vyber PCP

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
jama
Příspěvky: 1259
Registrován: 03 pro 2012 15:20
Bydliště: Pha 16

Re: vyber PCP

Příspěvek od jama » 14 zář 2022 14:52

VASVA - Dle mého je optimální s 410mm hlavní. 310mm hlaveň má totiž i méně objemnou kartuši. Jak jsi psal o delší hlavni, automaticky jsem myslel tu FAC 600mm.


z ho.na bič neupleteš
VASVA
Příspěvky: 18
Registrován: 12 zář 2022 08:25

Re: vyber PCP

Příspěvek od VASVA » 14 zář 2022 15:13

Bezva, tak jsem si to myslel i já ;) Díky za potvrzení.
Air Arms S400F + Aeron + Optisan CP 10x32P
Uživatelský avatar
cannis
Příspěvky: 2001
Registrován: 12 bře 2012 12:28
Bydliště: 49.1547706N, 16.8744911E

Re: vyber PCP

Příspěvek od cannis » 14 zář 2022 15:51

Je třeba brát v úvahu další věci, které budeš muset řešit. Pokud chceš střílet Hft. V prvé řadě nastavitelná lícnice, pokud jsi většího vzrůstu nastavitelnou botku. Pažba je hodně krátká. Já ji chtěl kdysi taky, než jsem ji dostal do ruky. No a dlouhá zase díky váze kartuše padá na předek.

Odesláno z mého H8216 pomocí Tapatalk

Ev2 MkIV + Vortex Viper HS LR 2.5-10x32 FFP XLR MOA
Teď už se můžu vymlouvat maximálně na špatnou serii diabolek
https://img33.rajce.idnes.cz/d3301/18/1 ... .jpg?ver=0
Dav1d
Příspěvky: 118
Registrován: 30 pro 2017 12:30

Re: vyber PCP

Příspěvek od Dav1d » 14 zář 2022 16:44

Ještě je otázka, kolik peněz je do začátku nutné investovat. HW považuji za dobrou zbraň, ale sám jsem za 2 roky střílení nebyl schopen "přerůst" dlouhou AA S410 nebo CZ 200 (v tomto případě s regulátorem).

CZ s reglem je v celku asi o fous přesnější kvůli konzistenci, jen pažbu má vhodnou spíš pro děti (proto jsem ji kupoval) s výkonovou křivkou u AA se dá pracovat také dobře, ale oproti necelým 60 ti konzistentním ranám s CZ dá dlouhá AA bez reglu mezi 80 - 90 slušnými ranami - s tím že vím, že prvních 20 a posledních 10 mají nepatrně nižší úsťovou rychlost. Pokles na terči na 30 m v rádu jednotek milimetrů. Pro trénink a plinking naprosto OK a na závod tlakuji na ten prostředek. Obě zbraně umí na 35 m soustřel 10 ran vleže od kolíku pod korunu. Pro HFT za ty peníze paráda, řekl bych (CZ kupována za cca. 11 tis., + regl 2,5 tisíce + tlumič + optika, AA z bazaru za 12 tis. "na vyzkoušení", a už u mě zůstala.

Co mě omezuje zásadněji je kvalita optiky. Koupil jsem na obě SIH 4-12 x 42. Za ty peníze dobrá, čistá a držící optika, přesné klikání, lehká, slušná paralaxa. Ale když si nedám pozor, tak mě na delších vzdálenostech nachytá na švestkách právě paralaxa. Spíš než dražší puška by mě tedy posunula lepší optika. Proto nyní koukám např. po Optisanu CP nebo 3 - 12.

Takže klidně můžeš zvážit i nákup AA a ušetřené prostředky vrazit do kvalitní optiky. Myslím, že neprohloupíš.

