zbran od 18-ti let?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

ondrakk

zbraň od 18-ti let?

Příspěvek od ondrakk » 29 lis 2007 16:09

Omlouvám se že zakládám novou místnost ale nenašel jsem žádnou jinou. Potřebuji se zeptat, jestli jde koupit legálně nějaká zbraň od osmnácti let, aby se s ní dalo střílet na střelnicích, nebo jen tak. Slyšel jsem že ČZ 75 se dělá v modelu KADET ale nevim jestli je zrovna tohle od 18ti let. Lze sehnat nějakou pistoli, ke které by mi stačil tento věk? Ráže by byla samozřejmě .22LR, protože určitě by někde neprodali pistoli s ráží 9mm. Už od malička se zajímám o zbraně a už mě nebaví si střílet jenom s airsoft pistolemi, tak potřebuju zjistit, jestli něco takového existuje. Jak říkám, třeba pro střelbu na střelnicích. Budu rád za každou odpověď, děkuji


Uživatelský avatar
Petin00
Příspěvky: 682
Registrován: 28 srp 2007 15:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petin00 » 29 lis 2007 16:19

Mám podobný problém.Jsem ve spolku zabívající se střelbou a právě jsem na kurzu po kterým si můžu udělat zbroják na B.Je my 15let.Ale furt nevím jestli jsi můžu koupit pak taky malorážku? a používat ji jen na střelnici. :?:
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 29 lis 2007 16:21

v 18 letech samozřejmě můžeš být držitelem zbrojního průkazu skupiny B - pro sportovní činnost a tím pádem nabývat do vlastnictví zbraně kategorie B a C. Tudíž si můžeš koupit klidně i tu devítku, můžeš s ní střílet na soutěžích, nebo jen tak na střelnici pro radost, ale nesmíš ji nosit, na to si budeš muset ještě 3 roky počkat.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 29 lis 2007 16:22

Petin: Na "B" čko si můžeš koupit prakticky cokoliv....
Uživatelský avatar
Petin00
Příspěvky: 682
Registrován: 28 srp 2007 15:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petin00 » 29 lis 2007 16:26

Já vím že si mohu koupit na B cokoliv,ale nevím jestli můžu když mě bude teprve 15let,ale už budu mít zbroják.Můžu si pak koupit svoji vlastní zbran a nosit ji na střelnici?V 15 letech?O to mě jde. :wink:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 29 lis 2007 16:32

Od 15-ti do 18-ti mít zbroják sk.B můžeš, pokud jsi členem nějakého klubu a můžeš střílet jenom pod dohledem osoby starší 21 let, co má ZP nejmíň 3 roky. Od 18-ti můžeš mít co chceš, střílet jak chceš, ale nesmíš tu zbraň nosit.
Přečtěte si ten zákon, tam to všechno je.
Stejně se ho budete muset naučit, tak proč nezačít už teď, ne?
Naposledy upravil(a) Kubajzz dne 29 lis 2007 16:35, celkem upraveno 1 x.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Petin00
Příspěvky: 682
Registrován: 28 srp 2007 15:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petin00 » 29 lis 2007 16:35

Ten už jsem četl několikrát.Ale nikdy tam nenajdu to jestli můžu vlastnit zbran kategorie B když už budu mít ted zbroják v 15letech a když s ní budu střílet jen na střelnici pod dohledem správce :?: (to stejně musí každý)
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 29 lis 2007 16:39

Nemusí to každý :)

V zákoně je napsáno že na střelnici musí být jmenován správce střelnice, ale nikde tam není napsáno, že tam správce musí být fyzicky při střelbě. Sice za to všecko odpovídá, ale být tam nemusí :)
Nikdo

Příspěvek od Nikdo » 29 lis 2007 16:42

V 15 můžeš mít ZP sk B. §28:

(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn
a) podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu, 14)

b) přebíjet pouze pro vlastní potřebu sportovní náboje nebo lovecké náboje se středovým zápalem podle technologických postupů, které udávají výrobci jednotlivých dílů nábojů, nebo

c) nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé části nábojů do zbraní kategorie B nebo C.
Přebíjet náboje nebo nabývat do vlastnictví jednotlivé díly nábojů smí jen osoba starší 18 let.
Jasné :?: :?: :?:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 29 lis 2007 16:46

2Petin00:
No když máš ZP sk.B tak jsi oprávněn nabývat do vlastnictví a držet zbraně příslušných kategorií.
Je to docela sranda, protože vzduchovku ti prodají až v 18-ti, ale pokud máš ZP, tak ti v 15-ti prodají třeba malorážku.

I když chtělo by to se zeptat na policajtech. Já jsem v 17-ti udělal řidičák na velkou motorku, koupil jsem motorku, ale na policajtech mi ji nepřihlásili, protože jsem neměl 18. Takže koupit jsem ji normálně mohl, jezdit jsem na ni taky mohl, ale policajti mě nenapsali do techničáku, tak jsem tam musel jít znovu a přitáhnout sebou tatu, na kterého se to napsalo.
Takhle to holt v tom našem přiblblém státě chodí. :roll:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Petin00
Příspěvky: 682
Registrován: 28 srp 2007 15:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petin00 » 29 lis 2007 16:47

Jo jasný.Takže to dobře chápu že jakmile mě vydají ZP tak si můžu koupit malorážku a užívat ji na střelnici? :wink:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 29 lis 2007 16:50

Já myslím, že jo. Pokud budeš mít ten dohled. Že nesmíš přebíjet ti může být u malorážky jedno. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Petin00
Příspěvky: 682
Registrován: 28 srp 2007 15:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petin00 » 29 lis 2007 16:52

Tak to je skvělí to se my ulevilo.No konec konců v sobotu jdu na další školení tak se zeptám ještě radši instruktora.Jinak ty otázky na zbroják skupiny B jsou v pohodě-už jich umím za 3 dny 150 :lol: zatím :!: :lol:
ondrakk

Příspěvek od ondrakk » 29 lis 2007 17:11

no já spíš myslel, jestli si já v osmnácti letech mohu koupit pistoli a střílet s ní na střelnici. Jde to i když nejsem v žádnem sportovním střeleckém klubu? Prostě bych si chtěl střílet jen tak pro zábavu, pro radost. A 3 roky do 21 je docela dost. Takže jestli to správně chápu, takže já si teď klidně můžu udělat zbroják na B a střílet si na střelnicích, udělám normální zbroják na sportovní účely(i když nejsem v žádnym klubu) a v 21 letech si to můžu předělat na obranný učely/osobní ochranu/?a ještě jedna otázka, jaké pistole jsou dostupné v 18ti letech?

a jdu si přečíst zákon, abych byl chytřejší:) sice jsem ho už četl, ale jenom jsem ho tak projel, ale teď pěkně od začátku do konce
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 29 lis 2007 17:15

v 18 letech můžeš mít vklidu "B" a na to si koupíš v podstatě jakoukoliv zbraň....
Odpovědět