pistole makarov

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od PB » 16 srp 2009 22:39

tak tak a stejne pri vykonu nekde tesne k 300 J neni treba vymyslet nic jineho.


CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
Cinan

Příspěvek od Cinan » 17 srp 2009 19:55

Lze nošení pm makarova ve služebním pouzdře chápat jako skryté nošení? Né že bych to tak chtěl nosit...
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Artifex » 17 srp 2009 20:02

Pokud není ani část zbraně vidět, potom se jedná o skryté nošení.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
rmp
Příspěvky: 90
Registrován: 08 kvě 2008 11:20

Příspěvek od rmp » 18 srp 2009 12:45

Zajíc: Také doporučuji FMJ. A pokud seženeš, tak konkrétně značku Wolf. Jsou naprosto spolehlivé, a střela nemá tvar klasického ogiválu, ale jde o komolý kužel (přičemž tento má hranu zaoblenou tak, že to nezpůsobuje žádnou kolizi při podávání náboje do komory PM).
Jak bylo řečeno, skoro žádné konstrukce střely nemají při takto malém výkonu prakticky žádný význam z hlediska deformace a je vyzkoušeno, že z FMJ právě komolý kužel předává energii nejlépe. A samozřejmě je to 100% v souladu se zákonem.

Obecně je mi do krátkých zbraní sympatický ještě poloplášť, nikoli kvůli beztak zanedbatelné deformaci, ale vzhledem k o něco menší tendenci k odrazům od překážek (celoolovo je na to sice ještě lepší, ale při dlouhodobém nošení střela tak dobře netěsní v hilsně). Ale to jsem využíval u revolverů, netuším, že by kdo poloplášť v Makarovu vyráběl.
Zajic
Příspěvky: 215
Registrován: 26 říj 2006 19:50

.

Příspěvek od Zajic » 18 srp 2009 15:37

Diky vsem za odpoved. Je mi jasne, ze dle zakona lze pouzivat jen plastovane, poloplastovane nebo olovene strely, nehlede na to ze rychlost strely je dost mala na nejake deformace strely.

Ja se trosku spatne vyjadril, slo mi spis o to jakou znacku naboju pouzivate, a jak jste s ni spokojeni :wink:
Po pripade jaka z dostupne a schvalene munice, je nejsilnejsi :?:

rmp : Wolf naboje jsem zatim nezkousel, mam nejake ty stare ruske s oznacenim 38 a pak klasika od S&B, kterym bych celkem asi veril. Ty ruske s tou ocelovou nabojnici z roku raz dva, me nejak nepresvedcili, navic jsem si vsimnul ze nabojnice neni uplne poddajna a par nabojnic byly praskle podelne. Ale na funkci to nema vliv, a na strelnici me je to jedno. Zatim teda zustanu u nasi klasiky S&B.
ramires
Příspěvky: 366
Registrován: 19 kvě 2007 22:03

Příspěvek od ramires » 18 srp 2009 17:10

Ty ruské náboje "38" (38 je číselný kód ruských armádních nábojů ,rok výroby je to druhé číslo ,třeba polské jsou "21"), mají železné jádro ve tvaru "hříbečku"a olověnou košilku,vyšší rychlost přes 310m/s energii kolem 330j, vyšší průbojnost je logická,Ed s nimi ze stečkynem udělal z helmy vzor 60 cedník durchem durch :lol:. No...,SB jsou v Makarovu přesnější i když rychlost je kolem 270m/s ,ale i to určitě stačí 8), to třeba maďarské MFS mají rozptyl na 25m 20cm :wink: A ještě maličkost,ty ruské jsou 100% spolehlivé :!:
In vino veritas...
rmp
Příspěvky: 90
Registrován: 08 kvě 2008 11:20

Příspěvek od rmp » 18 srp 2009 17:51

Z Ruska sem čas od času doputuje kdeco, může to být zajímavé na experimenty, ale na obranu bych to nebral (jeden nikdy neví, jak dlouho a v jakých podmínkách to bylo uskladněno).

Wolfy jsou samozřejmě zcela civilní, krabička je signována C.I.P., nábjnice je sice taky ocelová, ale dnové značení "9mm Makarov Wolf".
Naše civilní SB jsou solidní, s jejich spolehlivostí jsem také zatím nezaznamenal žádný problém (ale vyzkoušel jsem jich jen pár stovek). Ale postrádám na nich ten svůj oblíbený tupý nos :o)

Nejpřesněji mi PM střílí s náboji Mesko, ale těch jsem testoval jen krabičku, neboť v jejich plášti (přinejmenším) je obsaženo železo. Chromu v hlavni PM to asi moc nevadí, ale přesto nemám to srdce krmit ho tím často.

Co se přesnosti týče, tam jsem ale na hledání ideálu resignoval, můj PM je v tomto směru dosti podprůměrný, na 25 m je velký problém udržet pár desítek ran v černém mezinárodního pistoláku (a troufnu si říci, že rukama to není, pár jiných pistolí už jsem v ruce měl). Ale spaní mi to nekazí, soutěžit s ním nehodlám a alespoň pro mé potřeby je ta relativní nepřesnost vyvážena již několikrát zmíněnou spolehlivostí. Nosil jsem mnohem přesnější zbraně ale z PM bych na ně zpátky nepřesedlal.