Protože nestřílím jen HFT, ale s dětmi pro zábavu, nebo na potkany u souseda, koukám také po AA 510. Nabíjení boční pákou se mi zdá příjemnější, ale protože ji bych ji chtěl s reglem, tak mám u karabiny nepříjemný pocit z max. cca. 60 výstřelů, což je obdobné jako u CZ. Koukám po ní na bazaru. Na PCP se dle mého názoru nemá co rozbít. Evidentně nešetrné zacházení jde na pušce při koupi poznat. Protože už 2 podobné mám, nic mě nenutí investovat hned a nepřiměřeně moc.

Pokud chceš větší/stavitelný rozsah výkonu, tak AA umí u Ulitmate sporter. Dá se dovézt i s dlouhou hlavní. Podívej se přímo na stránky AA. Dovézt se dá cokoliv. Slušná pažba.

Pokud chceš spíš jen HFT, tak AA 500 HFT považuji za velice podařenou zbraň. Srovnatelnou s HW (i když je bez reglu), ale s výrazně lepší pažbou.

Po pažbě se opravdu vyplatí koukat hned od začátku. Je to věc citu i pohodlí při střelbě. Hlaveň stříli, pažba trefuje. Stavitelná lícnice ale nemusí být hned podmínkou.

Nyní ušetřené peníze se můžou hodit na spoustu věcí, které v počátku podstatně zpříjemní větrovkářův život. Kevlarová lahev (případně kompresor), případně "jen" velká lahev (12 - 15 l), kvalitní podložka, zásobník/y navíc (při střelbě v noci nebo srandastřelbě s dětmi k nezaplacení), noční vidění, klín, bag, sada terčů, lapačů a tréninkových sklopek... A když si za pár let na srazech člověk osahá ostatní flinty, tak najednou mohou jít jeho zájmy úplně jinam, než k AA či HW, ale třeba Walther, Steyer, Anschutz, nebo naopak nějaký silnější bulpulp na plinking v 5,5 mm. Člověk trochu zjistí, co mu sedne (nebo jestli ho to zcela pustí).

Osobně bych tedy šel pro začátek do levnější pušky (AA 400, 410, 510), klidně z bazaru (najednou jsi na 12 - 16 tis. Kč) a investoval v prvé řadě do (vlastní a nové kvalitní) optiky a vybavení, které zpříjemní každodenní život s PCP. Protože bez nich se člověk nakonec stejně neobejde. Jen je dobré si to přiznat hned na začátku.

Nemít strach, že zbrusu novou pušku někde škrábnu nebo špatně položím má taky své výhody :o)

Je dobré si všimnout, kolik lidí na AA začíná, že na nich dost lidí i velmi dlouho vydrží a jak málo se prodávají na bazaru. Dosahují kvalitních výsledků i mezi 2x tak drahými zbraněmi.

Omlouvám se, že jsem se rozepsal. Tohle vlákno mě nějak dovedlo k retrospekci vlastního postupu :o)
MikiGray
Příspěvky: 3
Registrován: 14 zář 2022 18:08

Re: vyber PCP

Příspěvek od MikiGray » 14 zář 2022 18:20

Dobry den,
Rozhoduji se mezi PCP Evanix Rex Fa 5,5 a Altaros M24 5,5, a přikláním se k M24. Co myslíte?
VASVA
Příspěvky: 18
Registrován: 12 zář 2022 08:25

Re: vyber PCP

Příspěvek od VASVA » 14 zář 2022 21:41

Díky "cannis" i "David" za obsáhlou odpověď.

