Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Marťyn
Příspěvky: 1126
Registrován: 09 říj 2008 23:37
Bydliště: Hustopeče (u Brna)

Re: Předovky

Příspěvek od Marťyn » 01 bře 2017 08:39

Na lukostřelci je to víc rozdělené, ale je to i tím, že se to týká jen určitého typu zbraní.
Mě tam zase rozčiluje, že je to časově obráceně.
Abych nebyl úplně OT, tady se vyplatí víc používat funkci hledání konkrétního pojmu.


Na zvířata nestřílím, masa jsou plne obchody.
Jsou jine způsoby jak dokázat, že jsem člověk.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 01 bře 2017 11:04

Spitamen - stačí se zeptat:"Potřebuji vědět to a to!" A ono se to vykulí. Posílám pár fotek o nabíjení.
Přílohy
3 odříznout.JPG
2 před oříznutím .JPG
1 zasunout jen pod ústí.JPG
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 01 bře 2017 11:15

Přidám zbývající. Když se nabíjí z pásu, výsledkem jsou flastry spíš jako obdélník. Na přiloženém metru je vidět rozměr. Kule je 11,30 mm.
Přílohy
6 výsledný flastr je obdélník.JPG
5 nabito.JPG
4 po odříznutí.JPG
Uživatelský avatar
Marťyn
Příspěvky: 1126
Registrován: 09 říj 2008 23:37
Bydliště: Hustopeče (u Brna)

Re: Předovky

Příspěvek od Marťyn » 01 bře 2017 13:47

Zdendo, tomu se tomu se říká startér.
:lol:
Na zvířata nestřílím, masa jsou plne obchody.
Jsou jine způsoby jak dokázat, že jsem člověk.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 01 bře 2017 14:28

No, má 5 centimetrů. Nabiják má kuli z tureckýho ořechu ještě větší.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 142
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 01 bře 2017 18:27

blecha.z píše: Střelba „natvrdo“ – rozměr kule. No řekl bych, že rozměr kule nemusí odpovídat rozměru vývrtu v drážce. (Já takovou kokilu mám - 11,80 mm). Ale je otázka, jestli to pak má smysl mít diametr v polích 11,50 mm, kuli pak cca 11,60 mm a střílet bez flastru. Profuk plynů bude značný. Záleží také na stoupání vývrtu. Nezkoušel jsem to, nemám takovou kokilu, aby kule měla rozměr nepatrně větší, než jsou pole. Ogivální střela má o dvě desetiny větší průměr, než jsou pole a lítá to dobře. Ale ogivální střela dobře sedí v drážce, kule se dotýká malou plochou.U koule by stoupání pak mělo být 1:48 a vyšší.
Vďaka za normálnu odpoveď, vidno, že tomu rozumieš (na rozdiel od iných) a hlavne rozlišuješ drážky a polia.

Ja mám pištoľ označenú výrobcom ako cal. 40. Drážky majú kal. 398 (mám "šupleru" ktorá meria aj v palcoch a zapamätal som si rozmer v týchto jednotkách, v mmm to už neviem.) Dostupné gule pre tento kaliber sú .40, .395 a .390 (opäť píšem v palcoch, je to jednoduchšie na zapamätanie si).
Guľu .390 strieľam s flastrom, na výber pre "natvrdo"mi ostala .40, tú som hneď vylúčil, pretože by sa do laufu určite nevošla a ak aj ano, musel by som ju tam vyslovene nabiť kladivom, čo sa mi vôbec nepáči. Ostala mi na výber teda guľa .395, ktorá zodpovedá +/- rozmeru v poliach. A ako píšeš, prefukovanie plynov bolo značné, zásahy v terči boli o cca 15 cm nižšie ako stred terča. Pištoľ mám nastrelenú na kombináciu guľa+faster, tak že mierim na spodný čierny okraj terča a zásah ide do stredu terča, čiže v tom prípade "natvrdo" zásahy šli tam kam som mieril. Rozptyl nebol zlý, ale bol horší ako v prípade kombinácie guľa+flaster, čiže som flasterový "systém" strieľanie nevymenil za "natvrdo".... V každom prípade, nech som strieľal ako som strieľal, ale priemer gule sa nikdy nerovnal priemeru vývrtu v drážkach, k čomu smerovala aj moja otázka....
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 01 bře 2017 19:59

