Za jakych podminek muzu mit zbrojak od 18?

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: GunShop.cz, Moderátoři

Odpovědět
George

Za jakých podmínek můžu mít zbroják od 18?

Příspěvek od George » 17 led 2006 18:18

§ 19


Věková hranice pro vydání zbrojního průkazu

(1) Zbrojní průkaz skupiny A, D nebo E lze vydat jen osobě starší 21 let.

(2) Zbrojní průkaz skupiny B nebo C lze vydat jen osobě starší 18 let, pokud tento zákon nestanoví jinak.

(3) Zbrojní průkaz skupiny B lze vydat osobě starší 15 let, která je členem občanského sdružení zabývajícího se sportovní činností podle národních nebo mezinárodních pravidel a řádů a součástí této činnosti je střelba, jsou-li splněny ostatní podmínky pro jeho vydání.

(4) Zbrojní průkaz skupiny C lze vydat žáku střední školy nebo středního odborného učiliště staršímu 16 let, pokud v osnovách školy či učiliště je zahrnuta výuka myslivosti a jsou-li splněny ostatní podmínky pro jeho vydání.

(5) V případech uvedených v odstavcích 3 a 4 je nutný písemný souhlas zákonného zástupce a doporučení příslušného občanského sdružení, školy nebo učiliště. Osoba mladší 18 let smí zbraň nebo střelivo pro sportovní nebo lovecké účely používat pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B nebo C nejméně 3 roky a která zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní nebo střelivem.

Hlavně mě zaujal odstavec 2) podle něhož by osoba starší 18let mohla mít zbroják ke sportovím nebo loveckým účelů. Ale nevím co se skrývá pod větou: pokud tento zákon nestanoví jinak. Musel bych být členem nějakého klubu nebo bych mohl mít malorážku a jenom si občas zajít zastřílet na střelnici?


cityshark
Příspěvky: 101
Registrován: 02 lis 2005 23:24

Příspěvek od cityshark » 17 led 2006 18:24

Doporucuju precist dalsi ustanoveni, ktery zakony o zbranich skytaj. Je to tam vyslovne uvedeny. Musis byt clenem sportovniho streleckyho klubu nebo na nejaky myslivecky skole ci co... Nekde tady na foru je o tom i tema, staci hledat.
Návštěvník

Tobě zbroják do ruky nepatří

Příspěvek od Návštěvník » 18 led 2006 06:42

Bod 2 se odvolává na bod 3.
Pokud chceš ZP sk. B, tak od 15, pokud jsi členem obč. sdruž. (musí mít registraci na MV ČR podle jiného zákona), od 18 bez této podmínky. Pokud ti je 18, nic neřeš, pokud ti je 15, potřebuješ střeleckým klubem potvrzené členství. Pokud potřebuješ ZP sk. C, tak od 16, pokud studuješ obor, jehož součástí je střelecká příprava, od 18 opět bez této podmínky
Anonymní

Příspěvek od Anonymní » 09 úno 2006 17:45

Čau! Řeším podobný problém, jako George a zase zde vidím několik rozdílných odpovědí. Osobně jsem pročetl zákon nekolikrát (příslušné části) a pochopil jsem ho stejně jako v posledním příspěvku, tj. že zbroják kat. B mohu mít od 18ti let, aniž bych byl členem jakéhokoliv sdružení. Dále bych docela rád věděl, jestli je možné mít na průkaz B pistoli GLOCK 17 (jako sportovní zbraň). Prosím poraďte!!!
Uživatelský avatar
Balda
Odborník na zbraně
Příspěvky: 946
Registrován: 12 zář 2005 19:07
Bydliště: 33UWS0325

Příspěvek od Balda » 09 úno 2006 21:14

Anonymní píše: Dále bych docela rád věděl, jestli je možné mít na průkaz B pistoli GLOCK 17 (jako sportovní zbraň). Prosím poraďte!!!
Jak už sem tady někde psal na ZP skupiny B si mužeš koupit téměř jakoukoliv zbran - akorát ji u sebe nesmíš nosit ve stavu umožnující její okamžité použití tzn. nenabitou (týká se i zásobníku)
Všechno co má význam být střeleno, má význam být střeleno dvakrát. Střelivo je levné. To život je drahý.
masmen

Příspěvek od masmen » 13 bře 2006 19:42

takže v 18-ti na zbroják můžu nosit v ruce kulovnici a v kapse náboje????
xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 14 bře 2006 09:33

masmen píše:takže v 18-ti na zbroják můžu nosit v ruce kulovnici a v kapse náboje????
Radsi jeste nejaky rok pockej :roll: .

BTW: Mam takovy pocit, ze ZP i RP by meli vydavat opravdu az od 21 let. Viz vcerejsi uzavreny pripad 18-ti leteho fracka v Pisti. :(
Kdyz ji milujes, neni co resit.
Odpovědět