Vzduchovky Hatsan

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Blažena
Příspěvky: 382
Registrován: 05 kvě 2017 15:42
Bydliště: Hodonín

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Blažena » 07 led 2019 14:06

Ten vortex co je na fotce výše jsem měl ve strikerovi a ten bez poškození odpustit nejde. Tlak je v něm jak prase a vzduchovka byla na objemovém maximu. Na 25m jsem s heavama prostřelil 2cm desku, ale co z toho, když to nevydržela spoušť :cry:


HW 97k black line cal. 4,5 + Athlon talos 6-24x50 ATMR1 SFP IR-MIL
SPA CP1-M Artemis cal. 4,5 + kolimátor
filip528
Příspěvky: 6
Registrován: 02 kvě 2019 11:55

Dotaz na vzduchovky

Příspěvek od filip528 » 02 kvě 2019 12:09

Ahoj,jsem tu nový a chtěl bych se zeptat..jako malej sem vyrostl na střílení ze Slavie.., teď po letech jsem se rozhodl že bych se rád ke střílení (rekreační..) vrátil..,mám tři děti a tudíž peněz není na zbyt...koupil jsem si Hassan airtact cal 4,5 v balíčku s optikou o které si nedělám iluze.., je to novinka líbil se mi i parametry má slušné.. Máte někdo s touto vzduchovou zkušenost..?, případně nějaký tip já ji vylepšit? Za odpověď všem děkuji
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od al.taylor » 02 kvě 2019 21:32

Mám ho v ráži 5,5. Po jistých zkušenostech novou pružinovou flintu nejdříve rozeberu (v přípravku) a odstraním konzervační tuk zevnitř vzduchového válce. Při demontáži hlavně je třeba dát pozor a nezdeformovat drážku šroubu/čepu. Povoluje a vytahuje se pěkně blbě, nemluvě o zpětné montáži. Uvnitř válce bylo konkrétně u mojí flinty namazáno naopak. Pružina suchá, ve válci vazelína. Těsnění bylo roztrženo při montáži ve fabrice o ostrou hranu drážky, ve které chodí napínací páka, rovněž s velmi ostrými hranami. Pilníčkem jde všechno lehce odjehlit, neboť materiál je bohužel velmi měkký. Snad jsou kaleny alespoň západka a spoušťová páka. Válec je uvnitř celkem mizerně vyleštěný, takže až přijde náhradní těsnění, tak to zkusím napravit.
Ale abych jenom nebrblal. Puška má zajímavý design, výborně se drží, je lehká a přitom silná. Proto docela kope, ale naštěstí gumová botka je měkká a opravdu tlumí rázy. Něco pobere i plastová pažba, takže když se pevně založí do ramene a přilící, dá se s ní trefovat. Mířidla jsou sice plastová, ale u takto levné vzduchovky opravdu funkční tru-glo.
Zajímavě má řešenou hlaveň. Ocelová duše je uvnitř plastového výlisku upevněná převlečnou maticí schovanou uvnitř moderátoru/kompenzátoru. Ten má vnitřní a vnější díl spojený dvěma pružnými kolíky.
Cena odpovídá kvalitě. Zatím ale nedělám závěry. Chci ho doladit (nebo spíše uvézt do provozu) a podrobit tortuře.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od al.taylor » 03 kvě 2019 05:31

Dobře je taky vyřešena montážní lišta. Na válci je těsný plastový návlek a na něm rail, který je provedený tak, že lze použít montáž 22 i 11 mm. Návlek jde sundat a pod ním je na válci vyfrézována rybina 11 mm.
Otázkou je, zda optiku vůbec použít, když hlaveň v plastu při natažení lehce pruží?! Osobně vyzkouším kolimator, ale spíše se přikláním pouze k otevřeným mířidlům.
Prodává se ještě Striker AR s celoocelovou hlavní a tam by snad nějaký odolnější puškohled měl význam.
Kukátka 4x20 a podobně jsou jen na zlost. Někteří prodejci je dávají do ,, výhodných" sad spolu s mizernými diabolkami, ale žádná výhra to není.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od al.taylor » 05 kvě 2019 17:39

