Dieseling

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 14 led 2006 14:42

Na tomto principu vyrábí jeden z typů vzduchovky firma DAISY a pak taky BARRACUDA, myslím ale že spíš v ráži větší, než 0.177 - do válce se nad píst vstříkne petrolej - myslím kolem 0,2-0,5 ccm.
Nechtěně se to stane, když se příliš promaže píst (stačí stříknout nad něj trochu KONKORU).
Přírůstek výkonu vlivem zvýšení Vo je zřejmý, no a pak přesnost závisí na systému drážkování - střela se nesmí ve vývrtu strhnout - myslím, že mnohodrážkový systém s poměrně strmým stoupáním (jako u Slávií) a poměrně lehká diabolka tohle nezaručí.
Takže výkon se nepochybně zvýší, ale asi by to chtělo odlít si na to těžší střelu, která by zvýšený výkon neakceptovala zvýšením Vo. A to si nejsem jist, jestli by se to vyplatilo pro člověka, který na vyšší výkon má odpovídající zbraň.
Experimenty mladistvých v tomto směru ovšem lze očekávat. Je to koneckonců bezpečnější, než vyrábět popl-broky a různé jiné zpotvořeniny, hrozící úrazem.


Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
troj
Příspěvky: 533
Registrován: 24 lis 2005 11:17

Příspěvek od troj » 16 led 2006 10:48

jeste jako nezkusenemu se mi dieseling povedl..myslel jsem si ze kdyz promazu valec a vsechny vnitrnosti vzduchovky ze pak bude "lip fungovat" koukal sem potom jako blazen kdyz mi pri vystrelu zalehly usi a z hlavne slehaly plameny..
jestli mate svoji pusku aspon trochu radi tak to nedoporucuju..trefit se potom neda vubec nic,puska se zanese a tesneni dou do haje..
Zbrano

Slavia 634 - Dieseling?

Příspěvek od Zbrano » 08 bře 2006 19:16

Zdravím, stal som sa majitelom úplne novej Slavie 634 :D A chcel by som sa spýtat:
V manuály sa píše, že treba pred prvým použitím odstrániť olej v hlavni a vo vzduchovom valci niekoľkými výstrelmi naprázdno. Tak som strelil 3x naprázdno, dalo to (hlavne prvý krát) poriadnu šlehu a trochu smradu. Pozrel som sa do vývrtu a čosi tam bolo, teda som hlaveň prečistil handričkou a vyskúšal streliť diabolku. Asi 1 min po výstrele vychádzal z hlavne slabučký, ale viditeľný pramienok dymu. Teda sa chcem spýtať či je to normálne alebo ide o dieseling? Ak o dieseling, čo s tým u novej vzduchovky z obchodu?
troj
Příspěvky: 533
Registrován: 24 lis 2005 11:17

Re: Slavia 634 - Dieseling?

Příspěvek od troj » 08 bře 2006 20:47

Zbrano píše:Zdravím, stal som sa majitelom úplne novej Slavie 634 :D A chcel by som sa spýtat:
V manuály sa píše, že treba pred prvým použitím odstrániť olej v hlavni a vo vzduchovom valci niekoľkými výstrelmi naprázdno. Tak som strelil 3x naprázdno, dalo to (hlavne prvý krát) poriadnu šlehu a trochu smradu. Pozrel som sa do vývrtu a čosi tam bolo, teda som hlaveň prečistil handričkou a vyskúšal streliť diabolku. Asi 1 min po výstrele vychádzal z hlavne slabučký, ale viditeľný pramienok dymu. Teda sa chcem spýtať či je to normálne alebo ide o dieseling? Ak o dieseling, čo s tým u novej vzduchovky z obchodu?
uz jsem ti psal na jinej thread ale pozapomnel jsem ti napsat co s tim..tohle ti nikde nevyreklamujou takze mas moznost bud strilet a strilet dokud se maziva nevyzenou anebo jestli jsi trochu zrucny a mas svoji novou pusku rad tak ji rozeber a peclive vycisti
Jan Horak

