Zacatecnik

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Fillantroop
Příspěvky: 1
Registrován: 20 čer 2013 11:47

Začátečník

Příspěvek od Fillantroop » 20 čer 2013 12:00

Ahoj ve spolek. Hádám, že na můj dotaz polovina lidí obrátí oči v sloup, ale na infolince PČR mi to nějak nevysvětlili uplně pochopitelně.

Mám kamaráda, chci od něj koupit zbraň, samopal, výroba kolem 1920. Takže bych si měl udělat zbrojní pas kategorie A, předpokládám. Zároveň ale chci, aby zbraň byla vedena jako střelbyschopná, kdybych se jí někdy rozhodl prodat.

Také, když už si budu dělat zbrojní pas, bych rád získal povolení k nošení zbraně pro ochranu majetku. Takže si mám udělat nejdřív A a potom E? Pokud budu mít zbrojní pas kategorie A, tak si mohu pro sběratelské účely pořídit třeba i panzerfaust? Co když je zbraň označena jako kategorie C a já ji chci jen do sbírky?

Když potom tu zbraň koupím, jak ji mám převézt? Myslím z právního hlediska? Zajdu na PČR a požádám o povolení k nákupu a nošení a pak s tou zbraní na tormentaci, aby potvrdili její funkčnost pro případného pozdějšího kupce? Jak dlouho je to povolení platné? Asi nemohu vzít samopal přes rameno a zajít s tím rovnou na tormentaci, ne? :-)

Ještě jednou se omlouvám za tak rozsáhlý noob dotaz, ale nikde jsem to tu nenašel nějak vysvětleno.

Díky


Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník

Příspěvek od Artifex » 25 čer 2013 22:40

Chceš-li si dělat ZP, stejně si musíš prostudovat zákon a tam najdeš odpovědi.
http://zbranekvalitne.cz/legislativa

Howgh
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
KajaKliment
Příspěvky: 71
Registrován: 27 úno 2010 13:08

Re: Začátečník

Příspěvek od KajaKliment » 26 čer 2013 15:52

Jak už tu zaznělo, všechny odpovědi najdeš v zákoně. Ale zkusím to shrnout.

ZP = zbrojní průkaz. Zbrojní pas fungoval kdysi za první republiky :wink:
Fillantroop píše: Mám kamaráda, chci od něj koupit zbraň, samopal, výroba kolem 1920. Takže bych si měl udělat zbrojní pas kategorie A, předpokládám. Zároveň ale chci, aby zbraň byla vedena jako střelbyschopná, kdybych se jí někdy rozhodl prodat.
Vycházím z předpokladu, že kamarád má tento samopal registrovaný a má na něj výjimku od PČR. Asi to nebude samonabíjecí verze (ta už by zkušebnou prošla, aby byla zařazena do příslušné skupiny - pravděpodobně jako sk. B).
Pokud je to papírově v pořádku, budeš si muset výjimku na nákup zbraně kat. A zařídit. Dost pochybuju, že jí dají čerstvému držiteli ZP. Určitě tu někde najdeš vlákno o problémech se získáním výjimky.
Fillantroop píše: Také, když už si budu dělat zbrojní pas, bych rád získal povolení k nošení zbraně pro ochranu majetku. Takže si mám udělat nejdřív A a potom E? Pokud budu mít zbrojní pas kategorie A, tak si mohu pro sběratelské účely pořídit třeba i panzerfaust? Co když je zbraň označena jako kategorie C a já ji chci jen do sbírky?
Máš-li víc jak 21 let, tak si udělej rovnou skupiny ZP A, B, E. (neplést s kategoriemi zbraní). Se skupinou E dostaneš i povolení nosit zbraň kategorie B. Pro sběratelské účely můžeš nabývat i zbraně, které nemají platnou tormentaci (z těch ale nesmíš střílet). Na panzerfaust už zase budeš potřebovat výjimku. A tu tak snadno nedostaneš.
Fillantroop píše: Když potom tu zbraň koupím, jak ji mám převézt? Myslím z právního hlediska? Zajdu na PČR a požádám o povolení k nákupu a nošení a pak s tou zbraní na tormentaci, aby potvrdili její funkčnost pro případného pozdějšího kupce? Jak dlouho je to povolení platné? Asi nemohu vzít samopal přes rameno a zajít s tím rovnou na tormentaci, ne? :-)
Nákup zbraně probíhá tak, že zajdeš na PČR, v případě zbraně kat. B si zažádáš o nákupku a s tou jdeš k prodejci. Ten ti zbraň prodá a ty jí zaregistruješ. U zbraně kat. C odpadá nákupka. Tu koupíš hned a pak zajdeš regostrovat.
Registraci musíš vyřídit do deseti dní. Platnost nákupky je jeden rok.
V případě nákupou zbraně kat. A musíš získat výjimku a o té už jsem se zmiňoval.
Přes rameno zbraň jen tak hodit nemůžeš, měl bys jí mít v nějakém obalu. Pokud zbraň nemá platnou tormentaci, tak jí zaregistruješ jen na skupinu A zbrojáku a střílet s ní nesmíš. Pokud jí protáhneš zkušebnou, tak se s ní už střílet může. Ovšem jen na střelnicích a v případě střelby dávkou dokonce jen na některých.

Není to úplně vyčerpávající, ale alespoň na něco jsem ti snad odpověděl. Mrkni na zákon a až se jím prokoušeš, dej vědět. Uvidíš to v jiném světle.
Odpovědět