MilDot

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 07 říj 2007 23:28

A vy co nemáte manuály nebo to v nich nemáte napsané nebo máte optiky od někoho z druhé ruky si ty poměry jednoduše zjistěte pohledem na deset metrů na pravítko jako Kubo 630.


http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 08 říj 2007 13:57

Tady jsem našel jak se měří vzdálenost na srnce u německého téčka.
U duplexu by to mělo být to samé. Srnec z boku by měl měřit od hrudi po zadek asi třičtvrtě metru, takže jestli zabírá místo od tlusté čára k tlusté čáře, tak by měl být 100m daleko.
Obrázek
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Harry
Příspěvky: 57
Registrován: 29 zář 2007 19:41

Příspěvek od Harry » 09 říj 2007 21:50

Po přečtení všech pozitivních zkušeností s puškohledy Delta Titanium jsem nelenil a zajel do Binoxu se na ně podívat. Přemýšlel jsem právě nad optikou s Mil Dot osnovou. Ale nestačil jsem se divit, tu osnovu co mají tyto puškohledy jsem prostě neskousnul... Tloušťka čar jak těch "tenkých", tak těch silných mne málem posadila na zem. Bohužel jsem neměl u sebe foťák a ten prodejce by taky asi nejásal kdybych si to fotil, takže tady alespoň pár obrázků různých "Mil-Dot" osnov

Klasický Leupold MilDot (fotka je z jednoho inzerátu na Ebay)

Obrázek

Toto je osnova u Leapers 4-16x56 (skvělý obraz, bohužel mám horší zkušenost s mechanickou částí), foceno Nikon S10

Obrázek

Nightforce NXS, foceno mobilem. Není to dobře vidět, ale "doty" jsou duté jako ty "silné čáry" a uprostřed nich je tečka na označení jejich přesného středu.

Obrázek


U všech těchto osnov je jasně vidět že ty tenčí čary jsou dostatečně subtilní a nezakrývají cíl, ani neomezují výhled.



Harry
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 10 říj 2007 07:34

Pokud jsi to téma opravdu četl, věděl by si, že označení MilDot udává i tloušťku čar. Zrovna na sraze jsme se shodli, že Titanium má zřejmě kříž přesně odpovídající těm deklarovaným rozměrům pro "opravdový" MilDot - tedy nejen rozteče a počet bodů, ale taky tloušťky čar. Obyčejná Delta ten kříž má výrazně tenčí a co jsem mohl porovnat s Trojovým Accushotem (Leapers) tak osnova byla srovnatelná (snad s rozdílem, že Leapers má víc Milů). Ale jinak souhlasím - ať už má Titanium rozměry podle nějaký normy nebo ne, s křížem MilDot bych si ho nekoupil - je to dost tlustý. Jinak je to ale bezva puškohled. Tu obyč Deltu mám na větrovce a maximální spokojenost - uznávám ovšem, že na kulovnici pro větší vzdálenosti může i tenhle tenký kříž překrýt podstatnou část terče.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 10 říj 2007 10:27

2Harry:
Nenech se mýlit fotkama. Podle mě ten Nightforce i Leupold budou 100%-ně mít čáru tlustou 0,1milu (0,35MOA). Ten Leapers nevím, ale už na první pohled to není pravý mildot, protože nemá standardní počet dotů, je to nějaká extended verze, která může vypadat jakkoliv. Třeba Altaros má extended verzi na NS a vzdálenost mezi body je 1,5milu, takže musí násobit výsledek 1,5x, jde ale o zvyk.
Jinak bavit se o kvalitě a porovnávat kvalitu zobrazení Nightforce za 50tisíc, Leupolda za 30tisíc a Titania za 7tisíc myslím nemá cenu. :wink:
Ještě k těm fotkám, protože zkreslují a není tam uvedeno ani zvětšení ani na jakou vzdálenost to je, ani jak daleko byl foťák, tak koukni na další fotku Titania.
Teď už se ti to zdá tenké dost? :lol:
Obrázek
Obrázek
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Harry
Příspěvky: 57
Registrován: 29 zář 2007 19:41

Příspěvek od Harry » 10 říj 2007 10:39

No nechci se nějak zvlášť hádat, ale nemůžu souhlasit s tím, že všechny "mildot" záměrné kříže mají zcela shodné parametry...

