Weihrauch HW40 & Marksman 2004

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Canadair
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2007 19:19
Bydliště: KE

Weihrauch HW40 & Marksman 2004

Příspěvek od Canadair » 03 dub 2008 22:07

Weihrauch HW40 & Marksman 2004

Prečo takýto názov ? Pretože ide o identické vzduchové pištole od dvoch výrobcov. Jeden z nich som si tento týždeň obstaral. Tak som sa rozhodol napísať na ňu recenziu a pretože je medzi nimi hlavne cenový rozdiel tak aj trochu porovnať kvalitu spracovania .
V poslednej dobe ma začala baviť streľba na terč a „plinking“ zo vzduchových pištolí. Jednak som si obľúbil CO2 Walther P99 (celkom presná, no však drahšia prevádzka – bombičky CO2 , a nemožnosť strieľať v zimných mesiacoch) a na tréningovú streľbu dosiaľ 3x vytuningovanú (lacnú ale nepresnú) Gamo P800. Bohužiaľ na Slovensku doposiaľ v kamenných obchodoch sa iné nič nedalo poriadne zakúpiť. Chcel som vlastniť niečo presnejšie a nenáročné na prevádzku (nie CO2) a aby sa s ním dalo strieľať po celý rok. Po čítaní nespočetných recenzií som jednoznačne dospel k záveru že to bude Weihrauch HW40. Ide o vzduchovo – pneumatickú pištoľ známeho nemeckého výrobcu. Otvorením vrchného dielu kde je hlaveň a piestová komora sa do komory dostane vzduch a následným zatvorením dielu, vzduch „natlakujeme“ do kompresnej komory. Potiahnutím kohútika, ventil uvoľní stlačený vzduch ktorý vystrelí diabolku. Jednoduché ako facka. Dokonca sa mi podarilo na Slovensku nájsť predajcu, ktorý to mal v ponuke a dodávka do 3. dní. Tak nebolo čo riešiť, naškrabať nejaké financie (presvedčiť manželku o výhodnej investícií do športovej činnosti a zdravia našich detí :D ). Tak som si objednal moju vysnenú HW40 a čakal a čakal a ako to na Slovensku funguje tak sa ani nedočkal :( . Tak asi po mesiaci neúspechu som sa rozhodol, že to risknem objednať cez zahraničie (škoda že som to neurobil hneď) a vygúgloval som pár internetových predajní v Nemecku. Čo ma hneď zarazilo bol dosť veľký cenový rozdiel medzi ponúkanou HW40 na Slovensku a v Nemecku (v prospech Nemecka) . A to sú ceny v maloobchode, čo predpokladám že naši predajcovia majú veľkoobchodné rabaty . V ponuke predajcu som našiel rovnakú zbraň ako HW40 ale od iného výrobcu s označením Marksman 2004. Po prečítaní recenzie na http://www.muzzle.de/N7/Druckluft/Marks ... eluxe.html
som sa rozhodol o ešte lacnejšiu verziu tejto pištole. To už som bol v cenovej hladine 50% lacnejšej ako ponuka na Slovensku . Po nekonečných 2. dňoch :D !!! mi pekne dorazila domov.
V skutočnosti vyzerá ešte lepšie ako na obrázkoch na nete. Telo zbrane je vyrobené z tvrdého vystuženého plastu , ako napr. CO2 pištole od Umarexu. Avšak všetky ostatné diely sú kovové, celý spúšťový mechanizmus, aj diely kde je upevnený piest a „naťahovací mechanizmus“ je uložený v kove. Proste krása. Plastové telo je dokonalé opracované bez ostrých hrán a všelijakých otrepov, pekne lícuje jedna polovička s druhou. Výborne sedí v ruke a je dobre vyvážená. Nič ma nenapadlo čo by mi po vizuálnej a hmatovej stránke vadilo. Ako sa možno dočítať na hore uvedenom odkaze z prvého pohľadu nieje viditeľný rozdiel medzi HW40 a Marksman 2004.
Rozdiel je vidieť pri otvorení vrchnej časti pištole (pri nabíjaní) že Marksman má telo piesta len lakované a HW40 zrejme poniklované. Ináč všetky časti pohyblivé či pevné, perfektné opracované, nemajú žiadnu vôľu a pri nabíjaní nevydávajú žiadne pazvuky.
Nabíjanie : odistíme zadným záverom vrchnú časť pištole a otvoríme na 180°, do piesta sa dostane vzduch, vložíme diabolku do hlavne a tlakom ruky zatvoríme vrchný diel až zapadne zadná západka. No môj 11ročný syn to asi nezavrie, lebo treba použiť značnú silu na stlačenie vzduchu v komore, ale po ďalšom nabíjaní mi to už ide ako po masle. Pri otváraní vrchného dielu sa automaticky aktivuje poistka , proti náhodnému výstrelu pri nabíjaní zbrane .
Spúšť musím pochváliť funguje excelentne a je príjemne jemná, dá sa nastaviť imbusom. Pri výstrele pištoľ necuká, žiadne ruchy v spúšťovom mechanizme. Počuť iba slabé „prásknutie“ vzduchu ako pri vetrovke. Čo ma však veľmi potešilo je jej presnosť, na 10m sa v pohode (ak ste lepší strelec ako ja :) ) trafíte v priemere 3cm. Pištol má celkom kvalitné kovové mikrometrické nastaviteľné mieridlá (predná muška je plastová) . Aj sila výstrelu je dobrá, na 10m rozbije fľašu od zaváranín. Udávaných 122m/s dosiahnete s ľahkou diabolkou, pri ťažších je rýchlosť pomalšia avšak narastá sila, pri H&N Spitz Kugeln až 3,66 J . Viď odkaz dole na americkú a poľskú recenziu. Na pištoľ sa dá namontovať kolimátor alebo krátky puškohľad, je tam rybina na montáž 11mm.

