to vlastne aj toho westernu..pri prechode z jednorannych predoviek na opakovacie..s vysokou kadenciou..ako vlastne mali poriesenu strelbu?ako vieme cierny prach brutalne zanasa hlaven..neupchavalo sa im to?pri predovke zatlacim bordel dole a stale dookola..ked je poriesene vhodne mazanie nieje co riesit..museli to castejsie cistit kartacom?alebo ako?
mcrea
Příspěvky: 100
Registrován: 18 črc 2010 20:13
Bydliště: Havířov

Re: Předovky

Příspěvek od mcrea » 23 úno 2017 20:49

Pokud dobře mažeš, žádné "brutální" zanášení se nekoná. A pokud použiješ trochu lepší prach než je Vesuvit, tak hlaveň je mírně očouzená. Používám stok a hlavně jsou jen očazené. Věřím tomu, že staré prachy byly lépe zpracované než dnes.
KajaKliment
Příspěvky: 71
Registrován: 27 úno 2010 13:08

Re: Předovky

Příspěvek od KajaKliment » 23 úno 2017 23:13

Mimo předovky, ale k tématu - správné mazání mi umožňuje celý den střílet na závodech z Henryovky černopraché náboje bez čištění. Maximum mám devadesát ran (víc ran ten den neumožnil). Vzhledem k tomu, že používám pro tuto pušku a černý prach nešťastnou ráži 45 LC, tak se zanáší výtah (nábojnice nijak neupravuju, beru ty co mám po ruce jak pro revolver, tak i pro pušku). Jinak při použití 44-40 se i tento problém řeší a střílí to pořád.

Oni v dobách přechodu na opakovačky asi neřešili to, že v kuse vystřílí tolik ran. 90 nábojů už bylo malé jmění a westerny jsou o akci. Tam se hodně střílet musí. Chlapi co do ruky tenkrát tyhle pušky dostali toho tolik v kuse dali málokdy.

Jinak stejné mazání dávám i do perkusní pušky a perkusních revolverů a po střílení stačí přejet prdelkovým ubrouskem z Kauflandu a je vypucováno.
Robert69
Příspěvky: 176
Registrován: 22 bře 2008 18:56

Re: Předovky

Příspěvek od Robert69 » 24 úno 2017 07:09

Tak to by si nám mohl říct co za mazaní používáš.
Žádné zbraně nevlastním akorát šavli po dědovi.
KajaKliment
Příspěvky: 71
Registrován: 27 úno 2010 13:08

Re: Předovky

Příspěvek od KajaKliment » 24 úno 2017 08:55

Hovězí lůj s včelím voskem. A ten nejhorší poměr pro rady - od oka aby se to nematlalo a zároveň nebylo moc tvrdé. Vždy namíchám do zásoby.
spitamen
Příspěvky: 284
Registrován: 16 lis 2010 15:13

Re: Předovky

Příspěvek od spitamen » 24 úno 2017 17:10

Apropo to cistenie..doma to po strelbe pucujem vriacou vodou vo vanicke..ale vzdy ma zaujimalo ako to dokladne bez nasledkov vycistit v polnych podmienkach..ako to cistili v minulosti napr. lovci niekde v horach.alebo mozno vy sucastnici niekde na akciach,sutaziach kde su mozno v niektorych pripadoch okliestene podmienky?resp.ide vycistit predovka,(mam na mysli klasiku,nie inline)aj bez pouzitia vriacej vody tak aby som nemusel zase zapratat cely autokufor instrumentmi?mate v tomto nejake tipy,vychytavky,pripadne znalosti z historie?ohladom tohto?
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 24 úno 2017 18:17

BEz vriacej vody ani lovci neboli. Vzdy zo sebou mali minimalne kotlik na varenie ake nie uz kanvicu na kavu alebo caj :-) No a kedze urcite nenosili bagel cistych handier pouzili bud suchy lisajnik ( coho v emerike po stromoch rastlo viac enz dost), alebo pouzili suchy mach, alebo aj travu. Hlavne na hrube cistenie. Na druhej strane aj ked bola perkuska ci kresadlovka velky a drahy majetok, cistili takym sposobom, na aky mali. :-) Takze ziadne specialne olejicky, saponaty ci ine vyfikundancie :-) Horuca voda, drhnut niecim suchym, nakoniec vysusit nad ohnom hlaven (vysusili sa aj ostatne kovove casti) a na zaver mastna handra odhadujem ze tym istym mastnym, cim mazali strely takze vosk s lojom :-) Oleje boli v tom case dost luxusnym tovarom nemali ho vela a radsej ho pouzili na lesie veci nez na konzervaciu :-) Nakoniec lovili zver, takze nejaky ten loj ci mast mali k dispozicii na vypecenie a nakonzervovanie stale :-)
SamuelColt1
Příspěvky: 69
Registrován: 29 led 2013 20:49

