Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 08 pro 2020 08:55

Pekný deň kolegovia,
obraciam sa na Vás s prosbou. Môže mi niekto z Vás poskytnúť niekoľko gulí do kalibru ,45 /Ardesa Woodsman/ ?
Potrebujem gule z mäkkého olova na prvé výstrely a určenie kokily pre následný nákup.
Za ochotu vopred ďakujem.


Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 08 pro 2020 19:05

Na vyzkoušení nepotřebujete žádné kule. Ardesa Woodsmann .45 má rozměry vývrtu 11,50 mm v polích a 11,80 mm v drážce. Na výběr jsou kleště pro kuličku 11,30 a 11,45 mm. A dál člověk postupuje prostou úvahou. Když zvolí tu menší kuli, použije flastr 0,28 mm silný. Větší kule 11,45 mm užije flastr ze sýpkoviny 0,17 mm, nebo 0,22 mm. Silnější flastr pojme více maziva. To je celé.
Těch několik koulí, které by Vám případný dárce poslal, by nestačilo na získání nějakého relevantního obrazu. Je to spíš otázka filosofie - někdo preferuje větší kuli a slabý flastr, druhý menší kouli a silnější flastr.
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 08 pro 2020 19:37

Ďakujem za radu. Pozrel som si aké kokily sú k dispozícii. Kúpil som si gule od Ares-u a sypkovinu na flaster - po premeraní digi šublerou má hrúbku 0,19 mm. Skúsil som to nabiť do hlavne Vami odporúčaným systémom na kus sypkoviny. Išlo to veľmi ťažko. Po vytiahnutí gule neboli na nej žiadne stopy /Ares gule nie sú práve najmäkšie /. Podľa Vašich doporučení mal byť ma guli otlačok flastru. Tak som si dovolil obrátiť sa na predovkársku pospolitosť s prosbou o mäkké gule, aby som mohol hľadať vhodnú hrúbku flastru.
Skúsim si pripraviť flastre rôznych hrúbok a začať strieľať tými s najakurátnejším pocitom pri nabíjaní a uvidím aký bude rozptyl. Potom kúpim kokilu a skúsim s vlastnoručne naliatými guľami novú sériu nástrelov.
Prosbu som asi formuloval zle, za gule a poštu by som samozrejme riadne zaplatil.
Buenas nochas seńores.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 08 pro 2020 21:28

Koule, tenkej flastr a cigaretový papírek. A přidávat a zkoušet. :roll: A samozřejmě koule z měkkého olova. Kupovaný jsou každá jiná.
Šakal
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 09 pro 2020 09:10

Tady nejde o peníze. Každý předovkář věnuje hrst kulí, když střílí .45. Bylo zde mnohokrát uváděno, že Vámi zmíněná firma produkuje poměrně tvrdé střelivo, které se do předovky zrovna moc nehodí. I když předovka zpracuje kde co, to je otázka flastru, když jde o kouli.
Pokud začínáte s koulí, osobně bych doporučil menší kuli 11,30 mm a silnější flastr těch cca 0,28 mm. (modrákovina, látka na laboratorní pláště - bavlna!) A dolaďovat, jak píše Pavel, cigaretovým papírkem mezi kuli a flastr. Menší koule dává možnost větší manipulaci - těch látek je celkem dost. Větší průměr koule 11,45 mm v hlavni už moc možností nedává, protože tenkých a pevných látek na flastr mnoho na výběr není. Prakticky jen ten sýpek. A aby se flastr nepropálil, sypu tam dětskou krupičku. A to každý taky nedělá - tedy pokud se Vám propálí flastr, půjde zásah jinam a byl byste zklamán. Vždycky je pak možnost pořídit si ještě kokilu 11,45 mm.
Když budete testovat látku na flastr, nezapomeňte ji ve středu namazat. Poměry by měly být stejné, jako pak na střelnici. A látku měřit tak, že čelisti šuplery k látce jen dorazíte, pevně, ale moc to netlačit. Aby látka měla možnost uhnout, přizpůsobit se.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 09 pro 2020 10:13

Na měření tloušťky látky doporučuji mikrometr talířkový - je na to určen a dotahovat na první cvak.
Pokud používáte šupleru, je měření látky velmi nepřesné. Potom doporučuji na čelisti nasadit dva kousky plechu cca 1 až 2 mm tlustého, průměr koleček cca 25 mm a těmi látku stisknout. Na látku se působí na mnohem větší ploše a měření je mnohem přesnější. Plechy jsem později nahradil dvěma sklíčky z foto filtru průměr cca 38 mm. Jsou naprosto rovné, tzv. plankpararelní. Vlastní zkušenosti, než jsem si sehnal talířkový mikrometr.
Šakal
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 10 pro 2020 10:32

Ďakujem za rady.
Momentálne sa venujem výrobe pomôcok na nabíjanie a vybíjanie. Prakticky mi chýba už len dokončiť vyťahovač handričiek a znova vytočiť chránič ústia zo silónu.
Tie pliešky /sklíčka/ sú super nápad. Moja sýpkovina na mierny doraz na holo dáva hrúbku 0,19 mm pri dorazení na fest 0,16 - 0,17 mm. Keď čeľuste "zaodejem" dorazovými plôškami, výsledok bude oveľa reprezentatívnejší.
K priemeru hlavne : mám dvoje gulí 11,18 a 11,3 mm . S uvedeným flastrom a po údere gumeným kladivom sa do hlavne ltt vmestí guľa s priemerom 11,18mm. 11,3 som sa ani nepokúšal nabiť. No uvidí sa. Momentálne strieľať nepôjdem. Až budem vybavený aj pre prípad nepodarku, tak nastane ten správny čas.
xB.H
Příspěvky: 177
Registrován: 13 zář 2011 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od xB.H » 14 pro 2020 22:31

