Vzduchovka B4

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Vzduchovka B4

Příspěvek od Kubajzz » 02 čer 2006 13:38

Když jsem střílel na ty Sidewinderovy terčíky, tak mě napadlo to zkusit i s mojí starou B4. Dopředu říkám, že jsem se nechytal, ale jako vždy, snažím se přijít záhadě na kloub. :wink:
Došel jsem i k jednomu obecnému závěru, který se bude hodit majitelům asi všech čínských vzduchovek.
Už jsem tady o ní jednou psal, tak abych se nezatěžoval úvodem tak ocituji sám sebe: :lol: :wink:
Čína, ráže 5,5mm, stará asi 8 let, napínání boční pákou, dárek od taty k vánocům (vůbec se vzájemně hezky obdarováváme, půlka mých zbraní je jeho dárek a naopak ). Tehdy jediná možnost mít vzduchovku v této ráži. Když jsem ji vybalil, tak mě málem omývali když jsem viděl co je to za heblo. Pažba byla hrozné kopyto, něco jako kus přitesaného trámku. Mířit se s tím nedalo, protože hledí bylo asi 10 cm od oka, takže zaostřit mohl leda Superman svým laserovým zrakem. Naštěstí, ale spíš bohužel k tomu dodávali plastový puškohled 4x18, který s každou ranou měnil bod zásahu mě neznámým náhodným způsobem v řádu desítek centimetrů. Takže vzduchovka záhy putovala do dílny, kde jsem postupně obrousil pažbu do člověkem uchopitelného tvaru, prodloužil pažbu aby se dala zapřít do ramene, namořil a nalakoval (vždy 2-3 vrstvy, pak zbrousit a znovu lakovat, celkem asi 10 vrstev, poslední hodně zředěná). Hledí jsem odstranil a dal místo něj puškohled (teď je tam Fomei 4x20), muška mu vadila, tak jsem ji sundal (byla v menší objímce a přinýtovaná třemi nýty, držela tam jak sviňa) a na vzniklé místo jsem dočasně dal kus pružiny ze známého "siliče svalů", padla tam jak prdel na hrnec. A jelikož my češi víme, že jednotkou dočasnosti je 20 let, tak je tam dodnes. Ještě jsem zkrátil a změnil tvar lučíku, který byl předtím zřejmě zamýšlen pro mačkání spouště obouruč. A taky jsem upravil pojistku tak aby šla zbraň i zajistit.