Re: Předovky

Příspěvek od SamuelColt1 » 24 úno 2017 19:02

ad Znipper: No kvalifikovaným odhadem předpokládám, že pušky rozebírali v lese pouze výjimečně (ztráta čehokoliv tehdy nebyla běžně nahraditelná), což vylučuje "sušení" či spíše opalování hlavně nad ohněm :shock: Dále je nesmysl cpát do hlavně suchý mech, určitě se bude dobře dostávat ven z oblasti dnového šroubu a zátravky. Ono totiž se lovilo tak, že jedna rána byl většinou jeden jelen, vždyť s sebou nemohl nosit stovky střel a kila prachu a "moc" možností nákupu tehdy nebylo. Takže dosti mazali lojem a poté protáhli hlaveň nejspíše koudelí či konopným "provázkem" a bylo vymalováno. Ročně vystřelili míň než vesterňák za 2 či 3závody. A nebyli všichni Old Shatterhand - nutno 5 ran do jednohomísta. :wink: Prostě jelena trefit z co nejmenší vzdálenosti kamkoliv, aby neutekl moc daleko. Prostě romantika se nekoná!
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 24 úno 2017 19:48

No vidis :-D Ako reakciu na totalnu picovinu si porozmyslal a odpovedal si si sam :-P :-D Na druhej strane, ak nemas v ruksaku nic, aj moja picovina pomoze :-)
KajaKliment
Příspěvky: 71
Registrován: 27 úno 2010 13:08

Re: Předovky

Příspěvek od KajaKliment » 24 úno 2017 20:10

Většinou nosili nějakou koudel a kousek hadru určitě taky měli. Pár kulí a roh s prachem musel vystačit na dlouho.

Nikdy jsem nezkoušel jak vypadá hlaveň po jedné ráně, když znovu nabiju, ale počítám, že většinu bordelu setře ucpávka a kule (nabíjím natvrdo do drážek, ne s flastrem). Ale předpokládám, že střelili jelena, znovu nabili, protože nikdy nevíš co se se stane, a bylo vyřešeno. Vojáci pro změnu pucovali pušky po výstřelech málokdy (oni si zas až tak moc nezastříleli). V boji na to čas nebyl a po boji pro změnu bylo času spoustu. Ale předpokládám, že to zvládli hadrem, koudelí a nějakým lojem. Odborníci na dobové praktiky určitě upřesní.

Zadovky už měly údržbu snazší. Na youtube je video jak čistí Martini-henry s příslušenstvím, co má v patrontašce jako řadový voják. Takže celkem v pohodě zvládnutelné.
spitamen
Příspěvky: 284
Registrován: 16 lis 2010 15:13

Re: Předovky

Příspěvek od spitamen » 24 úno 2017 20:17

Ok..nechajme radsej teda stare casy v zaprasenych knihach..
Pozrime sa skor na dnesne moznosti..pokial pouzivam gulu vo flastri,tak som oslobodeny od nanosov plumbumu v drazkach..aspon doteraz som to zakandelovane nemal..ostava teda len prachovo-mastny bordel..niekto tu spominal gazove tampony z lekarne..niekde som cital,ze si niekto napojil vyvod na piston,ide mu to cez hadicku do flase a moze to cistit aj v obyvacke..proste ma zaujima ci niekto nepospajal taketo vychytavky a napr.so studenou vodou zmiesanou s co ja viem s acetonom nie,ale s denaturovanym liehom?(abstinenti hlavne)..proste jednoducho,nejake taketo hokusy-pokusy s viac,ci menej vyssou uspesnostou..
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 24 úno 2017 21:06

Gazove tampony som spominal ja a samozrejem aj ini :-) Technicky spiritus som skusal, ale NEMA to taku ucinnost ako plna varna kanvica vriacej vody :-) Nalejem do hlavne, pod hlavnou mam nieco zhruba dvoj trojlitrove ( fajnsmekpri infuznu hadicku na pistone (mam inlinu, takze dnovy srob a piston nie ej ziaden problem vybrat) chlpatou stetkou dvakrat trikrat prepumpujem vriacu vodu hore dole, pridam za tri hrasky nejakeho saponatu a surujem chlpacom, kym nie ej voda v nadobe cierna ko handlovsky alobal :-D Potom necham vsetko vysusit na radiatore a dalej cistim gazovymi stvorcami za pomoci ROBLA black powder solvenstu a ked uz je gaza len mastna prestrieknem koli konzervacii CRC gun protectorom (teflonovy protactant), raz pretiahnem cistou gazou a do dalsej strelby sa NESTARAM ( ani vo vlhkom prostredi). :-)
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 25 úno 2017 00:02

Před lety, když jsem začínal, jsem čistil flintu taky teplou vodou. Dokonce jsem si koupil parní čistič a vyrobil nástavec na hadičku a tlačil do toho horkou páru. Žádnou výhodu jsem v tom neviděl. Časem jsem od toho upustil a stačí mi studená natočená z vodovodu a trochu jaru v ní. Dělám to tak už spoustu let a lauf se zevnitř leskne jak zrcadlo.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Odpovědět