Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

koi41
Příspěvky: 283
Registrován: 21 srp 2017 00:43

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od koi41 » 27 lis 2019 01:11

Velice pozorně jsem si přečetl vše napsané. Jó, jsou tady někteří z nás fakt dobrý, co se znalostí týká. Ale jedno je praxe a druhé teorie. Myslím, že zde je vlastníkem zbraně do 16J asi tak 80% střelců. Osobně vlastním STEYRA, který je regulovatelný 16 - 28J. Držme se povolených 16J. Ať teorie říká co chce, v praxi se těmito zbraněmi nechá střílet tak do 150m. Tak, aby se nemuselo říkat "hele, náhoda" Kontrolovaná střelba je tak těch 100m, na 150m snad něco, nad 150m považuji dobrý zásah do kolečka průměru 10cm. V jiném vlákně zde řeším "plac pro střelbu vzduchovkou". Nechci použít obecný termín střelnice, je to silně zavádějící. Řeším vzdálenost střelby. Vešel bych se +- do 200 m. Ale nepůjdu dále než těch 150 m. Pokud by se nejednalo o nějakou halu, kde jsou 100% podmínky, tak tam snad i na delší vzdálenost. Nemám vyzkoušeno. Ve venkovních podmínkách platí myslím to, co jsem napsal. Pokud mi zde někdo bude tvrdit, že 150 m je psina a trefí tenisový míček jako malinu, rád ho pozvu na mojí právě budovanou střelnici. Podmínka je: 16J, střelivo libovolné. No, a aby byla sranda, dáme si to třeba o flašku něčeho dobrého na vypálení červa.


Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od Altaros » 06 led 2020 16:36

Nejprve bych vám všem chtěl popřát vše nejlepší do Nového roku.

My jsme využili zimní pauzu v práci produktivně a s Altaros tématem jsme dosáhli nového světového rekordu v nejdelším zásahu ze vzduchové pušky.
Aktuální nový světový rekord činní 1280m (1400 yard ) a byl dosažen naší modifikovanou puškou Altaros M24 v ráži .22 a s našimi střelami . Více najdete ve videu.



Je to pravděpodobně poprvé v moderní historii, kdy tento rekord dosáhla firma, která vyrábí vlastní PCP pušky i vlastní vzduchovkové střely.


To koi41
v ráži .17 možná i .177 by se to v klasických 16J s našimi střelami měla poměrně dařit. Psina toto není nikdy, jelikož už to vyžaduje nadprůměrné střelecké schopnosti (držení, tak i odhad na vítr).
Uživatelský avatar
Strix71
Příspěvky: 417
Registrován: 16 led 2016 15:39
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od Strix71 » 06 led 2020 17:25

Gratulují!!!

Je to velký pokrok a úspěch!!!
Strelec45
Příspěvky: 291
Registrován: 12 úno 2016 18:22

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od Strelec45 » 06 led 2020 18:42

Smekám pomyslný klobouk. Bravo!
Prach, píst, ... vzduch a bombičky ZATÍM ne.
Uživatelský avatar
mikiki
Příspěvky: 2639
Registrován: 08 zář 2006 09:57
Bydliště: Vysočina (a Praha)

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od mikiki » 06 led 2020 20:52

Super, gratuluji :D :D :D
šogun
Příspěvky: 147
Registrován: 12 lis 2018 22:54

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od šogun » 06 led 2020 21:40

Nic není nemožné,velký obdiv máte :mrgreen:
Uživatelský avatar
karel743
Příspěvky: 242
Registrován: 14 srp 2008 15:31
Bydliště: v městě bez střelnice

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od karel743 » 07 led 2020 06:53

Normálně bych prohlásil, že je to holý nesmysl :-D Gratuluju :-D
Uvítal bych i nějaká detailnější fota toho dopadiště, toho řetěziště.
Padáčková prasátková střelnička
Na flintu zrovna šetřím
Uživatelský avatar
Mike999
Příspěvky: 231
Registrován: 15 čer 2018 09:27

