Vyroba diabolek

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Adam Peteřík

Výroba diabolek

Příspěvek od Adam Peteřík » 23 čer 2007 08:16

prosim vás, na přebíjení diabolek, nebo spíš na výrobu diabolek(doma) jsou potřeba nějaké přístroje???


Uživatelský avatar
ss2men
Příspěvky: 233
Registrován: 14 lis 2006 10:27
Bydliště: Kežmarok

Příspěvek od ss2men » 23 čer 2007 09:04

odlievacie kliešte, olovo, dvojplatnička
stará online súťaž, výsledku k dispozícií
www.vzduchovkyonline.wz.cz
Všetko o opakovacej vzduchovke vzor 47
www.ss2men.wz.cz
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 23 čer 2007 09:14

Co ale vím tak moderní diabolky se lisují. Jedině, že bys chtěl nějakou speciální ráži, nebo tvar (to by sis ale stejně musel formu udělat). Při ceně kvalitních diabolek 150Kč/500ks mi jejich domácí výroba přijde jako zbytečnej masochismus :lol:
Adam Peteřík

Příspěvek od Adam Peteřík » 23 čer 2007 09:40

A kde mam ty odlévací kleště sehnat?
Uživatelský avatar
ss2men
Příspěvky: 233
Registrován: 14 lis 2006 10:27
Bydliště: Kežmarok

Příspěvek od ss2men » 23 čer 2007 09:46

predpokladám že ich asi nekúpiš vo voľnom predaji, skôr ti ich vyrobí vyrobí firma na zakázku.
stará online súťaž, výsledku k dispozícií
www.vzduchovkyonline.wz.cz
Všetko o opakovacej vzduchovke vzor 47
www.ss2men.wz.cz
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 23 čer 2007 15:53

Odlívat diabolky? :lol:

Někde jsem viděl, že se na to prodával (kdysi dávno) takový ruční lis. Strčila se tam olověná placka a pákou se z toho vyrážely válečky. A tím jak se to tlačilo přes střižnou dírku tak to mělo vepředu i kulatý tvar a vzadu důlek.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Smazaný uživatel 93

Příspěvek od Smazaný uživatel 93 » 23 čer 2007 19:12

Kubajzz píše:Odlívat diabolky? :lol:

Někde jsem viděl, že se na to prodával (kdysi dávno) takový ruční lis. Strčila se tam olověná placka a pákou se z toho vyrážely válečky. A tím jak se to tlačilo přes střižnou dírku tak to mělo vepředu i kulatý tvar a vzadu důlek.
Tento lis se používal na střelnicích pro vzduchovky "Büglovky" a majitelé střelnic si je sami lisovali. Byla to ráže 6 mm a diabolky, dá-li se jim tak říkat, byly velmi "kvalitní" a "přesné". (Do 2 m na špejle a jiné pouťové terče. :shock:
Uživatelský avatar
Fifo
Příspěvky: 359
Registrován: 30 srp 2006 09:24

Příspěvek od Fifo » 23 čer 2007 19:33

Trosku na hlavu vyrabat si diabolky z olova. Skusal som to ako 15r. chlapec lisovanim z 5mm oloveneho pasu, ale uspech nic moc. Ked si spocitas cas a peniaze vrazene do formy, zistis, ze si nic nove nevymyslel. Nepoviem nejake specialy, super prierazne a pod. ako tu uz chalani prezentovali a nieco som vyrobil aj sam, este som to tu ale neukazal, ale olovene sa orcite neoplati. Keby si mal vzduchovku co ma tlak nad 1000bar. tak nepoviem ani slovo, lebo pri tomto tlaku sa klasicka aj moc dobra diabolka rozprskne uz v hlavni, brok to este zvlada, ale inak treba mat plne ogivaly v tvare aspon ako je ogival zo shortu cal.22. Mam prave takuto vzduchovku - hracku vo vyvoji co ma prevadzkovy tlak 500-1000bar, ale este nieje dokoncena. Moj cas pohlcuje hl. Black Powder, kde mam tiez nejake vyvojove uspechy.
pen.kt
Příspěvky: 74
Registrován: 30 dub 2007 21:43
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pen.kt » 23 čer 2007 22:01

