Zbran a hypoteticka situace - nutna obrana?

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

paya
Příspěvky: 2
Registrován: 27 led 2011 08:22

Zbraň a hypotetická situace - nutná obrana?

Příspěvek od paya » 27 led 2011 08:31

Hypotetická situace (bohužel ne až tolik :-():

Jsem držitelem ZP sk. E a zbraně sk. B, na kterou mám povolení k nošení. Máme 2 malé děti a rádi v noci spíme. U sousedů se pravidelně pořádají na zahradě hlučné mejdany až do rána. 3x zavoláme Městskou policii, ta pořádek nesjedná (zůstane stát za brankou, dle zákona prý nesmí bez povolení na soukromý pozemek), pouze "to dá do zápisu" a viníka pozve na MÚ k prošetření (nepomáhá). Pokud tam půjdu osobně, požádám hosty (předesílám, že slušně), zda by se mohli ztišit a při tom budu napaden (všíchni našrot, spousta zhulených, často agresivní typy) a budu se bránit střelnou zbraní, jedná se o NO?

Nebo jde o případ "že mezi nutnou obranu nepatří obrana proti záměrně vyprovokovanému útoku „obráncem“" (citace z Wikipedie)?

Nenavádím, jen by mne zajímal právní výklad...


Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: Zbraň a hypotetická situace - nutná obrana?

Příspěvek od Joezbrna » 27 led 2011 09:39

Jedna věc je, co se stane, druhá věc je co kdo komu dosvědčí, a co kdo bude schopen prokázat, a třetí věc je, jak to posoudí soud.
Užitečná pomůcka je v tomto případě kamera, abys byl schopen prokázat, že jsi útok svým jednáním nevyprovokoval. A pokud se dá napadení Tvé osoby očekávat, je lépe vybavit se i neletálními prostředky (Sabre red Magnum, tele s copem), a střelnou zbraň až jako krajní řešení.
Špatné sousedské vztahy je jedna z nejhorších životních situací, a bohužel k nim často neexistuje dobré řešení. Nezapomeň, že máš malé děti.
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Zbraň a hypotetická situace - nutná obrana?

Příspěvek od BlackAdder » 27 led 2011 09:49

Nejsem zastáncem nějaké zbytečné konfrontace. Pokud použiješ zbraň opravdu v krajním případě, stejně musíš počítat s tahanicemi, tady opravdu pomůže vše zdokumentovat - kamerou, mobilem...
Ale důsledně volat policii, opět si vše zdokumentovat. Nikoho nemůže dlouhodobě bavit trávit odpoledne na přestupkové komisi, nehledě na pokuty.
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbraň a hypotetická situace - nutná obrana?

Příspěvek od Radgost » 27 led 2011 10:11

No ono vůbec lézt někam už s tím, že tam zřejmě použiji zbraň je dost divné.
Tím nechci říci, že nechci nechápu, že žít s takovými sousedy je katastrofa.
paya
Příspěvky: 2
Registrován: 27 led 2011 08:22

Re: Zbraň a hypotetická situace - nutná obrana?

Příspěvek od paya » 27 led 2011 10:20

Neříkám, že tam chci lézt a střílet. Jen chci mít právním výkladem vymezené mantinely. Uvědomuji si, že ultimátní řešení je blbost a že udržení dobrých (nebo alespoň ne úplně špatných) sousedských vztahů je složité, a že u podobných lidí je velmi pravděpodobná nějaká "vendeta".

Nerad bych, aby to zaběhlo do nějakých psychologických rozborů mé osobnosti. Vždy jsme to udrželi v mezích "tak zase zavoláme Městskou, i když víme, že je to nanic".
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: Zbraň a hypotetická situace - nutná obrana?

Příspěvek od Joezbrna » 27 led 2011 10:21

Je rozdíl
- jít tam s tím, že zřejmě použiju zbraň
a
- jít je slušně požádat o klid, a mít u sebe zbraň pro případ, že budu napaden

No a právě ten záměr se dá dovodit ze způsobu jednání, proto doporučuji mít to co nejlépe zdokumentované.
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Zbraň a hypotetická situace - nutná obrana?

Příspěvek od BlackAdder » 27 led 2011 10:29

nikdo tě tu psychologicky rozebírat nebude. mám podobný problém se sousedy (pravidelné opilecké excesy) a po dvou letech můžu říct že nepomůže v podstatě nic, částečné a krátkodobé řešení je opravdu důsledné volání MP a dokumentace, následně oddělení přestupků a případná pokuta...
u mě se to vyřešilo až tím, že sousedi kvůli exekuci přišli o byt a nový majitel když si poslechl co jsou to za šmejdi tak je vyhodil, přestože původně jim slíbil, že je tam nechá v nájmu.
Můj arzenál: Lov 21 (.177), rybička Mikov a velký černý pes :)
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbraň a hypotetická situace - nutná obrana?

Příspěvek od Kubajzz » 27 led 2011 11:54

Jít je slušně požádat o klid, a sebou si vzít Sa58 a modré sluchátka.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
all
Příspěvky: 301
Registrován: 24 kvě 2006 10:27
Bydliště: sever jihu Čech

Re: Zbraň a hypotetická situace - nutná obrana?