No prostě střílet se s tím nedalo. Kouknu do hlavně, 12 drážek, dobře zpracovaná, žádné rýhy, leskne se to jak psí kulky - tady být problém nemůže. Střelivo bylo JSB Jumbo Straton .22, kterým jsem střílel i z Hatsana - tady taky nemůže být problém. Takže klasicky šup s ní do dílny, přece na to příjdu, proč to tak blbě lítá, ne?
K rozborce.
Jestli nezvládnete rozebrat Hatsana, o B4 ani neuvažujte.
Postup je celkem logicky pochopitelný, prvně se sundá pažba, pak plastová koncovka, pak se vyklepne kolík držící napínací páku, ta se vyndá, pak se vyklepne kolík, držící uzávěr pístu, vyjme se vodítko s pružinou (bacha na hlavu, je tam pnutí jak sviňa! :wink: ), kryt pístu a píst a pak se pokračuje až do poslední součástky.
Když sundáváte pažbu (2 šrouby) dávejte pozor, abyste drželi vzduchovku pokud možno ve svislé rovině, jinak se z ní začnou sypat hřídelky ze spoušťového ústrojí, které nejsou zajištěny segerkroužky (teda až na dvě) a na svém místě je drží právě pažba. Při montáži i demontáži mi vypadly tolikrát, že už je tam umím dát i poslepu. :wink:
Z čeho všeho se to skládá - viz foto3.
Je tedy vidět, že ta flinta je na vzduchovku až neuvěřitelně složitá a to na té fotce ještě pár věcí chybí. Z těch součástek by se daly postavit tři Slávie. :lol:
Bylo mi jasné, že ta nepřesnost je způsobena kolísáním rychlosti diabolky. Nebo možná i nějakými otřesy, ale o tom pochybuji, je na tom stejně jako každá pístovka.
Takže první byla na řadě prohlídka pružiny. Hned se dívám, safra, ta je nějaká křivá, trochu esovitě zahnutá. No co stím? Jedině vyměnit. Ze srandy ji trochu prohnu v protisměru. A ona zůstala prohnutá!! Tak ji chytím jednou rukou za jeden a druhou za opačný konec, pořádně zatáhnu, a světe div se! Prodloužil jsem ji o 1 cm! :lol:
Valil jsem bulvy asi takhle: :shock:
No co už. Zjistil jsem, že ta pružina je vyrobená při soudružské brigádě ve volném čase ve fabrice, kde vyrábějí ze stejného drátu hřebíky, kterými pak sbíjejí dohromady krabice na kurník pro slípky, co pak nakazí ptačí chřipkou naše labutě.
No, když už jsem změřil tu délku, tak vezmu šupleru, změřím průměr pružiny i toho drátu, a co nevidím? Je to navlas ta samá pružina jako je do Slávie 630/1! :lol: :lol:
Tak jsem se druhý den stavil pro to péro, prodává se za 70,-.
Do Slávie 634 se prodává za 190,-Kč - chtělo by se mi říct něco neslušného... :?
Tak jsem to vyměnil, funkčnost je bezproblémová. Chod je o hodně hladší, ani to tak neřinčí (ještě přidám pet-mód).
Zkouším přesnost.
Zase naprd.
Ale teď už vím čím to je. Diabolka se vkládá do kuželovitého výstupku hlavně a tady je kámen úrazu. Ten otvor nemá žádný náběh. Není to vůbec opracované, prostě jak tu hlaveň řízli, tak to zůstalo. Připomnělo mi to moji vzduchovou pistoli TEX, tam je to úplně stejné.
Diabolka tak nelze zatlačit úplně do hlavně, ale kousek jí vyčnívá a tak se podstatná část energie spotřebuje na překonání této překážky (je to skoro jako střižení hrany u válce perkusáku), a protože je to založeno na tak nevypočitatelné veličině jako je tření, tak úsťová rychlost kolísá.
Zbývá tedy už jen shodit tu hranu vrtákem. Akorát nemám tak dlouhý a už jsem neměl čas na něho něco přivařit. Jinak bych musel sundat hlaveň, což není tak jednoduché.

to be continued :wink:
Přílohy
B4rozebraná.jpg
cinazleva.JPG
cinazprava.JPG
Abyste věděli o čem je řeč :o)


http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
karols

Re: Vzduchovka B4

Příspěvek od karols » 03 čer 2006 08:06

Kubajzz píše: Zbývá tedy už jen shodit tu hranu vrtákem.

to be continued :wink:

Nehodil by sa na to lepšie výstružník?
HanysAmaterskyStrelec

Příspěvek od HanysAmaterskyStrelec » 03 čer 2006 08:24

Kubajzz, není to spíš tím, že se časové obvody aretovaly na kalibraci transpondéru a došlo k tachionovému výboji, jenž zničil časovou matrici???
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzduchovka B4

Příspěvek od Kubajzz » 03 čer 2006 08:26

karols píše:
Kubajzz píše: Zbývá tedy už jen shodit tu hranu vrtákem.

to be continued :wink:

Nehodil by sa na to lepšie výstružník?
No to jo. Ale nemám ho a v amatérských podmínkách to bude tím vrtákem v pohodě. Potřebuju jenom srazit tu hranku. Vezmu na to asi desítku vrták a ani ho asi nebude třeba dávat do vrtačky, jenom s ním ručně párkrát zakroutím. Něco jako když se ručně sundává grot.
Možná by to šlo i kulatým pilníkem, ale ten bude mít blbý sklon, nechci se dostat moc do hlavně. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 03 čer 2006 08:31

HanysAmaterskyStrelec píše:Kubajzz, není to spíš tím, že se časové obvody aretovaly na kalibraci transpondéru a došlo k tachionovému výboji, jenž zničil časovou matrici???
Stabilizujte stabilizátory, Scotty!
Stabilizátory stabilizovány, pane! :lol:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 05 čer 2006 16:02