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od Mike999 » 07 led 2020 13:32

Připojuji se ke gratulantům a mám prosbu, nebylo by nějaké detailnější info o použité munici (fotky, rozměry, způsob výroby, ...) :) ?
Huben GK1 V3 (5,5mm)
Ataman AP 16 (5,5mm) + Conv. Kit + Truglo Tru–Tec 2MOA
FX Impact MKII Comp. (5,5mm) + Optisan CP 3-12X32P mil–MH10X
Daystate Huntsman Regal (4,5mm) + Sightron SIII 10x42 MMD
AirMaks Arms Katran C (5,5 mm) + Veyron 3-12x44, FFP, MPR–4
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od Altaros » 07 led 2020 20:59

Všem velmi děkuji. Už bylo konečně načase přivést rekord domů do ČR :)


karel743
Uvítal bych i nějaká detailnější fota toho dopadiště, toho řetěziště.

S řetězovým dopadištěm jste se mohli prvně seznámit před pár lety. Kdy sloužilo k detekci dopadů diabolek, které letěli mimo terč na vzdálenost 205m.


Když jsem zvažoval, jaký terč použít, tak jsem si na něj vzpomněl a oprášil pavučiny, jelikož jsem předpokládal, že by to mohl být nejlépe viditelný způsob zásahu na tak velkou vzdálenost, aby o zásahu nebyl pochyb a myslím, že jsem udělal dobře.
Jediné vylepšení, bylo přidání další zadní řady řetězů, kterou jsou posunuty o půl šířky řetězu v přední části a tím zvyšují pravděpodobnost zásahu minimálně jednoho z nich.
Nevýhoda je, že řetěz se většinou přetočí a skončí pohozený na horní konstrukci a vytvoří mezeru ( to se stalo při mém prvním zásahu, který jsem ale nezachytil na kameru a proto tam je na videu celou dobu vidět mezera na pravé straně).
Pro tento účel použití to nevadí, ale pro větší počet zásahů, je lepší za terč dát kus kartonu, který tomu zabrání. Až budu mít možnost tak ho nafotím, ale na dílně ho standardně nemáme.

Výroba je poměrně jednoduchá. Vezme se duralová či ocelová 4hraná tyč či jekl a ve stejné rozteči se vyvrtají otvory. Pak se nastříhá řetěz pákovými nůžkami či nařeže flexou a šrouby se uchytí na tyč. Lze to zvládnout i s běžným dílenským vybavením.

Při téhle velikosti má akorát jednu nevýhodu a to že už se celkem pronese :wink: , jinak je ale celkem skladný.

Mike999
Připojuji se ke gratulantům a mám prosbu, nebylo by nějaké detailnější info o použité munici (fotky, rozměry, způsob výroby, ...) :) ?

O střelách se myslím brzy dozvíte víc, jelikož už jen čekáme na povolení ze zkušebny, kde to mají již od prosince a měli by jsme být první na řadě.
Tato konkrétní použitá střela není vhodná pro standardní vzduchovky. Celková délka je 20.2mm a tu ustabilizuje stoupání 1:9 a rychlejší, což běžná větrovka nemá a při výstřelu z běžné hlavně střela letí jako hvězdice (mám i terč kterým prolítala téměř přesně na bok a je pak pěkně vidět v papíře její bokorys :)
Ludas
Příspěvky: 531
Registrován: 25 led 2010 15:40
Bydliště: Štatl

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od Ludas » 08 led 2020 13:16

Jak ma M24 reseny zasobnik vzduchu?
OttoWinifer
Příspěvky: 59
Registrován: 18 zář 2016 17:59

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od OttoWinifer » 11 led 2020 13:57

Tak to je bomba, velká gratulace, rozhodně se přijedu podívat, mám strach, že zjistím, že budu M24 nutně potřebovat :-)
Uživatelský avatar
karel743
Příspěvky: 242
Registrován: 14 srp 2008 15:31
Bydliště: v městě bez střelnice

