Zbran vs. Exekutor

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Smetys
Příspěvky: 20
Registrován: 21 bře 2009 08:08
Bydliště: Středočeský kraj blízko Boule

Zbraň vs. Exekutor

Příspěvek od Smetys » 16 čer 2009 11:49

Nechci rozebírat jestli je zbraň na exekutora funkční :D , protože podle mě do něj udělá stejnou díru jako do kohokoliv jiného...

Zajímalo by mě však zabavení zbraně exekutorem. Exekutor v případě výkonu rozhodnutí nesmí zabavit určité věci, ale o zbrani jsem nic konkrítního nenašel.

Jelikož má zbraň zpravidla vyšší hodnotu (kvalitní dlouhé zbraně) než jiný obvyklý majetek v domácnosti, tak je na místě se domnívat, že by vykonavatel na ni mohl mít zálusk.

Jenže tu, dle mého názoru, dochází ke kolizi. Přece nemůžu jen tak přenechat zbraň podle § 12 a § 29, ba dokonce ani si ji nechat olepit (nevím jak ostatní, ale zbraně neznámým lidem fakt nepučuju).

Může mi ji odebrat jen příslušník policie, ale jen na základě § 56 119/2002Sb. O zabavení pro uspokojení věřitele tam není ani slovo...

Ne, že bych mě za dveřmi exekutora :D. Jen čistě teoreticky by mě to zajímalo.

Pokud máte někdo nějakej link nebo zkušenost, tak bude vděčen.
Naposledy upravil(a) Smetys dne 16 čer 2009 14:44, celkem upraveno 1 x.


Smith & Wesson M&P 9mm
Hatsan 125, Norconia 4x32, Ultrafire WF-501b;
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Příspěvek od PatrikV » 16 čer 2009 12:54

Někde jsem slyšel, že exekutoři by neměli zabavovat věci které používáš jako zdroj obživy, takže ti zbývá je přesvědčit, že se živíš jako nájemný střelec. :D :D :D
Pokud mají tuto možnost, tak mají jako doprovod policii a ta se už o to postará.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 16 čer 2009 17:39

Zabavit ji nemůže neb v okamžiku, kdy by se jí dotknul, by se dopustil nedovoleného ozbrojení IMHO. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Kurt
Příspěvky: 172
Registrován: 25 pro 2007 21:37
Bydliště: CR

Příspěvek od Kurt » 16 čer 2009 18:48

I exekutor může mít ZP. Případně stačí podnikatel v oboru s licencí na uschování zbraní, či asistence Policie při exekuci.
golfkiller
Příspěvky: 2737
Registrován: 05 bře 2006 18:31
Bydliště: Žatec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od golfkiller » 16 čer 2009 20:08

at mi moje broučky zkusí zabavit,jakmile by na ně šáhl už bych chvilku po tom jel kupovat vápno,cement a udělal bych pěkné sezení před domem :lol:
Na světě připadá jedna zbraň na každého dvanáctého člověka, otázkou je... Jak ozbrojit těch jedenáct ostatních?

[img]http://www.my-smileys.de/smileys3/axis-li-kill.gif[/img]
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 491
Registrován: 11 bře 2006 09:51
Bydliště: Jižní Morava

Příspěvek od Roman » 16 čer 2009 23:17

Kurt: I kdyby měl exekutor ZP, tak ho pořád nic neopravňuje k tomu, aby šahal na tvou zbraň.... prostě zbraň, auto, holka a zubní kartáček se nepůjčuje :lol:
Smetys
Příspěvky: 20
Registrován: 21 bře 2009 08:08
Bydliště: Středočeský kraj blízko Boule

To: Roman

Příspěvek od Smetys » 17 čer 2009 09:30

No u nás se to říká jinak. Nepůjčím ti pouze zbraň, kartáček a motorku. Ostatní není problém pokud mi zároveň půjčíš to svoje. Nejlépe někde společně :D
Smith & Wesson M&P 9mm
Hatsan 125, Norconia 4x32, Ultrafire WF-501b;
JirkaV
Příspěvky: 3
Registrován: 14 kvě 2009 16:16
Bydliště: Praha

Příspěvek od JirkaV » 17 čer 2009 10:15

IMHO jou tři možnosti:
1. zbraň máš v trezoru a exekutor přelepí trezor aniž by zkoumal co v něm je. Až trezor za přítomnosti policie otevře (a policii si určitě přizve, aby zabránil tomu, že budeš např. tvrdit, žes tam měl 1 mega Kč a že si je odnesl), a PČR si se zbraní poradí - viz bod 3.
2. zbraň máš volně položenou/pověšenou v bytě a exekutor se k ní volně dostane a dá na ní nálepku - v tom případě jsi i ty porušil zákon (nezabezpečená zbraň proti zneužití) - důkazem je, že se ke zbrani dostala cizí osoba bez překonání překážky
3. zbraň máš u sebe a tom případě si exekutor pozve na pomoc policii a ta tě vyzve k vybití zbraně a následně ji exekutor opět přelepí a zapíše do seznamu zabaveného majetku. V tom okamžiku ztrácíš dispoziční právo ke zbrani, ale starat se o ni musíš dál jako o vlastní ve smyslu zákona
Pro exekutora je zbraň jen kus kovu, který může mít nějakou cenu a z jehož prodeje může uspokojit pohledávky věřitele. Nějaký zákon o zbraních nebude řešit, to nechá na policii a na dobu, kdy se bude zabavený majetek fyzicky odvážet z bytu.
Smetys
Příspěvky: 20
Registrován: 21 bře 2009 08:08
Bydliště: Středočeský kraj blízko Boule

