Zbran pro ZP DE

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Lucius

Zbraň pro ZP DE

Příspěvek od Lucius » 02 led 2006 15:06

Ahoj, možná je to jednoduchý a mimo mísu, ale jakou zbraň mohu mít na ZP D a E? Zákon uvádí, že zbraň kategorie B, C. Proč se ptám... Chtěl bych brokovnici a ZP jsem dělal před 5ti lety a to bylo potřeba Cčko, protože D a E měli omezení (byly do 35 cm délky zbraně...). Rozumím tomu dobře, že teď, když toto omezení není, mohu mít na ZP D,E prakticky libovolnou zbraň? Díky...


Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 03 led 2006 10:55

Nebudu se rozepisovat teoreticky, protože bych akorát citoval zákon, a ten si může každý přečíst sám (a navíc ho z hlavy neznám :oops: ).
Praktická skutečnost je taková, že si na ZP jakékoli skupiny můžeš zaregistrovat jakoukoli zbraň, a PČR s pravděpodobností hraničící s jistotou nebude zkoumat, zda to není úplná volovina (znám jednoho člověka, co má na ZP sk. B registrovanou DUOvku v ráži 6,35 Br., a že jde o zbraň, která absolutně není použitelná pro jakýkoli sport, to pokud vím nikoho nezarazilo). Tedy bez problému, pokud ovšem nepatříš pod zvlášť svědomité policajty (a to je nepravděpodobné, protože takoví policajti jsou asi tak čtyři v celé republice :cry: ).
Svým způsobem je to dobře, protože celé dělení ZP na sportovní, lovecké atd. je podle mě zbytečně složité. Měli to rozdělit na ZP pro držení a ZP pro nošení. To by stačilo. Takže postup policie, formálně vlastně chybný, je jistou nápravou současného nedostatečně propracovaného zákona (LOGICKY- přece mám právo si na střelnici bouchnout z legálně drženého Mossberga, i když mám ZP jen pro sebeobranu- a že toho Mossberga mám na to, abych si z něj střelil na střelnici a ne na to, abych se s ním bránil, to už je moje věc).
Návštěvník

To celé dělení

Příspěvek od Návštěvník » 03 led 2006 15:11

Píšeš pěkně, ale ne zcela přesně.
"To celé dělení" bylo docela rozumné, ale Češi-nadšenci ochcali systém tím, že začali pořádat závody ve střelbě ze zbraní, z nichž se dříve závody nestřílely.
Sa58 se střílel v armádě, nicméně celá legalizace jeho předelávky na semi-auto stála kromě jiného na tom, že se začaly množit závody vypisované pořadateli přímo (úmyslně) jako "útočná puška".
Budeš se divit, ale i DuO registrované na skupinu B je dnes realitou - protože nejen závod Zbraně světových válek má/měl disciplínu "záložní pistole obranná ráže 6,35 mm".
Někdo prostě potřeboval argument, proč zapsat DuO na ZP sk. B a vyšel si vstříc/bylo mu vyjito vstříc tím, že se vypsalo pár takových závodů.
Proto PČR registruje "prakticky jakoukoli" zbraň na skupinu B, protože nikdy nemůže dokázat, že to někdo sportovně nestřílí.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 03 led 2006 15:29

JJ a proto myslím, že Slimova myšlenka dělit skupiny ZP na držení a nošení je správná.
Jenže to by bylo příliš jednoduché a to naši zákonodárci nemají rádi. :?
Smazaný uživatel 111

Re: To celé dělení

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 03 led 2006 19:05

Anonymous píše: Proto PČR registruje "prakticky jakoukoli" zbraň na skupinu B, protože nikdy nemůže dokázat, že to někdo sportovně nestřílí.
To je pravda dnes si stačí udělat sk. B a mužes vlastnit jakoukoliv zbraň
jediný problém by byl kdyby sis chtěl koupit "troják" :wink:
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 06 led 2006 13:38

A to je právě dobře. Je to sice svým způsobem proti pravidlům, ale v tomhle případě pravidlům naprosto stupidním. Jakmile mám ZP, tak jsem dokázal, že jsem způsobilý držet zbraň, splnil jsem tím veškteré podmínky a tudíž jsem podle mého názoru oprávněn držet jakoukoli zbraň (snad s výjimkou PT kanónů aj. zbraní kat. A- ostatně i na zařazení některých zbraní do kat. A by se dalo najít pár logických chyb), a na co tu zbraň hodlám, nehodlám a budu či nebudu používat, to už je absolutně moje věc. Proto ten zákon v tomhle bodě považuju nikoli za nedostatečný, ale naopak za přehnaný.
P.S. 1 Jsem si skoro jist, že by mi zaregistrovali i ten troják 8) .
P.S. 2 Nemyslím si, že tolik sportovních disciplín vzniklo proto, aby bylo možné obejít zákon. Vždyť většina těch disciplín je mezinárodní záležitost. Jedinou vypočítavost bych možná viděl v tom, že se Češi k určitým disciplínám tak zuřivě hlásí, možná právě proto, aby je použili jako záminku...
P.S. 3 Víš, proč to naši zákonodárci nemají rádi jednoduché, jasné a celkově dobré? Protože čím větší blbost letos vymyslí, tím víc peněz příští rok dostanou za to, že tu blbost částečně napraví (nebo z ní udělají stejně velkou, ale formálně úplně jinou blbost :evil: :twisted: :cry: :roll: ).
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 06 led 2006 14:15

