Weihrauch HW 30S 4,5 mm

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Arcturus
Příspěvky: 107
Registrován: 05 lis 2021 22:13

Re: Weihrauch HW 30S 4,5 mm

Příspěvek od Arcturus » 20 čer 2022 22:12

Verze S má bohatě stavitelnou spoušť typu Rekord, což je nejlepší typ spouště pro pružinové vzduchovky. Verze MII má "match type trigger", není to vyloženě špatná spoušť, ale není stavitelná a když máš možnost volby, je blbost ji upřednostnit před spouští Rekord. Verze MII má i horší mušku oproti verzi S s mikrometrickými mířidly (muška u verze MII nemá vyměnitelné plátky).

Spouště:
Weihrauch_spouste.jpg
Muška verze MII:
https://www.versandhaus-schneider.de/pr ... ts_id/5564

Muška verze S (mikrometrická mířidla):
https://www.versandhaus-schneider.de/pr ... s_id/27660

Když nebudeš světlovodná mířidla používat, tak ti pravděpodobně i nebudou vadit. Ale to si musíš rozhodnout sám. Já osobně nemám světlovodná mířidla rád.

Ano, mušku i hledí je možné ze vzduchovky demontovat a nahradit. Ale aktuální cena u Schneidera za mušku s vyměnitelnými plátky je 46,95 EUR a za mikrometrické hledí dalších 44,95 EUR což je v přepočtu dohromady nějakých 2.300 Kč. Je tedy otázka jestli se ti případné dokoupení mušky a hledí vyplatí. Já bych řekl, že by bylo lepší vzít rovnou celou pušku na Krale, ale opět je to na tobě.
Přílohy
Muska_S.jpg
Muska_MII.jpg
Naposledy upravil(a) Arcturus dne 20 čer 2022 22:22, celkem upraveno 3 x.


muf10
Příspěvky: 80
Registrován: 03 čer 2013 18:56
Bydliště: Zlínsko

Re: Weihrauch HW 30S 4,5 mm

Příspěvek od muf10 » 20 čer 2022 22:15

co jsem tak rychle nahlédl je tam rozdíl v síle spouště 0,8 vs 2,0kg
Artemis M16 .177, Westhunter 4-16x44 FFP , pumpa Mil-Tac, kompesorek ali 12v
Dendorric
Příspěvky: 26
Registrován: 12 bře 2013 10:39

Re: Weihrauch HW 30S 4,5 mm

Příspěvek od Dendorric » 21 čer 2022 08:57

Arcturus: Děkuju moc za srovnání spouští obou verzí! S dokoupením mušky a hledí jsem to myslel tak, zda je vůbec lze dokoupit, pokud by mě světlovodná mířidla časem opravdu vadila (o čemž vzhledem k používání puškohledu pochybuju, ale zákoutí lidského mozku jsou jedna velká záhada :D ), a hlavně mě zajímalo, jestli jdou mířidla sundat. Jinak koupit verzi SFO s tím, že přikoupím klasická mířidla by se samozřejmě hrubě nevyplatilo. Takže děkuju moc za ověření domněnek.

muf10: Ano, to jsem četl. Spoušť Rekord je tedy jasná volba (už jenom pro možnost nastavení).

Ještě mě napadlo: v jiném vláknu jsem nedávno zachytil informaci (tuším, že to psal sajfi) o možnosti naladění téhle vzduchovky na cca 10J. Máte někdo prosím ponětí, zda je tuhle pušku možné osadit pístem od Strixe? Nebo těch 10J lze dosáhnout jen výměnou za exportní pružinu? Nemám v úmyslu honit Joule, ale je fajn vědět, kde jsou konstrukční limity.
sajfi
Příspěvky: 140
Registrován: 01 bře 2019 10:56
Bydliště: Praha

Re: Weihrauch HW 30S 4,5 mm

Příspěvek od sajfi » 21 čer 2022 09:58

Ano, to o 10 J jsem psal já.

