Vyroba diabolek

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Moonfear

Příspěvek od Moonfear » 27 čer 2007 07:08

Vlčáku :) asi jsi nikdy se vstřikolisy nedělal, můžu tě ujistit, že 100T lisy se na plasty používají běžně - sám jsem dělal v provozu kde sme měli dva arburgy 100T a 120T, oba byly na obstřik malých plastových dílů - hotové výrobky z formy se ti vejdou do jedné dlaně a odpad materiálu do druhé, takže asi tak ;)

PS ze vstřikolisu bych asi fakt nestřílel :) lis samotný je hydraulika takže prd rychlost, leda tím lisem natlakovat nějaký zásobník a tím to pak odpálit ;)


vlčák

Příspěvek od vlčák » 27 čer 2007 19:13

moonfear - píšu že 100t lis je v pohodě , ale 100t /cm2 mi příjde dost přehnané, i když je fakt že si představuji několikametrové monstrum, tak jestli to jsou malé součástky, jak říkáš a stříká se to milimetrovímy štěrbinamy, tak je možné, že to má těch 100t/cm2 i když ve skutečnosti se to tlaší jen tunou. Záleží na úhlu pohledu , tak díky za poučení a kdyby ses mohl podělit o nejaké technické zkušenosti ohledně lisování, co by se tu dalo použít na ty diabolky ...

fifo - jestli stavíš nějakou super vzduchovku, tak to hoď někam do diskuze o vzduchovkovém tuningu, nebo o vzduchovkách , spousta lidí se rádo podívá a prodiskutuje to, originálních nápadů není nikdy dost.. :D

Ps: lisovat běžné diabolky je blbost, lisovat něco extra to ještě beru, ale hlavně je o tom zjistit jak to funguje, rozšířit si znalosti a vyzkoušet si to pro zábavu ...
Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 281
Registrován: 26 pro 2006 22:12
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nakadah » 28 čer 2007 08:45

Mno, ja vsechny vystrilene diabolky vytrepu z lapace a pak je slevam do 200-300g bloku, podle toho kolik jich vytrepu. Ze bych si zkusil doma neco vyrobit jen tak ze srandy? :D Nak
CZ 634 .177
Komentáře, rady a postřehy autora, uveřejněné v diskuzích jsou vyjádřením jeho subjektivních názorů a autor při jejich uplatnění třetí osobou nenese žádnou právní ani odbornou odpovědnost.
Moonfear

Příspěvek od Moonfear » 29 čer 2007 07:37

Se vstřikolisy bych rád poradil, bohužel to není technologie ve které jsem zběhlý :) jen jsem kolem toho chodil a sem tam sem se u kluků ze vstřikolisů zašíval když se nechtělo pracovat ;) Jediné co vím, je, že pokud chcete něco dobře odstřiknout potřebujete dostatečný tlak na uzavření formy a vstříknout tam to olovo dost rychle na to aby neztvrdlo. V případě odstřiku olova bude asi potřeba předehřívaná forma aby nedošlo ke schlazení a zatuhnutí hned na vstupu vstřikovacího kanálku, navíc mezi vstřikem kovu a plastu asi bude podstatný rozdíl.
Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Příspěvek od ALKAJ » 29 čer 2007 08:50

No a potom sa to dá ešte robiť ako u zubárov :) odstredivou silou.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 29 čer 2007 09:48

to Moonfear & otherts

Pánové,
olovo se lisuje za normální teploty, tj. za běžné teploty okolí. Proces lisování diabolek jen zdánlivě připomíná lisování plastů. Pokud byste stříkali do formy roztavené téměř čisté olovo "skoro nic nevyřešíte a jen přidáte další komplikace" To snad by bylo lepší odlévat a následně dolisovávat. Ale pak asi zavlečete do procesu faktor rozdílné hmotnosti mezi jednotlivými kusy.
Naposledy upravil(a) pbrejsa dne 29 čer 2007 11:35, celkem upraveno 1 x.
Moonfear

Příspěvek od Moonfear » 29 čer 2007 09:54

pbrejsa píše:to Moonfear & otherts

Pánové,
olovo se lisuje za normální teploty, tj. za běžné teploty okolí. Proces lisování diabolek jen zdánlivě připomíná lisování plastů. Pokud byste stříkali do formy roztavené téměř čisté olovo "skoro nic nevyřešíte a jen přidáte další komplikace" To snad by bylo lepší odlévat a následně dolisovávat. Ale pak asi zavlečete do procesu faktor rozdílné hmotnosti.
právě že vstřikováním by jsi vyřešil problém s rozdílnou váhou a bublinama :) když se u nás vstřikuje plast tak ve chvíli vstřiku má konzistenci asi jak míchané brambory. Proto se to cpe pod takovým tlakem. Ale jak říkám, bohužel nemám zkušenosti se vstřikem kovů
Kubo 630
Příspěvky: 400
Registrován: 09 bře 2006 21:57
Bydliště: Slovensko-Bardejov

a

Příspěvek od Kubo 630 » 29 čer 2007 10:28

Svojim tvarom sice nepatri medzi diabolky, no ja som si robil taketo MAGNUMY :D
Vaha je nieco cez 1 gram a dlzka 41mm.
Kaliber 4,5mm :D
Přílohy
ULTRA MAGNUM 3.2.JPG
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD + Weaver
Hemmerli 16/16x70
Hatsan 55 S + Nikko Stirling Gold Crown 6x42
Slavia 630
Poľovníctvo nieje koníček, je to spôsob života.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 29 čer 2007 11:29