Příspěvek od Jan Horak » 08 bře 2006 23:16

Kdysi se vyráběly (nikoliv v ČR) diabolky s dávkou střelného prachu. Zmiňovaný efekt prach zapálil a výkon vzduchovky se tak zvýšil. Pokud vím, již jsou jen sběratelskou raritou.
Kubo 630
Příspěvky: 400
Registrován: 09 bře 2006 21:57
Bydliště: Slovensko-Bardejov

Diabolka

Příspěvek od Kubo 630 » 09 bře 2006 22:06

Esta k tej diabolke strielanej suknou dopredu. Ja to pouzivam na potkany a ine zive tvory. Presnost je nizsia pretoze ten lievik tlaci pred sebou dost vzduchu, no v tom je jeho vyhoda. Diabolka tlaci pred sebou vzduch a ked narazi na prekazku, vzduch v nej sa stlaci na istu hranicu a podom exploduje. Urcite to nieje na sportovu strelbu ale iba na penovive podklady ako maso a pod. N amojej slavke je ucinok zrejmy a pri pouzity na Gamo 440 su nasledky maximalne destruktivne. Pri vystrele na potkana je dost zrejme ze mu to odtrhne cast tela, napr. hlavu a u vtakov nieje zriedkave napr. vytrhnutie celej chrbtice. Trosku drasticke no okamzita smrt.
troj
Příspěvky: 533
Registrován: 24 lis 2005 11:17

Příspěvek od troj » 10 bře 2006 00:28

taky jsem se o tohle jiz zajimal a dokonce se mi podarilo sehnat zpomalene video diabolky z ktereho bylo patrne ze diabola otocena vejirkem dopredu (proste dana obracene) se jiz cca po trech metrech prevrati ikdyz dale leti jiz nestabilne..je celkem caste ze napr na vzdalenost 10m dopadne bokem..takze destruktivni ucinek opravdu vetsi ale s tou explozi..to bys musel popravovat ze vzdalenosti mensi nez tri metry..
bendy

Dieseling na Gamo 440

Příspěvek od bendy » 10 bře 2006 15:43

Mám Gamo Hunter 440 v ráži 5,5mm bez úprav omezujících výkon,tedy např. při použití diabolek Gamo match asi 23,5J u ústí.O účincích téhle vzduchovky ať klasicky nebo s naftou případně olejem WD40 by se dalo psát hodně,tak jen něco vyberu.Do dvoucentimetrový dřevotřísky se většinou diabolka zasekne (ať už s plochou hlavičkou,nebo špičkou),ikdyž občas se i odrazí (ale tak 3mm ďůlek zanechá vždy-viz fotka).Při kápnutí nafty do diabolky (malá kapička,sotva na dno),se téměř vždy dostavý patřičný efekt,na tý dřevotřísce to znamená vyražení zadní strany v průměru 3-4cm - však koukněte na foto!Je to i slyšet,pěkná rána a diabolka je znatelně rychlejší.Pokud bylo nafty moc,nebo se z jinýho důvodu efekt nedostavil,ví to člověk hned a účinek je horší než bez použití nafty,kolem vstřelu je znatelné mastné kolečko a průnik je menší.Přesnost sem moc nezkoušel,ale i na větší dálku se dá trefit a vyšší výkon je velmi patrný.Jinak i bez nafty se s tímto Hunterem běžně dají rozbíjet láhve (pivo,vodka,víno..) na velkou vzdálenost, vpodstatě to co je člověk schopný trefit (s puškohledem a oporou) a kde už je výškový pokles,takže to tu flašku rozbije i na 40m.Jinak na nějakých 20m podlehne i šampuska!A ke zmiňovaným polemikám o přesnosti Gama - ten můj vždycky trefí minimálně to,co moje Slavia 631 sport, jen účinek a díra v terči je poněkud větší.Ale pro sportovní střelce to asi nebude,spoušť je opravdu dost tvrdá a obyčejný puškohled (gamo 3-7x20,norkonia 4x20 - oba na Gamu "umřely"apod.) nevydrží dlouho rázy pístu,které jistě vnímá i střelec (malorážka rozhodně "kope" míň).Máte-li další zkušenosti,nebo připomínky,pište..
Přílohy
Jedna s WD40.JPG
Tak dva důlky jsou po zásahu z horšího úhlu a ta díra vedle zaseknutý diabolky je právě po použití WD40ky pro dieseling.Ta zaseknutá diagolka je bez dieselingu.Slávie na tý dřevotřísce udělá jen flek a nepříjemně rychle se vrátí.. Na další fotce je druhá
2.strana.JPG
A tohle je ta druhá strana,tak vypadá ta dřevotříska zezadu,pokud se použije dieseling.. A ještě dodávám,že tloušťka toho "prkýnka" je 2cm! To fotit nemusím,ne? :roll:
Kubo 630
Příspěvky: 400
Registrován: 09 bře 2006 21:57
Bydliště: Slovensko-Bardejov

