Vzajemne pujcovani zbrani kat. B

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Roman
Příspěvky: 491
Registrován: 11 bře 2006 09:51
Bydliště: Jižní Morava

Vzájemné půjčování zbraní kat. B

Příspěvek od Roman » 09 srp 2007 13:30

Mám dotaz. Včera sem byl na policajtech s prosbou, že bych si chtěl s bratrem vyměňovat (půjčovat) zbraň. On má krátkou malorážku, já zas čízu 75. Nejdřív mě dala paní 2 papíry-smlouvy o výpůjčce. Až sem byl skoro na odchodu, tak sem se jí zeptal, jestli je potřeba nějaký kolek (jestli se zato platí). Říkala že se zatím nic neplatí a hned mě do ruky dala další 2 papíry (klasickou žádost o povolení) se slovy, že to mám vyplnit taky. A to už se platí. Mám pak donést 2 stokorunové kolky. Mám 2 otázky. Máte někdo zkušenost s touto situací? Klidně ty peníze dám, jde mě spíš o princip. A druhá otázka: Když budu vyplňovat svoje papíry, tak mám do nich napsat svoju zbraň nebo mám pod svojim jménem napsat tu bratrovu??? Prosím poraďte.


Arnie

Příspěvek od Arnie » 09 srp 2007 13:32

Potrebujes povoleni k drzeni a noseni ty zbrane kterou si chces pujcovat - takze vyplnis tu brachovu a naopak.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 09 srp 2007 14:07

Tak tak, mnohokrat probrane tema, nebudu ted hledat odkazy a doufam, ze uz se nikdo s protinavrhem neprihlasi, vzdy se doslo k jednomu zaveru:

K naplneni zakonnych podminek je treba:

- mit ZP
- mit povoleni k nakupu-drzeni-noseni dane zbrane (staci povoleni k drzeni) - neni nutno u sebe
- se zbrani si pujcit u prukaz zbrane
--------------------------------------------------------
Co uz neni v zakone, ale neni pro jistotu spatne:
- mit povoleni k nakupu-drzeni-noseni u sebe
- mit u sebe smlouvu o zapujceni zbrane
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 491
Registrován: 11 bře 2006 09:51
Bydliště: Jižní Morava

Příspěvek od Roman » 09 srp 2007 14:20

Tak Vám děkuju za postřehy. Nebudu teď nic hledat v zákoně, ale myslim že to povolení k zapůjčení zbraně bych u sebe měl mět ne? Myslim teda že to bude v zákoně.
glock69
Příspěvky: 386
Registrován: 07 dub 2006 22:05
Bydliště: UH

Příspěvek od glock69 » 09 srp 2007 14:34

Nemám zkušenost s půjčováním, ale trošku jsem si vyjasňoval situaci při nákupu nové zbraně, když prodejce chtěl si ponechat originál nákupního povolení a já nebudu mít ani doklad o koupi, který do vydání průkazu zbraně bude na PČR a poslední verze PČR je, že mu ho mám klidně dát, já ho nepotřebuji, protože při náhodné kontrole zatím neregistrované zbraně si policista může ověřit že mi nákupní povolení bylo vydáno a zbraň je v procesu registrace na PČR.
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 491
Registrován: 11 bře 2006 09:51
Bydliště: Jižní Morava

Příspěvek od Roman » 09 srp 2007 14:39

Tak s tím mám zkušenost zase já. Už při koupi první zbraně mě kamarád řekl ať si ho okopíruju a tak sem to dělal i u všech ostatních zbraní. Třeba se to může někdy hodit.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 09 srp 2007 15:00

Original nakupky VZDY musi zustavat u toho, komu patri - tj. u toho, komu byl vystaven.
Kecy typu "no ale ja musim mit nejakej doklad, ze jsem Vam to prodal legalne" jsou blbost - prodejce si to ma ofotit nebo opsat cislo jednaci.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 09 srp 2007 15:04

Kdyz uz jsme se dostali takhle OT k ponechavani si nakupky, nase OR PCR zase dela to, ze chtej nakupku videt, i kdyz si zbran prinesu k registraci - taky uplne nesmyslne, ale na rozdil od obchodniku, co si chtej nakupku ponechat me to nijak neznervoznuje, tak to neresim. Jinak zde je citace zakona:
§ 42
(1) Fyzická nebo právnická osoba, která nabyde vlastnictví ke zbrani kategorie A, B nebo C, je povinna tuto skutečnost oznámit na předepsaném tiskopise, jehož vzor stanoví prováděcí právní předpis, příslušnému útvaru policie do 10 pracovních dnů ode dne nabytí vlastnictví a současně předložit zbraň. V případě nabytí vlastnictví zbraně děděním (§ 66) počíná běh lhůty k ohlášení dnem, kdy rozhodnutí soudu o dědictví nabylo právní moci.

(2) Fyzická nebo právnická osoba, která převede vlastnictví ke zbrani kategorie A, B nebo C na jinou osobu, je povinna tento převod oznámit do 10 pracovních dnů ode dne převedení zbraně, není-li dále stanoveno jinak, příslušnému útvaru policie na předepsaném tiskopise, jehož vzor stanoví prováděcí právní předpis, a současně odevzdat průkaz zbraně.

