zbrane a sebeobrana

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

PetrikCZ
Příspěvky: 138
Registrován: 21 kvě 2007 09:42

Příspěvek od PetrikCZ » 31 kvě 2007 15:44

Nic není jednoduché. Po přečtení spousty materiálu na toto téma bych to viděl následovně.

A- Nejlepší obrana je útěk. A rozvedeně je samozřejmě vůbec nejlepší obranu nepotřebovat. Kdo se totiž vydá v jednu ráno kolem pijatické ulice o které je pověstné, že se tam v tutu dobu rozdává "do huby", tak je sám proti sobě...

B- Celková fyzická kondice asi taky není od věci. Na rachetika si troufne každý (takže jednak se nebát najíst a pak taky nesedět furt jen u PC :) ). Naopak neznám mnoho případů, kdy by si někdo vyskakoval na "gorilu". Takže možná toto bude řešením pro nošení zbraně/nezbraně.

C- pokud už tedy nosím zbraň, musí jít o zbraň smrtonosnou při prvním použití a musím vědět, že ji jsem schopen v tomto duchu použít (v nejhorším slova smyslu) - jinak je mi spíš ke škodě, nebo jen pro falešný pocit jistoty (tekutá střela a podobně)

Ty body bych bral v pořadí tak jak jsou. Mě samotnému výtečně stačí bod A. Už tak deset let jsem neměl zásadní problém se sebeobranou a to opravdu nežiju nudným životem. Ochotný jsem jít i do B, ale lenost je věčná :D . Céčko pro mě není - nedokázal bych to s chladnou hlavou...

Vycházím z prostého faktu, že útočník bude z 99% vypatlanec a to tak tří typů. První typ je úplně mimo -pod drogama (chlast , fet, vyhecovanec) a pod., tam většinou bude stačit dodržet bod A (včetně rozvedení). Druhý typ bude zločinec (zloděj až vrah) tam je to horší a tam by se jistě hodil bod B, ale opět postačí i A, protože pravděpodobnost smrtelného napadení je asi tak na úrovni zásahu bleskem - a kvůli tomu sebou tahat kanón ? Poslední skupinu tvoří zamindrákovaný nabušenec, který si potřebuje něco dokazovat (typicky nácek není-li sám). Tady taky sehraje roli A a pokud ne , pak bude stejně lepší vlastní zlomená sanice, než nepřiměřená obrana...bohužel (problém zákonů). Prostě nejak nevidím "nutnost" používat bod C. Ten bych nechal jen těm, kteří z principu nemůžou používat bod A - tj. profíci (policie, ochranky, vyhazovači, vojsko...) a bohužel i ti co jsou sami útočníky...

Opravdu si myslm, že celý problém sebeobrany pomocí zbraní je zbytečně vyhypovaný - u běžného člověka jde spíš o uspokojení vlastního pocitu, než o reálné navýšení šance na obranu. Taky jsem míval takové myšlenky - nejvíc se člověku vnucují, když ho bolí obličej od cizí pěsti, ale když pak vychladnete a zamyslíte se, tak zjistíte, že (a tady bych mohl začít psát znovu od začátku)

Mimochodem dodnes jsem prostě nepochopil k čemu je jako dobrá třeba taková plynovka ? :oops:


