Vyladeni puskohledu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: vidím mušku

Příspěvek od Albert 22 » 09 pro 2020 20:24

Mám na jedné vzduchovce puškohled GAMO 3-9X40 WR s pevnou paralaxou 25m.
Při zvětšení 3x je vidět muška jako rozmazaný stín. Ale stačí pootočit Zoomem na 4x a je vidět, že se muška pomalu ztrácí ze zorného pole... :D

Při zvětšení 5x je to zcela pryč! ... tedy není to žádná závada, ale je to dáno zákony optiky!! :?


kosmenpupen
Příspěvky: 22
Registrován: 07 kvě 2010 14:05

Re: vidím mušku

Příspěvek od kosmenpupen » 09 pro 2020 21:56

. OK , .
Lépe už to asi nevyladím, nechám si tu nižší montáž.
Osa optiky je s ní 6cm nad lícnicí.
Od 5x zvětšení mušku nevidím.
Vlastně by mi stačila optika
s 6x fixním zvětšením.
S méně vidím mušku
a více už trochu
tahá za oči
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: vidím mušku

Příspěvek od Albert 22 » 13 pro 2020 14:44

Potřebné je znát spíše výšku osy optiky nad osou hlavně. Měla by být pokud možno co nejnižší. Ale trocha teorie o základech balistky a optiky nikoho nezabije, v praxi se to může hodit.
I vzduchovkářům doporučuji přečíst články na webu "Taktická malorážka" ... http://www.takticka-malorazka.cz/teorie ... balistiky/
Obrázek
Články:
Jak nejsnáze začít
Základy balistiky
MOA / MIL
Klikání a přenášení
Paralaxa optiky
Ohniskové roviny
Usazení optiky
Využívání osnovy
kosmenpupen
Příspěvky: 22
Registrován: 07 kvě 2010 14:05

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od kosmenpupen » 15 pro 2020 09:15

(Gamo Speedster 4,5)
Tak nevím co si o tom NS Mountm.3-9x40 myslet. Puška usazená v opoře, střelba na cca 10-12 m . Všechno dotažené a přes to po několika diabolkách se soustřelem 1,5cm, ulítně 7cm jinam , pak zase jinam, pak zase chvíli dobrý soustřel. (Diabolky RWS Hobby 4,5) . Bez optiky je soustřel stejný .
Smazaný uživatel 26342

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od Smazaný uživatel 26342 » 15 pro 2020 10:25

1,5 cm na 10 metru je pro vzduchovky Gamo výborný výsledek, a ty odskoky bych připsal těm " kvalitním " diabolkam.
Smazaný uživatel 26679

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od Smazaný uživatel 26679 » 15 pro 2020 15:13

Přesně tohle mi dělal na Remingtonu Summit originál puškohled 3-9/40 Center point. Tak sem ho sundal, bohužel tam originálně nebylo hledí ani muška, tak sem to musel dodělat. Na mechanická mířidla chodí jak víno.
Zkusil jsem ještě NS mountmaster 6x40, ale taky mě to nepřesvědčilo.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od Albert 22 » 15 pro 2020 21:40

Stejné hororové zážitky mám s puškohledem "Nikko Stirling 4-12x50AO Mountmaster ".
Po pěti ranách po nástřelu to na 15m to vždy ulítne o 15cm někam jinam. A začínám znovu... :twisted:

Rok a půl jsem zjišťoval v čem je závada, zda vůle v kloubu zlamovací Gamo-vzduchovky, západka a nebo optika nedrží. Pak v tom praskla pružinka aretace ve svislém komínku a šel na reklamaci.
Je to levná Čína... a opravdu nástřel na 16J pružinovce neudrží! Takže použitelné nanejvýš na 7,5J Slavii nebo na flobertku...
Bez optiky žádný problém, jen oči už na 15m a více neslouží...

Zkusil jsem šmejdový kolimátor! To teprve byl zážitek, vůbec nekolimoval. Taky šel... :wink:
Pak další čínskou optiku, kterou nešlo dál než na 50m ani zaostřit, další kus nešel už ani výškově seřídit, byl úplně mimo rozsah... Čína je loterie!! :mrgreen: :mrgreen:

Problémy vyřešil až podstatně dražší Discovery řady HD 5-25X50SFIR SFP, použitelný i na kulové zbraně.
válec
Příspěvky: 137
Registrován: 11 kvě 2019 00:32

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od válec » 16 pro 2020 14:10

Když mám pochybnosti o puškohledu, o jeho nárazuodolnosti nebo mám podezření na vůle v mechanismu zaostřování (paralaxa), testnu si ho. Stačí na to primitivní pomůcka.
Teoreticky by se tím dal otestit i chod komínků, tedy linearita a jestli 1click je přesně 1/4MOA, ale bylo by to zdlouhavé.
https://ctrlv.cz/shots/2020/12/16/yL4J.png
pixiboy
Příspěvky: 119
Registrován: 21 říj 2011 09:22

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od pixiboy » 17 pro 2020 19:21

Prva cast sa da dosiahnut aj jednoduhsie a nic netreba vyrabat.
Na koniec puskohladu pripnut zrkadlo, alebo staci aj polozit "na stojaka" na sklo.
Tocit kominkami, kym sa kriz neprekryje s odrazom v zrkadle.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od Albert 22 » 18 pro 2020 10:11

How to find optical zero part 1 ...
How to find optical zero part 2 ...
válec
Příspěvky: 137
Registrován: 11 kvě 2019 00:32