Jistě, všechny vycházejí z toho, že mezi body (Dot) je jeden dílec (Mil). Ovšem ostatní parametry se liší dle výrobce. Jednak počet bodů v každém směru (většinou je deset vodorovně a deset svisle - ale například zobrazený Leapers má 14 a 14), dále velikost a tvar bodů (Dotů) a také tloušťky čar. Jak slabých uprostřed kříže, tak silných na okrajích. I tvar bodů je různý, US Army má šišaté body, USMC kulaté. Leupold má průměr bodu 0,2MIL a Nightforce 0,25MIL...

Levné čínské kopie mají většinou dost silné ty "slabší čáry" uprostřed kříže a často ani neodpovídá vzdálenost mezi body, čímž vlastně přestávají být "mildoty"... V lepším případě je u puškohledu návod s přesnými rozměry osnovy, takže s nimi lze provádět odhady vzdáleností, v horším případě u nich není nic... Puškohledy s MilDot osnovou od solidních a renomovaných výrobců mají jednak vždy v návodu přesné rozměry záměrného obrazce, a také v naprosté většině jsou ty tenké čáry opravdu tenké, jak jsem se pokusil demonstrovat těmi obrázky.
Také si všimni, že obrázek (fotka) osnovy leupold, který jsem sem dal, zcela přesně odpovídá rozměrům osnovy v úplně prvním příspěvku na první straně, protože v něm jsou uvedeny rozměry Leupold :wink:

Co se týče Delty, koukal jsem v pondělí s 4-16x42 Mildot a měl jsem s sebou pro porovnání i Leapers 3-12x44 Mildot. Pozoroval jsem komín naproti prodejně (asi 220m), oba puškohledy na min. i max. zvětšení, s oporou. Osnova u Delty mne velmi zklamala. Obraz byl subjektivně stejný.


Harry
Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Příspěvek od ALKAJ » 10 říj 2007 11:18

I tvar bodů je různý, US Army má šišaté body, USMC kulaté.
Pozri http://www.imtt.net/downloads/mildots.pdf a možno zistíš že to normované dáko je :roll: .
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 10 říj 2007 11:30

Ten obrázek v prvním příspěvku je opravdu Leupold, sice jenom schématický (doty jsou na něm zjevně větší než 0,2milu), ale přesně ty samé rozměry má i Titanium. Takže je tam totožná osnova jako v Leupoldu.
Rozměry mildotu musí přesně splňovat vojenské normy STANAG včetně tloušťky čáry.
Pokud normy v nějakém směru nesplňuje, mělo by to být vyznačeno - je tam třeba přívlastek "extended" atd. Tím ovšem není řečeno, že je to špatně, každému může vyhovovat něco jiného. Někteří TOP výrobci nabízejí i možnost montáže jakékoliv osnovy podle přání, třeba i podle vlastního výkresu. Ovšem už to nebude mildot, ale osnova na způsob mildotu.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Harry
Příspěvky: 57
Registrován: 29 zář 2007 19:41

Příspěvek od Harry » 10 říj 2007 12:43

Pro ALKAJ: skvěle že jsi to našel, díky. Je to názorný příklad dvou různých typů Mil-Dot osnovy (jen mne mate že v mých písemných podkladech je to Army/USMC obráceně, to ovšem nic nemění na tom, že jsou různé). Jestli nejsem slepý, tak tam ale není uvedena tloušťka čáry... Ale všimni si, že je tam červeně: * The dot size may vary (from .18 to .20) depending on the scope manufacturer. Check your scope manual to make sure the dot is what you think it is!

