vydelavani kozesin

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

troj
Příspěvky: 533
Registrován: 24 lis 2005 11:17

vydělávání kožešin

Příspěvek od troj » 26 črc 2006 14:51

zdravim vsechny, tohle je tema ktere asi nema se zbranemi moc spolecneho ale nevim kde jinde se dozvedet par informaci o tom, jak spravne vydelat kozesinu..je mozne vubec spravne vydelat kozesinu svepomoci v "domacich" podminkach??
nedavno mi totiz nabizel kamarad stazenou kuzi z muflona a me to porad nejak trosku vrta hlavou..
nekolik let zpatky mi jeden znamy vydelaval kozesinu z kuny ale bohuzel uz to byl stary kmet a uz neni mezi nami..
poradte, dik


Eladrin

Příspěvek od Eladrin » 26 črc 2006 14:59

V domácích podmínkách netuším. Ale když jsme vydělávali kožešinu z ovce, tak jsme ji stáhli, posolili a dovezli do Brtnice, kde ji vyčinili. Záleží na velikosti, ale cenově jedna ovce vycházela na cca 700 Kč.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 26 črc 2006 15:07

Tak nejak. Ja napriklad jen stahnu, vysolim a necham uschnout (jen male kozky). Napr. ocas z lisky apod.

Formalin by tomu asi taky pomohl. Musi se to dobre vyskrabat a napnout.
Karel.Z

Příspěvek od Karel.Z » 26 črc 2006 15:26

Kdysi se prodávala souprava na činění kůží, tak se to jmenovalo. Ale jestli to je k dostání i dnes nevím. Co zkusit nějaké stránky lidí co si hrají na kovboje a indiány, ty se s tím zabývají.
Eladrin

Příspěvek od Eladrin » 26 črc 2006 15:32

Nicméně u ceněné kůže bych to určitě doma nedělal. Poškodit to není zase takový problém a pak to člověka mrzí. Jestli my zničíme jednu ovci z několika desítek až stovek, člověka to tolik neštve, jako by takhle zničil kůži z bizona.
Ono i to stáhnout kůži není tak snadné aniž bys kůži alespoň jednou neprořízl, musíš dávat pozor. Pak pořádně prosolit a usušit. Nám v Btnici vždycky napsali něco o neprofesionálním způsobu a že nebudou odpovídat za špatný výsledek, ale vždycky se jim to povedlo dobře a kůže nelínala, takže je možné, že se jenom chrání před teoretickými problémy.

Pokud teda budeš chtít činit sám, určitě bys měl získat nějaké zkušenosti na méně cenných potvorách.
Pavel R

Příspěvek od Pavel R » 26 črc 2006 16:00

Kdysi se podávala knížka Chemie v domácnosti a tam bylo i něco o vydělávání kožešin (byla to strašně tlustá knížka v zeleným obalu)
Měl jsem ji doma, pak jsem ji někomu pujčil a je v pr....
perdix

Příspěvek od perdix » 26 črc 2006 16:33

Radši bych to svěřil odborníkům. Stojí to pár korun a kvalita je neporovnatelná. Např. http://www.cinenikuzi.cz to jsou profíci a mám je léty ověřené.

Kolega si jednou dělal doma jezevce s tou domácí sadou a když už kůže ležela v obýváku, tak ji povečeřel jeho pes :)
Pavel R

Příspěvek od Pavel R » 26 črc 2006 16:50

Za ty ceny co jsou na Perdixově odkazu bych se na domácí hokus-pokusy asi vybodl
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 26 črc 2006 18:03

Nebo si zkus přečíst Dva divochy od E.T. Setona :D Tam máš několik návodů :D Zábavnej mi připadá ten s tříslem z mozku a jater dotyčného zvířete. To musí bejt asi příjemná práce 8)
troj
Příspěvky: 533
Registrován: 24 lis 2005 11:17

Příspěvek od troj » 27 črc 2006 00:05

to perdix- perfektni, presne to co sem potreboval :D ty ceny sou fakt supr a nez se s tim doma patlat tak tech par stovek za profesionalni praci urcite dam!!
to silencer- ta knizka byla moje modla ale..no..nevim co rict-jatra nebo mozek..no radsi to necham do rukou nekoho zdatneho a zkuseneho :lol:
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Příspěvek od milius » 27 črc 2006 00:57

.............
Naposledy upravil(a) milius dne 10 čer 2009 00:59, celkem upraveno 1 x.
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Příspěvek od milius » 27 črc 2006 01:00

................
Naposledy upravil(a) milius dne 10 čer 2009 00:56, celkem upraveno 1 x.
nohavica stanislav
Příspěvky: 147
Registrován: 01 dub 2006 21:30
Bydliště: dolni lutyně

Příspěvek od nohavica stanislav » 27 črc 2006 09:38

první rada je jak to dělaly indiánské sguav,kůži z bizona žvýkaly tak dlouho až zůstala čistá a vláčná.to je ale asi pro tvou manželku,a ted vážně. činění se provádí ředěnou kyselinou mravenčí , potom se neutralizuje kortanem al . první se však musí vyprat v odmaštovacím prostředku,potom řádně očistit od všech zbytků masa a blan,potam se dá do roztoku uhličitanu sqdného bezvodého,pak kyselina ,neutralizace potom sušení a natírání emulzí novorol k1 a to za stálého natahování kůže a nakonec broušení.jde to i ošidit ale stále je to velmi pracné.cena činicí soupravy je cca.800kč. a uděláš s tím jednu lišku. doporučuji tyto práce svěřit odborníkům. udělají to levněji ,kvalitnějí a nezničí ti trofej. dej na radu zkušeného a neděléj si problémy.standa :D
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 27 črc 2006 11:59

doporučuji podívat se přes Google na heslo činění kůží, někde na stránkách českých "Indiánů" popisy jsou, možná i přímo na serveru Livinghistory
tombr.a
Příspěvky: 160
Registrován: 03 úno 2006 17:07
Bydliště: Brno

Příspěvek od tombr.a » 27 črc 2006 12:02

No ja to taky zkoušel na několika liškach,hrozna prace!
Vystřihat drapky tak aby nesmrděly nebo naopak neupadli,broušeni taky hrozny.Vyprdnout se na to.
Zavez jsem to chlapkovy co to děla na přivydělek staženi a vyčiněni 300kč.
Jestli by ti to stalo za to :?:
Odpovědět