Vydut na nabojnici

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

stabyrot

Výduť na nábojnici

Příspěvek od stabyrot » 04 srp 2008 19:07

Zdravím všechny, Mám Saigu 7,62x39 a vsiml jsem si že na vystřelené nábojnici je výduť na ustí nábojnice, není to nic hrozného, ale jak moc to muže jakkoli vadit, bud střelbě nebo bezpecnosti???
Přílohy
Bez názvubb.JPG
Bez názvubb.JPG (6.25 KiB) Zobrazeno 781 x


Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 491
Registrován: 11 bře 2006 09:51
Bydliště: Jižní Morava

Příspěvek od Roman » 04 srp 2008 21:05

To bych teda chtěl vidět na fotce...7.62x39 má docela krátký krček a tak by mě zajímalo jak to v realu vypadá. :shock:
stabyrot

Příspěvek od stabyrot » 04 srp 2008 21:45

to byla chyba že jsem si ty nabojnice nevzal, nemam ted zadnou vystrelenou, je to nova puska tak nevim..... byl jsem s ni 2x na strelnici a mam pocit ze poprve to tam nebylo
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 491
Registrován: 11 bře 2006 09:51
Bydliště: Jižní Morava

Příspěvek od Roman » 04 srp 2008 22:02

A co to bylo za náboje?
fredy

Příspěvek od fredy » 05 srp 2008 00:41

jestli je komora v pořádku tak žádná výdut tam být nesmí, mrkni se do komory :!:
bufallo
Příspěvky: 344
Registrován: 14 srp 2007 14:21
Bydliště: BB

Příspěvek od bufallo » 05 srp 2008 05:58

ja som nasiel minule na strelnici tiez nejake samopalaky s vydutou valcovou castou nabojnice nad krckom... to iste co sa pise na zciatku... pozeral som to, nevedel som to co to vlastne je... ak najdem doma, dam fotku...
stabyrot

Příspěvek od stabyrot » 05 srp 2008 08:31

Strilel jsem Barnaul a armadnima. Celkove cca 100 ran. Je to funglovka. Je to na reklamaci?
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4312
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 05 srp 2008 15:19

Kolega má taky sajgu,sbíral jsem po něm nábojnice a všechny byli jemně nafouklé u krčku,na funkci to vliv nemá akorát při kalibrování musím zabrat :twisted: :twisted: :twisted:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
stabyrot

Příspěvek od stabyrot » 05 srp 2008 16:40

ok nebudu to resit :-) dekuji za pomoc
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Příspěvek od maldigola » 11 srp 2008 11:00

pokud se ta výduť bude zvětšovat,objeví se poruchy funkce jako nevyhození nábojnice,pak jde o vadu materiálu hlavně-je měkká.S tím se nedá dělat vůbec nic,leda vyměnit celou hlaveň a doufat,že ji správně zakalili.
Netvrdil bych,že to není na reklamaci,ta vada se ovšem může projevit až po několika desítkách výstřelů.
/Saigu neznám,moje tvrzení se opírá o zkušenost s plně automatickou zbraní/
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
fredy

Příspěvek od fredy » 12 srp 2008 00:02

jen tak mimochodem, hlavně se nekalí... :shock: :D
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Příspěvek od maldigola » 12 srp 2008 14:42

nebyl bych si tím tak jist,je to dost různé.Zpravidla jsou hlavně u plně automatických zbraní uvnitř mimořádně tvrdé,směrem k povrchu jsou spíše houževnaté.Vlastně by to měly být výkovky,jejich vlastnosti jsou však jiné podle ráže ,zbraně i podle provedení téže zbraně.Tak třeba u samopalu vz.24/26 jsou u fosfátovaných exemplářů extremně tvrdé v celém objemu,zatímco u lakovaných kusů jsou tvrdé jen uvnitř,zbytek je houževnatý.U jiných zbraní,jako byly Stenguny je požadavek tepelného zušlechtění hlavně na požadovanou tvrdost přímo v tech.výkresu.
.. nakonec to není tak těžké zjistit-zkus hlaveň provrtat a uvidíš,že to není jen tak..
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
fredy

Příspěvek od fredy » 12 srp 2008 23:12

materiál na hlavně se používá vysokopevnostní ušlechtilá ocel a kromě úpravy tvrdochromem se žádné tepelné úpravy nepoužívá, kdyby byla extrémně tvrdá jak píšeš tak by praskla, musí být měká a kováním zhutněná lepší odolá otěru, schválně zkus vrtat je to blato... :D
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Příspěvek od maldigola » 13 srp 2008 09:16

bohužel jsem ztupil příliš mnoho výstružníků než abych mohl sdílet stejnou zkušenost.Ale jak říkám,nemuselo jít o stejné hlavně,takže klidně můžeš mít v rozsahu své praxe pravdu.
U plně automatických zbraní se v žádném případě o bláto nejedná a kdykoliv jsem takovou hlaveň napříč provrtával,vždy se mi zaseknul vrták ve vývrtu.
Důležité je ovšem to,že pokud na hlaveň použiješ měkký materiál,dochází k postupné asymetrické deformaci komory až do stavu,kdy už její tvar nesplňuje podmínky pro vyhození nábojnice.
No a pokud toto nastalo u té Saigy,tak se ta výduť bude zvětšovat až bude celá zbraň k ničemu.
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Příspěvek od Jim » 14 srp 2008 13:16

fredy, nemyslím si, že materiál hlavní je doslova blato, vyráběl jsem z kousku hlavně vojenský mauserovky výsečník, nebo jak bych to popsal a zvětšoval jsem původní vývrt na průměr 10 a po 2 cm byly fasety vrtáku v háji. Je to poznat i při obrábění v soustruhu, že to blato není. Je to setsakra houževnatý. Nevím jak jiné hlavně, ale moje zkušenost je taková. Je jasný, že kalený úplně natvrdo to nemůže být, to by praskalo, ale dle mýho názoru to tepelně zušlechtěný je, možná po zakalení popuštěný, nevím, nejsem strojař. V měkký hlavni by šel vývrt asi velmi brzy do hajzlu, obzvlášť u vojenských zbraní, kde se koncem války používaly střely ze spékaného kovového odpadu, z důvodu deficitu olova.
Jinak, pokud bych měl zbraň, která má komoru způsobující výduť, tak bych ji šel okamžitě reklamovat. Já osobně bych si nic ruskýho nekoupil.
Odpovědět