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od karel743 » 21 úno 2020 10:46

Přeju totální úspěch :-D Tomuto říkám Hi-Tech.
Padáčková prasátková střelnička
Na flintu zrovna šetřím
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od kesi » 21 úno 2020 15:41

Taktéž "přeju totální úspěch" :D
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od Altaros » 16 říj 2021 18:10

Po delším čase přidám zase nějaké nové info, co nás v budoucnu čeká jako standard ve vzduchovkovém světě při střelbě na dlouhé vzdálenosti:
První je technické video o dalším pokoření hranice možností konzistence úsťové rychlosti, která je na dlouhé vzdálenosti nejdůležitějším prvkem (důležitějším než balistický koeficient):


Důvodem proč říkám že konzistence je důležitější než balistický koeficient je to, že i když téměř dokonale přečtete vítr(což je velmi obtížné ale ne zcela nemožné), tak jste schopni zasáhnout cíl i přes to, že díky malému BC máte posun střely třeba i o 1-2 metry nebo více.
Pokud ale máte nevhodnou hodnotu konzistenci úsťové rychlosti pro danou vzdálenost a velikost terče, tak i kdyby střelec udělal vše dokonale správně, tak máte jen určitou statistickou pravděpodobnost že cíl zasáhnete, jelikož variace úsťové rychlosti je natolik velká, že například 20% střel dopadnou nad terč a 20% pod terč. Toto vám ukaže i základní verze Chairgunu, takže si každý při změřené konzistence může spočítat na jakou vzdálenost má ještě smysl střílet, pokud chce mít matematicky dáno, že při zanedbání jiných proměných by měl mít 100% pravděpodobnost zásáhu terče.

Lepší programy, jako například program od Applied Ballistics s názvem AB Analytics, za kterým stojí dle mého názoru nejlepší balistik současné doby Bryan Litz, vám již dokáží spočítat kompletní pravděpodobnost zásahu na základně mnohem více proměnných faktorů, než jen konzistence úsťové rychlosti (od přesnosti pušky v MOA, až po změnu tlaku či teploty během střelby). Navíc vám tyto faktory přímo vyčíslí, takže vidíte, jaké proměné jsou zásadní pro danou vzdálenost a velikost terče.
Pokud toto víte, tak ještě před samotnou střelbou může zvolit vhodnou vzdálenost a velikost terče, případně máte předpoklad kolik % zásahu by jste měli dosáhnout, když vše uděláte správně.

Druhá část mého příspěvku je vesměs jen o představení prvního vide, kdy jsou použity naše nové slugy ATP Smooth kalibru .25 či 6.35mm. Ty z vás, co semnou někdy debatovali na téma vhodnosti kalibru vědí, že jsem větší ráži jak .22 nedával prakticky žádnou šancí, že by mohla být u slugu vhodnější jak ráže .22 . No očividně jsem se v tomto ohledu spletl a ráže .25 je pro mě nový favorit a to především díky lepšímu BC.

P.S moje původní prohlášení ohledně .25 by platilo dál , ale po úpravě technologie pušky M24 na výstupní tlak z regulátoru 205 bar bylo možné dosáhnout vhodnějších rychlostí i pro tuto těžší ráži. Bez této změny by stále platila moje prohlášení vhodnosti .22 na úkor .25. Navíc pro většinu současných PCP na trhu tento můj názor stále platí.

Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od Altaros » 24 úno 2022 21:51


Po delší době jedno nové video z extrémní dálkové střelby, zaměření více na vysvětlení fyzikální podstatu dálkové střelby.

Budeme přítomni na IWA 2022, kde budeme vystavovat naši vzduchovku Altaros M24 spolu s naším obchodním partnerem Air-Chrony v hale 7 / 7-311.
Členové teamu Altaros vám budou k dispozici ve čtvrtek a pátek a rádi zodpoví vaše dotazy.
Odpovědět