DOMACI VYROBA PLASTOVANYCH STREL

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 05 čer 2015 13:02

ham -
tak jsem konečně někoho dalšího vyhecoval !!! Lis máš vynikající, klobouk dolů, musím jen max pochválit, hodně jsi tomu dal, je to vidět!!!!! Časem vychytáš i pracovní postupy, matrice používám dvoudílné, také zůstává dělící rovina, ale to je nepodstatné a nemá to na nic vliv. Otřepy olova odstraníš jiným technologickým postupem, nebo nástrojem s jiným tvarovým profilem.
Tak jsem naplnil ještě pár nábojů do "kosy" a udělal jsem pro zkoušku několik redukovaných / s olovem již mám hotové/ střel 8x57 Mauzer, použita nábojnice 7.62 x 25 Tokarev, medium modurit, váha je 5,2 g, délka střely 29 mm, cvičně jsem je nalaboroval a musím počkat na střelnici s praktickým nástřelem a samotnou další laborací na střelnici, to se mi osvědčilo nejlépe.
Vzhůru do výroby domácích plášťovaných střel !!!!!!!!
Přílohy
1.JPG
2.JPG
3.JPG
Naposledy upravil(a) hides dne 05 čer 2015 13:10, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 05 čer 2015 13:03

další
Přílohy
4.JPG
5.JPG
6.JPG
itchy355
Příspěvky: 4
Registrován: 05 čer 2015 08:52

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od itchy355 » 05 čer 2015 14:09

ham píše:Zkoušel jsem vyrobit plášť z několika různých materiálů různé tloušťky:
měď 0.55mm (měkká)
pozinkovaný plech 0.6mm
hliníkový plech z plechovek 0.15mm
pocínovaný ocelový z konzervy 0.2mm
pocínovaný ocelový 0.3mm.

Ale nejlepší co se týká ceny i výroby byl 0,6mm ocelový plech ČSN11321 z Feromatu. Je to bláto, ale zatím jsem vyrobil jen pár kusů a nevím co to udělá třeba po 10 tisících ranách..

Ještě se nabízí na hotové střely nanášet povlak, ale tomu jsem se chtěl z už tak celkem náročné výroby vyhnout..
Zajímalo by mě, jak vypadaj vaše matrice na tváření plechu? Zatím to zkouším jak mě napadne přes známýho soustružníka a můj 0.35mm CuZn20 plech mu to stříhá. Ale zatím je to napřímo bez nějaký přechodový matrice, což asi nebude reálný..
Uživatelský avatar
ham
Příspěvky: 20
Registrován: 13 zář 2010 00:06

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od ham » 05 čer 2015 23:28

To itchy355: Musím se přiznat, že jsem při bádání a zkoušení prošlapal hodně slepých uliček.

Výroba pláště spočívá v těchto krocích:

1) Vystřižení kolečka (pro ráži 9x19 dělám průměr 20 a 22mm)
- K tomu slouží střižník, který z plechu přes střižnici vytvoří kolečko,oba nástroje musí být ostré a dodrženy maximální vůle, jinak vznikají otřepy.

2) 1.tah, vytvoření prvního výtažku
- Zde je třeba použít přidržovače a pomocí tažníku se kolečko přes tažnici vytáhne. Také musí být dodržena vůle mezi tažníkem a tažnicí. Ta se spočítá podle síly plechu. Takže pokud je plech 0,6mm, tak 0,6mm*2*1,25=1,5mm. Čili pokud z výstřižku 22mm chceme výtažek vnějšího průměru 12mm, tažnice musí mít otvor 12mm a tažník 12-1,5=10,5mm.
Pokud nepoužijete přidržovač, bude se horní část výtažku vlnit a zvětšovat tažný odpor! To je možná ten problém proč se ti trhá dno. Jinak to může být také nedostatečně vyleštěné plochy nástrojů apod..

3) 2.tah, vytvoření druhého výtažku
- Platí stejně jako u prvního tahu, přidržovač zde nepoužívám.

4) ustřižení horního okraje - otřepu

Ze začátku se mi taky u většiny výtažků trhalo dno, je potřeba používat přidržovač - stačí silnější pružina. Je potřeba vysledovat kdy se to trhá..


Je velice těžké sem napsat všechno co bych chtěl, a tak se chystám vytvořit webové stránky, kde by bylo všechno popsáno.


To hides: Jednodílnou matrici mám navrženou, vím jak ji vyrobit, ale bohužel mám k dispozici jen vyklechtaný 80let starý soustruh, velké vůle, hlava háže... Jsem moc vděčný Jirkovi, u kterého můžu soustružit, ale na této mašině to prostě neudělám..
Uživatelský avatar
ham
Příspěvky: 20
Registrován: 13 zář 2010 00:06

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od ham » 06 čer 2015 12:08

To hides: olovene otrepy vznikaji pri lisovani jadra do plaste. Nekdy olovo tece kolem nastroje. Mozna by bylo vhodne zvetsit prumer nastroje, nebo do olova pridat trochu cinu.s tvrdsi slitinou to netece..
Uživatelský avatar
ham
Příspěvky: 20
Registrován: 13 zář 2010 00:06