Vybranou mám WEIHRAUCH HW 100 T LAMINATED právě pro její nastavitelnou pažbu a úchop. Víše zmíněné AA i CZ jsem měl taky ve výběru, ale pořád se mi nejvíce "líbí" HWT LAM. U ní mi navíc sedí snížený zásobník, přebíjení atd. HFT bych chtěl zkusit naplno, ale střílí u nás celá rodina, takže na plinking bude určitě využívaná hojně. Pokud bych vzal v úvahu AA S510 ult. Sport., tak jsem finančně na stejně ceně jako HW T LAM a ta nemá zásobník :/
Určitě je fajn do začátku pořídit něco z bazaru, ale nikde na HW T LAM nemůžu narazit. V životě jsem se naučil pořídit věci raději rovnou ve vyšší třídě, než nižší a po čase řešit jejich prodej a stejně kupování té vyšší.
Air Arms S400F + Aeron + Optisan CP 10x32P
Uživatelský avatar
cannis
Příspěvky: 2001
Registrován: 12 bře 2012 12:28
Bydliště: 49.1547706N, 16.8744911E

Re: vyber PCP

Příspěvek od cannis » 15 zář 2022 07:37

Byl jsi rozhodnutý i kdyby ti tady napsali x jiných návrhů :D . Tahle polemika byla zbytečná. Omlouvám se za chybu s lícnicí, kterou má verze laminate k dispozici. Ale ještě si pořeš jednoranný podavač, pokud ji kupuješ opravdu na Hft. Přečti si pravidla o bezpečnosti, zásobík musí být vyndaný mezi stanovišti. Nebo se podívej do startovních listin a zjistíš, že většina používá jednoranky
Ev2 MkIV + Vortex Viper HS LR 2.5-10x32 FFP XLR MOA
Teď už se můžu vymlouvat maximálně na špatnou serii diabolek
https://img33.rajce.idnes.cz/d3301/18/1 ... .jpg?ver=0
VASVA
Příspěvky: 18
Registrován: 12 zář 2022 08:25

Re: vyber PCP

Příspěvek od VASVA » 15 zář 2022 08:26

Moc děkuji za názory a rady všech. Co jsem napsal není pohrdání Vašim časem ani zkušenostmi, MOC si jich vážím, ale ano, byl jsem rozhodnutý už dávno. Můj dotaz ze kterého se rozjela debata byl jen na délku hlavně u HW 100 T LAM, která mi ve výběru vyšla jako nejlepší univerzál pro mé využití.
Pravidla HFT studuji, ve výběru zbraně a pravidlech ležím už dva měsíce a hltám každé slovo, takže o jednorané vložce a bezpečnosti vím, ale jak jsem psal, jednoranka by mi nesplňovala ten "komfort" pro plinking apod. viz. výše.
Air Arms S400F + Aeron + Optisan CP 10x32P
Dav1d
Příspěvky: 118
Registrován: 30 pro 2017 12:30

Re: vyber PCP

Příspěvek od Dav1d » 15 zář 2022 11:59

Jestli u vás střílí celá rodina, rozhodně je lepší mít více zbraní, než jednu. Postavit kostky cukry na 30 m , dát sadu sklopek, nebo jen rozestavit na skály šišky v lomu a pustit k tomu 2 děti s puškami je úplně jiný level ohledně zábavy, než do toho picat po jednom.

Obecně udržet děti u střílení chce trochu vynalézavosti a zázemí. S manželkami to nebývá jiné.

AA Ult. Sporter zásobník má. AA na rozdíl od HW při vyšší teplotě nezrychluje a tedy ani nezrychlí nad zákonný limit (proti HW tedy jedna výhoda a ušetření si nepříjemného překvapení při závodě). A nevím jak máš velké děti, ale HW 100 T s téměř 4 kg hmotnosti pro ně bude problém. S optikou, tlumičem a případně bipodem bude mít ještě o kilo víc. Pro tebe na povinné položky v HFT dobré, ale děti a možná i manželka se s ní budou prát. To je riziko sdílených zbraní. Můj kluk má 10 let a teprve teď začíná na stoj či klek svou CZ 200 tak nějak zvládat udržet, ale rozhodně je to pro něj boj a nemá ty pozice rád. On váží 36 kg, puška s puškohledem lehce přes 3 kg, to je jako kdyby moje puška vážila cca. 8 kg a víc. To nechceš.