Asi sa pýtate potom aký je rozdiel medzi HW40 a Marksman 2004. No v prvom rade pre tých čo zaujíma cena - hlavne v cene. Hoc musím podotknúť že na Nemeckom trhu už cena HW40 zišla zo 120,- na 99,-Euro a Marksman zo 60,- vyšla na 69,-Euro čiže rozdiel 30,-Euro. Nie málo, ale ani nie veľa (pre koho ako). Keď som sa chcel dopátrať výrobcu Marksman-a tak som zistil, že je to Americký výrobca (alebo predajca ?) Beeman, ktorý ju má aj na svojich oficiálnych web stránkach. Avšak potom zistíme, že pre Beeman to vyrába (ako na nemeckej recenzii uviedli) ich „chinesisch-amerikanische Schwester“ Marksman, ktorá však na ich stránkach vôbec nefiguruje. No aby to nebolo menej pomotané tak servis oficiálne robí firma Weihrauch. Čiže Weihrauch HW40 je pre Európsky trh a Beeman P3 pre USA . No vďaka šikovným obchodníkom to je aj v Európe. Na HW40 z vnútornej strany hornej časti máte vyrazené made in Germany a na Marksman-e made in China . Na vonkajšej strane je však USA 8) . No po skúsenostiach s mojou QB 78 na nich nemôžem povedať krivé slovo, dúfam že takto dobre bude fungovať aj moja Marksman-ka. No aby som až tak nezavádzal, tak rozdiel tam nejaký je. HW má mieridlá svetlovodné Tru Glo, Marksman len klasika čierne. (Ovšem HW sa predáva aj s tru glo aj s klasickými ako chcete). No a taký skrytý rozdiel som predsa len našiel, ak otvoríte rukoväť zbrane. Spúšťový mechanizmus HW je z poniklovaných kovových dielov, Marksman ich má v čiernom matnom prevedení a za čo im dávam zlý bod - vôbec nenamazané !!! Úplne suché ako v ústach po piatkovej opici. Tak toto doporučujem jednoznačne „dovazelínovať “. Súčiastky sú ináč úplne identické akurát číňan zabudol klasicky na poslednú operáciu lapovanie ostrých okrajov dielov, čo ale nemá v tomto prípade nijaký vplyv na chod mechanizmu (tichý chod). Nemecká kvalita na HW sa však pozná . Zaujímavé však bolo že vonkajšie viditeľné časti ako napr. piest na Marksman-e je namazaný až dosť. Takže okrem tohto nedostatku mu nemám čo vyčítať.
Čo sa týka údržby tak som čítal referencie 5 ročného používania , kde menil tesnenie valca, čo je ľahko zohnateľné obyčajné gumové vodárenské tesnenie, a jednej prasknutej pružiny. Fakticky sa na tom nemá čo pokaziť maximálne nejaké pružinky, čo nieje problém zohnať, alebo vyrobiť. Doporučuje sa občas po vystrieľaní cca 2500 brokov kvapnúť dve kvapky silikónoveho oleja do piestu a podľa manuálu po 5000 vymeniť tesnenie na valci (ak treba).
Na záver môžem jednoznačne doporučiť všetkým, ktorý chcú lacno a celkom presne strieľať, proste vyblbnúť sa, tento typ PCA zbrane. Či už sa rozhodnete pre Marksman 2004 – „za málo peňazí veľa muziky“ , alebo o 30,-Euro trocha drahšiu ale „Made in Germany“ tak určite neoľutujete.

