Vyroba pumpy pro vetrovku

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Lubomír Cáb

Výroba pumpy pro větrovku

Příspěvek od Lubomír Cáb » 02 srp 2009 18:54

Nemá někdo bližší info,případně plánek k výrobě pumpy pro větrovku?Díky :roll:


Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grinch » 02 srp 2009 19:00

proc proboha? i jen vyroba te prijde na daleko vic nez treba jen lahev od Alexxxe
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alexxxus » 02 srp 2009 19:49

Pumpa na větrovku je fakt výrobně dost náročná - jsou to 3 písty v jednom - i jen repase je opravdu zážitek.
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
Asot
Příspěvky: 390
Registrován: 10 zář 2008 10:34

Příspěvek od Asot » 02 srp 2009 20:47

Jak můžete reagovat na takovou stupiditu, někdy je zde vážně zábava :)
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Příspěvek od Altaros » 02 srp 2009 22:18

No nevím jakou stupiditu myslíš ?
Vyrobit lze vše, ale je pravda, že ta pumpa bude trochu náročnější, jelikož je nutné, aby komprese byla minimálně dvou stupňová, lépe třístupňová. Takže jak psal Alexxxus může to být docela pakárna to nacpat do nějakých normálních rozměrů.
PajaHradec
Příspěvky: 411
Registrován: 03 zář 2007 12:57
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PajaHradec » 02 srp 2009 23:17

taky jsem na tom premyslel... podle me by to nebylo az tak slozite...jen se mi do toho nechce,prozatiim... :wink:
Raději s pravdou padnout, než-li se lží zvítězit.
Uživatelský avatar
Asot
Příspěvky: 390
Registrován: 10 zář 2008 10:34

Příspěvek od Asot » 03 srp 2009 08:34

Altaros: Tohle je na výrobu poněkud složitější, než vysoustružit tlumič. Až kvalitní pumpu na větrovku někdo vyrobí, rád ti dám za pravdu, že to není stupidita. :wink:
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Příspěvek od Altaros » 03 srp 2009 09:24

Asot:
mam ji narýsovanou, ale dal jsem přednost výrobě kompresoru, který bych měl mít pokud vše dobře půjde tak do 14 dní. Proč pumpovat, když můžu použít elektřinu :wink:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 03 srp 2009 09:36

Můžeš napsat nějaké podrobnosti?
Mám schované nějaké motory, tak kdyby třeba to vycházelo nějak rozumně... :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Příspěvek od Altaros » 03 srp 2009 09:42

Pak dám vědět. Nebude to žádný rychlík, ale že mi to bude v dílně 2h klapat tak mi to je vcelku jedno. Pořád lepší než každý víkend jezdit 40km k potápěčům. Základem je motor s převodovkou s převodem 1:55. Bližší info až to (ne)půjde, nechce předem mystifikovat :)
Pokud nepočítám cenu motoru a převodovky, což nevím jelikož tohle kutilství mam asi po otci a on doma toho také dokázal naskladnil hodně takže tuhle položku nemusím počítat, tak by zbytek měl být tak 1500-2000Kč. Pokud si to člověk vyrobí doma a nepočítám práci tak okolo 500Kč.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 03 srp 2009 09:50

Jsem na tom podobně, i nějaká ta převodovka by se doma našla. :lol:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Kubin.
Příspěvky: 571
Registrován: 23 říj 2007 10:32
Bydliště: Praha

Příspěvek od Kubin. » 03 srp 2009 10:11

2Altaros: Ahoj, kolik tam máš mít krouťák na výstupním hřídeli, nebo respektive kolik tam vachází a nějaký ten faktor bezpečnosti by měl být tak kolem 1,5 určitě. Záleží ale na způsobu zatěžování a dalších věcech, však víš. A jaký potřebuješ otáčky na výstupu?