Ještě dodatek k dotazu na výkon: mohu soudit jen velmi subjektivně dle zpětného rázu (popř. z toho, jak daleko dolétnou nábojnice :o), i tam se mi z uvedených nejsilnější jeví ten Wolf.
Zajic
Příspěvky: 215
Registrován: 26 říj 2006 19:50

.

Příspěvek od Zajic » 18 srp 2009 20:16

ramires : Ja vim ze naboj nepochazi z roku 38 :lol: Ze se jedna o ruske znaceni, nekde jsem to uz drive cetl, druhe cislo je 88 takze rok 1988. Ty polske 21 by nebyly k zahozeni nekde sehnat :twisted: Na nejakem mensi testik.

Ale jak pise "rmp" vzhledem ke stari a kdo vi jakemu uskladneni, na ne nejak spolehat nechci, nehlede na to ze magnetuje jak nabojnice, tak i plast strely. Zkusim se podivat jestli u nas maji naboje Wolf, a za kolik ?! Ja mam S&B kolem 3,-Kc. Coz je celkem jasna vyzva :wink: Vystrilene toho nemam moc, protoze Makarova mam jen chvilku a neni ted cas zajit na strelnici. Takze zatim nevim co me bude chodit nejlepe.


:!: Jeste otazecka. Ptal jsem se na jinem foru, ale nikdo zatim neodpovedel, mozna mi tady pomuzete, i kdyz si myslim ze lidi tady a tam chodi vesmes stejni.
Na uderniku jsem zjistil takovy maly "vykus" nebo jak to nazvat. Jedna se o to ze udernik v miste kterym tuka na zapalku naboje, neni ve tvaru kolecka ale spis pismene "D" Jde to videt, kdyz je zaver v zadni poloze, na zachytu a zbran otocite sperem hlavni dolu a udernik povyleze, Tak z horni strany je tak pul milimetru takovy jakoby lehce vybrouseny.
Otazka zni, jestli to mate na svem Makarovu taky ? A nebo jestli to mam brat jako zvadu ? Pistole je jeste v zaruce, tak jestli by se s tim dalo po pripade neco delat ? I kdyz teda zbran strili normalne, takze ted babo rad :roll:
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4321
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 18 srp 2009 20:37

Dodej fotku, teho kuriozního obrobení, ale tuším na funkcu to vliv mět nebude :-))))
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Zajic
Příspěvky: 215
Registrován: 26 říj 2006 19:50

.

Příspěvek od Zajic » 18 srp 2009 20:44

Nejde mi vlozit fotka, tak presmeruji na jine forum. Snad to teda tady nebude nikomu vadit, a pochopi to :oops:
Na fotce se ten zoubek jevi jako zakulaceny, ale ve skutecnosti je pekne ostry. Foto na 1. strane uplne dole. http://www.strelectvi.cz/forum/pm-makar ... t8738.html
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4321
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 18 srp 2009 20:51

no neco sa malinko nepovedlo, pokud to nevadí funkci zbraně ta to neřeš, jinak bys to musel buď vyměnit nebo zaleštit, ale je to fest tvrdé :-)
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
rmp
Příspěvky: 90
Registrován: 08 kvě 2008 11:20

Příspěvek od rmp » 18 srp 2009 21:24

Záměrně to tam není, ale pokud to funguje, tak bych to neřešil, ani na reklamaci se mi to nezdá. Kdybys přesto trval na odstranění, tak jedině ručně třeba kamenným brouskem, určitě ne nějakým elektrickým nástrojem, to bys to prohřál a celý zápalník by byl v řiti. (Proto bych se bál i té reklamace, kdovíkdo by to právě takto zkusil "opravit")
Zajic
Příspěvky: 215
Registrován: 26 říj 2006 19:50

.

Příspěvek od Zajic » 18 srp 2009 21:32

Rozumim, necham to tak kdyz to funguje zatim bez problemu :wink: Snad se mi to neulomi, kdyz bych to musel nutne potrebovat. Aspon uz vim, ze to tam neni umyslne, coz me zase na druhou stranu trosku mrzi
:roll: Diky za ujasneni veci :wink:
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Příspěvek od kayakero » 19 srp 2009 09:54

Toho "FEG PA63/AP9 9 mm Makarov" co ho zmínil golfkiller za 1500Kč teď mají v BVS za 2500Kč.

Hungaro-klon Walthera PP; dle fotek na gunbroker.com vypadá docela dobře. Podělíte se někdo o pocity z degustace tohohle střílítka?
ramires
Příspěvky: 366
Registrován: 19 kvě 2007 22:03

Příspěvek od ramires » 19 srp 2009 17:50

Ten Maďar není špatný, je spolehliví, vypadá hezky, opracování slušné, přesnost je skvělá(z toho co jsem střílel byl rozptyl do 5cm na 25m :!: náb.SB). Ale na velké střílení to moc není spíš na nošení,ne že by to nevydržel,ale rám je z lehké slitiny(hliník),náboj 9mmM je na tuto konstrukci(PP/PPK)asi už tak akorát dost silný(navíc je pistole moc lehká),po zhruba 30 ranách začne pěkně bolet ruka, střelba z PM je proti tomu pohodička :D . Zásobník je na 7 náb. ,ale za ty prachy pěkný,,mazlík“ :wink:
In vino veritas...
Odpovědět