Vyroba diabolek

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

bartus

Příspěvek od bartus » 24 čer 2007 20:48

Jestli si dobře vzpomínám, tak broky se vyráběly tak, že se roztavené olovo lilo po kapkách z vysoké věže a v letu se zformovalo do koule a ochladilo se, takže na zem dopadl olověný brok. Třeba když to budeš trpělivě zkoušet, tak ti jednou na zem dopadne diabolka... :wink:


vlčák

Příspěvek od vlčák » 24 čer 2007 23:14

bartus - jo to je licí věž, roztavené olovo se lije přez síto , volným pádem se zformuje do kulata - jako u rtuti, ta taky dělá kuličky, cestou se to zachladí, aby to drželo tvar (myslím, že ty věže maji tak 13 m ) a dole to padá do vodní lázně , velikost broků se určuje hrubostí síta...
- takhle se dělaji broky do brokovnice, do vzduchovky nebudou dost přesné, takže se taky asi taky válcují .. ( viděl jsem prodávat válcované, bezešvé koule pro 36" , 45" , 58" , tak proč ne 4,5mm) :D

baretta - máš pravdu že to nemá význam, ale člověk to dělá pro zábavu a pro získání zkušeností, právě s tím tažením a lisováním... čím menší tím jednodušší je to udělat a nevím proč bych dělal diabolku 20 mm , která je mi k ničemu, když je jednodušší udělat 4,5mm a hned ji vyzkoušet... ( a to nemluvím o tom, že bych ji asi jen tak ručně neulisoval... )
troj
Příspěvky: 533
Registrován: 24 lis 2005 11:17

Příspěvek od troj » 25 čer 2007 14:36

provozni tlak 1000 bar..?za 1 nevim kde bys prisel ke kompresoru na 1000 bar a za 2 bys mel tlakovy zasobnik cca 10 kg..ja bevim, nektery prispevky mi fakt fascinujou.. :lol: ..
vlčák

Příspěvek od vlčák » 25 čer 2007 20:24

souhlas, to se musel nějak přepsat... 1000 bar / atmosfér = 100 MPa , pokud vím tak stlačený vzduch má 20 - 25 MPa (láhve jsou testované na 30MPa )
Uživatelský avatar
Fifo
Příspěvky: 359
Registrován: 30 srp 2006 09:24

Příspěvek od Fifo » 25 čer 2007 22:15

Ale kto hovori o tom, ze to bude mat flasu na vzduch? Ani kompresorom sa to nebude plnit. Tak neviem preco spochybnujete co je napisane. A nepisal som len 1000bar. ale 500-1000bar. co je rozdiel. Nejedna sa o seriovu vec, ale vyvojovu. Ani sa vam nesniva ake prototypy sa pocas vyvoja vyrobia, nedostanu sa na verejnost a vobec nie su urcene chlapcom a na trh.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 26 čer 2007 10:10

Vstřikovací stroj na plast, který je v průmyslu poměrně HODNĚ běžnou záležitostí, pracuje s tlakem 10-100 tun na cm2. Jiank by nedokázal vstříknout rozžhavený plast do formy natolik dobře, aby jí to celou kvalitně vyplnilo. Takže takový tlak není nic výjmečného. Tolik k průmyslu.

Pro domácí použití je myslím snazší diabolky odlívat než je lisovat - pokud nemáte speciální lis. I když by to třeba šlo, udělat formu, naplnit jí olovem, zapřít vůči něčemu a pak se heverem pokusit vylisovat příslušný tvar.
Uživatelský avatar
ss2men
Příspěvky: 233
Registrován: 14 lis 2006 10:27
Bydliště: Kežmarok

Příspěvek od ss2men » 26 čer 2007 12:29

nechcel som sa vôbec trápiť touto témou ale nedá mi dať tu zopár postrehov.

1. Olovo je natoľko hutný materiál že vyrobiť zopár kúskov streliva na pokusy ba sa dalo aj v obyčajných ale upravených kliešťach. Vlastne by stačil vyfrézovaný otvor požadovaného tvaru, vložiť kúsok olova a zalisovať. výsledok by vyzeral nejako takto:
Přílohy
vyroba diaboliek.jpg
stará online súťaž, výsledku k dispozícií
www.vzduchovkyonline.wz.cz
Všetko o opakovacej vzduchovke vzor 47
www.ss2men.wz.cz
Uživatelský avatar
raduzs
Příspěvky: 530
Registrován: 12 kvě 2007 11:06
Bydliště: BA - okolie

Příspěvek od raduzs » 26 čer 2007 12:41

no... pekne. to vyzera ako strela pre vzduchovky kalibru 9mm :)
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 26 čer 2007 14:52