Příspěvek od all » 27 led 2011 14:05

:lol: Kubajzz, Tys mě pobavil. Ono to ale k smíchu neni. Tohle je velkej problém, já bych na pozemek opilého souseda rozhodně nelezl. Byť s úmyslem jenom se pokusit o zjednání klidu, po dobrém a ve vší slušnosti. On to může se svými dvěmi a více promilemi v hlavě pochopit úplně jinak a velkej průser je na spadnutí.
Takže - na cizí pozemek zásadně nelezu, nemám oprávnění zjednávat pořádek mimo toho, co je moje. To jen v případě KN a to jsme někde jinde. Takže, když by nepomohly prosby přes plot, přes branku, volám policajty. Oni jsou tu od toho.
Uživatelský avatar
harrykv
Příspěvky: 166
Registrován: 21 led 2011 19:06

Re: Zbraň a hypotetická situace - nutná obrana?

Příspěvek od harrykv » 27 led 2011 15:23

Joezbrna píše:Je rozdíl
- jít tam s tím, že zřejmě použiju zbraň
a
- jít je slušně požádat o klid, a mít u sebe zbraň pro případ, že budu napaden

No a právě ten záměr se dá dovodit ze způsobu jednání, proto doporučuji mít to co nejlépe zdokumentované.
Průser je v tom že soud v tom rozdíl nevidí

Kubajzz pobavil. Já myslím že skoro půl roku po děvinským masakru se už o tom může trošičku vtipkovat. Ale pravda je že první soudce nebo prokurátor který by řešil střelbu při řešení bordelu u souseda, by na Děvinskou vzpoměl a nechal se tím ovlivnit. Takže zas tak vychladlý to není.
Jules Winnfield a Vincent Vega:
- Na takovejhle kšeft bysme měli brát brokovnice. - Kolik jich je?
- Tři, čtyři... - Včetně toho našeho?
- To nevím. - Takže to znamená, že jich tam taky může bejt pět.
- Může. - Chtělo to brokovnici.
Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Re: Zbraň a hypotetická situace - nutná obrana?

Příspěvek od ALKAJ » 27 led 2011 16:22

Kubajzz píše:Jít je slušně požádat o klid, a sebou si vzít Sa58 a modré sluchátka.
Zdá sa že to bolo "konečné riešenie" podobných problémov takže mne to nejako extra vtipné nepripadá.
Jak nazýváš lidi, kteří když jsou ohroženi, tak se nebrání, jen utečou a schovávají se?
Civilizovaní?
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Zbraň a hypotetická situace - nutná obrana?

Příspěvek od WohlmuthOta » 27 led 2011 19:47

paya píše: Pokud tam půjdu osobně, požádám hosty (předesílám, že slušně), zda by se mohli ztišit a při tom budu napaden (všíchni našrot, spousta zhulených, často agresivní typy) a budu se bránit střelnou zbraní, jedná se o NO?
Nedoporučuju rozhodně chodit na cizí pozemek (sousedův). Porušíš zákon, už tím, že tam patrně bez svolení vlastníka pozemku vlezeš. A použítí zbraně v tomto určitě nedoporučuju, první soudce který to dostane do rukou, to automaticky označí za vyprovokovaný útok.

Dle mého názoru bohužel nezbývá nic jiného než volání PČR, a to kdykoliv to bude nutné. Jsou tu přece od toho a mají POMÁHAT A CHRÁNIT a ne polehávat a chrnět....
copper5858
Příspěvky: 14
Registrován: 28 led 2011 04:20

Re: Zbraň a hypotetická situace - nutná obrana?

Příspěvek od copper5858 » 29 led 2011 23:16

hele asi tak pokud tam pujdeš požádat aby se v noci po 10.00 ztišili a oni tě napdnou slověn , a ty je tam vystřílíš jak králiky , tak v žadnem připadě nepujde o notnou sebeobranu !

ale pokud se na tebe vrhne jeden dva i více třeba z lavní v ruce a ty budeš mít duvodné obavy o svoje zdrávi a žívot atd , tak klidně použí zbrán ale aby to bylo přimněřené :) střelit do nony do stehna případně ruce nebo ramena ale to rammeno moc nedoporučují ! samo pokud by se na tebe potom vrhly všíchni tak střílet a ptát se až potom !

ale vždy zaleží jakého máš právníka a kolik máš peněz ,ale ze špičkovým právníkem který uděla nutnou sebeobranu z čehokoliv :)

podle mojich skušeností je nejlepší pokud budou dělat bordel tak tam zajít alespon z jednim svědkem a pokud na tebe třeba budou řvát že tě zabijou nebo podobně tak okamžitě zavolat PČR a podat trestní oznámení ! i když to skončí nakonec na uřadě ! ale máš tzv krytí kdybys příště použíl třeba zbran tak soud k tomu bude přihližet, tak že už ti jednu vyhrožoval zabitím a tím pádem si mněl velmi duvodné obavy o svuj žívot atd ..... vlastní skušenost
Naposledy upravil(a) copper5858 dne 31 led 2011 20:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
harrykv
Příspěvky: 166
Registrován: 21 led 2011 19:06

Re: Zbraň a hypotetická situace - nutná obrana?

Příspěvek od harrykv » 30 led 2011 13:44

To copper5858 - dlouho jsem se tak nezasmál, díky to mě pobavilo
Jules Winnfield a Vincent Vega:
- Na takovejhle kšeft bysme měli brát brokovnice. - Kolik jich je?
- Tři, čtyři... - Včetně toho našeho?
- To nevím. - Takže to znamená, že jich tam taky může bejt pět.
- Může. - Chtělo to brokovnici.
copper5858
Příspěvky: 14
Registrován: 28 led 2011 04:20

Re: Zbraň a hypotetická situace - nutná obrana?

Příspěvek od copper5858 » 31 led 2011 20:12

TO harrykv: čemu se jako zasmál ?

ale to je fuk : ono zaleží pokud se něco stane , jakého právnika budeš mít a jak se viypinká soudce/soudkyně :) asi tak
Odpovědět