Vyroba plynovych pruzin (gas spring, nitro piston, vortex)

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Pavel Diesel
Příspěvky: 5
Registrován: 24 pro 2022 12:34

Re: Výroba plynových pružin (gas spring, nitro piston, vortex)

Příspěvek od Pavel Diesel » 03 led 2023 21:47

To Albert22
Zkusím tedy těch 32,5 kg. Díky
Zítra mám v plánu mechanicky změřit stávající vinutou pružinu. Jsem zvědavý kolik naměřím. Zda se sejdeme.


Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Výroba plynových pružin (gas spring, nitro piston, vortex)

Příspěvek od Albert 22 » 05 led 2023 15:46

To Pavel Diesel:
U ocelové pružiny síla proměnná - velmi záleží na délce, na kolik ji stlačíš. Takže si to musíš předem zjistit.
U plynové je ta síla patrně konstantní...

Ale nová ocelová pružina u gamovek, jak jsem zjistil, výkonově zeslábne po 500 ranách až o 25%... :twisted:
Pavel Diesel
Příspěvky: 5
Registrován: 24 pro 2022 12:34

Re: Výroba plynových pružin (gas spring, nitro piston, vortex)

Příspěvek od Pavel Diesel » 06 led 2023 12:16

Jj. To mi je jasné. ☺
Pružinu jsem předevčírem změřil.
Vědom si, s jakými silami budu kutit, příprava byla důkladná a obezřetná. Raději jsem s tím jel do garáže.
Nerad bych tou pružinou při stlačení dostal po papuli. 😁
Pružina na stlačení 10cm z klidového stavu potřebuje 51kg. 😱
Až doma jsem si uvědomil, protože flinta je dlouhodobě rozebrána, že pružina je ve vzduchovce stlačená i v klidovém stavu o dobré tři centimetry. To znamená- odhaduji, že síla bude někde kolem těch 60-65kg. Jak jsem psal výše.
Budu to měření nucen podstoupit znovu. 🤦‍♂️
A teď babo raď. 😁
Ps: vzduchovka šla pod kudlu přímo z krabice.
Port mám 3 mm.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Výroba plynových pružin (gas spring, nitro piston, vortex)

Příspěvek od Albert 22 » 06 led 2023 13:24

Asi ne každá Gamovácká pružina bude mít předepsanou délku a sílu, únava postupuje rychle... ! Moje Shadow DX měla dokonce už jako nová pružinu o 30mm kratší... a místo garantovaných 16 Joules jen 12,5... tedy s přiškrceným kanálkem na 2,0 mm.

U Gamo Shadow DX a podobných je možno předpětí pružiny nastavit pomocí plastového distančního válečku a případně vložení dalších podložek. Někde jsem to měl rozkresleno k jakému stlačení při nátahu dochází...
S distančním válečkem by měla vzduchovka mít těch 24 Joules, po vyjmutí možná jen 16 Joules.
Bylo by zajímavé udělat měření...

Ale možná nám Marysh prozdadí nějaké ty výrobcem utajované fígle a ..."přesně stanovené údaje, které konstruktéři využívají při stavbě nejen pružinových vzduchovek"...
Smazaný uživatel 26342

Re: Výroba plynových pružin (gas spring, nitro piston, vortex)

Příspěvek od Smazaný uživatel 26342 » 08 led 2023 10:09

Marysh vám nic neprozradí ( prozdadí) protože to není žádné tajemství. Jak jsem napsal - mate v tom zmatek a navíc v nesprávném tématu.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Výroba plynových pružin (gas spring, nitro piston, vortex)

Příspěvek od Albert 22 » 08 led 2023 13:58

To Marysh:
Už jsem tady v sekci "Re: O vzduchovkách Gamo" popisoval ty Maryshovy gamovácké konstruktérské tajnosti a fígle, na nichž staví, a o nichž se majitel dozví až se mu utrhne šroub pažby, protože celou sílu pružiny nezachycuje ten zakolíkovaný plastový trn, ale gumičkami odpružený domeček.

Obrázek

A až se ty gumičky vymlátí, postupuje to dál...
Takže, jak to s použitím Strixovy plynové pružiny a upravené (neosazené) tlačné podložky napravit, je zde... o-vzduchovkach-gamo-t4734-1230.html#p404699
Smazaný uživatel 26342

Re: Výroba plynových pružin (gas spring, nitro piston, vortex)

Příspěvek od Smazaný uživatel 26342 » 08 led 2023 16:26

" Maryshovy gamovácké konstruktérské tajnosti a fígle".... Zapomeňte na mně, nevymýšlejte a nepřekrucujte, své ego si zvedejte někde jinde a hlavně ve vláknu o vzduchových pružinách pište o vzduchových pružinách, pokud máte o nich něco přínosného.

Já o vzduchových pružinách nevím nic víc než je v internetu už napsáno a proto se ptám. Od vás zatím žádná přínosná odpověď, jen zaplevelujete toto vlákno.

Poněvadž ničím toto vlákno neobohacují tak končím. Vám to taky doporučuji.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Výroba plynových pružin (gas spring, nitro piston, vortex)

Příspěvek od Albert 22 » 08 led 2023 17:06

Díky kolego za technicky přínosnou koverzaci. Pokud vidíš, že mám něco špatně, tak mne prosím v sekci "Re: O vzduchovkách Gamo" oprav...
Patas
Příspěvky: 1
Registrován: 02 led 2023 15:51

Re: Výroba plynových pružin (gas spring, nitro piston, vortex)

Příspěvek od Patas » 25 úno 2023 18:08

Zdravím . Mám Gamo CF-X 4.5 m pružinu . Bylo by možné předělat na píst ? Děkuji za odpověď .
Strelec45
Příspěvky: 291
Registrován: 12 úno 2016 18:22

Re: Výroba plynových pružin (gas spring, nitro piston, vortex)

Příspěvek od Strelec45 » 25 úno 2023 21:21

Prach, píst, ... vzduch a bombičky ZATÍM ne.
Odpovědět