K mířidlům, jdou sundat, hledí je na šroubu, to jde bez problémů. Hlaveň má v přední části vyfrézovanou krátkou šínu, na té je muška a je zajištěna šroubem, Jen je docela natěsno, chce to dřevěný hranolek, ten opřít o spodek mušky a opatrně vytlouci ven. Osobně bych bral raději klasická mířidla, než světlovodná. Sice počítáš jen s puškohledem, ale kdybys třeba chtěl jednou na soutěž typu dřevěná krysa, budou se kvalitní mířidla hodit.

Plynový píst tam nedáš, nemáš jak ho dát do pístu:

Obrázek

Standardní pružiny od Schneidera mi přestaly vyhovovat, fungují, ale rychle slábnou. Exportní pro HW30 klesla na 8 J (původní 7,5 J končila na 5 J, když jsem jí vyhazoval), podobnou zkušenost mám s HW98. Tak jsem pro HW98 zkusil koupit Titan XS no 7. Bohužel, nepasovala na vodítko, má menší vnitřní průměr. Ale v popisu u Schneidera je, že po odříznutí 3 až 4 závitů jde do HW30.

https://www.versandhaus-schneider.de/pr ... s_id/14310

To je málo, puška ani nesla složit dohromady, jak byla pružina silná. Další zkrácení, teď už šla puška složit, ale pokusný výstřel dopadl obrovskou ránou a kouřem. Následovala rozborka, tentokrát i pístu, abych se podíval na těsnění, jestli to neodneslo. Další zkrácení, teď už šla puška složit lépe, dávala 12 J, ale bylo cítit, že to je moc. Další závit pryč, 11 J a střelba už byla o poznání klidnější. Tak ještě půl závitu pryč a bylo to ono, 10 až 10,5 J, střelba klidná, přesnost viz foto ve vláknu o-vzduchovkach-gamo-t4734-1380.html#p417011.

Takže pro mne to bylo jak využít Titána, který by mi doma ležel. Pokud bys do něj šel, finální délka byla asi 15 cm, tak bych ho zkrátil na 16 cm, zkusil a případně po půl závitu ubíral a doladil rychlost. Délka pružiny je myšlena se zarovnaným uříznutým závitem, tj. uříznout o něco více, nahřát konec nad plamenem, kleštěma zmáčknout, ponořit do kbelíku s vodou (zakalit), zabrousit/vyhladit, znovu lehce nahřát zhruba do modré barvy a nechat vystydnout (popustit). Dnes bych místo Titána zkusil tuto pružinu, mohla by fungovat rovnou, když je určena pro HW30:

https://www.versandhaus-schneider.de/pr ... s_id/37613

Honza
Naposledy upravil(a) sajfi dne 21 čer 2022 10:13, celkem upraveno 2 x.
AirArms HFT500 + Optisan CP 3-12x32
AirArms TX200 HC Ultimate Springer + Optisan CP 10x32
Weihrauch HW98 + Optisan CP 10x32
Weihrauch HW30S + mířidla (případně Optisan Cobra 3-9)
Arcturus
Příspěvky: 107
Registrován: 05 lis 2021 22:13

Re: Weihrauch HW 30S 4,5 mm

Příspěvek od Arcturus » 21 čer 2022 09:59

HW30S je v základu 10J vzduchovka, takže výměna za exportní pružinu není problém a co jsem se díval, tak strix ji má i skladem, takže tady bych se přímo obrátil na strixe, který ti k výměně pružiny nebo instalaci plynového pístu řekne nejvíc.
https://strix071.wixsite.com/airgunup/kontakt
Dendorric
Příspěvky: 26
Registrován: 12 bře 2013 10:39

Re: Weihrauch HW 30S 4,5 mm

Příspěvek od Dendorric » 21 čer 2022 19:09

sajfi: Moc děkuju za obšírnou odpověď, ale trošku jsi mě vyděsil s těmi pružinami. Pochopil jsem správně, že originální pružina Weihrauch se brzy "unaví"? Stejný problém je podle Tebe i u těch exportních od Schnidera, ale pak doporučuješ exportní od Schnidera? Asi mám dlouhé vedení, nebo něco blbě čtu. :mrgreen: Nějak jsem čekal, že Weihrauch je takový dobrý standart kvality u vzduchovek, tak bych čekal kvalitnější (výdržnější) pružiny.