Prosím vás neměl byste někdo kontakt na spolehlivého puškaře (co alespoň odpoví, jestli má čas). Mám historický originál francouzské perkusní brokovnice a potřeboval bych upravit závit na moderní pistony, čili vyříznout mělký závit a přes závitovou vložku udělat nový závit. Co jsem dohledal na internetu tak nikdo neodpovídá. Ideálně středočeský kraj. Díky
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 14 pro 2020 23:01

pro xB.H:
Nechci dělat chytrolína, ale já osobně bych volil nechat udělat nové pistony se správným závitem. :? Zvláště, když se jedná o historickej originál. Materiál 12 060, opracovat, zakalit do vínova a popustit na slámovou žluť. Samozřejmě záleží na stavu současných závitů a na tom, kolik je kolem děr pro piston materiálu.
Šakal
xB.H
Příspěvky: 177
Registrován: 13 zář 2011 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od xB.H » 15 pro 2020 06:49

Závit právě moc dobrej není. Sice pistony zaštoubovat lze ale o nějaké silnější utažení jsem se radši nepokoušel, dle mého by se vysypaly. Jinak nechat udělat pistony v našich končinách je ještě větší problém jak s puškařem. To jsem rovnou zamít. Ono by mi stačilo jenom kdyby někdo vyříznul ten závit, zbytek už si udělám sám ale bohužel s mělkým závitem nemám zkušenosti.
tomasHy
Příspěvky: 48
Registrován: 08 led 2010 10:42

Re: Předovky

Příspěvek od tomasHy » 18 pro 2020 18:08

Zdravím milovníky BP.
U mého Patriota, se kterým jsem velmi spokojen, se vyskytl problém. Po asi deseti výstřelech, když je hlaveň zahřátá, se stává, že kohout při natažení nezachytí v plné poloze a vrátí se zpět až na piston. Už s tím počítám a po opětovném natažení bezpečně zaaretuje. Po vychladnutí není žádný problém. Docela mě to štve, ale nemám zkušenosti, abych se vrtal v zámku, něco přibrušoval a nakonec to nezmrvil. Když jsem si zadal do strejdy Gůgla percussion lock, našel jsem fůru zajímavých odkazů, ale všude důrazně varovali před zásahy do geometrie zámku bez vlastnictví dokonalých a přesných nástrojů. Navíc je mi jasné, že u zámku s " přemetkou" to není zas tak jednoduché někde něco ubrousit. Dokonce tam psali, že záleží i na utažení šroubů zámkové protidesky, nebo nabobtnání navlhlé pažby. To si myslím, že je blbost ale nemůžu si to potvrdit, protože se teď v tý blbý době na střelnici nedostanu. Prosím poraďte, nebo řekněte svůj názor. Díky moc.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 18 pro 2020 19:40

Tomáši, podle data registrace, jste "starý" mazák a měl byste na to přijít. Postupujte pomalu a krok za krokem. Když se to děje až po ohřáté hlavni, zkontrolujte vzájemné uložení zámku i hlavně.
Začal bych zámkem. Vyndejte ho z pažby. Zkontrolujte spoušťovou páku, jestli spolehlivě zapadá do zadního ozubu, vyčistit, namazat. Nemáte hrot páky nadměrně opotřebovaný? Pohybuje se přemetka volně? Nejsou šrouby v zámku nadměrně utažené? Nejsou šrouby upevňující zámek k pažbě přetažené? Přední šroub se dá zašroubovat s velkou tolerancí, ale ten druhý, u kohoutu, ten ne. Když se zašroubuje hluboko, začne omezovat pohyb kohoutu. Taky zkontrolujte regulační šroubek spoušťové páky na ořechu. Když bude zámek v pořádku, už se jím nemusíte zabývat, chyba bude jinde.
Potom se podívejte, jestli je mezi pistonovým válečkem (drum) a vybráním na zámku aspoň nějaké volné místo, jestli hlaveň po ohřátí nedeformuje zámkovou desku. Zámkové desky Ardesy nejsou vyrobené ze silného plechu. Osobně si ale nemyslím, že deset výstřelů z pistole (cca jeden gram navážky prachu) nějak významě ohřeje hlaveň, chyba bude pravděpodobně v zámku. Nakonec lze hlaveň ohřát na radiátoru a pak vložit zpět do pažby a podívat se, jak to sedí. Přeju, abyste na to přišel.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 18 pro 2020 20:49

Doporučuji vzít kovovou kulatinu, nejlépe mosaz, ale poslouží i Fe nebo Cu. Tu zahřát na sporáku a vložit do hlavně. Hlaveň se za chviličku zahřeje a neny nutno ji vyjímat z pažby. Potom prohlížet zbraň. :D
Šakal
tomasHy
Příspěvky: 48
Registrován: 08 led 2010 10:42

Re: Předovky

Příspěvek od tomasHy » 19 pro 2020 15:18

Díky za rady a až bude mezi svátky trochu klidu, pustím se do toho.
Jinak všem přeju příjemné prožití Vánoc a hlavně hodně zdraví v novém roce.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 142
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 27 led 2021 17:21

úplne najstaršie:
Nejstarší palné zbraně

:)
Odpovědět