(3) Fyzická nebo právnická osoba, která v rámci své podnikatelské činnosti převede vlastnictví ke zbrani kategorie A, B nebo C na jinou osobu, je povinna tento převod oznámit útvaru policie příslušnému podle místa provozovny,17) v níž se převod uskutečnil, a to do 1 měsíce za všechny převody v daném měsíci; je-li zbraň kategorie A, B nebo C určena k trvalému vývozu mimo území České republiky, je povinna tento převod oznámit neprodleně, nejpozději však do 10 pracovních dnů ode dne uskutečnění převodu.

(4) Fyzická nebo právnická osoba v oznámení o nabytí vlastnictví nebo o převodu vlastnictví ke zbrani kategorie A, B nebo C uvede

a) osobní údaje nebo údaje identifikující právnické osoby, mezi nimiž došlo k převodu vlastnictví,
b) údaje o zbrani kategorie A, B nebo C, které se oznámení týká, včetně údaje o ověření zbraně, a
c) způsob převodu vlastnictví.
Lanky
Příspěvky: 257
Registrován: 04 led 2007 16:32

Příspěvek od Lanky » 09 srp 2007 15:13

Hmm - žil jsem v domnění, že pokud mám v ZP uvedeno "povolení k nošení zbraně kat. B", můžu si půjčit zbraň třeba od kamaráda a pokud k ní budu mít i průkaz zbraně, nic víc nepotřebuji? Selským rozumem bych řekl, že je v podstatě fuk, jestli mám u sebe svoji P99, nebo bráchovu CZ - když už mám jednou povoleno nosit "Béčkovou" zbraň. I když chápu, že půjčující by měl ve vlastním zájmu sepsat nějaký papír o výpůjčce (co a od kdy do kdy) - kdybych s tím náhodou spáchal nějakou nepravost.

Mimochodem - co když si budu chtít půjčit dlouhou malorážku? To je zbraň kat. C a to by se mělo obejít už bez papírování, ne?
Walther P99 AS cal. 9 mm L, ZKM 456 .22LR + Leapers 4-16x50 AO
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 491
Registrován: 11 bře 2006 09:51
Bydliště: Jižní Morava

Příspěvek od Roman » 09 srp 2007 15:17

Lanky, tak už ses dozvěděl že tomu tak není. Nevim jak je to přesně, ale myslim že na tu maloražku nebo třeba na brokovnicu doklady o výpůjčce nepotřebuješ. Kategorie C je bez papírování. Snad se nepletu.
golfkiller
Příspěvky: 2737
Registrován: 05 bře 2006 18:31
Bydliště: Žatec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od golfkiller » 09 srp 2007 15:34

prostě když lezem americe do zadku tak bych to tu zavedl jako u nich.Dneska se u mně stavil kámoš z usa a co mi vždycky řiká tak to je fakt zem zaslíbená fanouškům zbraní ,no musim ho v létě ukecat a jet se tam juknout :D
Na světě připadá jedna zbraň na každého dvanáctého člověka, otázkou je... Jak ozbrojit těch jedenáct ostatních?

[img]http://www.my-smileys.de/smileys3/axis-li-kill.gif[/img]
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 09 srp 2007 20:41

Lanky - nejjednodussi je citace zakona:
§ 12
(1) Zbraň kategorie B lze nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit jen na základě povolení, pokud tento zákon nestanoví jinak.
Ve chvili, kdy si zbran pujcis, tak ji minimalne "drzis", pripadne pokud ji naladujes nabojema a tak "nosis" (ted prosim - neslovickarit, jasne ze drzeni a noseni je definovano jinak - to ted neni podstatny) - a jelikoz ji drzis, musis na ni mit tzv. nakupku.
glock69
Příspěvky: 386
Registrován: 07 dub 2006 22:05
Bydliště: UH

Příspěvek od glock69 » 09 srp 2007 21:24

Tak ještě doplnění OT:
Největší sranda při tom kecání o nákupce bylo, že prodejci na novou zbraň ho mám dát a já jako kupující už nákupku nepotřebuji. No a když jsem se předtím bavil o tom, že budu zbraň prodávat, tak jsem dostal odpověď, že mě jako prodávajícího vlastně nákupka nemusí zajímat( jen zbrojní průkaz), protože to je pak na kupujícím aby ji bez problémů přihlásil... Takže si vyberte......
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 09 srp 2007 22:09

Proboha, kdo tohle prohlasil? Nejakej policajt? Z oddeleni zbrani a streliva?
§ 29
Povinnosti držitele zbrojního průkazu
(3) Držitel zbrojního průkazu nesmí
a) převést vlastnictví ke zbrani, střelivu nebo zakázanému doplňku zbraně na osobu, která k jejich držení není oprávněna, nebo je přenechat takové osobě
No a jak jinak zkontrolovat, jestli je ona osoba opravnena k drzeni, nez tak, ze si zkontroluju nakupku? :-) Pan policista by se mel asi stydet :-(
glock69
Příspěvky: 386
Registrován: 07 dub 2006 22:05
Bydliště: UH

Příspěvek od glock69 » 10 srp 2007 07:37

No ona to byla paní policistka.
Odpovědět