Kocúr: Já ti rozumím. V mém případě střílení "natvrdo" je jen občasné střílení - několik desítek ran ročně. Kokilu jsme s Jimem prodebatovali, posléze ji Jim udělal vlisováním ložiska 11,80 mm do bloku měkkého hliníku. Vracím se čas od času k tomuto způsobu střílení, je rychlý a koule lítá slušně. Na snímku je vzhled kule po projití hlavní. Pro tohle střílení musí být kule z čistého olova. Má láska, pokud to tak lze říci, je kule s flastrem a perkusní hlaveň.
Ještě bych chtěl říci pár slov k tomu, že se chlapi ptají a pořád dokola. Mé krédo je, ať se ptají a třeba pořád. Mám slušnou řadu knih o předovkách. Je mezi nim nimi i "The Complete Blackpowder Handbook" Sama Fadaly. Má přes 440 stran formátu A4. Obsahuje od všeho něco, střelba předovkou je strašně obsáhlá. Takže nejlepší je útlá brožurka pana Morávka "Střelba předovkami", maily kamarádů a weby.
Přílohy
kule 11,90 na tvrdo.JPG
spitamen
Příspěvky: 284
Registrován: 16 lis 2010 15:13

Re: Předovky

Příspěvek od spitamen » 02 bře 2017 10:13

Chcem sa opytat,ti co maju vedomosti,skusenosti..co je rychlejsie na prebitie zbrane v terennych podmienkach:perkusny revolver alebo klasicka perk. pistol?(patriot)myslim porovnanie adekvatne,t.j. u revolvera(napr.typ new army 1858 brass) nabitie jednej komory..diik..
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 02 bře 2017 11:30

jeden naboj - revolver. Ten sa nabija natvrdo, rovno na prach, pripadne so zatkou, je to rychlejsie ako s flastrom, mazanie sa dava NAD strelu/gulu. Ale to plati iba vtedy, ked nabijas z prachovnice/odmerky. Pokial mas zhotovene polonaboje z papiera, je rychlejsia pistol :-) teda o malicko proti revolveru (aj pre revolver sa robili papierove polonaboje). Stale hovorim o nabijani JEDINEHO naboja.
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: Předovky

Příspěvek od Igrlik » 02 bře 2017 12:45

Musíš však počítať s tým, že nasadenie zápalky na piston je u nabitej pištole jednoduchšie ako u revolveru... jednu nabitú komoru revolvera musíš pretočiť o 3/4 otáčky cylindra pre ozápalkovanie a potom k následnému výstrelu ešte raz, aby po natiahnutí kohúta bola oproti hlavni.
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 02 bře 2017 14:47

Pravdu mas :-) Ratal som iba s nabijanim, nie aj s pripravou na vystrel :-)
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: Předovky

Příspěvek od Igrlik » 02 bře 2017 21:13

... v konečnom dôsledku najrýchlejšie je nabitie kresadlovej pištole, lebo nasypať prach na panvičku trvá kratšie ako nasadenie zápalky, obzvlášť, ak máš papierový polonáboj - odtrhneš, nasypeš "přiměřeně" na panvičku, priklopíš ocieľku, nasypeš zvyšok do hlavne, zastrčíš strelu aj s papierom do hlavne, dorazíš nabijákom, natiahneš kohút a odpáliš :twisted:
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 02 bře 2017 22:21

Inak ak sa nemylim, tak s odhryzavanim papiera sa nabijali aj perkusy, CI ??

Z kresackami skusenost nemam. :-) Raz som si vypalil z knotovky muskety a dvakrat som na strelnici mal v rukach Hawkena. Inak sa zabavam s inlinkou :-)
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 02 bře 2017 22:43

To je zajímavý téma. Zkusil jsem "jako" nabít pistoli. Mám samozřejmě dlouhodobé zkušenosti. Trvalo to 22 vteřin. Perkusák nevlastním, ale postup nabíjení znám dokonale. Protože ho nemám, případný pokus nic nevypovídá. Ale nedalo mně to, provedl jsem postupně manipulace, kterými bych komoru nabil. Výsledek byl 47 vteřin. Jak říkám, nic to nevypovídá, kdo střílí léta z perkusu, má to v ruce. U revolveru je těch úkonů víc - vazelina, otáčení válce pod páku, pak pro nasunutí zápalky. Ta debata je nesmyslná, je to spíš sranda.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 02 bře 2017 23:16

Když už jsme v tom "praštěným" módu, napadlo mě, jak dlouho by trvalo vystřelit jednu ránu z ČZ75 (plynovka). Položit pouzdro se zbraní na stůl, odsunout klips pouzdra,vyndat zbraň, vyhodit zásobník, vložit náboj, zasunout zásobník, natáhnout, odjistit, vypálit. Výsledek = 16 vteřin. Takže předovka není zas tak pomalá.
Odpovědět