VYsvetleni pojmu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 22 pro 2008 12:29

"nastrelovaci stolice" je dobra akorat k jednomu, a to k testovani streliva (kratka zbran) a k zaruceni stejneno nameru pri nastrelovani kulovnice s optikou.
Upnuta zbran se chova jinak (a vzdy se bude chovat jinak) nez zbran drzena v ruce. Proto se nastreluje z ruky z opory. U otevrenych miridel vetsina strelcu voli (alespon co ja znam) nastreleni zbrane niz nez je cil a to z duvodu ze strelec chce videt cil, ktery mu otevrena miridla zakryvaji.
Pri takticke a pudove strelbe je to celkem jedno, protoze to neni klasicka mirenka a velikost tercu je jina.
U mirenky opravdu nevim, ale jak jiz psano, vetsinou na spodni okraj terce. Samozrejme ze to plati pro jednu vzdalenost.


Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 22 pro 2008 12:43

Vážím si názorů Alfonsse i Kubajzze :twisted:
Nicméně HanuIv je profík ne?

U pistole trvám na tom, že takové to domácí nastřelování opravdu Vaší případnou chybu jen jí fixuje a utvrzuje.

Pak jsou borci - možná Alfonss - který má stisk skoro jako svěrák a za ty roky si vypiloval postoj i spouštění a nedělá žádnou chybu. Pak ano. Jenže to je jiné , než když si nějakej Pepík začne jen tak štelovat mířidla, aby mu to lítalo na střed.

Dovolím si proto (s výše uvedenou vyjímkou) s Váma kluci nesouhlasit a připojit se k tomu co říká HanuIv.

nastřelovací stolice na pušku:
Obrázek
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 22 pro 2008 13:11

Zbraň může být nastřelená na střed, nebo na spodní hranu.
Zbraň může být nastavená pro potřeby střelce. Nevýhoda je, že jakýkoliv zásah do nastavení mířidel činí zbraň ne moc použitelnou pro ostatní. Proto jsou jakékoliv zásahy do mířidel služebních zbraní státních agentur zakázány.
Což znamená, že například lidé s brýlemi musí umět přenášet (tedy mířit vlastně jinam) aby střely lítaly tam, kam střelec chce.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 22 pro 2008 13:23

Nemyslim si ze si odporujem. Jen rikam ze nastrelovaci stolice neni to prave. ten kdo neumi strilet, tak samozrejme se do miridel nebude hrabat. Ale tomu zase staci natreleni tovarni a pokud si strhava, tak stejne se to sam od sebe neodnauci. coz je celkem OT.
Je nepodstatne jaky ma kdo stisk, ale podstatne jak jak odmackava. Stisk ma kazdy jiny a bezne se stava, ze nalaborovane naboje do me .45 se nekterym lidem sekaji kdezto mne ne. Je to dano jak pevne kdo zbran drzi, to jeste neznamena ze si nekdo strhava nebo ne.
kdyz chci mit jistotu udrzeni miridel na terci (coz chci vzdy, ale dulezite je to hlavne pri testovani navazek a nasledne korekce pro danou navazku) tak si sednu, na stul dam pytel s piskem ktery vytvaruji aby byla ruka a zbran co nejstabilnejsi a z teto polohy strilim.
ten kdo si strhava se musi nejdrive naucit strilet a je jedno kam ma nastreleno.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 22 pro 2008 15:32

Epetr: Klidně si nesouhlas, já jsem pouze prezentoval můj názor podtržený mými zkušenostmi. Viděl jsem spoustu (začínajících i "profi") střelců a ani jeden z nich si nenastřeloval zbraň na nějaké stolici a už vůbec ne, aby mu ji nastřelil někdo jinej.
Ale když je někdo jouda a hodlá střílet se zbraní nastřelenou někým jiným, se kterou potom musí přenášet, tak je to čistě jeho problém....
Já bych s takovou zbraní nestřílel....
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 22 pro 2008 15:41

:-) souhlas,
bohuzel je to bezna praxe. A to nejen u kratkejch ale u dlouhych rovnez. napr. myslivci. ti si nechaji nastrelit flintu a pak kdyz si omylem zatoci korekci tak si nevedi rady.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 22 pro 2008 16:18

2 Alfonss.... Alfonss :twisted: :wink:

Já o přenášení nic neříkal :wink: pokud někdo strhává, tak přenášením i štelováním mířidel dělá to a samé (ptákovinu) a měl by se nejprve naučit střílet.

Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž.
Věřím, že ty si zbraň nastřelíš k obrazu svému. Nepochybuji o tom.
Ale pokud se někdo ptá na nastřelení zbraně, tak na to asi není nejlepší adept :wink:

PS: Ad přenášení - věřím že je dobré umět přenášet jako kompenzace problému zbraně, přenášení jako kompenzace střelecké chyby je pak zlo.
Naposledy upravil(a) epetr2008 dne 22 pro 2008 16:22, celkem upraveno 1 x.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 22 pro 2008 16:21

:-)
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 22 pro 2008 16:25

Dobře, řeknu to polopaticky. Svoji zbraň musím mít v takovým stavu, aby mě střílela vždy tam kam chci já. Tudíž si ji musím nastřelit na sebe.
Je třeba si ale uvědomit, že mohu dělat nějakou chybu v úchopu a ve spouštění, tudíž je třeba neustále pilovat střelecké dovednosti a tím eliminovat strhávání. Průvodným jevem při "zdokonalování" našich střeleckých dovedností je samozřejmě průběžná korekce mířidel.

Nevylučuju, že se jedinec naučí časem střílet a dospěje k tomu, že bude mít mířidla v poloze, ze které mu to dříve lítalo do kopru.

Ale je nesmysl střílet tisíce ran ze zbraně, byť skvěle nastřelené, ale ze které to z našich rukou bude lítat několik desítek centimetrů jinam....
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 22 pro 2008 16:48

Dovolil bych si to napsat co nejvýstižněji:

Jestliže při střelbě na jakýkoliv terč dokážete při míření do stejné oblasti vytvořit těsné seskupení zásahů kdekoliv na terči a jestliže při pohybu záměrného bodu se adekvátně pohne i ona skupina zásahů, pak je čas nastavit mířidla (tedy pohnout s nimi).

Jestliže při míření na jakýkoliv terč skončí většina výstřelů v místě zhruba vlevo dole asi mezi "čtvrtou a pátou" hodinu a zde vytvoří shluk zásahů, ale vyskytnou se i mnohé zásahy po celém terči, pak je vhodné se naučit mířit, spouštět, držet ale šahat na mířidla je to poslední, čeho byste se měli dopustit.

Alfonss: je-li ta zbraň opravdu jen a jen tvoje (třeba závodní), pak je zcela logické ji mít nastavenu tak, aby ti sedla do oka. Je-li to zbraň služební, tak je vhodné se s ní naučit střílet tak, aby se nemuselo na nic jiného šahat. Může se totiž stát, že s tvou zbraní bude střílet někdo jiný a jeho zásahy by šly jinam, než je zvyklý.

Celá tato diskuse by se měla jmenovat: jak poznám, že neumím střílet. Je to jako s počítačem: v 99% je problém někde mezi klávesnicí a židlí. U pistole mezi podlahou a rukojetí zbraně.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 22 pro 2008 18:32

Předpokládám že se tady všichni zajímáme především o svoje vlastní zbraně a ne o šroty který vyfasuju když nastoupím k PČR. AČR....

Vše podstatné ke koremkci mířidel u své vlastní zbraně jsem již řekl, nikomu svůj názor nenutím, já to tak prostě dělám, nejsem zvyklý se moc srát s věcma, u kterých to není potřeba...
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 22 pro 2008 19:56

Myslím že si vlastně všichni rozumíme a shodneme se 8) jen to tak nevypadá
8)
Uživatelský avatar
TELESCOPIC
Příspěvky: 173
Registrován: 03 čer 2007 14:02

Re: VYsvetleni pojmu

Příspěvek od TELESCOPIC » 24 črc 2010 13:27

Chtěl bych oživit toto téma. Jde mi o to, že bych rád zjistil jaký rozptyl má moje SP-01 s konkrétními náboji, které používám (většinou Limit, Libra, SB). Myslím si, že rozdíly u jednotlivých druhů nábojů nebudou až tak zásadní, spíše mi jde o přibližný rozptyl zbraně s běžnými náboji, které používám. Pistole je už dost střílená (asi 15000ran) a mě zajímá, do jaké míry by mohla konkurovat lepším, přesněji spasovaným atd. pistolím. A jestli třeba by se vyplatilo koupit už novou hlaveň, nechat to celé spasovat atd... Počítám, že lepší než 10 cm na 25 m to nebude, ale rád bych to vyzkoušel. Nejsem nějaká extra mířenkář, je to spíše pro mou zvědavost... Se středovým bodem zásahu dělat nic nechci, jsem spokojený kam mi to chodí. Takže nevíte jak nejobjektivněji to zjistit? Mají někde v Praze na střelnici nastřelovací stolici? Nebo je možné si nějak pomoct jinak, provizorně, ale s dobrým výsledkem?
Odpovědět