Vyhazovani od zk. odborne zpusobilosti

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Beran
Příspěvky: 156
Registrován: 28 srp 2012 22:16

Re: Vyhazování od zk. odborné způsobilosti

Příspěvek od Beran » 25 úno 2016 14:10

No s tím zásobníkem se mě to nezdá...
De to ztuha, ale jde to a je to asi jedinné spolehlivé řešení (to co je požadováno je přestárlý postup z dop dávno minulích)
Mě na kurzech učily vytrhnout zásobník tak aby zůstal na šířku malíku mezi rukojetí a patkou... poté teprve řešit závěr.


Enerccio
Příspěvky: 99
Registrován: 03 úno 2016 16:56

Re: Vyhazování od zk. odborné způsobilosti

Příspěvek od Enerccio » 25 úno 2016 15:53

ono zas me rikali ze pri zkousce te nemuze realni zavadu nechat resit ale musi ji vyresit on, jelikoz ty jeste nemas zbrojni prukaz (ale simulovat to asi muze pri ustnim pohovoru a manipulace se zbrani).
Uživatelský avatar
malyLibor
Příspěvky: 6
Registrován: 16 úno 2016 17:39

Re: Vyhazování od zk. odborné způsobilosti

Příspěvek od malyLibor » 08 bře 2016 16:25

Musím říct, že po pročtení tohoto vlákna a hlavně pak po debatě s přáteli, kteří mají více či méně čerstvý zbrojní průkaz jsem se docela vyplašil. O takových věcech, jako je řešení "dvojité zádržky se zaseklým zásobníkem" nebo nějakého "selhače" jsem neměl ani tušení. Navíc mne trochu stresovalo, že mi známí od nás říkali, že zkušební komisař, ke kterému půjdu, je u nás široko daleko nejnepříjemnější a nejtvrdší.
Pak jsem si ale vzpomněl na dvě věci - na to, co tady v tomto vlákně psal jaryn65, že
ŘEKL BYCH,ŽE NEJVĚTŠÍM NEPŘÍTELEM PŘI ZKOUŠKÁCH JE NERVOZITA.
a že to samé mi říkával i můj instruktor. Ten mi po skončení přípravného kurzu řekl doslova: "Pokud nezačnete zmatkovat, tak zkoušky v pohodě zvládnete, o vás se nebojím". Takže ke zkouškám jsem se vypravil s předsevzetím, že nebudu zmatkovat.
Ke zkouškám nás z 26. přihlášených dorazilo 19. Venku byla docela zima, ale na střelnici byla místnost s krbem, kde jsme dělali testy, a tam bylo příjemně. Když se dostavil obávaný zkouškový komisař, čekalo mne velké překvapení. Přišel usměvavý, slovensky hovořící pantáta, který nám naprosto klidným hlasem vysvětlil, jak budou zkoušky probíhat, a nejčastější slovo, které používal, bylo "kľud". Před testy nás upozorňoval, ať jsme klidní a nezmatkujeme, a možná i proto vypadl po teorii jen jeden uchazeč.
Před praktickou částí zkoušky nám vysvětlil přesně, co po nás bude chtít, znovu nás nabádal, ať jsme klidní a že nejdůležitější, co po nás bude chtít, je bezpečná manipulace. Trochu mne zaskočil, že jsem musel rozebírat pistoli, brokovnici i malorážku, ale vzhledem k tomu, že jsem s rozborkou a sborkou neměl nikdy problémy, tak jsem nijak nepanikařil.... až do chvíle, kdy jsem si uprostřed rozborky malorážky vzpomněl zas na nějakou internetovou diskusi, kde někdo psal, že byl vyhozen od zkoušky, protože se nezeptal komisaře, kde je bezpečný prostor... no, rozklepaly se mi ruce, ale vzpomněl jsem si na slovo "kľud" a pokračoval jsem předstíraje, že bezpečný prostor je tam, kde neseděl komisař ani přísedící policisté... a tuto část zkoušky jsem zvládl stejně jako všichni ostatní, kteří jsme k ní šli.
Před střelbami si nás zase komisař všechny svolal a opět nejčastějším slovem bylo "kľud". No, copak o to, já byl klidný, s pistolí, se kterou jsem měl střílet, jsem střílel na výcvikovém kurzu, a ani jednou jsem s ní neminul terč. Bylo to vidět i v nástřelné sérii, kdy ani jedna rána nešla dál než do osmičky. Komisař mne pochválil a se slovy: "Kľud, keď takto zastrielate, máte to vo vrecku" mi vydal povel : "Napáskovat". No, a já napáskoval... a zpanikařil.
Nevím, co mi přeskočilo v hlavě, ale najednou se mi úplně rozklepaly ruce, že prostě teď musím a musím trefit terč, jinak vypadnu od zkoušek a prásk... první rána šla mimo terče... asi 0,5 cm pod největší kruh. No, a v tu chvíli mi zase pan komisař řekl : "Kľud, chlape, kľud".... no a tak jsem spustil pistoli dolů, zhluboka se nadýchl, pořádně namířil a čtyři další včelky pustil do černého a bylo to.
A tak naprosto musím souhlasit s jaryn65: Řekl bych, že největším nepřítelem při zkouškách je nervozita.
Všichni chtějí vaše dobro. Nenechte si ho tedy od nikoho vzít.
Uživatelský avatar
Skg
Příspěvky: 61
Registrován: 01 zář 2010 22:22
Bydliště: Rokycansko pod Brdy
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhazování od zk. odborné způsobilosti