Základní modely od AA (410, 510) jsou co se týče hmotnosti pro děti a ženy výrazně lepší. Starší AA 510 bez shrouded barrel možná pro tento účel dokonce vhodnější, než nový. AA 410/400 má tuhou pružinu (děti s ní při natahování bojují), takže pro děti spíš AA510 nebo CZ 200 - ta je kvůli kratší pažbě pro děti a minimálnímu odporu klidčky při natahování k nezaplacení. Jinak se budeš mořit s posunováním puškohledu na doraz a bude tě štvát, jak se k němu přes pažbu natahují a s puškou se perou.

Stavitelná lícnice u společné zbraně - spíš pro zlost (oč víc bude vyhovovat nastavení tobě, o to méně všem ostatním).

Ale tuhle hračku si evidentně pořizuješ ty, tak si to přiznej a pak si ji užij :o)

Proč se učit s Toyotou, když si člověk může koupit rovnou Mercedes s pak šilhat už jen po Maserati, protože špatnou puškou případné nedostatečné úspěchy rozhodně nebudou.

Ohledně délky hlavně jsi odpověď dostal :o) Kolik do toho investuješ s ohledem na kvalitní optiku (pokud chceš závodit, dětem bude jedno s čím střílí a jak trefují/netrefují - hlavně budou chtít srandu), a na potřebné zázemí, to je tvoje věc :o)

Vybírej pravou rukou a ať ti zbraň/zbraně slouží ke spokojenosti.
VaTar
Příspěvky: 11
Registrován: 03 pro 2021 12:39

Re: vyber PCP

Příspěvek od VaTar » 15 zář 2022 21:47

2VASVA Potvrzuji DAV1Dovo prohlášení o HW100 ohledně změny rychlosti v závislosti na teplotě a zároveň přidávám poznatek ohledně zkrutu také v závislosti na teplotě. HFT střílím necelé dva roky s HW 100. Mám T s jednodílnou montáží. V závislosti na teplotě ( každých 10; stupňů je znát) musím nastavit rychlost, ne o moc, ale rozdíl při 20 st Celsia a a 30ti dělá 7 metrů/ sec. V létě na Mořině jsem nastavil ráno na Zeru pro jistotu 233 a na konci závodu jsem měl ( moje kontrola) 243. Rozdíl teplot cca 18st - je tam jen skála, tak ta teplota vyleze nahoru dost rapidně.Nástřel na 30ti metrech se mi posunul o 0,7 DOTu vzhůru coz nebylo jen změnou rychlostí, ale tím zkrutem daným konstrukcí HW. Je to trochu laborovani, ale věřím že to nakonec vychytam. Nevím jak ostatní co mají HW100, výše uvedené je jen moje osobní s mým kusem. Konzistenci mám cca 1,5m/s , v zimě trošku horší. V HFT to nemá vliv, jedná se o milimetry na 30ti metrech, větší rozptyl udělají diabolky, na ty je hodně HW cíťa.

Jinak je to luxusní VzPu,. S originálním tlumičem slyšíš jen mechanismus spoustě a úderníku a pak zásah do sklopky. 14ti raný zásobník ( mám 4 :lol: ) je na plinkink k nezaplacení. Naplniš je předem a pak jen střílíš a střílíš a střílíš.... A oběd chladne a žena nadává :D

Za mne je to super VzPu, ale každý má rád něco jiného.

V.
. 177
Dav1d
Příspěvky: 118
Registrován: 30 pro 2017 12:30

Re: vyber PCP

Příspěvek od Dav1d » 15 zář 2022 22:23

JJ, už několikrát jsem byl svědkem, kdy HW 100 na závodech při přeměření svého majitele nemile překvapila, i když tento neduh znal. Ono stačí si chvíli nevšimnout, že se posunulo sluníčko, a 10 stupňů rozdílu teplot jako když najdeš...