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od ham » 06 čer 2015 18:32

Zde jsou fotky střel 40S&W.
Zleva: pouze nalisované jádro, komolý kužel 160grs, komolý kužel 185grs, komolý kužel 220grs, ogivál 185grs, pro porovnání 9mm Luger 140grs.
Přílohy
192_2.jpg
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 06 čer 2015 21:26

ham:
to je třeba právě vyzkoušet, která varianta funguje. Je to jen cestou pokusů a omylů, tím jsem prošel a záleží opravdu na každém detailu, který rozhoduje o dalším pracovním postupu a ukáže, co je dobře a co zcala špatně a kterým směrem pokračovat. Držím palce, je to výzva, co ????? Za chvíli uvidíš, že vývoj a vytváření vlastních střel je roven, nebo i překračuje potěšení ze střelby samotné.
Uživatelský avatar
RedCrown
Příspěvky: 47
Registrován: 21 zář 2011 22:11
Bydliště: Liberecký kraj _____________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od RedCrown » 08 čer 2015 09:04

ham píše:Zde jsou fotky střel 40S&W.
Zleva: pouze nalisované jádro, komolý kužel 160grs, komolý kužel 185grs, komolý kužel 220grs, ogivál 185grs, pro porovnání 9mm Luger 140grs.
Ahoj, zajímalo by mě, kdy a jak žíháš?
Doufej ve spravedlnost, ale buď připraven i na bezpráví.
Uživatelský avatar
ham
Příspěvky: 20
Registrován: 13 zář 2010 00:06

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od ham » 08 čer 2015 10:03

To hides: Výzva to tedy opravdu je, když zjistíš, že si vlastně dokážeš vyrobit tvar jaký je libo. Je to pěkný pocit :) .

To RedCrown: Hotové pláště - hylzny už není třeba žíhat, co se týká tváření z mědi, tak musí být měkká, aby šla pěkně tvarovat tažením. U oceli si s tím také není třeba lámat hlavu - nežíhám.
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 08 čer 2015 13:03

ham:
pistolové střely již tak neřeším, tím jsem prošel, zůstal jsem spíše u puškových, kde mě to více baví a hlavně, je to ekonomicky daleko přínosnější !!!!když si vezmeš, že jedna nejlevnější a nejobyčejnější střela S/B do mauzera a mosina je někde kolem 5.50 za kus
itchy355
Příspěvky: 4
Registrován: 05 čer 2015 08:52

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od itchy355 » 08 čer 2015 15:02

RedCrown: když tak koukám na Tvůj avatar, zkoušel někdo pivní vršky? Tam by byla cena materiálu skutečně směšná :) .. asi to nebude moc tvrdý železo.

A dík za info všem. Snad se neco povede..furt se mi líbí víc výroba z plechu než z nábojnic, ale to je asi daný jen ráží, nevím co bych nafoukl na 45 ACP.. možná tak 9mm ale to se cenově skoro nevyplatí..
Uživatelský avatar
ham
Příspěvky: 20
Registrován: 13 zář 2010 00:06

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od ham » 09 čer 2015 13:42

Tak nevím.. Si představ kolik bys těch piv musel (mohl - smích) vypít.. Jinak pivní vršky jsou myslím pocínovaný ocelový plech.

Střela 45ACP lze vyrobit z nábojnic 40SW - ty jsou ale nedostupné zboží. Kluci z klubu je kupujou za cca 1Kč/kus.
Uživatelský avatar
RedCrown
Příspěvky: 47
Registrován: 21 zář 2011 22:11
Bydliště: Liberecký kraj _____________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od RedCrown » 09 čer 2015 13:48

dovolil bych si tvrdit, že při troše šikovnosti a snaze se bezpečně nafoukne nábojnice 9x19 na rozměr střeli .45ACP. Já jsem pořídil natáhnout hilznu .22LR na rozměr střely 9L. Žádná krása to nebyla, ale povedlo se a to všichni říkali, že to je nemožné.
Já jsem kupoval 9x19 hilzny za 30 hal. a to myslím není neobvyklá cena.
Naposledy upravil(a) RedCrown dne 09 čer 2015 13:51, celkem upraveno 1 x.
Doufej ve spravedlnost, ale buď připraven i na bezpráví.
Uživatelský avatar
RedCrown
Příspěvky: 47
Registrován: 21 zář 2011 22:11
Bydliště: Liberecký kraj _____________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od RedCrown » 09 čer 2015 13:50

pivní víčka možná ale nejsou zase tak nezajímavé. Každý přeci má ve svém okolí dost pijáků. Někteří by snad pořídili uspokojit svou střeleckou spotřebu spotřebou pivní.
Kdybych měl hlubokotažnou matrici, tak bych to snad i zkusil.
Doufej ve spravedlnost, ale buď připraven i na bezpráví.
Uživatelský avatar
RedCrown
Příspěvky: 47
Registrován: 21 zář 2011 22:11
Bydliště: Liberecký kraj _____________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od RedCrown » 09 čer 2015 13:59

ve spojitosti s hledáním vhodného materiálu pro výrobu střel, resp. plášťů by bylo zajímavé sehnat zdroj ocelového plechu potaženého tombakem. Nevíte někdo o nějakém zdroji? konkrétně Fe + CuZn10.
Samozřejmě je cesta dělat to z nábojnic, nebo si opatřit již předhotovené kalíšky, ale kdyby byla takový plech, tak by se nechali vyrábět naprosto libovolné střely i exotičtějších ráží. U těch by to bylo obzvláště zajímavé. Klíčový je myslím materiál, zejména jeho dostupnost.
Doufej ve spravedlnost, ale buď připraven i na bezpráví.
Odpovědět