Zadost o radu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

milo.verner
Příspěvky: 22
Registrován: 06 říj 2007 22:35

Žádost o radu

Příspěvek od milo.verner » 07 bře 2008 19:31

Potřebuji udělat nový povrch na dřevěné pažbě u pušky. Jen mořidlo a pak lak nejsou nějak to pravé a tak bych potřeboval poradit jak udělat ten správný povrch. Díky předem za rady, nebo případné odkazy.


P.D.
Příspěvky: 129
Registrován: 27 pro 2006 22:30
Bydliště: stř.čechy

Příspěvek od P.D. » 07 bře 2008 21:38

Jednou jsem použil mořidlo a pak přípravek na leštění podlah od AMWAY.Je to nějaká politura.Napustit,nechat zavadnout,zbytky otřít a přeleštit.Výsledek byl docela dobrý.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Smerovani

Příspěvek od Apevia » 07 bře 2008 22:41

Mozna bys mel presmerovat tvoje otazky a debatu sem, tadyj e uz neco o pazbach a upravach...
http://forum.gunshop.cz/viewtopic.php?t=4278&start=210
Cogito ergo armatus sum.
Uživatelský avatar
tuky
Příspěvky: 67
Registrován: 25 kvě 2006 23:17
Bydliště: Pod Dlouhým mostem :)

Příspěvek od tuky » 07 bře 2008 23:19

K renovaci pažby z mé zkušenosti: nejdříve použiju na rovné povrchy cidlinu kterou jemně strhnu původní vrstvu laku nebo šelaku ( musí to bejt dost jemná práce aby jste nevzali moc velkou třísku. Za druhé použiju cca 120 smirkový papír kterým obrousím ostatní nedostupné plochy a přejedu i zbytek celé pažby. Za třetí podle toho jak jsou v pažbě různé vripy nebo promáčkliny tak ty se dají drobet vytáhnout napařovací žehličkou. Za čtvrté použiji cca 180 brusný papír a následně 220ku, ( povrch už je dost jemný ). Za čtvrté si vemu houbičku s vodou kterou potírám celou pažbu, aby byla komplet namočena a asi po 20 min. po vyschnutí to přešmirgluju cca 280 smirkovým papírem, to to opakuju 2x nebo třikrát aby se co nejméně zabránilo postavení chlupu. Za páté podle potřeby buď namořím ( chce to mít drobet zkušenost s mořením, nejdřve nanést a potom táhlímy pohyby rozetírat ) nebo nechat bez moření např. ořech bych nemořil. A za šesté buď použít pololesklý polyuretanový lak který se nanáší ve třech vrstvách ( doporučuji stříkat pistolí ) a nebo použít klasiku šelak který se normálně používá na pažby. Lak má tu nevýhodu když se s pažbou malinko praští tak už se to nedá opravit, u šelaku se to dá alepoň napravit. Šelak má tu nevýhodu že je to dost pracný nanášet, ale za to vypadá špičkově. Časově- 20 min cidlina, 5 hod. broušení smirkovým papírem, žehlička 30min. - 60min., namáčení a rovnání chlupu 1 hod., lakování polyuretanem 30min. s tim že se to musí nechávat pokaždé zaschnout takže 1 -2 dny, a nebo šelakem podle toho jak si s tim vyhrajete pár hodin.
Teď zrovna pracuji na ořechové polopažbě z malorážky ZKM 451 a na tíkové pažbě z Mosin Nagant 1944, tak až to komplet dodělám tak jsem mohu dát fotky, ale až tak za týden teď nemám moc času.
Doufám že vám mé rady pomůžou :wink: .
Uživatelský avatar
tuky
Příspěvky: 67
Registrován: 25 kvě 2006 23:17
Bydliště: Pod Dlouhým mostem :)

Příspěvek od tuky » 09 bře 2008 16:51

Tak tady je ta ořechová ZKM 451 v šelaku. Pažba byla dost v zubohačeným stavu tak to neni úplně dokonalý, ale myslim že to stačí.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Máša75
Příspěvky: 57
Registrován: 17 pro 2007 19:54
Bydliště: Br
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Máša75 » 09 bře 2008 22:58

To: Tuky: Krásná práce, nevíš co bych mohl použít když chci pažbu hodně tmavou aby to vypadalo tak nějak přirozeně? Díky za radu.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Příspěvek od Jim » 10 bře 2008 15:00

tuky: kde kupuješ šelak, mám pocit, že je to v šupinách a ředí se to lihem či nějak tak. Tak poraď prosím, jinak tu pažbu jsi zmákl bezva. To je jen šelakem bez moření? Odstín se mi moc líbí.
Uživatelský avatar
tuky
Příspěvky: 67
Registrován: 25 kvě 2006 23:17
Bydliště: Pod Dlouhým mostem :)