Taky bych přispěl troškou do mlýna. Ty diabolky do pouťových vzduchovek měly hlavní problém v tom že byly kónické, aby se vůbec zařízly do drážek a ty pušky je byly schopné vystřelit. A ty kónické "diabolky sedly do hlavně pokaždé jinak. Kdysi jsem jako Fifo experimentoval s vystřiháváním válečků z 5mm plátku olova. Vzniklé válečky mi moje tehdejší vzduchovka (Slavia 618) nebyla schopná vystřelit, protlačit hlavní - problém byl už je vůbec nabít. A myslím že bych mohl celkem úspěšně pochybovat o tom že by si s tím poradily i dnešní výkonné pístovky. Problém, podle mě, tkví v tom, že plocha kterou se válcová střela (nikoliv diabolka - to je ve skutečnosti označení tvaru střely) tře v hlavni je mnohem větší než u diabolky. U diabolky je střela aretována v hlavni "hlavou" a "sukýnkou", která zároveň funguje jako těsnění (někdy těsní i "hlava" diabolky). A vyrábět si doma "diabolky" by šlo asi opravdu jen lisováním. Ale vybavení k lisování diabolek by přišlo na tolik času a pěněz... Ještě je třeba uvažovat, že řím menší ráže, tím větší potřebuje přesnost výroby. U 9mm bude desetina mm dělat menší problém než u 0,177 (4,5mm).
vlčák

Příspěvek od vlčák » 24 čer 2007 00:07

jo,taky jsem to zkoušel kopii střelnicového broku a je v tom problém, musí to mít přesný průměr, aby to klouzalo v hlavni (kolem 4,45), na vedení v drážkách slouží tři drážky na boku, je k tomu zapotřebý přesný trm a něco v čem to bude dobře držet, je dobrý mít speciální lis , ale na vyzkoušení to jde to i na soustruhu...
- povedlo se mi to vylisovat se 4 mm plechem, to udělá akorát kulatou hlavičku, posílám nákres... (slabší dělá špičatou, u silnějšího se to neprotlačí ven)
- u toho lisu to taky chce něco na přidržení plechu, aby se z něj dal ten trn dobře vytahovat...
Přílohy
diabolka.JPG
Naposledy upravil(a) vlčák dne 24 čer 2007 00:33, celkem upraveno 1 x.
vlčák

Příspěvek od vlčák » 24 čer 2007 00:30

Ps: diabolky se většinou válcují, proto jsou vroubkované, aby je tvarové válečky dobře roztočily
- lisovane diabolky jsou většinou čisté a je na nich vidět šev z půlené formy a co se týče přesnosti , tak to nevím...
Přílohy
diabolky.JPG
diabolky.JPG (5.08 KiB) Zobrazeno 11181 x
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Příspěvek od Jim » 24 čer 2007 11:50

No, myslím, že vyrábět amatérsky diabolky je naprostá pitomost a divím se, že ten "nápad" našel tolik ohlasů. :lol:
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 24 čer 2007 11:56

Proč by to měla být úplně blbost?
Jistě, pokud chceš dělat sérii, je to blbost.
Ale třeba to chce na zkoušení nových ,,geniálních" tvarů?

Kdysi jsem dělal s kamarádem licí kleště z kombinaček pro střely na malorážku. Na druhou stranu v tom udělal asi jen 20 střel.

Autor dotazu by měl napsat PROČ to chce dělat.
Naposledy upravil(a) epetr2008 dne 25 čer 2007 00:57, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 491
Registrován: 11 bře 2006 09:51
Bydliště: Jižní Morava

Příspěvek od Roman » 24 čer 2007 12:32

Proč by to měla byt blbost? Je to zajímavé téma... taky se dělají "vzduchovky" ráže 20mm, tak proč ne? :)
Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 24 čer 2007 13:48

Nejsom profik do balistiky ale par veci viem:
štandardne diabolky su oproti inym strelam super kratke a super lahke.
Teda teiž mam na plane vyrobu diaboliek, lenže to chce zrejme neaky ten vypočet, znalosti s vnutornej a vonkajšej balistiky, ovladat technologiu tvarnenia za studena, a aj za tepla - pri olove - najlepšie mat znameho vo vyrobe nabojnic.
Alebo byvat v dielni s neobmedzenym prisunom materialu a špičkovymi strojmi.

Pri vyrobe nabojnic sa najprv vystrihne s pasu valec malej hrubky - 1 a viac mm vysoky a potom sa to niekolko krat pretahuje....
Myslim si, že vyrabat strelu pre 4,5 mm nema velky vyznam. Ako bolo spomenute je to moc male, a učinok nič moc. Do uvahy pripadaju farebne kovy a dlhe tvary.
Obrasky nastrojov na prietahy su nezohnatelne...

Spodna hranica kalibru pre ktory ma zmysel doma vyrabat diabolky je 5,5mm. Rozmyšlam či si radšej nezoženiem strely pre 22 - longrify, ... je toho plno
Odpovědět