Zbrojak v 15 kvuli uschove zbrani

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: GunShop.cz, Moderátoři

Odpovědět
xemix281
Příspěvky: 2
Registrován: 22 srp 2016 10:48

Zbrojak v 15 kvůli úschově zbraní

Příspěvek od xemix281 » 22 srp 2016 10:57

Dobrý den, chtěl bych se zeptat: Můj strýc mi chce odkázat mysliveckou kulovnici a brokovnici. Ale nemám zbrojní průkaz, abych je mohl mít u sebe v úschově. Když bych si chtěl udělat v 15 letech zbrojak k. B můžu mít tu kulovnici (není náhodou k. C?)? A četl jsem že musí být nějaké potvrzeni od střeleckého klubu, nestačí od majitele střelnice? Zbrojak chci jen kvůli te úschově, jinak střelbě se chci věnovat až po 18 letech.

Děkuji.


skagerak
Příspěvky: 369
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Zbrojak v 15 kvůli úschově zbraní

Příspěvek od skagerak » 23 srp 2016 21:23

skupiny zbrojních průkazů jsou sice označeny písmeny, a kategorie zbraní také, ale nehledej v tom souvislost typu " na zbroják skupiny B můžu mít jen zbraň kategorie B " ... takhle to nefunguje ...
na zbroják B - tj sportovní můžeš mít pochopitelně i zbraně kat C.
Piggy
Příspěvky: 107
Registrován: 19 pro 2012 18:21

Re: Zbrojak v 15 kvůli úschově zbraní

Příspěvek od Piggy » 24 srp 2016 10:35

xemix281 píše:střelbě se chci věnovat až po 18 letech
To si naneštěstí trochu dost protiřečíš.
Zbroják od 15 můžeš mít právě jenom v případě, že už se střelbě věnuješ (přesněji jsi členem sdružení zabývajícího se sportovní střelbou a toto ti vydá doporučení).
Při té příležitosti se také seznámíš s příslušnými předpisy a budeš pak vědět, co smíš a co nesmíš. :wink:
xemix281
Příspěvky: 2
Registrován: 22 srp 2016 10:48

Re: Zbrojak v 15 kvůli úschově zbraní

Příspěvek od xemix281 » 24 srp 2016 10:40

xemix281 píše:Zbrojak chci jen kvůli te úschově, jinak střelbě se chci věnovat až po 18 letech
Jde mi jen o tu úschovu.
skagerak
Příspěvky: 369
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Zbrojak v 15 kvůli úschově zbraní

Příspěvek od skagerak » 24 srp 2016 17:13

zákon 119/2002 Sb.

k věku říká :
§ 19
Věková hranice pro vydání zbrojního průkazu
(1) Zbrojní průkaz skupiny A, D, E nebo F lze vydat jen osobě starší 21 let, pokud tento zákon nestanoví jinak.
(2) Zbrojní průkaz skupiny B nebo C lze vydat jen osobě starší 18 let, pokud tento zákon nestanoví jinak.
(3) Zbrojní průkaz skupiny B lze vydat osobě starší 15 let, která je členem občanského sdružení zabývajícího se sportovní činností podle národních nebo mezinárodních pravidel a řádů a součástí této činnosti je střelba, jsou-li splněny ostatní podmínky pro jeho vydání.
(4) Zbrojní průkaz skupiny C lze vydat žáku střední školy nebo středního odborného učiliště staršímu 16 let, pokud v osnovách školy či učiliště je zahrnuta výuka myslivosti a jsou-li splněny ostatní podmínky pro jeho vydání.
(5) Zbrojní průkaz skupiny D lze vydat žáku střední školy nebo středního odborného učiliště staršímu 18 let, pokud v osnovách školy nebo učiliště je zahrnuta výuka puškařského oboru nebo střeliva.
(6) V případech uvedených v odstavcích 3 a 4 je nutný písemný souhlas zákonného zástupce a doporučení příslušného občanského sdružení, školy nebo učiliště. Osoba mladší 18 let smí zbraň nebo střelivo pro sportovní nebo lovecké účely nabývat do vlastnictví, s výjimkou koupě, a držet pouze se souhlasem zákonného zástupce; tuto zbraň nebo střelivo smí používat pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B nebo C nejméně 3 roky a která zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní nebo střelivem.


skupiny ZP (§16)
(2) Zbrojní průkaz se rozlišuje podle účelu užívání zbraně nebo střeliva a podle rozsahu oprávnění do skupin
a) A - ke sběratelským účelům,
b) B - ke sportovním účelům,
c) C - k loveckým účelům,
d) D - k výkonu zaměstnání nebo povolání,
e) E - k ochraně života, zdraví nebo majetku, nebo
f) F - k provádění pyrotechnického průzkumu.
jinak jako vhodný krok k získání ZP lze asi doporučit "prohlídku" zákona 119/2002, věřím, že to odstraní spoustu nejasností...
pelanj
Příspěvky: 249
Registrován: 28 úno 2013 13:29

Re: Zbrojak v 15 kvůli úschově zbraní

Příspěvek od pelanj » 25 srp 2016 08:43

Na dědění zbraní je pamatováno - je tam lhůta na to, aby sis mohl ZP udělat, zbraně budou mezitím na PČR.
Odpovědět