Lité diabolky, pokud nebudou zrovna mamutích rozměrů, jsou technický nesmysl. Diabolka sama je relativně velmi tenkostěný díl, pokud by byla odlívaná, byla by plná nepravidelných vnitřních ředin, čili střelba by byla nepřesná. Proto se diabolky vyráběly vždy a musí vyrábět tvářením. Problém výroby diabolek není jen v jejich dokonalém tvaru, těžišti v ose a poloze v ose hlavně, ale také v jejich stejné váze, chcete-li hmotnosti. Proto se vyrábějí lisováním zpřesně stříhaného zhutněného drátu, přesná hmotnost. Tlaky při lisování jsou relativně nízké (oproti mosazi nebo hliníku za tepla), pokud je použité pouze čisté olovo, popř. olovo s malým přídavkem antimonu. Teplota okolí je pro olovo optimální teplotou tváření, při této teplotě již rekrystalizuje a ztrácí zpevnění vznikající při tváření. Přetvárný odpor olova je velmi nízký. Technicky tedy lisování diabolek není velký problém. Problémem je spíš vyrobit přesný tvar dutiny pro diabolku z vhodného materiálu.
Výše uvedené tvářené střely (ss2men) mají oproti diabolkám velkou styčnou plochu s vývrtem (velké ztráty) a těžiště příliš vzadu, dá se předpokládat výrazně horší přesnost střely oproti diabolce vystřelené ze vzduchovkové hlavně. Krom toho vzduchovková hlaveň je obvykle olišná od ostatních hlavní, hustším drážkováním, profilem a pozvolnějším stoupáním.
vlčák

Příspěvek od vlčák » 26 čer 2007 17:39

fifo - to je fakt, flašku na vzduch to mít nemusí , ale psal jsem že ve flaškách je skapalněný vzduch , nebo dusík při 20 - 25 MPa , takže to těžko můžeš vytáhnout na těch 100 MPa, takže je to nepoužitelné..
- leda že by se to při stlačování ještě pořádně zahřálo, to bys potřeboval pořádnou komoru, pružinu bys musel natahovat heverem , jak středověké kuše a z čeho udělat píst, aby to vydržel a nezadřel se ...
- je třeba připomenout , že by to mělo zákluz / předkluz jako když střelíš z děla ( podle toho jak by jel píst ) , proto se taky dělají větrovky a plynovky se zásobou stlačeného vzduchu, aby se to při střelbě hýbalo co nejméně.

epetr 2008- nemůžeš srovnávat hydraulický lis se stlačenám vzduchem , někde jsem viděl , jak 60 - 80t lisem razí mince za studena, tak nevím proč by používali 100 t /cm2 pro lisování plastiku, roztaveného k tomu ...
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 26 čer 2007 17:47

2 vlčák

Protože třeba nárazník nebo velká plastová vana jsou trochu větší než mince a. Menší do řekněme několika desítek tun jsou ale běžné.
Na druhou stranu jsem nepochopil jestli to chce tím rovnou střílet a nebo lisovat :D


2 pbrejsa

Máš rozhodně pravdu a je vidět že o tom hodně víš.
Na přesnost to určitě není vhodné, ale autor nenapsal k čemu to má.
Myslím že mu jde o jiné parametry než o přesnost.
(Jinak by si v krámě prostě koupil kvalitní diabolky.)
troj
Příspěvky: 533
Registrován: 24 lis 2005 11:17

Příspěvek od troj » 26 čer 2007 17:55

srovnávat vstřikovací formu s kompresorem na vzduch je jako srovnávat srnku s krmelcem, pri tvareni za studena se pocitaji tlakove sily na megatuny a taky to s tim nema nic spolecnyho..pokud se vratim k puvodnimu prispevku tak kvuli strhavani drazek je hloupost vyvijet nove strelivo, i nejmensi prumer exactu 4,50 se pri rychlosti 350m/s nestrhne a to je dle meho nazoru maximum co lze ze .177 dostat diky expanznim vlastnostem vzduchu v trubici 4,5mm, nehlede na to ze vyssi ustova rychlost nez rychlost zvuku 347m/s pri 25 stupnich ma za nasledek same neduhy..leda ze bys to pohanel heliem nebo necim podobnym..vim ze v rovine prototypu se vymysli lecos a treba nas jednou prekvapis..ale fyzikalni zakony neosalis tak jako tak tim sem si jistej :D
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 26 čer 2007 18:09

2 Troj

Jak už jsem řekl, myslel jsem že vám jde o tlak na lisování diabolek.
Proto jsem napsal, že v průmyslu se často používají daleko vyšší tlaky.
Vůbec jsem nemluvil o střílení.

Leda by možná bylo zajímavé střílet z podobně modifikovaného stroje diabolky ráže 300 mm .)
Až to někdo uděláte, musíte rozhodně poslat video :lol: :lol: :lol:
vlčák

Příspěvek od vlčák » 26 čer 2007 21:49

epetr2008 - 100t lis je v pohodě, mně spíš zaráželo že chceš použít na " plast " lis co má 100t /cm2 ... :D
- 300mm vzduchové dělo ? to už dělali v bořičích mítů na discovery(mithbusters), stříleli tím kuřata (mražená, ne po nich :D ) a zkoušeli co to udělá, možná se to někomu povede najít na you tube, už jsem tam několik klipů viděl...

troj - jasně diabolka to snese a když ne , tak se daji sehnat lovecké diabolky, ty jsou myslím z tvrdší slitiny...
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 26 čer 2007 23:06

Ten plný tvar by se možná hodil někomu, kdo chce střílet přes rychlost zvuku...
To už by asi chtělo jiný tvar střely než havička se sukýnkou.
No nevím... :?
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Odpovědět