Těsnění pístu vyměněno a při té příležitosti jsem dal i delší pružinu.
Jelikož vývrt není přesně v ose hlavně, vyšrouboval jsem ji z plastu a otočil tak aby odchylka byla vertikální. Přitom jsem zjistil, že tzv moderátor má v sobě dokonce přepážky. Jen středový otvor je asi trochu velký. Horší je, že celá tato sestava je vůči vzduchovému válci lehce vyosena šikmo vlevo. Tím pádem nemá smysl na ty jinak pěkné šíny nic montovat. Záměrný bod by se protnul s osou výstřelu pouze v určité vzdálenosti. Naštěstí pevná mířidla jsou dobře čitelná a jsou to první tru-glo co vidím na levné vzduchovce, kterými se dá opravdu mířit. Stranova korekce je v pohodě, výškově to sice pěkně cvaká, ale nepříliš lineárně. Nicméně i na navzdory počasí se mi Airtacta podařilo nastřelit na 15 m s opřeným jedním loktem tak, že jsem nevylezl z černého na vzduchovkovem terči s rozptylem cca 30 mm. Pak zesílil vítr a pokračovat nemělo smysl.
Prostě za ty prachy (1710,- Kč + pošta) je to na potkany a plechovky dobré.
filip528
Příspěvky: 6
Registrován: 02 kvě 2019 11:55

Re:

Příspěvek od filip528 » 04 čer 2019 16:46

Andy píše:
29 zář 2005 21:46
g.man píše: Možná si zítra vezmu kus papíru, vyrobím terč a nastřelím ji. To je asi základ, že?
Toje. Jen jestli "nastrelit" pujde :-D ... jsem zvedav.
Nastřelil šla pěkně...
OldFrog
Příspěvky: 15
Registrován: 15 kvě 2019 17:52

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od OldFrog » 04 čer 2019 20:56

Ukažte nastřelovací terč. Ať mám nějakou metu, ke které se mohu blížit :)

Mám Hatsana Edge 4.5mm a nějak mi to začalo lítat všude možně (střílím přes otevřená mířidla na 10m). Původně to bylo v cajku a pak se to rozjelo.

Dotáhl jsem šrouby mezi hlavní a pažbou, ale zatím se nejsem jist, že by to pomohlo. Nevylučuju ale, že je chyba i ve mě, poradit si k kopancem se mi zatím ne vždy daří.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Albert 22 » 05 čer 2019 11:50

Taky jsem si užil s Hatsanem... vzduchovky-hatsan-t646-2850.html#p396057 :shock: :mrgreen:

Ani na třetí pokus a po půl roce marného čekání na další a další zmetkové série z Turecka pánové v servisu Kozapu nenašli jedinný kus s použitelnou hlavní. To nebyl drážkovaný vývrt, ale vyhlohaná oranice! A na konci jen nahrubo zaříznutý kus železa s kuželovitě se rozšiřující dírou ukončenou grodem, o který se diabolka zarazila a z jedné strany zhoblovala a v letu pak dělala kotrmelce a lítala kam ji napadlo! ... rozptyl na 15m nejméně 15cm! :lol: :lol:

Takže by to chtělo nahlédnout do hlavně a zkontrolovat zahloubení ústí, které Turci nedělají a proto na ten konec narazí okrasný plastový futrál s muškou, aby to nebylo vidět! :twisted:

U hlavní kombinovaných s plastem se mohou projevit následkem tepla vlivy rozdílné dilatace a pak to také může začít lítat někam jinam... :D

Obrázek
OldFrog
Příspěvky: 15
Registrován: 15 kvě 2019 17:52

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od OldFrog » 06 čer 2019 00:33

@Albert 22 To sousední fórum jsem už četl :wink: ...a hned jsem kouknul do hlavně :D

Podle mě je tam vše v pořádku, má to i docela hezkou korunu ústí (když kouknu do toho plastu zepředu tak tam lze dohlédnout a je to hezky stržené) a drážky se mi zdají taky OK (nemám s čím porovnat, ale vypadají zcela hladké a lesklé). Alespoň pokud mohu posoudit, jsem laik.