Ještě pár poznámek.
Ta složitost vzduchovky má své opodstatnění a je to kvůli bezpečnosti provozu. Vyplývá to z konstrukce zbraně s boční napínací pákou.
Nevím co byl původní pravzor téhle vzduchovky a co číňani okopírovali tentokrát, ale i oni museli mít na paměti, že případné zmrzačení uživatele by jim nedělalo dobrou reklamu. :wink:
Vzduchovka funguje tak, že když se boční pákou natahuje, tak dojde k otevření nabíjecího okénka, které předtím zakrýval kryt pístu (vypadá to jako takový píst v pístu) a to umožní nabití diabolky do otvoru hlavně, který je v kuželovitém vyvýšení. Po zacvaknutí v zadní poloze se spolu s pákou vrací dopředu pouze ten kryt pístu a samotný píst zůstává natažený vzadu. Asi každý si umí představit, co by se stalo, kdyby píst spustil v okamžiku, kdy máte prsty s diabolkou v nabíjecím otvoru (ne, radši si to ani nepředstavujte :lol: ). Zároveň by ani nebylo příjemné, kdyby uvolněná boční páka prudce švihla dopředu. Proto je vzduchovka jištěna několika způsoby. Při natahování je zabráněno nechtěnému vyklouznutí páky či pístu dopředu systémem řady zubů, proto můžete natahování v kterémkoliv místě přerušit a pístová pružina zůstane jen částečně napnutá. Dále při zacvaknutí v zadní poloze pak páka nejde vrátit dopředu dokud nezmáčknete pojistné tlačítko pod hlavní. No a pak je tam ještě pojistka spouště, která však není automatická, takže je vlastně k ničemu. Jedná se o zajímavý systém, který má ovšem za následek značnou složitost.
Ten píst má kožené těsnění, které je značně účinné. Když jsem s ním zkoušel jen ručně jezdit v tom krytu s otvorem ucpaným palcem, tak to pěkně pružilo, vzduch neutíkal zpět.
Celkově je ta vzduchovka plná paradoxů. Když si uvědomíte jakou práci musela dát její konstrukce, vyrobení a sestavení tolika součástek, tak je jasné, že třeba ve fabrice v Evropě nebo USA by to nikdo nezaplatil, přitom to Číňani prodávají za pár korun. Tolik je s tím práce a oni to dojebou detaily jako je strašlivá pažba nebo nesmyslně umístěné hledí. To je to takový problém to udělat dobře? :? Asi není, ale oni na to prostě házej bobek, však to z dob komunismu známe taky. :evil:
Nebo taková věc jako spoušť. Koukněte na fotku jak je krásně udělaná. Má docela příjemný chod, nemám k ní kromě možnosti nastavení žádné námitky. Je to poctivý ocelový frézovaný výrobek s promyšlenými tvary.
A hned vedle toho jsou sváry, za které bych se styděl i ve svých 12-ti letech.
Nebo kvalitně udělaný zadní uzávěr, soustružená a frézovaná ocel. A k tomu doléhá pružina, vyrobená z nějakého bláta. :?
Člověk nad tím může jen kroutit hlavou...
Přílohy
B4spoušť.jpg
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 14 zář 2006 15:42

No dlouho jsem tady nic nenapsal, protože jsem se na pokračování tuningu vykašlal poté, co jsem viděl tyhle fotky z airguns.pl:
Obrázek
Obrázek
Stalo se přesně to, o čem jsem mluvil v příspěvku výše.
Chlápkovi to vzalo nehet z palce a kus ukazováčku. Nebyl to první případ, skoro identický se stal před časem někde v US.
Moje B4 putuje na zeď, dobře se tam vyjímá a je jí tam nejlíp.

Jinak B3 je to samé co:
- B-4
- XS-B3
- XS-B4
- Sea Lion B3
- Sea Lion B4
- Norconia Germany Master
- Magnum Sport
- Norkonia Germano B-3
- Zenith B-4
- Smith Weson model 290
- Lider 44
- QB 57
Takže s ohledem na vlastní zdraví se vyhněte vzduchovkám, co mají v názvu jakoukoliv variaci znaků B3 a B4!
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 07 led 2007 13:32

Kubajzz píše:...i oni museli mít na paměti, že případné zmrzačení uživatele by jim nedělalo dobrou reklamu. :wink:...
No já ti nvím Kubajzz, ale mám dojem, že Čongům i uživatel a jeho zdraví dost leží u zádi :wink: . Dám příklad: Mám kamaráda, co má Norinco 1911 .45 ACP, a na uzamčení má vůli cca 0,15 mm (jen tak pro představu: u nás zkušebna údajně toleruje vůle max. 0,05 mm). Vždycky když z toho střílí, tak říká: Ještě mě to nezabilo, uvidíme příště :lol: . Asi je to trochu hyperbola (no, asi určitě), ale faktem je, že na takových dobnostech jako je uzamykací vůle by si skoro mohli dát záležet, když už prdí na všechno ostatní.
P.S. Ty fotky jsou docela děs. On si tak člověk myslí, že vzduchovka je poměrně neškodná, že havárie je u vzduchovky prakticky vyloučená (roztrhnout se to nemůže...), že když se tím nestřelíš do hlavy tak ti nic jiného v podstatě nehrozí, a ono přitom stačí koupit si číňana a hned jsou prsty v ... (no prostě tam, co naše ekonomika).
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 07 led 2007 13:34