Arcturus: Super, díky za info. Na airgunup jsem našel jen originální pružinu (předpokládám, že 7,5 J). Nicméně tohle asi opravdu zkusím probrat přímo se Strixem (trošku jsem doufal, že by mohl napsat sem :) ).
sajfi
Příspěvky: 140
Registrován: 01 bře 2019 10:56
Bydliště: Praha

Re: Weihrauch HW 30S 4,5 mm

Příspěvek od sajfi » 21 čer 2022 21:35

Aha, asi jsem zmatl názvoslovím :-). U Shneidera standardfedern jsou pružiny do 7,5 J, exportfedern jsou silnější. Standardfedern nás v Čr nezajímají, my koukáme jen po exportfedern. A ty mohou být od různých výrobců:
  • Pak jsou pružiny OX, s těmi nemám zkušenosti, podle zahraničníš fór rády praskají, tak jsem ani nezkoušel.
  • Pružiny Titan XS, dle zahraničních fór nepraskají a mají být dobré, ale je potřeba pružinu brát jako polotovar a pro pušku si ji naladit. Jenom ji dát do pušky, i když by měla pasovat, jsou moc silné. Tu jsem zkusil, viz předchozí odpověď, vypadá dobře, dlouhodobé zkušenosti budu mít tak za rok. Pro HW30 tato https://www.versandhaus-schneider.de/pr ... s_id/14310, zkrácená na 15 až 16 cm.
  • A pak High Performance Mainspring za 25 €, pro HW30 https://www.versandhaus-schneider.de/pr ... s_id/37613, zkušenost v HW30 nemám, ale teď ji testuji v HW98 a vypadá zatím dobře. Konzistence perfektní, výdrž po měsíci brzy hodnotit, ale drží se, tak doufám, že vydrží. Ty běžné po prvním měsíci měly klidně o 1 J méně.
A případné zkracování pružiny, koukni na http://www.air-rifle-tuning.com/v-mach/ ... s/AS01.pdf. Jenom mám modifikaci, kdy po zabroušení konce pružinu znovu lehce zahřeji plamenem, zahřátí jenom broušením bylo málo, konec pružiny po dvou týdnech praskl. Zase když ji zahřeješ moc, konec změkne a s prvním natažením se ti pružina nenávratně zkrátí, tohle jsem několik pružin ladil, než jsem se to naučil. Pokud si netroufáš a by byl Strix ochoten, kdybys mu poslal pušku i pružinu, naladí ti ji k dokonalosti.
AirArms HFT500 + Optisan CP 3-12x32
AirArms TX200 HC Ultimate Springer + Optisan CP 10x32
Weihrauch HW98 + Optisan CP 10x32
Weihrauch HW30S + mířidla (případně Optisan Cobra 3-9)
Dendorric
Příspěvky: 26
Registrován: 12 bře 2013 10:39

Re: Weihrauch HW 30S 4,5 mm

Příspěvek od Dendorric » 22 čer 2022 10:55

sajfi: Díky, teď už je mi to jasnější. Takže když silnější pružinu, tak nejjednodušší cesta by měla být Exportfeder High Performance Mainspring. Mimochodem, netušíš, kolik by dělalo poštovné? Jestli má smysl kupovat tam jen tu pružinu.
Jak je to se stálostí tovární 7,5 J pružiny, se kterou mi vzduchovka přijde? Ta je ok a Tvoje výtky se týkají jen těch z "druhovýroby"?
sajfi
Příspěvky: 140
Registrován: 01 bře 2019 10:56
Bydliště: Praha

Re: Weihrauch HW 30S 4,5 mm

Příspěvek od sajfi » 22 čer 2022 11:07

Poštovné do Čr bylo před měsícem 12 €, ideálně koupit i pušku, nebo se s někým domluvit a poštovné si rozdělit. Ta Exportfeder High Performance Mainspring ze současné nabídky vypadá asi nejlépe. Tovární 7,5 J jsem vyndaval po cca roce a půl a měla 5 J.
AirArms HFT500 + Optisan CP 3-12x32
AirArms TX200 HC Ultimate Springer + Optisan CP 10x32
Weihrauch HW98 + Optisan CP 10x32
Weihrauch HW30S + mířidla (případně Optisan Cobra 3-9)
Dendorric
Příspěvky: 26
Registrován: 12 bře 2013 10:39