Pušku jsem nerozebíral, ale když jsem ji vymontoval z pažby a jen tak kouknul, tak jsem nenašel žádné nápadné hrany, nedokonalosti apod. Pro rýpaly - ta nepřesnost se objevila, ještě než jsem pušku z pažby vymontoval. Spíš mi přijde, že se něco povolilo nebo něco na ten způsob, ze začátku mi přišla docela přesná.

Puška poměrně kope, přijde mi na tuto vzdálenost (10-20m) zbytečně silná. Uvažuju, že bych tam do budoucna dal vzduchový píst a trochu méně ho natlakoval. Nevím ovšem, zda to je dobrý nápad. Každopádně by nejdřív rád zjistil, co s tou vzduchovkou je a jestli trefuje nebo ne.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Albert 22 » 06 čer 2019 11:44

Ano, slyšel jsem že existují i vzduchovky HATSAN, které mají krásný hladký a vyleštěný vývrt a dokonce zahloubené ústí. Já to po třech reklamacích a marných pokusech s žádostí o výměnu flinty nebo alespoň hlavně vzdal... !! Dovozce vědomě dováží a prodává šmejdy, ... ikdyž relativně laciné, nejsou pak napálenému kupujícímu k ničemu! I přes opakované upozornění na závady se dovážel tento železný šrot dál...

Prodejce sice sliboval, že u dovozce osobně vybere jiný dobrý kus, ale nebylo z čeho - vadné byly celé série! ... nakonec mi s velkou úlevou vrátil peníze, ovšem ty tři flinty s vyhlodanými hrbolatými a kuželovitě se rozšiřujícími vývrty hlavní putovaly nepochybně dál k nějakým jiným nadšencům, kteří se do hlavě nikdy nedívají a zřejmě ani nemají potuchy co se tam skrývá.

Tedy hatsanů je mnoho rozdílných typů, ovšem HATSAN -125 - to je robustní extrémně kopající a těžké monstrum, kde žádná optika neobstojí! Ty rázy způsobuje velká hmotnost pístu a celková konstrukce stavěná pro poněkud vyšší výkony než u nás povolených 16J. Zde ani slabší pružina zpětné rázy neodstraní. Snad jen plynová pružina by to trochu utlumila. Ale vždy záleží velice na střelci, aby dosáhl správným držením zbraně vůbec nějaké přesnosti.

Obdobně však kopají také Gamovky, jejichž výkon je pro naše poměry přidušen menším průměrem přepouštěcího kanálku, ... Rok jsem také tápal a hledal příčinu velkého rozptylu. Přičítal jsem to velké vůli v plastové kostce zlamovacího kloubu, proto jsem to chtěl zkusit s Hatsanem, který má masívní kovovou kostku (... což mi ovšem nevyšlo!).

Ale skutečná závada byla v levné optice, která nedržela nástřel ani na osvědčené Slavii 630! ... Stačilo to pak zkusit bez optiky a střílelo to s Gamovkou o 200% lépe. Jen ty zpětné rázy u všech silnějších pružinových vzduchovek jsou nevyzpytatelné, vždy to rozhodí, ovšem u každého typu asi jinak...

Bylo by dobré změřit výkon na chronografu, jestli to má oněch 16J. Může být zanešená hlaveň, nebo se odloupnout část drážkování ve vývrtu atd.. Ovšem pokud je celý vývrt v pořádku, může prasknout těsnění pístu i pružina a u zlamovačky můžou být i další závady jako povolený šroub kloubu, nebo nějaké jiné vůle u záskočky atd.. .

