TAU (5,6,7)

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Mr.Handy
Příspěvky: 266
Registrován: 14 říj 2008 11:58
Bydliště: Tak nějak všude

Re: TAU (5,6,7)

Příspěvek od Mr.Handy » 15 zář 2016 14:37

Orientační (komparační) měření rychlosti:
Vezme se přídavné závaží na hlaveň. Postaví se na tvrdou podložku a zkrz něj se vystřelí. Závaží způsobí že střela neodrazí někam nijam. Pak se jen změří výška deformované diabolky.

Je to jednoduchá metoda, ale lze s ní snadno nastavit odpovídající rychlost (pokud máme referenční zbraň). Nastavení TAU je pak otázka cca 5 minut.

V originálním návodu na TAU ta výška deformované střely byla i možná napsaná (to už si nepamatuji). Večer to můžu změřit u své TAU a hodit to sem.


Jerry619
Příspěvky: 14
Registrován: 09 srp 2015 15:50

Re: TAU (5,6,7)

Příspěvek od Jerry619 » 23 lis 2016 15:17

Zdravím, je tady někdo, z Prahy, kdo by měl díly na Tau 7, případně i Tau 6 a poradil mi se servisem?
Uživatelský avatar
mikiki
Příspěvky: 2639
Registrován: 08 zář 2006 09:57
Bydliště: Vysočina (a Praha)

Re: TAU (5,6,7)

Příspěvek od mikiki » 23 lis 2016 21:30

Odkaz na TAU posílají rychle - :D případně tam zavolat.
http://www.taubrno.com/product/doplnky_ ... u-tau-7/59
studio_penguin
Příspěvky: 18
Registrován: 20 pro 2016 23:38

Re: TAU (5,6,7)

Příspěvek od studio_penguin » 20 pro 2016 23:51

Ahoj, pánové.

Jsem tu nový.... a čerstvý majitel postarší TAU 7. Ještě jsem ji ani nestihl nastřelit.. a už jsem narazil na malý problém.

Týká se to štelovatelného mechanismu hledí. Na tom výkyvném nosníku hledí jsou dvš seřizovací kolečka s mikrometrickými šrouby. Ta fungují na první pohled dobře, přecvakávají a jsou dobře aretována v momentální poloze. Ale vlestní pohyblivý článek hledí (který bočně jezdí na stranovém mikrometrickém šroubu a na dalším vodítku) je ten problém.

Zdá se, že když za něj člověk vezme rukou, že má drobný "vakl" směrem do strany... jako by vedení bylo vyběhané.
Je to jen nepatrné, ale ten maličký posun na 30 cm záměrné se na 10 metrech znásobí 30x.. a to už hraje asi roli.
Nemáte někdo nějaký nápad co s tím...? (kromě varianty poslat do Brna do TAU, ať se na to podívají - mail a případně posílání bude další krok, když nebude jiná možnost).

A pak druhá věc... pídil jsem se po nějakém střeleckém klubu v Praze, kam by člověk mohl chodit v pohodě střílet rekreačně, bez závodních ambic. Zatím jsem neuspěl. Je mi jasné, že můžu chodit na placené střelnice nebo práskat někde na zahradě do lapače... ale znáte to, člověk chce někam mezi podobně pošahané lidi :mrgreen: . Nevíte o něčem..?

Jiří.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: TAU (5,6,7)

Příspěvek od pbrejsa » 07 led 2017 07:08

Ahoj Jirko,
vakl na hledí zatím neřeš. Obvykle bývá poloha hledí při střelbě stabilní i při tom vaklu. O to se starají přítlačné vymezovací pružiny. Pokud je nadměrná vůle mezi tělem pistole a soklem hledí, lze tuto vůli omezit např. tenkým proužkem papíru pojištěným kapkou řídkého vteřinového lepidla na vnitřní povrch vedení soklu. Na tyhle veci se můžeš soustředit až budeš zasahovat stále jen lepší rány než osmičky, jinak je to jen plýtvání časem.
Petr
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: TAU (5,6,7)