Příspěvek od Skg » 16 bře 2016 18:49

Ke zkoušce přihlášených 18 lidí, dostavilo se 12. Jeden neudělal testy, jeden byl odejít za nesplnění podmínek bezpečné manipulace se zbraní - za skutečně okaté nemíření do bezpečného prostoru.

Zbrojní komisař byl férový, žádné záludnosti, pokud někdo při manipulaci „zbloudil“, dal mu šanci. K bezpečné manipulaci se chodilo po jednom, zbytek čekal venku. Určil bezpečný prostor, na stole ležela pistole. Chtěl vidět kontrolu zbraně, zda je v nenabitém stavu, rozborku a sborku s pojmenováním hlavních částí zbraně. Ze závad se pouze zeptal na selhač a dobu, po kterou se čeká, zda nevyjde výstřel (30 s) a co poté dál, pak nasimuloval zádržku. Manipulace se prováděla pouze s pistolí a to s ČZ 85, která se od modelu 75 liší pouze oboustranným záchytem závěru, na což jsme byli upozorněni.

Všichni postupně po jednom stříleli z pistole, malorážku a brokovnici měl jenom žadatel o skupinu C. Zbraň byla připravena bez zásobníku se staženým závěrem tak, že bylo vidět do prázdné nábojové komory. Klasická kontrola zbraně s ranou jistoty se tedy při ostré střelbě neprováděla. Nejprve se na povely (nabíjet, připravit, střílet) odstřílela tříranná nástřelná série, zbraň po vystřelení třetího náboje se závěrem zachyceným vzadu se odložila tak, aby bylo vidět do komory, že je prázdná, poté se provedla s policistou kontrola nástřelné série v terči. Následovalo stejným způsobem odstřílení pěti předepsaných ran. Zbraň se závěrem zachyceným vzadu se opět odložila tak, aby byla vidět prázdná nábojová komora pro následujícího adepta, a po kontrole s policistou, že nejméně čtyři střely skutečně skončily v terči, bylo hotovo.

Nemůžu si stěžovat absolutně na nic. Policisté se nejprve tvářili opravdu dost komisně, ale po testech toho nechali a s paní policistkou se pak dala dát i řeč. Všichni jsme byli dost nervózní - skoro každý přiznal, že se mu při bezpečné manipulaci třásly ruce - přece jen zkouška je zkouška, ale nemůžu říct jediného křivého slůvka.
Remington 1911 R1, Sa 58 Sporter
dawe
Příspěvky: 9
Registrován: 08 říj 2013 18:04

Re: Vyhazování od zk. odborné způsobilosti

Příspěvek od dawe » 25 bře 2016 18:35

Muzu se zeptat, kde jste prisli na 30s cekani pri zavade?
Pokud mate zavadu pri zkouskach, date prst ze spouste dal mirite smerem k tercum nebo spustite ruku sikmo dolu a date komisari a ridicimu najevo ze mate zavadu. Pote vam zavadu bud odstrani nebo nechaji odstranit vas. Ale nemuzete nic zacit delat sami... prece jen nejste jeste zpusobila osoba a bezpecnost v te chvili zajistuji panove kteri stoji i vas...
vaclaff
Příspěvky: 144
Registrován: 02 zář 2009 08:34
Bydliště: Ústí n. L.