Slávia 631 (diopter Aeron) + TAU 7 + Vostok ИЖ-38 + Lov 21
Vik

Příspěvek od Vik » 31 kvě 2007 16:42

Petrik:
K tomu A bych namitl. Prepaden muzes bit i za bileho dne uprostred sidliste ne jen o pulnoci v zapadle ulicce. A nemusis mit moznost utect. Muzes mit sebou treba svoje petilete dite. S ditetem v naruci se dost spatne utika.
A nebo si predstav ze zacnes utikat preletis pres vymol a mas kotnik v haji. A lezis na zemi a ses vydanej na milost a nemilost tomu pred kym si zacal utikat a nemuzes stim v podstate nic udelat.
K B bych namitl. Ne kazdy ovlivni to jak vypada. Sou lidi kteri maji spatny metabolismus a i kdyz zerou jako sloni a pestuji fyzyckou aktivitu tak sou vytahli a slachoviti a vypadaj v bunde jako vechytky. A nebo lide kteri z nejakeho duvodu, napriklad nemoci kloubu nebo jine nemuzou vyraze posilovat aby vypadali odstrusujice na prvni pohled.
A uvazoval si jen priklady utoku cloveka. Muze na tebe napriklad zautocit pes. Celit utoku prumerne vzrostleho vlcaka je jako chytat pytel cementu hozeny z prvniho patra.
Mno a zbran muze zachranit zivot i zcela necekanym zpusobem. Napriklad otevrit pri pozaru unikovy vychod ktery nejkaky "pavouk" zamcel. (a to neni nic mimoradnyho, videl sem uz nekolik peclive uzamcenych a zabezpecenych unikovych vychodu)

To ze sis vybral ,ze zbran nechces nosit nekrituzuju, je to tvoje rozhodnuti vychazejici ze zkusenosti cos nabral. Ale nelibi se mi zpusob jakym povrchne zhodnocujes ostatni co se zbran rozhodli nosit. Kazdym rokem jsou zaznamenany pripady pouziti zbrane v sebeobrane to znamena ze nekomu ta zbran platna byla. A muze se jen odhadovat kolik pripadu ruznych napadeni se neodehralo jen kvuli tomu ze byla pouzita hrozba zbrani.
A v neposledni rade, kazde byt i soudem potrestane a teprve po nekolika letech soudem uznane opravnene pouziti zbrane pusobi preventivnim vyznamem pro vsechny, kdo se vyzivaji v terorizovani slusnych obcanu,
glock69
Příspěvky: 386
Registrován: 07 dub 2006 22:05
Bydliště: UH

Příspěvek od glock69 » 31 kvě 2007 17:34

Plynovka je výborná pro novináře aby mohli táhnout proti zbraním, které má dnes kdekdo a neustále je někdo zneuživá k trestné činnosti...
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Childeater » 31 kvě 2007 18:57

Plynovky neuznávám v jakékoli formě, včetně báby co vedle vás sedí v tramvaji a přejedla se tuřínu.
Je to nebezpečné a naprd.
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 01 čer 2007 00:55

2PetrikCZ
dost ti toho napsal už Vik tak já bych jen pokračoval :)

A, je to sice tak ale né vždy může být možnost úniku, nebo si jí napřed musíš vytvořit což není nic jednoduchého bez patřičného tréninku ale i s ním. To co třeba mohl ještě Vik zmínit je to, že budeš třeba s přítelkyní je sice hezké že ty budeš mít rychlé nohy, ale co ona? nebo budeš čekat až ona poběží jestl ji to napadne a budeš ji "krýt zezadu" to bys taky už asi nestihl a ona by se pak stejně nejspíš vrátila když už by jsi ty byl napaden a byla by tak ohrožena také....atd. atd.. možností je spousta útěk je sice nejlepší řešení,ale nemusí vždy vijít....

B, to že budeš mít svaly není spasitelné a jak už tu bylo řečeo né každý takhle může vypadat či chce, má na to čas atd.... by ses asi hodně divil co umí dost pouličních rváčů a nějaký nabušený týpek pro ně není zrovna moc překážkou a navíc co když to nebude jeden proti jednomu ale bude jich víc to už je moc nezastraší....když už tak to chce umět o dost víc než jen mít svaly :wink: někoho třeba zastraší, ale nemusí...

C - proč by měla být smrtonosná prvním užitím? vždy záleží jak umíš danou zbraň ovládat, použít, jaké výhody ti skýtá a ty je dokážeš užít ve svůj prospěch ať už se jedná o cokoli a být samozdřejmě připraven i na to že né vždy půjde využít. Využít se dá i spousta předmětů jako vhodné zbraně když je potřeba.....