Příspěvek od Kubo 630 » 10 bře 2006 18:13

To o tej diabolke a o jej otoceni pocas letu ma dost prekvapilo. Strielal som to napr do jablka. Vo vecsom jablku zvecsa diabolka ostane pretoze jej priebojnost je omnoho mensia. U nas to volame ,, DOOM DOOM´´. Ked som ju strelil do jablka z mojej Slavky 630, ostala v nej. Po rozrezani jablka som ani raz nenasiel diabolku otocenu hrotom dopredu. A destruktivny ucinok to urcite ma preto uz pri ustovke 170m/s bol lievik roztiahnuty na priemer 6.5 mm. Je mozne ze ucinok pri rychlosti 305m/s ako ma Gamo sa nebude dat zistit, pretoze urcite preleti jablkom. Mozno v nejakom melone ale kto by sa v nom hrabal. S tou presnostou suhlasim, je nizka. No napr. na drozda je patrebne na smrt zasiahnut kruzok s priemerom asi 5 cm co sa na vzdialenost 20m podla mna da zvladnut. Ale na sport to urcite nieje. Uz kvoli presnosti ktora je slaba a na terci a k prestreleniu papieroveho tercika nieje potrebnay ziadny stop ucinok pretoze on neodbehne.
Uživatelský avatar
skemro
Příspěvky: 136
Registrován: 09 úno 2006 01:41
Bydliště: slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od skemro » 10 bře 2006 18:56

Kubo 630 ak nevies drozdi su uzitocne vtactvo tak ich nechaj na pokoji. :evil:
Uživatelský avatar
jozsp111
Příspěvky: 390
Registrován: 08 zář 2005 14:50

Příspěvek od jozsp111 » 10 bře 2006 19:14

Kubo 630 píše:To o tej diabolke a o jej otoceni pocas letu ma dost prekvapilo. Strielal som to napr do jablka. Vo vecsom jablku zvecsa diabolka ostane pretoze jej priebojnost je omnoho mensia. U nas to volame ,, DOOM DOOM´´. Ked som ju strelil do jablka z mojej Slavky 630, ostala v nej. Po rozrezani jablka som ani raz nenasiel diabolku otocenu hrotom dopredu. A destruktivny ucinok to urcite ma preto uz pri ustovke 170m/s bol lievik roztiahnuty na priemer 6.5 mm. Je mozne ze ucinok pri rychlosti 305m/s ako ma Gamo sa nebude dat zistit, pretoze urcite preleti jablkom. Mozno v nejakom melone ale kto by sa v nom hrabal. S tou presnostou suhlasim, je nizka. No napr. na drozda je patrebne na smrt zasiahnut kruzok s priemerom asi 5 cm co sa na vzdialenost 20m podla mna da zvladnut. Ale na sport to urcite nieje. Uz kvoli presnosti ktora je slaba a na terci a k prestreleniu papieroveho tercika nieje potrebnay ziadny stop ucinok pretoze on neodbehne.
Asi Ti odstrelím toho tvojho drozda.

