Vyber puskohledu na vzduchovku

Moderátoři: GunShop.cz, Moderátoři

Odpovědět
kesi
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr puškohledu na vzduchovku

Příspěvek od kesi » 07 led 2018 17:00

Mini Me píše:...zkusim jim poslat mejla ohledne tech skel ,snad odpovi ...
http://discoveryoptics.co.uk/
Díky pane, no klidně se jich zeptám, jsem zvědavý. :wink:
Albert 22 píše:Docela by se mi na Hatsana 125 hodila tahle optika s větším zvětšením - puškohled Vantage 6-24x40 AO Mil Dot IR ...
http://www.zbrane-vzduchovky.cz/puskohl ... ao-mil-dot

Svojí délkou 395mm ani na jinou zlamovačku se už vlastně ani nevejde. Za přijatelnou cenu a s doživotní zárukou. Doporučují jej i na palné zbraně, ale nevím jak dlouho by na té kopající flintě vydržel ?
Já bych Vantage na pístovou vzduchovku kolem 15J a víc nedal a puškohledy Hawke mají záruku 10 let. Co se týče zvětšení a zvláště pokud nemáš špičkové oči, tak raději menší rozsah s lepším sklem. Možná se nabízí Discovery 4-16X42 AO, prubneš ho? :mrgreen:

FOX Special 200 cal. 6 mm
Albert 22

Příspěvek od Albert 22 » 07 led 2018 18:56

Puškohled Discovery Optics VT-R 4-16X42 AOE vypadá skvěle, i cenově velmi zajímavě, jenomže to k nám asi nikdo nedováží. A stejně tak i ten Vantage 6-24x40 AO bude momentálně asi na hodně dlouho nedostupný.

Raděj bych ale větší zvětšení... Puškohledy Vantage doporučují i na silné palné zbraně, tak by měl i na Hatsanovi vydržet! ... anebo ne? Hatsan sice kope, ale jako kulovnice snad ne!
Mini Me

Příspěvek od Mini Me » 07 led 2018 19:06

Nechci tu nekomu delat reklamu ale jinde jsem to na ceskych strankach nenasel :)

https://gun.cz/Puskohledy/?strana=2
kesi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kesi » 09 led 2018 07:15

Albert 22: jako neslyšel jsem o nikom, kdo si dal Vantage na kulovnici. :D Možná ty dva myslivecké rozsahy s pevně nastavenou paralaxou jsou o trošku bytelnější (hádám). Osobně bych ho posadil spíš na malorážku nebo PCP teda. Pokud si opravdu přesvědčen, že potřebuješ na Hatsana 125 zvětšení 24x, které bude zřejmě slušně použitelné pouze za velmi dobrých světelných podmínek (24x* neumí pěkně zobrazit ani dražší optiky), tak je skladem nejlevněji na http://www.militaria.pl, pak třeba na http://www.versandhaus-schneider.de, http://www.krale-schietsport.nl nebo http://www.merkuria.net   ...   :wink:
Vantage 6-24x50 AO IR má leptanou osnovu, to je určitě dobré pro pístové vzduchovky. Opakované nárazy pístu a vibrace však můžou být pro puškohled nakonec stejně smrtelné. Proto se doporučují spíše jednodušší pevná zvětšení, taktéž leptané osnovy, nebo prostě mechanicky ověřené modely, u kterých je větší šance, že to na pístové vzduchovce dlouhodobě ustojí.

Edit: * možná pro odhad vzdálenosti ..., ale prozradím ti rozdíl mezi dobrou a špatnou optikou. U dobré optiky, když myslíš, že už máš cíl pěkně zaostřen, tak to kolikrát jemným pohybem nastavení paralaxy zaostříš ještě dokonaleji! a u špatné opakovaně přejedeš ten "správný" okamžik ... a zjišťuješ, že líp to nejde. :wink:
FOX Special 200 cal. 6 mm
Albert 22

Příspěvek od Albert 22 » 09 led 2018 12:14

Díky za cenné informace! V optice zřejmě platí, že čím tlustší sklo (větší zvětšení), tím více světla ubývá!! A asi v tom případě nepomůže jenom sjet na menší zvětšení 12-16x, a nebo se mýlím ?

Také u těch nejlevnějších 24x, se mnohdy dočítám, že už ten vyšší rozsah zvětšení není moc nepoužitelný, okraje rozmazané. Žel nakupovat podle reklamy obchodníků se někdy nevyplácí.
Zřejmě by mi na ty levné pružinovky bohatě stačil nějaký variábl s menším zvětšením v rozsahu 4-16x50, ale důležité je aby se nerozsypal !
Majitelé loveckých zbraní v ceně několika desítek tísíc, pochopitelně také používají optiku jiné cenové kategorie...