Re: Vyhazování od zk. odborné způsobilosti

Příspěvek od vaclaff » 25 bře 2016 19:58

30s pri selhaci se uvadi vsude. Chteji to pri prakticke části a pokud se ti to stane pri strelbach tak se tak musis taky chovat.
CZ858, Glock 19, CZ 75 SP-01 Shadow, EVO 3, atd.
Linux
Příspěvky: 10
Registrován: 04 srp 2015 08:11

Re: Vyhazování od zk. odborné způsobilosti

Příspěvek od Linux » 30 bře 2016 12:31

Stačí se podívat na krabičku s náboji...
Enerccio
Příspěvky: 99
Registrován: 03 úno 2016 16:56

Re: Vyhazování od zk. odborné způsobilosti

Příspěvek od Enerccio » 31 bře 2016 12:37

Uz se mi ten termin blizi a mam docela strach :mrgreen:
Kakamil1
Příspěvky: 1
Registrován: 01 dub 2016 22:07

Re: Vyhazování od zk. odborné způsobilosti

Příspěvek od Kakamil1 » 01 dub 2016 22:24

Tak se podělím o dnešní zážitek, zkoušky strřelnice Drahany u Prostějova.
Bylo nás asi 20, tři vylítli na test. Kdo nepodcenil přípravu udělal to.
Já si dal před zkouškama dvakrát tréning s instruktorem, který byl pedant, ale připravil nás na všechno. Komisař i policajti byli přísní, ale předem řekli co chtějí vidět. Ideální stav, když viděli, že umíte, nehledali komplikace.
Závady jen nahlásit, 30vteřin, prst ze spouště, žádné aktivní odstraňování závady.
Jen třeba pozor, žádné vypouštění přes palec, poctivé rány jistoty do bezpečného prostoru.
A taky poctivé zajišťování mezi nabíjet a pálit.
Z minulých zkoušek s námi opravovali tři praktickou část, kolik vylítlo z praktické dnes nevím, řada lidí se nebavila, ale prostě se sbalili a šli.
Komisař i policajti byli rozumní a féroví.
Uživatelský avatar
Neptun
Příspěvky: 190
Registrován: 18 zář 2013 22:02
Bydliště: BRNO

Re: Vyhazování od zk. odborné způsobilosti

Příspěvek od Neptun » 02 dub 2016 12:11

Linux jak se má člověk, co nemá zbroják, podívat na krabičku s náboji ? :)
vaclaff
Příspěvky: 144
Registrován: 02 zář 2009 08:34
Bydliště: Ústí n. L.

Re: Vyhazování od zk. odborné způsobilosti

Příspěvek od vaclaff » 02 dub 2016 14:12

BTW na nontoxech je jen napsano ze mas cekat ale ne jak dlouho.
CZ858, Glock 19, CZ 75 SP-01 Shadow, EVO 3, atd.
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhazování od zk. odborné způsobilosti

Příspěvek od Artifex » 03 dub 2016 15:22

Kakamil1 píše: A taky poctivé zajišťování mezi nabíjet a pálit.
Mezi nabíjet a pálit se nezajišťuje, to je nějaký váš lokální zvyk. Po nabití hlásí střelec "připraven ke střelbě", což se zajištěnou zbraní rozhodně připraven ke střelbě není. Po nabití je prst mimo spoušť, ruce zlomené v loktech, ústí hlavně směřuje do cílového prostoru, zbraň je natažená, s nábojem v komoře a odjištěná a střelec hlásí výše zmíněné "připraven ke střelbě".
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Linux
Příspěvky: 10
Registrován: 04 srp 2015 08:11

Re: Vyhazování od zk. odborné způsobilosti

Příspěvek od Linux » 05 dub 2016 07:40

Neptun píše:Linux jak se má člověk, co nemá zbroják, podívat na krabičku s náboji ? :)
Jo, to je fakt :) Tak maximálně při přípravě na ZOZ...
Enerccio
Příspěvky: 99
Registrován: 03 úno 2016 16:56

Re: Vyhazování od zk. odborné způsobilosti

Příspěvek od Enerccio » 06 dub 2016 19:57

Zitra me to ceka... tak snad to pujde
Enerccio
Příspěvky: 99
Registrován: 03 úno 2016 16:56

Re: Vyhazování od zk. odborné způsobilosti

Příspěvek od Enerccio » 07 dub 2016 16:10

Ok mam to za sebou, uspesne. Nakonec to nebyl takovy problem. Takze zitra k doktorce a v pondeli na policii.
Odpovědět