Re: Weihrauch HW 30S 4,5 mm

Příspěvek od Dendorric » 22 čer 2022 12:11

sajfi: Díky moc za trpělivé odpovědi. Puška už je na cestě. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Weihrauch HW 30S 4,5 mm

Příspěvek od Albert 22 » 23 čer 2022 00:26

sajfi píše:
21 čer 2022 09:58
Ano, to o 10 J jsem psal já.
...Plynový píst tam nedáš, nemáš jak ho dát do pístu:
Obrázek
Standardní pružiny od Schneidera mi přestaly vyhovovat, fungují, ale rychle slábnou. Exportní pro HW30 klesla na 8 J (původní 7,5 J končila na 5 J, když jsem jí vyhazoval), podobnou zkušenost mám s HW98. ... Honza
Stará SLAVIA 631 s 7,5J nám sice vydržela desítky let, ale u těch moderních vzduchovek s výkonem vyšponovaným na 24J standardní ocelové pružiny rychle slábnou. U mojí Gamovky Shadow DX jen po 500 ranách výkon klesl o 25%. :mrgreen:

Vyřešil jsem to plynovou pružinou od Strixe, ta má výpustný ventil, takže lze regulovat tlak, výkon a optimální dynamické vyvážení pneumatického systému, snížit zpětné rázy a dosáhnout vyšší přesnosti… :D

Tedy plynovka do HW bez nákladné přestavby pístu a celého spoušťového mechanismu namontovat nepůjde.
Ale ani fy Weirauch nezahálí, v nabídce má již nový typ HW-90 cal. 4.5mm / 5,5mm s plynovou pružinou systému Theoben s výkonem 27J / 32,5J. Jen je otázkou, zda je možno nějak regulovat tlak pístu. O tom se na webu nezmiňují ... https://www.weihrauch-sport.de/gas-ram?lang=en
bruggi
Příspěvky: 50
Registrován: 13 zář 2006 12:14

Re: Weihrauch HW 30S 4,5 mm

Příspěvek od bruggi » 23 čer 2022 15:42

Cca před rokem jsem kupoval u Schneidra HW30S a s 4,52 express to dávalo lehce přes 9J s původní "7,5J" pružinou. Má napráskáno něco přes 1000 ran, ale od té doby jsem ji neměřil...

2Albert22: jj, Weihrauch nezahálí a proto má HW90 nabídce už skoro 30 let :D Regulovat se samozřejmě nechá, stačí pumpička a redukce na ventilkový závit. Jinak Theoben dělal ve své době "gas strut" i pro HW80 s Record spouští, takže to vyřešit šlo ...
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Weihrauch HW 30S 4,5 mm

Příspěvek od Albert 22 » 23 čer 2022 16:54

No, 30 let to asi nebude. :D Recenze HW-90 na konkurenčním fóru je z roku 2017... https://www.fieldtarget.cz/cs/clanky/pr ... -hw90.html

Zvláštní, že Weihrauch se drží klasiky a s plynovou pružinou zůstal jen u jednoho osvědčeného modelu.
Arcturus
Příspěvky: 107
Registrován: 05 lis 2021 22:13

Re: Weihrauch HW 30S 4,5 mm

Příspěvek od Arcturus » 23 čer 2022 17:34

To že na konkurenčním foru si ji všimli až v roce 2017 neznamená vůbec nic. Já osobně jsem zvažoval koupi HW90 už v roce 2004...
bruggi
Příspěvky: 50
Registrován: 13 zář 2006 12:14

Re: Weihrauch HW 30S 4,5 mm

Příspěvek od bruggi » 24 čer 2022 08:38

Bude to víc než 30 let :) Zahrabal jsem v archivu a slintal jsem nad ní už od 8/1990, kdy o ní vyšel článek ve Střelecké revue. Radost její koupí jsem si udělal až o 19 let později :D Pro Weihrauch ji navrhoval Theoben a je použita první generace jejich gasramu. Vývoj byl na popud Beemanu pro trh USA - pojmenovali si ji tam Beeman RX-2. Svoji verzi prodával i Theoben, který měl nejhezčí ořech. pažby.
Odpovědět