Příspěvek od tuky » 10 bře 2008 15:30

K tomu tmavému odstínu, já osobně mám doma asi ještě 5 litrů hodně tmavého mořidla ( až skoro černá barva ), které se tam válí už pár let tak to používám na dřevo. Barvu docílím naředěním toho mořidla vodou ( používejte zásadně mořidla na bázi vody ), podle toho kolik přidám vody tak se mění postupně barva od hnědý až skoro po takovou načervenalou. Když docílím naředěním požadovanou barvu tak to někde zkusím na kousku dřeva abych viděl výsledek a poté aplikuji buď v jedné vrstvě nebo ve více vrstvách s tím že každá následující vrstva je tmavší a tmavší ( výraznější ). Nevím zda se prodávají nějaké různé odstíny mořidel, nikdy jsem se potom nescháněl ( svých 5 litrů budu mít až do smrti :D ).

K tomu šelaku, prodává se v šupinkách v různých kategoriích ( s voskem, bez vosku, barevný atd. ) rozpustí se v lihu a potom se aplikuje na pažbu měkkým hadříkem nebo houbičkou v nekolika vrstvách, doporučuji mít šelakovou polituru s příměsí vosku ( lépe to vypadá a je lepší konzervace ). Já získávám šelak od jednoho restaurátora nábytku ale myslím že se dá normálně sehnat v obchodě s barvami nebo na internetu. Tady jsou nějaký info. o šelaku rady atd. http://www.myslivost.cz/RadimeSi/detail ... 1&rok=2008
Ta moje pažba je jenom šelakem bez moření, to by bylo zneuctění krásy ořechu napatlat na to mořidlo :wink: .
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Příspěvek od Jim » 10 bře 2008 15:57

tuky: díky moc. Zase jsem o něco chytřejší.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4312
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 10 bře 2008 16:12

To-tuky
Nedal jsi tam plnič (pemzu) je vidět jak se propadli léta,jinak ok. :wink:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Uživatelský avatar
bobr
Příspěvky: 115
Registrován: 07 úno 2007 23:00

Příspěvek od bobr » 10 bře 2008 16:49

tuky píše:Nevím zda se prodávají nějaké různé odstíny mořidel, nikdy jsem se potom nescháněl ( svých 5 litrů budu mít až do smrti :D ).

.
prodávají se i různě barevné vodové mořidla nebo potom koncentráty, které se dají míchat na jakýkoli barevný odstín - podobně jako namíchají barvu na bílení (princip je stejný - v nějkém poměru komponenty a pak když je potřeba domíchat tak výsledná barva je stejná za předpokladu, že vše co se do toho míchá se změří a zapíše :-) - mám už tímhle popsanej blok v práci :-) )
Matěj
Příspěvky: 307
Registrován: 27 úno 2008 20:51

Příspěvek od Matěj » 11 bře 2008 19:17

A po tom moření to taky bereš lakem, nebo tím šelakem ?
Nějak jsem to nepochopil.
Jenom mořený, vypadá takový suchý, matný.Nevypadá to zle ale ...............
Uživatelský avatar
bobr
Příspěvky: 115
Registrován: 07 úno 2007 23:00

Příspěvek od bobr » 11 bře 2008 19:48

moření je pouze pro zvýraznění nebo sestejnění kresby dřeva - je potřeba následně udělat nějakou povrchovou úpravu - bez té by to celé bylo úplně zbytečné
Uživatelský avatar
tuky
Příspěvky: 67
Registrován: 25 kvě 2006 23:17
Bydliště: Pod Dlouhým mostem :)

Příspěvek od tuky » 11 bře 2008 21:33

Přesně tak musí se ještě udělat povrch buď lak nebo šelak. jinak kdybys to nechal jenom mořidlem tak to nebude odolný vůdči otěru a povětrnostním podmínkám.
Kapik007
Příspěvky: 14
Registrován: 12 bře 2008 17:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Kapik007 » 25 bře 2008 13:58

To Tuky
Mam Mosina 44 a chci zrenovovat pažbu.Viděl jsem jak jsi udělal krásně tu ZKM,je to fakt super.Mohl by jsi sem pověsit i fotky Mosina,psal jsi,že ho budeš taky dělat.Rad bych chytil inspiraci,moc se v tom nevyznam a nechci to pokazit. :D
Odpovědět