Pro Kubajzz: Bohužel nemám u sebe dokumentaci Leupoldu k jejich osnovám, ale dle aktuální fotografie jejich osnovy, která je výše, mám subjektivní odhad, že tloušťka čar není 0,1MIL, ale míň. Ale to je bez manuálu skutečně jen můj dohad... Každopádně u Nightforce NXS MilDot jsou všechny čáry silné 1/16MIL (0,0625MIL) a subjektivně mi přijdou poměrně silné. Tedy 100% ne 0,1MIL. Tento puškohled a dokumentaci k němu vlastním 8)

Takže znovu: u osnov Mil Dot je normovaná vzdálenost mezi body (DOT) a to 1 dílec (MIL), který odpovídá 10cm na vzdálenost 100m. Ostatní rozměry osnovy se mohou lišit a záleží na výrobci. Výrobce by měl ke každému puškohledu s dálkoměrnou osnovou dodávat i přesné rozměry této osnovy.

Z toho všeho vyplývá, že nelze říct že "tenhle mildot je ten pravý a normovaný". Víc už k tématu nemám :wink:



Harry
KING
Příspěvky: 113
Registrován: 19 kvě 2006 22:37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od KING » 10 říj 2007 13:38

A já už mám ve svém programu taky MILDOT. Příklad je pro střelu 308 168gr. Sierra MK, v0 = 800m/s, příčný vítr 10m/s. Je pamatováno na změnu úhlu mezi středem kříže a doty se změnou zvětšení.

http://sweb.cz/balistika/Balistika/program10.JPG
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 10 říj 2007 16:26

https://www2.leupold.com/resources/downloads.htm

diskuze jako obycejne o nicem. Kazdy vyrobce puskohledu by mel mit ke svym osnovam manual s jejich specifikacemi.
Pokud ne, tak je to znameni ze neco neni v poradku. V tom pripade se obratim primo na vyrobce aby mi tyto informace poskytl.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 22 říj 2007 16:34

Tak tloušťka té čáry asi fakt není nijak specifikovaná a každý si ji může udělat jak chce.
Schválně koukněte, co mi odpověděli třeba z Meopty, tímto jim děkuji.
Za pozornost stojí zvláště kuriózní způsob odpovědi - borec to nakreslil na papír, pak to oscanovali a poslali. Jednoduché a účelné, jenom v dnešní době poněkud zvláštní. :wink:
Obrázek
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 22 říj 2007 21:12

Zato Polská Delta už 14 dní bez odpovědi na stejný dotaz. Poslal jsem jim to v angličtině, ale bez reakce :cry: Zřejmě dobrej oddíl :lol:
Harry
Příspěvky: 57
Registrován: 29 zář 2007 19:41

Mil dot

Příspěvek od Harry » 15 lis 2007 17:55

Tak jsem si dneska pohrál s optikama, protože jsem měl konečně příležitost si vyzkoušet nový pozorovací dalekohled...

Takže jsem pomocí osnovy Mil Dot určoval vzdálenost cíle, v tomto případě satelitní antény na věži :wink: Je to blízko a cíl je to docela vhodný. Vše jsem fotil Nikonem S10, který jsem držel v rukou, takže kvalita není úplně 100%. Do budoucna počítám s redukcí na ten pozorovák, díky níž se foťák upevní a to bude pak jiný kafe :)

Puškohled Leapers 3-12x44 Mildot, který mám přichystaný na malorážku. Záměrná osnova funguje při největším zvětšení
Obrázek

Puškohled Nightforce NXS 3,5-15x56 Mildot, který mám na .308W. Osnova funguje při největším zvětšení
Obrázek

Pozorovací dalekohled Leupold Mark 4 12-40x60 Mildot. Služební pozorovací dalekohled, zavedený v US Army. Osnova funguje při každém zvětšení
Zvětšení 12x
Obrázek

Zvětšení 40x
Obrázek
Ta skvrna je kapka na objektivu, ono sněžilo a já si toho všimnul až doma :(

Schválně si zkuste odhadnout vzdálenost cíle. Návod v tomto vláknu už je :wink:


Harry
golfkiller
Příspěvky: 2737
Registrován: 05 bře 2006 18:31
Bydliště: Žatec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od golfkiller » 15 lis 2007 18:23

už mam doma taky sklo ,tak to zítra blejsknu
Na světě připadá jedna zbraň na každého dvanáctého člověka, otázkou je... Jak ozbrojit těch jedenáct ostatních?

[img]http://www.my-smileys.de/smileys3/axis-li-kill.gif[/img]
Odpovědět