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od válec » 19 pro 2020 01:29

ale prd. Ono to centrování kříže do osy rotace tubusu ani není potřeba dělat, když použijete olovnici, nebo jen obyčejnou čáru tužkou, podle které budete pokaždé vyrovnávat ráhno osnovy. S vycentrovaným křížem je jen práce snažší.
V podstatě je to tenhle test otřesuvzdornosti https://www.youtube.com/watch?v=Jqq_jltRSMA jen bez kolimační optiky. A test házivosti AO je zajímavé udělat i v případě, že se vám sice nemění nástřel, ale nesedí zjištěný propad střely na různé vzdálenosti s teorií z balistické kalkulačky. Už jsem takhle odhalil posun kříže při přeostření na jinou vzdálenost u jednoho kukru SF. Do té doby jsem si myslel, že SF tím netrpí.

Ještě uvažuju, inspirován tím zrcadlem, žeby třeba místo kolimační optiky šel použít druhý puškohled. Byli by objektivama k sobě. Jenže papír je papír, na něj se dají kreslit značky a odměřovat z něj šuplerou.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od Albert 22 » 19 pro 2020 10:11

Není nic jednoduššího, než obyčejné zrcadlo na kontrolu, že ta NULA je opravdu uprostřed regulačního rozsahu. Nastav NULU, bouchni s tím a na zrcadle znova zkontroluj jestli nastavení drží ...
Taky můžeš průběžně měnit ZOOM a sledovat, zda se NULA někam neposouvá.

Už jsem měl v rukou dva puškohledy, které byly úplně mimo! ... nešlo na výšku vůbec seřídit!! ... Střílelo to vytrvale do země! Zadní montáž jsem musel podložit o 1,5mm, aby na 15m střely létaly do terče! :evil: :twisted: :mrgreen:

Číňani prostě nic neseřizují, ani nekontrolují... ! :mrgreen:

Nevadilo by, že také stupnice boční paralaxy je naprosto nesmyslná, ale že už od 50m dále je obraz rozmazaný - to už je nehoráznost! Přitom stačilo pootočit cca o půl otáčky čočkou objektivu a zaostřuje až do nekonečna. Jenomže u mnoha typů je to nerozebíratelné a zalepené!!

vyber-puskohledu-na-vzduchovku-t1653-3090.html#p400266
pixiboy
Příspěvky: 119
Registrován: 21 říj 2011 09:22

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od pixiboy » 19 pro 2020 10:25

Jasne, ze netreba...
ale v osi ma najlepsie opticke vlastnosti a chyby sa prejavuju menej.
Navyse ostane viac priestoru na klikanie. K tomu uz treba aj kvalitne montaze a listu 20 MOA
válec
Příspěvky: 137
Registrován: 11 kvě 2019 00:32

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od válec » 19 pro 2020 16:58

@Albert 22 : hrál jsem si chvíli se zrcadlem a mám několik poznatků: Dávám ti za pravdu, že je to superjednoduchá metoda. Žel jen na odhalení hrubých vaklů o velikosti >1mRad. Změnu 1MOA už nejsem schopen spolehlivě rozpoznat, přestože to zrcadlo výchylky zdvojnásobuje. Odraz kříže se totiž posouvá i v momentech kdy by neměl... Asi nerovinnosti zrcadla. Nebo se puškohled trochu kývá na obrubě.
Je do toho blbě vidět. A to jsem si pomáhal bílým papírem na způsob lékařského vyšetřovacího reflektoru do nějž jsem napřel silnou svítilnu. Čím je menší výstupní pupila, tím je obtížnější to světlo do puškohledu dostat. Při zvětšení od 10x je už hodně těžký chytit obraz.
Ve zkoumaném puškohledu musí být kříž se stupnicí - osnova, aby se výchylka dala kvantifikovat.
ZAOSTŘENÍ OBJEKTIVU MUSÍ BÝT NASTAVENO NA NEKONEČNO. Jinak je odraz osnovy neostrý a hrozně se mele vlivem paralaxy. Takže kdybych chtěl zjistit jak se chová při zaostření na 30m, nezkontroluju nic.
To je bohužel úskalí i mého nápadu dát dva puškohledy proti sobě. Oba musí být nastaveny na nekonečno. Snad leda kdyby se referenčnímu posunula čočka objektivu dovnitř, aby ostřil "za nekonečno". A vyžadovalo by to ho na optické lavici chytit výškově stavitelnou montáží. To aby testované kusy mohly mít tubus 25,4 i 30. S pozorováním na největší zvětšení není problém.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od Albert 22 » 19 pro 2020 22:20

Na rychlou kontrolu to stačí, ale už přesně nevím jestli jsem to testoval při nekonečnu a jak se to posouvalo při změně ZOOMU. Ale obraz osnovy byl ostrý, jak v tom videu.

Samozřejmě jsem použil podsvícení kříže. Ale šlo to i na druhém puškohledu bez něj. Světlo se do tubusu dostane z boku sklem zrcadla. Hrany tubusu a sklo musí být samozřejmě rovné...

Čína je loterie a vím, že nejsem sám, kdo si On-line koupil optiku, kterou nejde zaostřit a vůbec nepasuje stupnice paralaxy. Ale kopit zmetka s posunutým mechanismem komínku o 20-30 mRad, to už je přespříliš! Po půl roce čekání na vyřízení reklamace Číňani poslali klidně třetího zmetka - to už mi pan obchodník rovnou vrátil peníze! :twisted: :twisted:
Odpovědět