Nejvíc mě zaráží, že to bereš tak že je lepší se vlastně nebránit vždyť on mě třeba nechá třeba mi jen něco poláme, třeba mi na tu hlavu neskočí, snad při útoku nespadnu blbě a nebude ze mě mrzák, snad topřežiju atd...furt lepší než se pak handrkovat s justicí :? No někdo se hold rád má jiný ne :roll: .....ty asi žiješ pořád v té představě, že dostaneš jednu do zubů a tím to vše zkončilo...jen ta realita ti jaksi uniká, to ale asi v knížce nepsali...

Bylo by lepší než číst spousty materiálů co napsal kdejakej hejhula aby ses o to začal zkutečně zajímat, nějaký ten útok zažil pohyboval se na ulici abys veděl jak to tam chodí a vidět průběhy útoků, setkávat se s lidmi co lecos na ulici zažili, zajímat se o reálnou sebeobranu a trénovat ji s lidmi kteří ví o čem to je.....

Každopádně zločinci, a jiné svině co napadají a mlátí lidi z takových jako ty mají radost, nic pro ně není tak dobré jako ti co propagují, že bránit se je vlasně blbost... :? by mě zajímalo které mateiály jsi to četl
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Childeater » 01 čer 2007 00:58

To Lada:
možná bys mohl to cos napsal shrnout do tří vět. Já z toho nejsem moc moudrej a myslím, že je to škoda.
thrax

Příspěvek od thrax » 01 čer 2007 08:13

to je pořád o tom samým-ty zbraně co máme jsou pro lov nebo pro válku,ale ne pro sebeobranu.
Uživatelský avatar
S474N
Příspěvky: 814
Registrován: 19 kvě 2006 09:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od S474N » 01 čer 2007 08:29

PetrikCZ: vidis to moc jednoduse. Predstav si, ze nastane situace, kdy ti nezbude nic jineho nez tvoje "C". Par lidi to uz zde nakouslo, takze neni treba se zbytecne rozepisovat, takze to shrnu. S kverem je to jako s kondomem "lepsi mit s sebou a nepotrebovat, nez nemit a potrebovat".

thrax: nevim o jakych "tvych" zbranich mluvis, ale ja tu svou nosim pro sebeobranu.
| [url=http://www.MujGLOCK.com]MujGLOCK[/url] | - < [url=http://forum.mujglock.com]Forum[/url] > < [url=http://foto.mujglock.com]Fotogalerie[/url] >

Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."
PetrikCZ
Příspěvky: 138
Registrován: 21 kvě 2007 09:42

Příspěvek od PetrikCZ » 01 čer 2007 15:22

Máte pravdu - zbytečně jsem to zjednodušil a na zvíře, nebo netradiční použití zbraně nepomyslel... Jde o můj zjednodušený pohled na věc ( jednou jsme to s kámošem řešili u piva celou noc a stejně jsme to nevyřešili - takže to IMHO nemá cenu rozepisovat na deset stran ;) )

Zbraň nosit nebudu, protože vím, že bych neměl odvahu ji použít. Vím taky, že ukázat, že kvér mám je možná ještě horší, než dělat "mrtvýho brouka", může se totiž stát vítanou kořistí útočníka, nebo i tím správným "koledovacím" nástrojem o černou sanitku. Proto moje tvrzení, že kdo zbraň nosí, musí ji tasit s vědomím, že hned na poprvé zabije (člověka, zvíře)! Naivní představy, že to s tím umím a nezabiju jsou k pláči ! Počítat se musí s nejhorším.

Pokud jde o můj bod A, všichni zpochybňujete hlavně část útěk, ale to je jen půlka věci - nejdůležitější je mít v hlavě mozek. Ten zaručí se 99% situací vyhnout, nebo se z nich vykecat (radši nabídnu peněženku, než riskovat život). Nejsem srab, ale realista. To že mě někdy může z nenadání trefit blesk taky neznamená, že za sebou budu celý život za bouřky tahat pojízdný bleskosvod...