Příspěvek od harpplayer » 07 led 2017 08:18

Svého času se v Praze vzduchovkovou střelbou s možností pravídelných tréninků zabývalo pouze pár organizací. Jednou byl Střelecký klub Praha 2 PSO, ale tam to asi už chcíplo s likvidací střelnice. Druhým klubem byl, tuším, Střelecký klub Praha 6 Sedlec, dnes asi MAGNUM. Tam by to chtělo se dotázat, nejspíš u pí. Šulcové, pokud tam ještě je. Ještě nějaká vzduchovková střelnice byla na telefonní ústředně na Žižkově, tam to vedl Pepa Smrt, ale je to už hromada let.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: TAU (5,6,7)

Příspěvek od pbrejsa » 07 led 2017 22:30

V Praze je a bude se střílením ze vzd. pistole docela problém. V podstatě trénovat a střílet se dá v SSK klubech Duel Praha, Delta Praha a DDM Praha 5. Podmínkou bude členství v některém z pražských SSK či uvedených klubů. Kontakty můžeš nalézt na
http://www.shooting.cz/browser2.php?doc ... er=links.h
studio_penguin
Příspěvky: 18
Registrován: 20 pro 2016 23:38

Re: TAU (5,6,7)

Příspěvek od studio_penguin » 08 led 2017 22:06

pbrejsa píše:Pokud je nadměrná vůle mezi tělem pistole a soklem hledí, lze tuto vůli omezit např. tenkým proužkem papíru pojištěným kapkou řídkého vteřinového lepidla na vnitřní povrch vedení soklu. Na tyhle veci se můžeš soustředit až budeš zasahovat stále jen lepší rány než osmičky, jinak je to jen plýtvání časem.
Petr
Napadlo mne něco podobného. Zatím jsem vložil mezi ten pidi-soklík hledí a hlavní štelovací sokl (ten s těmi kolečky) "vymezovací" plastovou fólii... a zdá se, že se to zlepšilo. Tak uvidíme... a díky.
studio_penguin
Příspěvky: 18
Registrován: 20 pro 2016 23:38

Re: TAU (5,6,7)

Příspěvek od studio_penguin » 08 led 2017 22:16

harpplayer píše:Druhým klubem byl, tuším, Střelecký klub Praha 6 Sedlec, dnes asi MAGNUM. Tam by to chtělo se dotázat, nejspíš u pí. Šulcové, pokud tam ještě je. Ještě nějaká vzduchovková střelnice byla na telefonní ústředně na Žižkově, tam to vedl Pepa Smrt, ale je to už hromada let.
Díky za nápad. Do SSK MAGNUM jsem už psal, ale odpověděli mi, že "..střelecký klub Magnum nikoho nepřijímá. Tato situace platí už několik let." Jejich střelnice funguje jako komerční. Těch komerčních střelnic je po Praze víc... ale chodit pravidelně střílet za dvě stovky na hodinu, to je komfort, na který bych těžko vydělával :) (MAGNUM má naštěstí pro vzduchovky "rozumnější" taxu... takže zatím tam.
Budu otravovat další kluby... :mrgreen:
studio_penguin
Příspěvky: 18
Registrován: 20 pro 2016 23:38

Re: TAU (5,6,7)

Příspěvek od studio_penguin » 09 led 2017 21:45

Ahoj.

Tak dneska mi přišla druhá zbraň, která odsunuje moji první na místo záložní... :mrgreen:

Jiří.
Přílohy
Nová_TAU_7_Sport.jpg
studio_penguin
Příspěvky: 18
Registrován: 20 pro 2016 23:38

Re: TAU (5,6,7)

Příspěvek od studio_penguin » 10 led 2017 13:39

Ještě jednu věc nemám dořešenou - čištění a mazání TAUky.
Vím, že o tomhle tématu obecně u vzduchovek je tady samostatné vlákno... ale tam jsem našel tolik protichůdných názorů od střelců, že mi to moc nepomohlo (až po názor že nečistit ani hlaveň od olova a nemazat).