To: JirkaV

Příspěvek od Smetys » 17 čer 2009 11:31

V zásadě se s tím dá souhlasit až na bod 2)
Majitel by žádnou povinost o překážce neporušil, protože pokud zbraň volně visí doma, tak je za překážkou (pokud se tak dají chápat vchodové dveře), kterou si exekutor nechal odstranit. Protože jinak by se mohla nazývat nezabezpečná zbraň i ta v trezoru, který si exekutor nechá otevřít.

Jinak k bodu 3)
Tohle je sice pravda, ale věci z domu neodváží PČR, takže by šlo pouze uvažovat o tom, že si PČR nechá zbraň uschovanou u sebe a nový zájemce si ji vyzvedne na PČR a peníze dá exekutorovi... Otázkou ovšem jestli na tohle PČR přistoupí...

Jinak jsem ještě zjistil že exekutor ví dopředu o tom, že tu zbraň někde máte. Bude tedy asi na ni nějak právně připraven.

Asi fakt budu muset kontaktovat nějakýho profíka z oboru aby mi dal konzultaci ...
Smith & Wesson M&P 9mm
Hatsan 125, Norconia 4x32, Ultrafire WF-501b;
JirkaV
Příspěvky: 3
Registrován: 14 kvě 2009 16:16
Bydliště: Praha

Příspěvek od JirkaV » 17 čer 2009 12:55

Připomínky beru.
Podle mě je hlavně třeba rozlišovat dva momenty -
1. exekutor zbraň opatří nálepkou - z hlediska zákona o zbraních se nic neděje, stále je na majiteli aby zbraň řádně zajistil a stále je původní majitel plně odpovědný za to, co se se zbraní děje
2. zbraň je fyzicky odnášena z bytu - tady bych bez přítomnosti policie zbraň z ruky nedal, možná bych dokonce chtěl jejich jasný písemný pokyn, že se zbraní mám udělat to a to (předat třetí osobě), nebo bych si zajistil dostatek svědků, že policista tento souhlas/pokyn dal, event. bych dal zbraň proti potvrzení policistovi a ten ať s ní pak dělá co uzná za vhodné.
Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 325
Registrován: 01 led 2008 23:01
Bydliště: Plzen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od admix » 17 čer 2009 12:59

JirkaV píše:2. zbraň máš volně položenou/pověšenou v bytě a exekutor se k ní volně dostane a dá na ní nálepku - v tom případě jsi i ty porušil zákon (nezabezpečená zbraň proti zneužití) - důkazem je, že se ke zbrani dostala cizí osoba bez překonání překážky
Podle tebe je exekuce (tedy obvykle vylomeni/odvrtani zamku za dohledu PCR) neprekonani prekazky?
JirkaV
Příspěvky: 3
Registrován: 14 kvě 2009 16:16
Bydliště: Praha

Příspěvek od JirkaV » 17 čer 2009 13:43

Překonáním překážky myslím překážku ve smyslu zákona o zbraních a střelivu. Pochybuji, že pumpu pověšená na zdi v obýváku panelového bytu spolu s taškou střeliva bude považována za zajištěnou proti zneužití a odcizení, když majitel odjede na 14 dní na dovolenou.
To, jestli exekutor při mé nepřítomnosti vyrazí dveře, nebo mu je sám otevřu, nepovažuji za důležité. Jako držitel zbraně jsem povinen zabránit cizí osobě v přístupu a manipulaci se zbraní.
Když ke mě přijde exekutor nebo kdokoliv jiný a dostane se ke zbrani bez dohledu PČR, je to IMHO důkaz toho, že jsem zbraň řádně zajištěnou neměl.
Edit: Nepočítám případ, kdy se ke mě vloupá profík vybavený příslušným nářadím a vybourá nebo vybere trezor odpovídající vyhlášce a uloženým zbraním.
Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 325
Registrován: 01 led 2008 23:01
Bydliště: Plzen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od admix » 17 čer 2009 20:05

Jenze exekutor k tobe bez policie nevleze, protoze musi odvrtat zamek.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 17 čer 2009 22:05

Takže vloupačka a nutná obrana :twisted:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 325
Registrován: 01 led 2008 23:01
Bydliště: Plzen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od admix » 17 čer 2009 23:44

:D :D :D :D :D
Sorry, tohle mne takhle v noci fakt odrovnalo :lol:
Odpovědět