Ano, u nás v Újezdu se před sluncem neschováš. Proto taky neděláme závody v létě :roll:

Konzistence u AA bez reglu? Od nejmenovaného "kolegy z fóra" si půjčím jeho údaje z tohoto léta u běžně zaužívaných AA, s NETŘÍDĚNÝMI JSB. Na netříděné diabolky super. Moje u AA410 byly prakticky totožné, ale nedaří se mi je teď dohledat. Dohledal jsem jen celou kartuši, když jsem zkoušel, co dělají extrémní hodnoty u jednoho naplnění, ale to bylo 140 ran a tak člověk normálně nestřílí.

HFT500
------
Shot count: 20
Low: 234
Hi: 240
Avg: 237
STD Dev: 1.9
Spread: 6.0

AA400
-----
Shot count: 20
Low: 229
Hi: 238
Avg: 234
STD Dev: 2.3
Spread: 9.0

Moje CZ 200 s reglem, s tříděnými JSB (první rána byla nejrychlejší - 242, pak dvě měly 241 a ke konci kleslo na 239, 238). Na terči na 30 metrech nic nepoznáš...

Shot count: 50
Low: 238
Hi: 242
Avg: 240
STD Dev: 0.8
Spread: 4.0

Rychlosti drží, teplota na ně u AA prakticky nemá vliv, u CZ jen mírný. A když člověk střílí s váhově netříděnými diabolkami, tak lepší konzistenci získá jen těžko (s čímkoliv). Takže je to jen o tom, jestli chci kupovat značku, hračku, nebo přesnou pušku za rozumné peníze. :P
ranovak
Příspěvky: 905
Registrován: 15 lis 2013 19:23

Re: vyber PCP

Příspěvek od ranovak » 16 zář 2022 08:34

To jsou zase kecy o HW100...

Máme doma 2 ks HW100 a ani jeden z nich nemění nástřel nebo rychlost změnou teploty.

U HW100 býval problémy s mazivem kolem úderníku. Tuhá hustá vazelína. V teple zřejmě povolí a v zimně (při teplotách pod 0°C) hodně ztuhne. Pak výkon klesal klidně o 10-20 m/s. Stačí pušku rozebrat a vyazelínu vytřít.
U novějších kousků už tento problém není.

A teplotou se kroutí úplně všechny vzduchovky, i ten slavnej LG300 nebo Steyr LG110. Je nutné mít plovoucí hlaveň. U HW100 stačí vyndat o-kroužek z předních brejlí.
Uživatelský avatar
xpetrx
Příspěvky: 661
Registrován: 20 dub 2013 15:24
Bydliště: Svitavy- Lány

Re: vyber PCP

Příspěvek od xpetrx » 16 zář 2022 16:07

Stačí se podívat čím střílí letošní Mistr Evropy v HFT.
Air Arms EV2 MK4 / Optisan CP 10x32P mil-MH10x
Slavie 620, Slavie 630
Je lepší to blbě dělat, než o tom chytře kecat.
Dav1d
Příspěvky: 118
Registrován: 30 pro 2017 12:30

Re: vyber PCP

Příspěvek od Dav1d » 16 zář 2022 17:20

Ranovak:
Kecy... Tak hlavně že víš, v čem ten problém je... :D
Fórum je zpravidla od toho, aby si lidi pokecali.
VaTar
Příspěvky: 11
Registrován: 03 pro 2021 12:39

Re: vyber PCP

Příspěvek od VaTar » 16 zář 2022 18:15

Vždyť říkám že HW 100;je super puška :) JJ to jasně ukázal. Teplota na ME nekolísala nijak výrazně tak i moje HW bylo ok. Co jsem netrefil byla moje chyba :roll: HW v tom bylo nevinně.

2ranovak - o- kroužek z brýlí snad vyndal každý a vyčištění od vazelíny je v návodu od Kubajze popsané do detailu. Stejně se kroutí.

V každém případě je HW100 super!
. 177
Odpovědět