:twisted: :twisted: :twisted:
TAU 200 BT + 6x40 __________ 6.5mm / 10m
o opísanej kružnici - JSB EXACT 4.51 / 0.547g

http://album.volny.cz/exactz/
bendy

Příspěvek od bendy » 11 bře 2006 18:46

Tak sem zkoušel u Huntera 440ky na jakou vzdálenost bezpečně rozbije láhev,vzal jsem pásmo,flašku od šťávy Jupí (přikládám fotku střepu - 4mm) a zkoušel jsem.Na 35m (měřeno pásmem,žádné kroky nebo odhad!) ji bezpečně trefuji,ale hlavně bezpečně podlehne.Když tedy vezmete různé lahve (od vína,piva,šťávy,vodky atd.) a postavíte mi je na 35m,každá padne.A abych neodbíhal od tématu,brzy vyzkouším stejný test na větší vzdálenost a za použití dieselingu a uvidíme,jak je to s tou přesností.Pokud tu flašku na 40m už netrefím,nebo trefím a stejně ji to nerozbije,nemá to cenu.Takže příště..PS.:o něco výše jsou fotky a článeček k výsledkům na dřevotřísce.Tak taky zkoušejte a pište.. Hlavně pokud má někdo stejnýho Huntera ale omezenýho na 16J,zajímal by mě rozdíl,případně další zkušenosti..
Přílohy
střep.JPG
Střep z láhve od šťávy Jupí,po zásahu na 35m (Gamo Hunter 440, 5,5mm,bez omezení = 23J úsťová energie).
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 11 bře 2006 21:46

Prosimte Bendy... ty jsi tu svou gamovku meril, ze se ohanis porad tou ustovou energii? Ja si totiz myslim, ze to co deklarujes je nesmysl.

Zmer to na chronometru. To co tu pises umi vzduchovka s E0 16J s prehledem. Dokonce podle te drevotrisky to vypada i na min.
bendy

Příspěvek od bendy » 11 bře 2006 22:05

Andy píše:Prosimte Bendy... ty jsi tu svou gamovku meril, ze se ohanis porad tou ustovou energii? Ja si totiz myslim, ze to co deklarujes je nesmysl.

Zmer to na chronometru. To co tu pises umi vzduchovka s E0 16J s prehledem. Dokonce podle te drevotrisky to vypada i na min.
To už tu bylo,pokud se dostanu k chronometru,proč ne.. Proto jsem teď mimo jiný psal,jestli má někdo to moje Gamo s úpravou snižující úsťovou energii na 16J,že to rád porovnám.Jinak taky je rozdíl v ráži 4,5 a 5,5mm,je jasný (i z tabulek),že ráže 4,5 má o poznání (snad víc než o půlku) větší průnik.. U energie pořád vycházím jen z tabulek Gama a z toho,že vzduchovku jsem kupoval v době,kdy nebyly nutný žádný úpravy snižující výkon.Taky je možný,že ikdyž dám novou pružinu (tahle poslední je asi třetí a je půl roku používaná,ikdyž minimálně - do 100 ran), promažu všechno kdo ví čím atd.,že to bude tomu deklarovanýmu výkonu blíž..Kdo ví.Takže dřevotříska a flaška nic moc?Třeba plechovka od barvy,kde "Slávka" udělá jen důlek,se dá Hunterem prostřelit skrz obě strany i na nějakých 20m,možná víc..Tak jak na tom jsem?
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 11 bře 2006 22:32

Moje mela po "vraceni strev" jen 250m/s (pred tim asi o dost mene, nezmeril sem, az po uprave) s GAMO Pro Magnum. Coz je cca 16J.

Tu drevotriku to taky prostrelilo jen za pomoci dieselingu. Jinak zustavaly diabolky zasekle...

Proste prijde mi, ze je to slabe. Chce to zmerit. Strilej radsi s IZou :-) a posli foto.
Odpovědět