Vyroba pozadovane nabojnice pretvarovanim z jine nabojnice

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Výroba požadované nábojnice přetvarováním z jiné nábojnice

Příspěvek od hides » 28 led 2014 14:15

Na našem trhu je široká škála všech možných nábojů ,nábojnic a komponentů, takže není problém do své zbraně požadovaný náboj zakoupit celý, či doma zkompletovat formou přebití. Jsou nábojnice které jsou ale drahé, včetně celých nábojů , nebo těžko a málo sehnatelné, či nesehnatelné vůbec, zvláště do starších pušek a tak jsou zde cesty a vychytávky, které tuto situaci řeší a je možno k výrobě požadované nábojnice použít nábojnici zcela jinou /kterých máme dostatek, či pro nás nemají takovou cenu jako ty, které chceme vytvořit / a které se různými jednoduchými technologickými postupy „přetvoří do tvaru požadovaného“. Základem je, aby nábojnice kterou chceme formátovat, byla se zápalkou BOXER.
Přitom je možno využít rozměrů, které mají některé nábojnice stejné, či skoro totožné. Tak např. „lidově“ bez citování rozměrů má spodní část stejný náboj Tokarev, Luger, Steyr, 223 Remington, vždy z delší nábojnice požadovaným zkrácením a rekalibrací vytvoříme požadovanou kratší nábojnici zcela jiného náboje.
Zkrátíme Tokarev, vznikne 9 devítková řada Luger, Makarov, Br, Steyr
Zkrátíme 223 Remington, vznikne Tokarev a devítková řada 9 Steyr, Luger, popř. Makarov,
Zkrátíme 9 Luger-vznikne 9Makarov, popř. 9 Br.
Zde je postup rekalibrace puškové nbc 223 Remington z které vznikne silnostěnná kvalitní nesmrtelná nábojnice 7.62 x 25 Tokarev a 9 mm Steyr, která vzhledem k silným stěnám původní puškové nábojnice je opravdový držák !!!!!!
Nábojnice se zkrátí, kalibruje na matrici Tokarev, zkrátí na požadovanou délku, problém je se zbytečně silnou stěnou nábojnice v místě krčku, materiál odstraníme třeba v obyč. vrtačce zabroušeným do ostří trojúhel. pilníkem, viz foto a pak , není nutno, pro dodržení stejné tloušťky stěny, kalibrujeme trnem na obyčejném přebíjecím lisu za použití trnu a vnějšího kroužku. Taky je zde možnost vytvoření těchto nábojnic z nábojnice revolverové 38 Special odsoustružením rantlu a provedením zápichu se zakrácením délky, zde se materiál z krčku neodstraňuje, nábojnice je dost tenká.
Já osobně nedám za nábojnici Tokarev obrazně řečenou při koupi celého náboje 8.80,-Kč a u Steyr to nebudu komentovat. Je zima, není kde ven vylézt a tak se jedná o vhodnou domácí činnost v teple, kdy ta troška práce stojí za to a nábojnice nám bude sloužit opravdu dlouho. Kdo jste co zkusili přetvaroval, apod? Již nemám Maka, jinak bych dal postup zkrácení a formátování 9 Luger na 9 Makarov, dejte to někdo popř. na foto, dík. Co bychom neudělali pro naše ocelové miláčky, kterých si musíme vážit!!!!!!
Přílohy
1.JPG
2.JPG
3.JPG
Naposledy upravil(a) hides dne 28 led 2014 19:15, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: Výroba požadované nábojnice přetvarováním z jiné nábojni

Příspěvek od hides » 28 led 2014 14:15

další
Přílohy
4.JPG
5.JPG
6.JPG
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: Výroba požadované nábojnice přetvarováním z jiné nábojni

Příspěvek od hides » 28 led 2014 14:17

další
Přílohy
7.JPG
8.JPG
9.JPG
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: Výroba požadované nábojnice přetvarováním z jiné nábojni