Pokud se nenajdou zjevné závady, asi bude potřebné celou flintu rozebrat :D
Ron
Příspěvky: 1
Registrován: 22 črc 2019 14:46

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Ron » 27 črc 2019 08:29

Zdravím všechny, moje zkušenost z Hatsan Airtact cal. 4,5mm,hezká,plasty v pohodě, pistolová rukojeť super, po nastřelení překvapeně přesná, po montáži optiky Bushnell 3-9x40OEG nemá chybu(vystřeleno 500 X a drží), vývrt bez problémů, spokojenost. Po demontáži:skřípnuté těsnění pístu, hromada vazelíny, na pružně ještě písek z pouště. A pánové, povolení šroubu(čepu) hlavně bez problémů, chce to jen trošku podumat :D. Závěr: za ty prachy spokojenost. Přesnou mušku všem přeji.
filip528
Příspěvky: 6
Registrován: 02 kvě 2019 11:55

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od filip528 » 28 srp 2019 21:35

ja jsem se svým Hatsanem spokojen a nastřelit ho s odeonem nebzl žádný problém.pomlouvači yvu vas do Liberce a mužem se poměřit ,mam airtact po menší upravě ,ale na 40 metru davám pětikoruny s jistotou...
Hatsan ,proč ne s trochou péčí.super cena super výkon a velmi slušná přesnost,mzslím že pár slávkařum bych natrh prdel s tak vami kritizovaným Hatsanem :D
Marysh
Příspěvky: 244
Registrován: 06 lis 2014 20:48

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Marysh » 29 srp 2019 08:19

Na 40 metrů do pětikorunovky je výborný výsledek, až neuvěřitelný. Ale pokud střílíš tak dobře jak gramotně píšeš, tak Ti nevěřím.
filip528
Příspěvky: 6
Registrován: 02 kvě 2019 11:55

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od filip528 » 29 srp 2019 20:31

Pravda, psal jsem ve spěchu a ach ty korekce... Za gramatické chyby se omlouvám, sám to nemám rád.. Nicméně jestli mi někdo věří, nebo ne je mi fuk.. Chtěl jsem jen napsat, že i s levnější a tureckou vzduchovkou se dá střílet velmi slušně a velmi přesně, na 40-50 metrů.. s trochou péčí.. To vše.. Po vlně kritik na Hatsan a gama atd..jsem měl potřebu napsat svou zkušenost.
westikkrystof
Příspěvky: 22
Registrován: 12 črc 2019 10:53

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od westikkrystof » 31 srp 2019 14:13

Přidám se k obhajobě Hatsanu. Koupil jsem mod. 90 kdysi dávno tátovi na dvorek. Nijak se o něj nestaral, věčně ležel natažený venku pod stříškou, párkrát spadl na zem, veškerá údržba spočívala nalitím oleje do hlavně a pod píst. Říkal tomu promazání. Pravda, přesnosti moc nepobral, ale sílu měl stále slušnou. Do 3cm smrkového prkna se diabolka zaryla 1,5cm. Střelivo nepoznal jiné, než standard a boxer.
Nyní po údržbě od Strixe, plynová pružina, těsnění pístu a hlavně, vyčištění a seřízení, se z něj stala skvělá vzduchovka na vesnický dvorek. Stejné 3cm prkno prostřelí s rezervou a to je výkon Strixem naladěn spíše na přesnost. Desítku každou ranou asi trefovat nebude, ale velikost cíle, na který je určena (drobná škodná), trefí do vzdálenosti 40m s jistotou. Táta poučen nakoupil JSB Exact 4,52, ukládá ji vybitou do garáže a nemaže. Nevím, jak je na tom kvalitou současný Hatsan mod.90, ale tenhle cca 7 let starý slouží skvěle.
Walther Terrus 4,5 mm
Odpovědět