Takže by mne zajímalo:
- jak často, co a jak čistíte?
- mažete, jak často a čím?
- má cenu (jak se někde radí) občas vystřílet "olejovou" bombičku?
- nějaké další rady?

Dík, Jiří.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: TAU (5,6,7)

Příspěvek od harpplayer » 11 led 2017 08:20

Vím, že můj názor asi nebude úplně relevantní, jelikož vzduchovku prakticky nestřílím - mám pro radost a z nostalgie "endéeráckou" MLG 550-1, ze které vystřelím tak 200 ran za rok. Čas od času nabiju do laufu několik čisticích peletek (http://www.euroshooting.eu/index.php?detail=515) a "střílím" tak dlouho, dokud není ta poslední bílá jako před nabitím. Nepovažujte to za reklamu, ale jinde jsem peletky zatím neviděl.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: TAU (5,6,7)

Příspěvek od pbrejsa » 11 led 2017 21:03

Jednou za čas (rok) použiju čistící knot http://www.euroshooting.eu/index.php?detail=A507 Protahuju tak dlouho, až se přestane špinit. Po každém závodě bych měl vytřít černěný povrch hadříkem s konzervačním olejem, ale obvykle to nedělám. Ale jsou tací, kteří ano. VzPi nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu po mnoho 1000 ran. Platí to i pro TAU7. Snad jen občas pověsit závaží na spoušť pro klid, že je to OK.
studio_penguin
Příspěvky: 18
Registrován: 20 pro 2016 23:38

Re: TAU (5,6,7)

Příspěvek od studio_penguin » 12 led 2017 11:04

Dík, Petře.
Střelec, od kterého mám tu novější TAU 7, taky říkal, že čistil jen hlaveň. Ta struna u čistícího knotu je z něčeho, co nepoškodí vývrt?
Závaží na spoušť, předpokládám, že myslíš aby měla minimálně těch povinných 500g?
Zajímá mne, jak je to s mazáním vnitřních mechanismů... četl jsem tady, že CO2 vysušuje?
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: TAU (5,6,7)

Příspěvek od pbrejsa » 13 led 2017 18:45

Strunu nepoužívám, originál je silonové lanko. Používám tenké žluté silonové silonové lanko, kopil jsem ho ve stavebninách za pár šupů. Balíček knotů jsem koupil u Vargy. Z lanka udělám velké pevné stabilní oko (smyčku), protáhnu hlavní a provléknu za zápěstí. Na druhé straně provléknu několik pramínků knotu (3 až 4) a směrem k ústí protáhnu silou silou, co to dá. Počet pramínků vyzkoušej tak, aby to šlo ještě protáhnout. A pak protahuju a protahuju. Pramínky při každém protažení poněkud pootočím, abych viděl výsledk čištění. Když se přestanou špinit je hotovo.

Závaží 500g, odpor spouště by měl být o něco větší (550 až 600g). Jinak diskvalifikace.

Mechanizmy na žádných VzPi nemažu. Snad jen na začátku zprovozňování nějakého vraku, na špičku jehly kapka řídkého hodinářského oleje (dneska olej na PC tiskárny) nebo kapka petroleje. Především na spoušti je hustší olej nebo vazelína spíš na škodu. Pokud máš novou, tak nic nemaž, od výrobce je to namazané dost, až "na věčné časy".

Vnitřek nádržky v rukojeti taky nemaž. Netřeba. Pokud budeš používat 12g bombičky, již mazivo obsahují. CO2 v kyvetě bývá čistý a nic nevysušuje. Pokud tauku dlouhodobě odložíš, tak raději bez CO2.
Odpovědět