ZP sk. B - drzeni, noseni a nutna obrana

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
bugi
Příspěvky: 1
Registrován: 19 říj 2015 19:59

ZP sk. B - držení, nošení a nutná obrana

Příspěvek od bugi » 19 říj 2015 20:06

Ahoj,

měl bych na Vás právní otázku co se týče ZP sk. B. Uvedu zde několik modelových situací, aby mi bylo lépe rozumět.

Jdu se psem do lesa. Jelikož vím, že se v dané oblasti vyskytují závadové osoby, tak si vezmu svoji pistoli. Samozřejmě nemá v sobě zásobník, čili nebude nabitá. To, že je skrytá, je samozřejmé. Porušuji tímto jednáním Zákon o zbraních a střelivu? Jedná se o nošení zbraně, když v ní není zásobník?

Blíží se ke mně divně vypadající a o 30 kg těžší individuum. Začínám mít strach, strčím tedy nenápadně zásobník do zbraně. Vidím, že muž vytahuje nůž a běží s ním na mě. Tasím tedy zbraň a využiji institutu nutné obrany. Dál je to jedno, jak to dopadne. Zajímá mě, zda poruším zákon tím, že použiji svou střelnou zbraň (pouze se ZP sk. B) v rámci nutné obrany?

Je mi jasné, že ZP sk. B neslouží k těmto účelům. Od toho tady máme sk. E. Právně mě ale zajímá, zda je toto jednání možné, a tak de iure abych nic neporušil.

Díky!


Linux
Příspěvky: 10
Registrován: 04 srp 2015 08:11

Re: ZP sk. B - držení, nošení a nutná obrana

Příspěvek od Linux » 19 říj 2015 22:40

Náboje nesmí být v zásobníku, pokud je zbraň v režimu držení.
E-Ryc
Příspěvky: 57
Registrován: 21 bře 2012 08:53

Re: ZP sk. B - držení, nošení a nutná obrana

Příspěvek od E-Ryc » 19 říj 2015 23:12

1a/ ano skryte "noseni" neni "uloženou v uzavřeném obalu za účelem jejího přemístění z místa na místo".
1b/ o tomhle jsem videl nekolik diskuzi s vysledkem, ze nejspis ne
2/ laicky bych rekl, ze i kdyz uznaji NO, porad jeste jsi se dopustil prestupku tim, ze jsi nedodrzel 1a (a kdyz jsi vychazel z domova, tak jsi primo neodvracel, takze se na to NO nevztahuje). Nehlede na to, ze je to prestupek a v definici NO se mluvi o trestnem cinu.
derringer
Příspěvky: 435
Registrován: 04 pro 2007 20:53

Re: ZP sk. B - držení, nošení a nutná obrana

Příspěvek od derringer » 20 říj 2015 06:34

Tyhle historky miluju.
Gorgon
Příspěvky: 7
Registrován: 23 črc 2015 08:33

Re: ZP sk. B - držení, nošení a nutná obrana

Příspěvek od Gorgon » 20 říj 2015 10:05

Zbraň smíš držet, tedy ji mít v uzavřeném obalu ve stavu vylučujícím okamžité použití. Čili pokud k tvé modelové situaci přidáš uzavřený obal, pak je vše ok.
Náboje v zásobníku můžeš mít, jenom nesmíš mít náboj v komoře a zásobník uvnitř zbraně.
V případě NO si nejsem jist zda by tě popotahovali za přestupek nebo ne, ale nemusíš se bát že by NO smetli ze stolu protože nemáš ZP sk. E a šel si sedět za vraždu, pokud by vskutku šlo o NO.
Linux
Příspěvky: 10
Registrován: 04 srp 2015 08:11

Re: ZP sk. B - držení, nošení a nutná obrana

Příspěvek od Linux » 20 říj 2015 10:47

Ano, blbě jsem se na začátku vyjádřil, náboje v zásobníku můžou být, ale zásobník nesmí být ve zbrani. Akorát nevím, jak by se vysvětlovalo přemístění z místa na místo, také si myslím, že je to bráno pouze jako přemístění zbraně na střelnici, obchodu, PČR, výstava apod. Chození po lese už by se dalo brát jako nošení.
Gorgon
Příspěvky: 7
Registrován: 23 črc 2015 08:33

Re: ZP sk. B - držení, nošení a nutná obrana

Příspěvek od Gorgon » 20 říj 2015 11:29

Ano, je problém s tím že by to mělo být z důvodu přemístění z místa na místo, ovšem kdykoliv venku jdeš, tak jdeš někam - a proč tam držíš (lol) zbraň, po tom je i policii hovno. Stačí říct že jdu tam a tam, nemusíš nikomu vysvětlovat proč nejedeš autobusem nebo proč nejdeš nejkratší cestou nebo proč jdeš pomalu nebo proč sis na chvíli sednul a odpočíváš...

Problém by byl jenom kdybyses sám naprášil stylem "já se tady jenom tak procházím":)
Piggy
Příspěvky: 129
Registrován: 19 pro 2012 18:21

Re: ZP sk. B - držení, nošení a nutná obrana

Příspěvek od Piggy » 20 říj 2015 17:26

Benevolentní výklad: i když jdu do lesa na houby, můžu přitom přemísťovat zbraň z místa na místo; uzavřeným obalem je třeba ledvinka nebo nakonec i opaskové pouzdro s chlopní; zásobníků smím mít po kapsách kolik chci.
Restriktivní výklad: sportovní zbraň se zásadně přemísťuje mezi místem trvalého uložení a střelnicí, nejkratší cestou a v PŘEPRAVNÍM obalu (pouzdro či kufřík k tomu účelu konstruované), při zvlášť přísném výkladu náboje v krabičkách a zásobníky prázdné.
Oba výklady lze podložit tunami/hektary/terabajty argumentů, v praxi z nich bude vybírat státní zástupce a soud.

P.S. Ještě k původní otázce o přestupku: možná že větší riziko než použití zbraně v NO/KN by byla třeba zlomená noha, kdy by se provalilo, žes měl jako Bčkař v lese u sebe pistoli na opasku a plné zásobníky.
Gorgon
Příspěvky: 7
Registrován: 23 črc 2015 08:33

Re: ZP sk. B - držení, nošení a nutná obrana

Příspěvek od Gorgon » 21 říj 2015 08:19

I při restriktivním výkladu je šance že to někdo bude řešit mizivá a hrozící újma je jenom přestupek kdy se vlastně vůbec nic neděje.

Hračky ti vezmou až při opakovaném přestupku takže bych se toho moc nebál...
Odpovědět