Slim Jim píše:P.S. 3 Víš, proč to naši zákonodárci nemají rádi jednoduché, jasné a celkově dobré? Protože čím větší blbost letos vymyslí, tím víc peněz příští rok dostanou za to, že tu blbost částečně napraví (nebo z ní udělají stejně velkou, ale formálně úplně jinou blbost :evil: :twisted: :cry: :roll: ).
JJ, říkají tomu "legislativní smršť" - flákají zákony bez rozmyslu jako o závod, ale aby u toho trochu používali mozek, to je nenapadne. :evil:
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 06 led 2006 14:43

Kubajzz píše:JJ, říkají tomu "legislativní smršť" - flákají zákony bez rozmyslu jako o závod, ale aby u toho trochu používali mozek, to je nenapadne. :evil:
Použít mozek je totiž moc práce, na kterou navíc nejsou zvyklí. A kdybys jim místo "legislativní smršti" navrhnul něco jako "smršť zdravého rozumu", tak by tě pravděpodobně rovnou označili za psychopatického, po zuby ozbrojeného maniaka, jemuž je za každou cenu nutné zabránit ve vraždění ubohých bezbranných skinheadů (kterým jejich kasr a baseballové pálky z nějakých pro mě ne zcela jasných důvodů sebrat nedovedou, nebo možná ani nechtějí)...
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: To celé dělení

Příspěvek od Fantan » 06 led 2006 17:02

Anonymous píše: Proto PČR registruje "prakticky jakoukoli" zbraň na skupinu B, protože nikdy nemůže dokázat, že to někdo sportovně nestřílí.
Ono je to dobré ještě z dalšího důvodu: když se podíváte na část zákona o přebíjení nábojů pro vlastní potřebu - § 28
(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn a) podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu,14)
b) přebíjet pouze pro vlastní potřebu sportovní náboje nebo lovecké náboje se středovým zápalem podle technologických postupů, které udávají výrobci jednotlivých dílů nábojů, nebo
c) nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé části nábojů do zbraní kategorie B nebo C.
Přebíjet náboje nebo nabývat do vlastnictví jednotlivé díly nábojů smí jen osoba starší 18 let.
Kupodivu nikde v zákoně nenajdete, co je to "sportovní náboj", ale jestliže patří do zbraně "pro sportovní účely", tak si ho můžete reloadovat.
Z toho lze pak dovodit, že když jdete ze střelnice, nesmíte mít pistoli těmito náboji nabitou - jsou přece "sportovní"! Jestliže si ale koupíte přebíjené náboje v krámě, tak ty nabity mít můžete, protože ty byly vyrobeny na základě jiného § zákona (ony se od těch "domaniko" poznají, protože musí být označeny výrobcem).
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
jura

ZP skupiny D,E

Příspěvek od jura » 11 led 2006 12:03

Slime Jime, asi nemáš pravdu, když píšeš, že na ZP jakékoliv skupiny si můžeš koupit co chceš. Jsem přesvědčen o tom, že zákon č. 119/2002 Sb. říká něco v tom smyslu, že na ZP skupiny D nelze koupit žádnou zbraň a že osoba, která tuto profesní skupinu uplatní v zaměstnání u držitele zbrojní licence, může držet a nosit zbrań kategorie A,B,C, kterou má tento držitel zbrojní licence zaregistrovánu. Ahoj
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 11 led 2006 13:02

2jura:
On tím spíš myslel, že jakoukoliv zbraň přihlásíš na ZP skupiny B (sportovní). Což je fakt.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 11 led 2006 13:25

Nicméně má pravdu v tom, že to D mi jaksi uniklo :oops: . Ale taky je pravda, že jsem ve svých vývodech operoval především s B a E, aniž jsem to ovšem zdůraznil :oops: . To D je výjimka, pro všechny ostatní skupiny moje vývody platí.
Ale všiml sisi něčeho, co uniklo všem ostatním :wink: . Dík za upozornění 8) .
Odpovědět