Povězte pánové, co zbraň pravidelně nosíte, kolikrát vám už zachránila život a kolikrát jste si naopak po jejím vytasení druhý den říkali, že jste vlastně udělali kravinu ? Neoslovuji tím samozřejmě profíky - ti musí... Ale znám taky machýrky z hospody, na kterých je vidět, že mají z držení zbraně mnohdy nepatřičnou radost.
Slávia 631 (diopter Aeron) + TAU 7 + Vostok ИЖ-38 + Lov 21
PetrikCZ
Příspěvky: 138
Registrován: 21 kvě 2007 09:42

Příspěvek od PetrikCZ » 01 čer 2007 15:38

ještě k Ladovi : já to nemám z knížek jak naznačuješ - myslím , že jsem si užil krvavých bitek možná víc než je zdrávo. Ale právě u nich jsem si uvědomil, že ten nůž co jsem tehdy nosil by byl ještě větší průser obnažený, než schovaný - o kvéru nemluvě. Proto jsem se pak začal o seboobranu pomocí zbraní hodně zajímat a načtené materiály mě jen utvrdily v tom co píšu. U spousty mých kámošů jsem zažil ten omyl, když se "nepřiměřeně" bránili a párkrát jsem si na fízlárně poseděl, abych vysvětli to co bylo všem jasný, ale co holt zákon vidí jinak...
Slávia 631 (diopter Aeron) + TAU 7 + Vostok ИЖ-38 + Lov 21
Uživatelský avatar
S474N
Příspěvky: 814
Registrován: 19 kvě 2006 09:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od S474N » 01 čer 2007 23:04

Pokud se neztotoznis s myslenkou, ze budes minimalne hypoteticky schopen v obrane druheho eliminovat, tak je pochopitelne, ze noseni zbrane pro tebe neni.
| [url=http://www.MujGLOCK.com]MujGLOCK[/url] | - < [url=http://forum.mujglock.com]Forum[/url] > < [url=http://foto.mujglock.com]Fotogalerie[/url] >

Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."
Uživatelský avatar
jspalek
Příspěvky: 1073
Registrován: 03 říj 2006 15:53
Bydliště: Rakovnicko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jspalek » 01 čer 2007 23:29

Petrik má celkem pravdu. Když si nejni člověk jistej tím, že je schopen zbraň případně k obraně použít a zabít třeba člověka, neměl by ji nosit. Může to přinést akorát komplikace. Já zbraň prakticky ven také nenosím. Mám je pěkně uložené a zamklé a beru je jen na střelnice. V podstatě jsem se ještě nedostal do situace, že bych ji potřeboval. A doufám, že hned tak nedostanu. Nebezpečným situacím se člověk může vyhnout a to v 95 procentech případů.
Ovšem může se stát jako mě, že půjdete náhodou po "špatné" straně ulice, kolem hospody a ze zadu vás z ničeho nic a bez varování napadnou dva týpci v montérkách, o hlavu vyšší, co se zrovna chtěj porvat a je jedno s kým. Jelikož byli tenkrát trochu pod parou, podařilo se mi z toho vykroutit. Mít zbraň...no nevím, fakt nevím...to by muselo bejt kurevsky špatně.
CZ 550 Predator .308 Win, CZ 858 Tactical 7.62x39, Smith&Wesson 629 .44 Magnum, CZ 75 SP-01 Shadow Orange 2012 9mm Luger, Glock 21 .45 ACP, Uberti Colt Burges 1883 44-40Win, Smith&Wesson 66 .357 Magnum.
Uživatelský avatar
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od PB » 01 čer 2007 23:32

ale zas kdyz je mooooc spatne a dalo by se pouziti zbrane tak uz je tak zle ze to uz ani nejde :lol:
CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
thrax

Příspěvek od thrax » 02 čer 2007 09:07

a jak je to s gumovými projektily?
Uživatelský avatar
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od PB » 08 pro 2007 01:02

http://media.rozhlas.cz/radionaprani/ar ... 546855.mp3

nevim jestli to tu uz nekde je nebo jestli jste uz slyseli ale podle me zajimave povidani s velice rozumnym nahledem na problematiku.
CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
Odpovědět