Příspěvek od hides » 28 led 2014 14:18

9 mm STEYR
Přílohy
1.JPG
2.JPG
3.JPG
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: Výroba požadované nábojnice přetvarováním z jiné nábojni

Příspěvek od hides » 28 led 2014 14:19

z revolverových nábojnic
Přílohy
1.JPG
2.JPG
3.JPG
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Výroba požadované nábojnice přetvarováním z jiné nábojni

Příspěvek od Wdog » 28 led 2014 22:55

Seš hračička, to je vidět ... :)

Zrovna v případě 7,62 Tok. či jiných finančně dostupných běžných nábojů se mi to zdá neekonomické, vzhledem k vynaloženému času ...
... ale naprosto nezbytné je to v případě historických či jiných neběžných ráží, třeba ten uváděný 9mm Steyr.

Já jsem takto řešil více ráží, v zásadě vždy začínám porovnáním rozměrů (rantl/báze/ústí nábojnice) chtěného náboje s databází rozměrů nábojů, hledám přibližnou shodu, a pokud možno dostupný moderní náboj. Nábojnice se dá zakrátit, rantl zbrousit, ale pokud sedí báze a rantl, je to perfekt. Ústí se dá zúžit či přetvarovat v běžných FL přebíjecích matricích.

Zjistil jsem, že spousta ráží se historicky vyvíjela postupně z určitých stejných (třeba US) ráží, a příp. se tvůrci jiných ráží inspirovali. Třeba v revolverech .44->44 Russ->44 spec->44mag, a z nich odvozené různé další. Existují i zvláštní matrice pro reformování nábojnic z běžných na neběžné ráže, ale podle mne to většinou není potřeba, stačí přebíjecí matrice té neběžné ráže. Někdy jdou složit i neběžné náboje kombinací matric více běžných ráží.

A jeden tip: při zkracování nábojnic v běžné ruční zkracovačce (Lyman, RCBS) lze odmontovat kličku, a osu vsunout do akumulátorové či běžné vrtačky, a zkracuje se bleskově. Samozřejmě s přesně nastaveným dorazem.
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: Výroba požadované nábojnice přetvarováním z jiné nábojni

Příspěvek od hides » 29 led 2014 21:21

Souhlasím s Tebou, že někdy jdou složit i neběžné náboje kombinací matric více běžných ráží. Třeba u toho 9 mm STEYR jsem vůbec nepotřeboval matrice na tuto ráži, ale :
-použil držák nábojnice buď z 9 Luger nebo 7.62 Tokarev
-zkrácenou puškovou nábojnici 223 jsem nejprve srovnal v matrici 38/357
-ústí roztáhl na trnu matrice 9 Luger
-střelu usadil a zaškrtil v matrici 9 Luger

Hodně to dělají amíci, kteří s tímto mají velké zkušenosti, kdy nábojnici podobných rozměrů vyžíhají, materiál změkne a je fantasticky tvárný, až to vůbec není možné co se s tím dá dělat, kombinací matric běžných ráží dosáhnou podobného tvaru, pomalým, nebo černým prachem naládují, osadí střelou a první šetrnou ránou si v komoře zbraně vytvoří opravdu nábojnici kopírující tvar nábojové komory, kdy potom ji jen krčkují na zhotoveném přípravku, nebo si podle ní nechají udělat matrici.
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: Výroba požadované nábojnice přetvarováním z jiné nábojni

Příspěvek od hides » 31 led 2014 20:59

9 mm STEYR......zátiší WW. I.
Přílohy
1.JPG
bibros
Příspěvky: 398
Registrován: 31 led 2009 13:42