HanysAmaterskyStrelec píše:Kubajzz, není to spíš tím, že se časové obvody aretovaly na kalibraci transpondéru a došlo k tachionovému výboji, jenž zničil časovou matrici???
Ne, prostě do toho moc třískal. 8)
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alexxxus » 07 led 2007 13:47

No a proto ja mam doma cinskou jedinou vec ... panev WOK :idea:
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 07 led 2007 13:52

A nemáš z ní ani trochu strach :?: Já bych ji pro sichr na noc zamykal :) .
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 07 led 2007 17:29

Ohledně toho jak se lidi dívají na bezpečnost vzduchovek mám jednu typickou příhodu. Byl jsem těsně před Vánocema v prodejně se zbraněmi, byl tam jeden chlápek a chtěl koupit děckám vzduchovku. Ptal se na všelijaké vzduchovky co tam měli, prodavačka mu je ukazovala, a nejvíc se mu tam líbila B1 (kvůli ceně, to je jasné) a tak se ptá jestli je dobrá. Prodavačka nebyla úplně blbá a nechtěla mu říct, že je to šit, tak říká že jo ta je dobrá, lidi to hodně berou. Tím byl chlápek zcela spokojen, i když nechápu co to má za logiku. OK je to jeho věc, ale pak mě dostal. Prý jestli ta vzduchovka není moc silná, že to chce pro děcka, tak aby se jim něco nestalo. :roll:
Normálně to nedělám, bo mi po tom nic není, ale to už jsem nevydržel a řekl mu, že z toho lítají broky, takže nebezpečné je to vždycky a že je to čínský šmejd, ať to nekupuje a ať radši vezme Slávii. Tak se na mě nevěřícně díval, jestli mu chci zkazit radost nebo ho tam chceme ojebat, aby si koupil dražší vzduchovku, tak se ptal proč je tak blbá. Tak jsem mu řek ať si vezme obě najednou do ruky a podívá se na ně. A k tomu ještě jestli chce aspoň trefit terč, tak ať tu B1 nebere (no musel jsem to trochu přibarvit :wink: ). No a tak si vzal obě najednou do ruky a .... pochopil.
A já jsem měl radost, že jsem před Vánocema udělal dobrý skutek. :lol:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Pejrak
Příspěvky: 71
Registrován: 05 led 2007 11:11

Příspěvek od Pejrak » 07 led 2007 17:38

To mi něco připomíná. Nebyl si náhodou na kuřím rynku? :roll:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 07 led 2007 18:41

Jo, bylo to tam. :lol:
Svět je malý, tos byl ty? :wink:
Koupils ji nakonec? Já jsem potom odešel až do konce jsem tam nebyl, tak by mě zajímalo jak to nakonec dopadlo. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
3022

Příspěvek od 3022 » 07 led 2007 18:55

Kubajzz:
ja bych zas rek, ze kdyz se clovek na ty dve podiva, tak toho teda moc nepochopi - ja sem treba s tou B-dvojkou byl prijemne prekvapenej. Melo to pravda cast miridel z plastu a ma to dost tvrdou spoust, ale to je "na prvni pohled" asi tak vsechno. Pekna pazba, krome uz zminenych mist vsude poctiva, slusne cernena ocel. Nektery casti ktery ma Slavka obrabeny sou vylisovany z plechu (jazycek spouste, cudl na povoleni hlavne), ale funkci to neovlivnuje, a z hlediska technologie je to jasny. Kdyz se na to clovek podiva tak, ze ta nejlevnejsi (nova) Slavie stoji 2x tolik, o nejakym chapani na prvni pohled bych tedy rozhodne nemluvil.

Na bezny "10m blbnuti" podle me celkem dobra flinta a ocekavat od toho vic je jaksi s ohledem na okolnosti ponekud nerozum.
Odpovědět