P.S.
Rozpoznat přesné místo správného nastavení paralaxy je vždy problematické, zvláště za špatných světelných podmínek. Ale ty dražší to zřejmě umějí lépe! ... Žel každý radí něco jiného.
jama

Příspěvek od jama » 09 led 2018 14:05

Přesně tak, čím větší zvětšení, tím menší světelnost. A ubrat zvětšení pomůže světelnosti. Kdysi mi někdo dal obecné doporučení, že optika by měla stát 50-100% ceny zbraně. Tak, jak píšeš, problematické jsou zejména puškohledy do cca 5000kč se zvětšením nad 20x. Zažil jsem si i 4-12x44 UTG, kde i 10x bylo už "mlíko".
A k paralaxe - správný postup nastavení je: Zvětšení na max, paralaxu na nekonečno a okulárem si proti nebi zaostři kříž na své oko. Pak vrať zvětšení i paralaxu na požadované hodnoty a máš relativní jistotu, že bude zároveň ostrý obraz, i kříž.
z ho.na bič neupleteš
Blažena

Příspěvek od Blažena » 09 led 2018 18:45

For jama.A jakou značku máš konkrétně na mysli, zvětšení 20x + a za 5 litrů. Něco z lidlu? :roll:
HW 97k black line cal.177
Athlon talos 6-24x50 ATMR1 SFP IR-MIL
Albert 22

Příspěvek od Albert 22 » 09 led 2018 23:33

jama píše:... A k paralaxe - správný postup nastavení je: Zvětšení na max, paralaxu na nekonečno a okulárem si proti nebi zaostři kříž na své oko. Pak vrať zvětšení i paralaxu na požadované hodnoty a máš relativní jistotu, že bude zároveň ostrý obraz, i kříž.
Problém nemám v dioptrické korekci, ani zaostření záměrného kříže. Mám jen docela levný Niko Stirling 4-12x50 AO Mouttmaster, problémem je jen zachytit přesný bod správného zaostření.
Ale tuším, že u těch nejméně 10-20x dražších optických systémů je zřejmě zaostřování řešeno jinak, ... s pomocí elektroniky a laserového měření vzdálenosti atd...
Blažena

Příspěvek od Blažena » 10 led 2018 00:20

Pokud máš ostrý kříž, tak doostři obraz tak, aby ti kříž nelítal po terči a je to OK. Co ti ukazuje cejchování vzdálenosti je už šumák. S puškáčem za 18 stovek se stejně měřit nedá a ty už máš zahradu bez tak vykolíkovanou :lol: .
Albert 22

Příspěvek od Albert 22 » 10 led 2018 09:55

Mně cejchování souhlasí. A vzdálenost podle osnovy Mil-Dot se s ním dá měřit také docela dobře ... !
Blažena

Příspěvek od Blažena » 10 led 2018 11:23

Když ti všechno sedí tak jak má buď rád. Ap-ropo, co znamená (zachycení přesného bodu správného zaostření) :shock: ?
Albert 22

Příspěvek od Albert 22 » 10 led 2018 11:50

Co znamená zachycení přesného bodu správného zaostření? ... Jen že to místo snadno přejedeš, je to dost nevýrazné. A při kontrole paralaxy, jestli se ti hýbe záměrná osnova proti cíli, musíš pohnout hlavou a snadno pohneš i flintou! Tedy pokud ji zrovna nemáš posazenou napevno na nastřelovací stolici... :twisted:
jama

Příspěvek od jama » 10 led 2018 12:55

Blažena - nechytej mně, prosím, za slovo. Konkrétní případ jsem snad uvedl.

Albert22 - právě podceněním toho, co jsem popisoval, dochází k situacím, kdy je vidět ostře osnova a obraz je mázlý, nebo opačně. A na elektroniku, či laser zapoměň. Je to dílo kvalitních skel, jejich přesného opracování, povrchových úprav a přesné mechaniky v tubusu.
z ho.na bič neupleteš
Albert 22

Příspěvek od Albert 22 » 10 led 2018 14:25

Pokud to mohu posoudit, puškohled Nikko Stirling 4-12x50AO Mountmaster má určitě dobrá skla! I při max.12x zvětšení je obraz naprosto ostrý a jasný, dokonce i za šera. Tedy rozhodně žádné "mlíko"! Ale zatím nemám zrovna s čím srovnávat ...

Jen asi se tento levný typ nehodí na silné pružinovky např.kopajícího Hatsana 125 či Gamovku s pružinou na 24J, byť přidušenou na našich 16J. Stále nevím, které chyby jsou způsobeny zpětnými rázy a nebo tím, že nedrží spolehlivě nástřel. Ač jsem střílel se vzduchovkami podepřenými ve dvou bodech, vždy se to nějak rozhodilo.. :evil: .
magnum88

Příspěvek od magnum88 » 10 led 2018 17:31

Albert22
Ahoj, ja to chcem na PCP Weihrauch HW 100 na streľbu do 60m max. Na väčšie vzdialenosti nemám miesto a pre HW100 pri 15J je to asi maximum ale asi poriešim to NS MM 4-12x50 AO, zatiaľ mám na ňu od troch ľudí len dobre skúsenosti.
Odpovědět