Re: Výroba požadované nábojnice přetvarováním z jiné nábojni

Příspěvek od bibros » 01 úno 2014 17:15

Tahle metoda už něco pamatuje a počítám, že vznikla v USA. Mám katalog firmy Huntington, kde je tabulka asi 370ti různých zastaralých ráží, které lze touto metodou získat. Na příklad 7,62x45 Český ze 6,5x54 Mannl. Sch., 8x50R z 7,62 Mosin nebo 240 Fl NE z 9,3x74R. V mnoha případech se mimo přeformování jedná taky o odstranění okraje a vytvoření drážky jak uvedeno výše. V tomtéž katalogu je nabídka cca 180ti nábojnic různých zastaralých ráží, které dodává asi 15 firem v cenách od 0,16 až po 12 dolarů za kus. Metoda tvarování nábojnice výbuchem taky není úplná novinka, ing Picek ji používál při výrobě některých svých nábojů už před patnácti lety a myslím, že to nebyl jeho vynález. Problém silné stěny nábojnice po zkrácení při výrobě replik náboje 8mm Rapid, vyřešil kolega vystružením.
mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: Výroba požadované nábojnice přetvarováním z jiné nábojni

Příspěvek od mari » 01 úno 2014 17:34

Nevite nahodou z ceho pretvorit nabojnice pro 14 mm Wänzel M 67 se stredovym zapalem? Pripadne nekdo kdo by je vyrobil?
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: Výroba požadované nábojnice přetvarováním z jiné nábojni

Příspěvek od hides » 01 úno 2014 20:46

svatá pravda bibrosi....
tak jsem začal přebíjet ty nové 9 mm STEYR, jde to bez problémů, až bude čas, dám foto vystřelených nábojnic a nástřelu

dejte někdo další vychytávky, co máte odzkoušeno, třeba to někomu pomůže.....
Přílohy
1.JPG
2.JPG
3.JPG
bibros
Příspěvky: 398
Registrován: 31 led 2009 13:42

Re: Výroba požadované nábojnice přetvarováním z jiné nábojni

Příspěvek od bibros » 01 úno 2014 22:55

mari:Moc možností nemáš, mně se jeví jako nejschůdnější výroba soustružených nábojnic. Z metrový mosazný tyče jich vyjde zhruba 30. Pak taky existuje německý náboj 14,5x51R Spotter někdy z roku 1970 a ten má stejné rozměry, jen je nábojnice trochu delší. Vyrábí (vyráběla) firma DAG. V životě jsem ho neviděl, mám to z literatury ale když jim napíšeš nejspíš Ti něco odpovědí. No a ještě jedna nejistá varianta, pokusit se upravit kovovou nábojnici pro brokovnici r. 28, ale ty bývají velmi tenké a taky nejsou snadno k sehnání. Kdybys našel jiné řešení, dej mi vědět.
mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: Výroba požadované nábojnice přetvarováním z jiné nábojni

Příspěvek od mari » 01 úno 2014 22:59

Mam dve soustruzene a brousene. Bohuzel uz nemam nikoho, kdo by mi je vyrobil. Je to ale asi jedina cesta.
Kovove nabojnice r 28 jsem shanel, ale bohuzel, ani v Rusku. To ze jsou tenke by asi ani nevadilo.
Pokud bys vedel o nekom,, kdo je schopen jjich z metru mosazi par za solidni cenu vyrobit, budu rad. Presne rozmery, podle me komory dodam ( kazda komora se u Wanzlovek lissi)
diky
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Výroba požadované nábojnice přetvarováním z jiné nábojni

Příspěvek od Jim » 02 úno 2014 12:47

Dobrý den přeji, nevím, jestli to sem patří, ale snad ano.Do doby, než se mi podařilo sehnat odpovídající nábojnice pro Kropáčka, jsem zvolil toto řešení. Nákružek vytočený z mosazi a napájený cínem na nábojnici a následné sražení hrany na soustruhu podle dna závěru. Krček prodloužený v odpovídajícím kalibru. Estetická hodnota prachbídná, funkční však bezproblémová.
Přílohy
DSCN0073.jpg
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: Výroba požadované nábojnice přetvarováním z jiné nábojni

Příspěvek od hides » 02 úno 2014 14:04

Jim - krásná práce, nezbývá nic jiného než chválit !!!! dobře vymyšlené, udělané, funkce jistě 100 % !!!!!!
Odpovědět