Odkazy na recenzie :

http://www.muzzle.de/N7/Druckluft/Marks ... eluxe.html

http://www.reviewcentre.com/reviews6992.html

super dokonalá recenzia http://my.tbaytel.net/~coopers@tbaytel.net/HW40Review/

poľská recenzia http://pm.home.pl/gunsold/hw40pca_a.html
nemecké hodnotenie http://www.versandhaus-schneider.de/pro ... ts_id/4400

nejaké obrázky http://www.ponggi.hu/index.php?mod=hw40
Přílohy
marksman 01.jpg
marksman 02.jpg
marksman 03.jpg
Naposledy upravil(a) Canadair dne 03 dub 2008 22:16, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
Canadair
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2007 19:19
Bydliště: KE

Příspěvek od Canadair » 03 dub 2008 22:13

ešte nejaké fotečky
Přílohy
detail spúšte marksman.jpg
zabudli namazať
hw40 detail spúšte.jpg
bočná strana marks.jpg
made in USA :O)
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 03 dub 2008 23:15

Z toho jsem střílel, je to fajn pistole. Hlavně nemá žádný zpětný ráz. :wink:
Je to vlastně větrovka. Nebo vlastně pumpovačka. Ale na jedno pumpnutí. :lol:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alexxxus » 04 dub 2008 05:55

Ano HW40 je na jedno pumpnutí ( náhodou ji mám ), HW 45 je už na dvě a co jsem slyšel o HW 75 že prý jde až 5tkráte.
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
Canadair
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2007 19:19
Bydliště: KE

Příspěvek od Canadair » 04 dub 2008 07:58

HW45 je najsilnejšia pružinovka - pištol na svete (aspoň tak tvrdí recenzia :) ) a pružina sa môže natiahnuť buď 130m/s alebo až 170m/s. na youtube si vyhľadaj videho HW40 a tam namerali až 203m/s !!!
Pružina má opačný ráz ako klasická vzduchovka, čiže naráža do dlane, v poľskej recnzii píše že má taký ráz ako skutočná pištoľ, čiže nieje pre žiadne bábovky :wink: .
HW 75 je tiež len single stroke, čiže s jedným pumpnutím akurát ma tvar ako HW45 a lepšiu ergonomickú rukoväť a stojí cca 270,-Euro, rýchlosť 125m/s
pekná recenzia pre HW45: http://my.tbaytel.net/~coopers@tbaytel. ... /#_HISTORY
a poľská http://qrara.net/guns/hw45/hw45.html
sweete
Příspěvky: 193
Registrován: 25 úno 2007 10:30
Bydliště: Myjava, Slovensko

Příspěvek od sweete » 17 dub 2008 21:12

Chcem sa spytat: je tato zbran HW 40 dost vykonna na to aby som s nou zo vzdialenosti 10metrov, zabil potkana?
Slávia 634.177+Delta 4*32AO, QB78+NS 6*42,
clear43

Příspěvek od clear43 » 17 dub 2008 22:34

HW45 je najsilnejšia pružinovka - pištol na svete (aspoň tak tvrdí recenzia Smile ) a pružina sa môže natiahnuť buď 130m/s alebo až 170m/s.
mam dianu P5 magnum a ta by mala mat tych 170 m/s tiez. a myslim,ze ich aj ma i ked som ju este nemeral. popravde hw45 sa mi paci viac.
Uživatelský avatar
Canadair
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2007 19:19
Bydliště: KE

Příspěvek od Canadair » 18 dub 2008 08:04

... potkana :roll: ? no možno keby si ho trafil presne do oka :D aspoň by bol dezorientovaný , ale vážne no neviem ešte som to neskúšal ani som nikde nečítal žeby sa stým dalo niečo postreliť, ma to približne 120m/s. Ináč je to presné jak sviňa, potom priložím terč. Kamarát strieľal na chate plšky s CO2 Walther P99, čo má približnú rýchlosť a že vraj to šlo ale potkan je iná kategória :wink: . Na ruskom fóre som videl fotku Voloďu a ulovenej vrany ale s HW45 8)
Uživatelský avatar
raduzs
Příspěvky: 530
Registrován: 12 kvě 2007 11:06
Bydliště: BA - okolie