Moonfear píše:
pbrejsa píše:to Moonfear & otherts

Pánové,
olovo se lisuje za normální teploty, tj. za běžné teploty okolí. Proces lisování diabolek jen zdánlivě připomíná lisování plastů. Pokud byste stříkali do formy roztavené téměř čisté olovo "skoro nic nevyřešíte a jen přidáte další komplikace" To snad by bylo lepší odlévat a následně dolisovávat. Ale pak asi zavlečete do procesu faktor rozdílné hmotnosti.
právě že vstřikováním by jsi vyřešil problém s rozdílnou váhou a bublinama :) když se u nás vstřikuje plast tak ve chvíli vstřiku má konzistenci asi jak míchané brambory. Proto se to cpe pod takovým tlakem. Ale jak říkám, bohužel nemám zkušenosti se vstřikem kovů
Jsem metalurg, tuším dobře 30 let, něco o tom vím. Nic ohřevem nevyřešíte. Rozmezí teplot, kdy se olovo vyskytuje v těstovitém stavu je velice úzké, není to ani plast ani slitina s širokým intervalem tuhnutí. Olovo navíc rekrystalizuje již při běžných okolních teplotách, takže to lisování olova za studena je vlastně "tváření za tepla". Jen při vyšší teplotě olovo bude velmi měkké a rozměrově nestabilní. Nemohu vám na tomto fóru vysvětlovat základy metalurgie, ale jestli to chcete vyzkoušet a lisovat polotěstovité olovo, nic vám nebrání. Hodně štěstí a praktickými zkušenostmi k poznání.
pen.kt
Příspěvky: 74
Registrován: 30 dub 2007 21:43
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pen.kt » 29 čer 2007 22:12

Pánové, domníval jsem se že chcete dělat podomácku diabolky, a ne že chcete rozjet továrnu na odlévané diabolky.

Nejsem sice metalurg, ale to co píše "pbrejsa" má hlavu a patu. A odlévat doma diabolky o průměru 4,5mm .... no nevím. Zkoušeli jste to? Já ve svých "nácti" ano, a můžu zodpovědně říct že je to hovadina. Každopádně si myslím, že ruční pákový lis a olověný plech tloušťky kolem již zmiňovaných 4mm je jistější cestou nejen k použitelným diabolkám, ale i k jejich použitelnému množství. Rád bych přivítal spíše názory jaký tvar raznice nebo stříhací matrice by byl nejvhodnější.
vlčák

Příspěvek od vlčák » 30 čer 2007 00:09

už jsem tu ukazoval jak to asi má vypadat, ted jsem udelal i foto těch diabolek.
- je to návod na výrobu přesné kopie "střelnicových diabolek" jejich tvar je přímo ideální pro jednoduché prostřihávání, tak jistě chápete, že jsem nemohl odolat si to vyzkoušet. Vzhledem k tomu že jsem je nikde nevyděl prodávat, tak mám podezření, že si je opravdu samy vyráběli :D
- diabolky mají přesný průměr, aby klouzali v hlavni (je to dobré vyzkoušet, než ve formě uděláte drážky) , plný špalek pr. 4,5 mm vývrtem neproletí (aspoň u slabších vzducovek, zůstane vyset hned na začátku, nebo 10 - 15 cm hluboko ) , vedení v drážkách a pravdepodobně i přidržení v hlavni, zajištují tři výstupky na boku (0,05 mm drážky ve formě, stačí ostrý jehlový pilníček) - můžete jich udělat víc , ale tři normálně stačí , jen se zvetší tření...
-délka razníku je navržena na 4mm plech, při použití slabšího plechu, dojde k protržení diabolky, nebo k vytažení tenké špičky, která kopíruje tvar razníku, při silnějším plechu nedojde k vytlačení kulaté špičky, a diabolka bude mít tupý hrot.

ps: olověný plech zůstává vyset na střižníku, tak při výrobě lisu nezapomeňte přidělat něco nad olověný plech, o co se to zarazí, když budete zvedat střižník. pro výrobu několika kusů stačí když se to upne do stojanové vrtačky a svěráku, na soustruh a vrtací hlavičku, zkrátka do něčeho , kde to bude mít vedení a dá se to střihnout...
Přílohy
diabolka.JPG
strel-diabolka.JPG
Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 18 črc 2008 22:51

vlčák:
kolko važi jedna tvoja diabolka?
ked su na predaj kolko by vyšlo 100 kusov? Jo a chcel by som to vo originalnom baleni - nečo nakresli a nalep na škatulku od sirek
vlčák

Příspěvek od vlčák » 20 črc 2008 23:05

no uvidíme , kounu se na to , kolik váží nevím , ale mělo by to být asi jako normální střelivo , je to přesná kopie diabolky, jakou se střílelo na poutové střelnici ...
( dalo to trochu práce a zkoušení , než se vytáhla správná velikost ) :D
duck
Příspěvky: 18
Registrován: 25 čer 2010 22:31

Re: Výroba diabolek

Příspěvek od duck » 27 čer 2010 11:59

a ľahšie by sa nedali vyrobiť broky?viete ked to máte doma tak je to dobré
Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Re: Výroba diabolek

Příspěvek od ALKAJ » 27 čer 2010 12:07

Diabolky ani nie ale broky áno - stačí mať doma 40m hlbokú studňu (alebo vysokú vežu) a odkvapkávať tam olovo :)
Jak nazýváš lidi, kteří když jsou ohroženi, tak se nebrání, jen utečou a schovávají se?
Civilizovaní?
Odpovědět