Dělám ve firmě která převodovky vyrábí od fakt prcků na pár Nm až po několik miliónů Nm., takže bych možná mohl přinést něco plodného do diskuze případně do realizace.
Daystate Wolverine 2
Air Arms ProSport
Slavia 631
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Příspěvek od Altaros » 03 srp 2009 10:35

Ahoj,
to určitě uvítám, jelikož převodovky a motory moje zas tak moc nejsou. Momentálně mam motor s převodovkou, který se používal na zvedání brány. Původní převod byl tvoře 1:6 ozubenými koly a pak na něj navazovala šneková převodovka( předpokládám že šneková, vevnitř jsem nebyl) která má převod přibližně 1/55( počítal jsem to podle otáček). Celkový převod byl 1/330. Motor je 0,55KW. Mam doma i 6KW ale tenhle byl v setu s tou převodovkou, tak sem ho dal na přímo spojkou na kterou dosedal původní převod. Jediné čeho se trochu bojím, zda na ní nejsou moc "velké" otáčky. Momentálně má 25ot/min což mi příjde jako nic, ale nevím na jaké jsou stavěné tyhle převodovky, když původní otáčky byly nějaké 4ot/min. Výstupní moment od motoru by měl být okolo 3,8N/m. Předpokládám že přetížené na kroutící moment to nebude. Přeci jen taková 6m brána tomu musela dát zabrat podstatně víc.
Uživatelský avatar
Kubin.
Příspěvky: 571
Registrován: 23 říj 2007 10:32
Bydliště: Praha

Příspěvek od Kubin. » 03 srp 2009 11:55

Jestli tomu tedy dobře rozumín tak teď je sestava taková že máš 4-pólový motor 0,55 kW a na něj jsi naspojkoval šnekovku o převodu 1:55. Taky bych řekl že to bude šnekovka protože kdyby to byla čelní nebo kuželočelní tak by pro tento převodv byla moc velká i když se prenáší relativně malý moment.

Reálně tedy došlo k tomu že na šnekovce je teď 6x menší moment ale 6x větší otáčky na vstupu i výstupu než tomu bylo původně protože jsi vynechal ten převod co tomu byl předřazen. Výchází mi to teď na nějakých 210 Nm na výstupu z převodovky.

Jediné co by Tě u té šnekovky mohlo trápit tak je zahřívání. Šnekovky mají obecně ten problém že mají nízkou účinnost (možná by byla někde i na štítku uvedená) a tím pádem hodně dodávaného výkonu se změní na teplo, vliv na to májí i vstupní a výstupní otáčky. Nedá ale jednoznačně říct že čím větší otáčky tím vyšší teplota, může se stát že když budou vyšší otáčky tak se zlepší vnitřní proudění oleje a třeba naopak se převodovka nebude tolik hřát. Tohle bude třebat vyzkoušet´, zkus to napojit do sítě a nech tu sestavu motor+spojka+převodovka chvíli běžet naprázdno a se tam jí zkontroluj jak se hřeje.

Zkoušel jsi počítat kolik je potřeba Nm pro stlačování pístu kompresoru? Předpokládám že se bude měnit s tím jak se bude tlaková nádoba plnit. Chtělo by to ale vypúočítat abysme se od něčeho odrazili. Když bude pevná hodnota krouťáku tak to bude ideální, výstupní otáčky pak půjdou ruku v ruce s výkonem motoru a tím za jak dlouho to budeš chtít mít nafoukané.
Daystate Wolverine 2
Air Arms ProSport
Slavia 631
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Příspěvek od Altaros » 03 srp 2009 13:33

Ok díky za rady.
Je to jak říkáš. Nalil jsem dovnitř nový olej a chvíli mi to běželo a zahřívání jsem nepozoroval, ale nechám to pak běžet ještě déle. Jinak bude to šnek jelikož se mění smysl otáčení z radiálního na axiální a samotná převodovka je poměrně malá odhadem do 10kg.
Pokud by byl problém s výkonem, tak bych to asi řešil silnějším motorem. Momentálně by mi to mělo nafoukat 300bar, ale pokud by to dalo řekněme "jen" 220bar tak se s tím pro začátek taky spokojím. Teď čekám na válce, jelikož na tom mém soustruhu bych to už špatně upínal.
Jinak štítek je z valchovaný, proto se z něj nedá téměř nic přečíst.
Ještě jsem zapomněl dodat, já jsem to nazval spojka, ale je to jen klasická drážka v ní silon a proti tomu je protikus. Klasická rozpojovací spojka to není.
Síla kterou bude muset přenášet píst bude 3400N při 300bar a kompresor bude zatím 2 stupňový s tím že bych případně vyřešil před kompresi vzduchu do prvního válce pokud by to nestačilo.
Co se týče výpočtu, tak mam spočítané vše, od sil převodu, otáček, času plnění i teploty výstupního vzduchu.
Odpovědět