Příspěvek od raduzs » 18 dub 2008 08:13

sweete píše:Chcem sa spytat: je tato zbran HW 40 dost vykonna na to aby som s nou zo vzdialenosti 10metrov, zabil potkana?
ak je ustova rychlost tejto pistole v kalibre .177 120 m/s, tak podla chairgunu je to 4,1J. s ohladom na to, ze na usmrtenie potkana treba aspon 6-7 J, si myslim, ze na 10m urcite tato pistolka na takyto ucel nebude stacit. bolo by to len zbytocne tyranie. potkany treba strielat so vzduchovou puskou s ustovou energiou aspon 10 J, aby bola nejaka rezerva.
"Messieurs les Anglais! Tirez les premiers!" (Gróf d'Anteroche v bitke pri Fontenoy 11.mája 1745)
sweete
Příspěvky: 193
Registrován: 25 úno 2007 10:30
Bydliště: Myjava, Slovensko

Příspěvek od sweete » 18 dub 2008 09:00

Dakujem za odpoved, potkanov s tym samozrejme strielat nebudem. Mam Slaviu 634, ta je urcite na to vhodnejsia 8)
Slávia 634.177+Delta 4*32AO, QB78+NS 6*42,
Uživatelský avatar
Canadair
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2007 19:19
Bydliště: KE

Příspěvek od Canadair » 30 čer 2008 23:27

Ešte pribudli nejaké sestry :wink: . Prvá má už za sebou vyše 5000 výstrelov a šlape ako hodinky.
Přílohy
Marksman 02.jpg
Marksman 01.jpg
tri sestry.jpg
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Příspěvek od kb » 12 pro 2008 09:29

Pôvodne som rozmýšľal nad Gamo Compact, ale po prečítaní priaznivých recenzií som objednal v Nemecku Marksman 2004. Spolu s poštovným a poplatkom banke to vyjde na 2800 Sk (2300 Kč). V porovnaní s HW 40 (na Slovensku 4500 sk + poštovné) je to o 40% lacnejšie a v porovnaní s Gamo Compact (v Čechách 4500 Kč + poštovné) je to iba 45% ceny. Pritom sú to takmer rovnaké pištole z hľadiska úžitkových vlastností.
Keď dorazí, riadne ju otestujem a dám sem nástrely, o.i. aj porovnanie s LOV 21.
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Příspěvek od kb » 19 pro 2008 20:15

Tak, už ju mám doma! Objednávka na sportwaffen-schneider.de odoslaná 11.12, Marksman 2004 prišiel 18.12. Poštovné 15 eur, banka si vypýtala 200,- Sk za prevod peňazí.
Prvý dojem - bol som prekvapený, aká je pištol robustná. Samozrejme, hneď som ju vyskúšal. Naťahovanie ide trochu ztuha, ale na to si treba zvyknúť. Výstrel je veľmi tichý. Najviac som sa tešil na priame porovnanie s Lov 21. Marksman je o poznanie väčší a ťažší, aj rozloženie váhy je trochu iné - ťažisko je viac vpredu. Spúšť má výrazne dlhší chod a je dvojpolohová. Mieridlá sú jemnejšie, čo považujem za na veľkú výhodu oproti Lov 21. Po krátkom zácviku som nastrelil zopár terčov s obidvomi zbraňami - viď. príloha. Povedal by som, že čo sa týka presnosti, sú na tom približne rovnako, aj keď si myslím, že Marksman je "perspektívnejší", po lepšom zoznámení sa s ním asi budú výsledky lepšie ako s Lov 21 - hlavne kvôli mieridlám. Strieľal som doma v obývačke, preto tá vzdialenosť 7,5 m a obojručne kvôli "lepšej objektivite".
Přílohy
IMG_2323.jpg
IMG_2330.jpg
IMG_2331.jpg
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Příspěvek od kb » 19 pro 2008 20:19

No a teraz druhá strana mince. Som nepríjemne prekvapený kvalitou spracovania. Plastové telo ja na viacerých miestach poškodené, farba na mieridlách je zošúchaná.
Přílohy
IMG_2315.jpg
IMG_2314.jpg
Naposledy upravil(a) kb dne 19 pro 2008 20:32, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Příspěvek od kb » 19 pro 2008 20:22

Ďaľšie škrabance :
Přílohy
IMG_2316.jpg
IMG_2335.jpg
Odpovědět