Prihoda ze ZOO - jaky je vas pravni nazor?

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 07 pro 2005 23:14

solory píše:asi jsem nečetl zákon dostatečně abych pochopil myšlenkové pochody našich volených, ale na takových místech (jako ZOO nebo kino) zbraň nemá co dělat, ne?
Prosím, opravte mně, pokud jsem mimo.
Za této situace, bych zbraň rozhodně nevytahoval, nehledě na to, že dobré jablka jím, až na stopku, celá... (ty čuně, že?) :oops:
ZOO neni ani verejne shromazdeni, ani sportovni podnik, ani lidova zabava.
Cmk


Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 08 pro 2005 11:12

solory píše:asi jsem nečetl zákon dostatečně abych pochopil myšlenkové pochody našich volených, ale na takových místech (jako ZOO nebo kino) zbraň nemá co dělat, ne?
Prosím, opravte mně, pokud jsem mimo.
Za této situace, bych zbraň rozhodně nevytahoval, nehledě na to, že dobré jablka jím, až na stopku, celá... (ty čuně, že?) :oops:
Čuně 8) se dotklo velmi komplikované a v podstatě od roku 2002 doteď nevyřešené otázky: Kam všude smím vlézt se skrytě nesenou zbraní? Já jsem nakonec došel k závěru, že vstup se skrytě nesenou zbraní je povolen všude, kde není výslovně zakázán, přičemž ovšem platí, že zakázat vstup člověku se zbraní do nemovitosti může buď nájemce, nebo vlastník či správce nemovitosti, zcela bez problémů, a nemusí k tomu dokonce ani uvádět jakýkoli důvod. Pokud si tudíž budete potřebovat v Praze odskočit, a hajzlbába na veřejných záchodcích vám oznámí, že do její nemovitosti se zbraní nesmíte, tak máte prostě smůlu, a že ta nemovitost jsou veřejné hajzlíky, to je leda základ pro dobrou tragikomickou historku. Jiná věc je, že kdokoli zakáže někam vstup se zbraní, ten má podle mě přinejmenším morální povinnost umožnit lidem, aby zbraň při vstupu bezpečně odložili a po odchodu si ji zase vyzvedli. Že se s ničím takovým nikdo neobtěžuje, je podle mě velmi tristní.
V souvislosti s tímhle bych vůbec neřešil, kde všude mám právo zbraň tasit, potažmo použít. V krajní nouzi smím zbraň táhnout či použít všude, kde ji mám s sebou, a to dokonce bez ohledu na to, zda ji tam náhodou nemám protiprávně. Tím to podle mě hasne (a že soud se na to pravděpodobně bude dívat poněkud jinak, to je jiný problém).
P.S. Ze své neschopnosti pochopit naše zákony, respektive myšlenkové pochody, co vedly k jejich vzniku, si nic nedělej. To je něco, s čím mají potíže i na nejšpičkovějších psychiatrických klinikách. Podle mě to bude způsobeno tím, že ke vzniku našich zákonů často nevedly vůbec žádné myšlenkové pochody (a kde nic není, ani smrt nebere a jaksi není co chápat). Snad s výjimkou myšlenky "Kam se asi dneska po hlasování půjde chlastat? Vsadím se, že Na Růžek!".
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 24 pro 2005 01:27

K předchozímu jen malé doplnění: Občan smí činit vše, co není zakázáno - to je pravda, je třeba ale dodat, že povinnosti lze ukládat pouze zákonem. Takže ta hajzlbába by zřejmě měla smůlu.
S tou krajní nouzí bych byl trochu opatrnější, jediný případ, kdy k odvrácení nebezpečí přichází v úvahu použití zbraně, mě napadá útok zdivočelého (dostatečně nebezpečného) zvířete, jinak jde o útok, proti němuž směřuje nutná obrana.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 03 led 2006 14:08

V zákoně je bohužel napsáno, že zbraň lze mít v nemovitosti pouze se souhlasem vlastníka, nájemce nebo správce. Takže ta hajzlbába by smůlu neměla, pokud by ve vztahu ke zmíněné nemovitosti vykonávala alespoň jednu tuhle funkci (a to je poměrně pravděpodobné).
Taky mě to přímo sere, že to tak musím říct, ale je to tak.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Členění zákonů, Legislativní pravidla vlády

Příspěvek od Fantan » 03 led 2006 15:05

Slime, uklidni se, není to tak.
Zákon je členěn na jednotlivé části, z nichž každá upravuje něco jiného. Ty cituješ z části, vymezující pojem držení o které se nebavíme - ono by taky bylo dost pitomé, kdybych se musel té hajzlbáby dovolovat, jestli se k ní mohu jít vycikat, když mám na opasku se svolením státu skrytě nošenou bouchačku :D
Pokud chceš tímhle operovat, nečiníš dobře.
Takže: vždy číst to, co systémově řeší oblast, kterou hledáš. Výjimka jsou "Společná.... ustanovení", tam se obvykle nacpe cokoli - systém nesystém.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 04 led 2006 13:33

Musím přiznat, žes mě dostal (přece jenom nejsem právník).
Ale ještě jedna šťouravá poznámka (možná se přejmenuju na Hnidopich nebo tak něco :wink: ): NOŠENÍ je přece určitým nadstupněm držení, ne? Pokud zbraň nosím, tak ji zároveň i držím. Což znamená, že není-li mi někde dovoleno zbraň DRŽET, pak ji na tomtéž místě nesmím ani NOSIT, ne?
Uf, tahle debata nějak přestává dávat smysl, navíc mě nehorázně vyčerpává a ani se sem tématicky nehodí. Navrhuju přesunout se s ní do threadu, který speciálně na tohle téma vznikl o dva řádky výš.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 04 led 2006 16:45

Slime, já myslím, že je dobré vycházet z toho, co už je. Na serveru www.valka.cz se tyhle věci před časem diskutovaly, takže jestli tě tyhle právní i praktické otázky trápí, zkus se podívat na tyto odkazy:

http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/12271 - Problematika nutné obrany a krajní nouze
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/139 - zbraň pro ochranu života, zdraví nebo majetku
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/17582 - rozhodnutí o povolení nákupu zbraně

Myslím, že mnoho otázek, které bys tady chtěl řešit, tam najdeš už vyřešených.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Odpovědět