vomz

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

leodubek
Příspěvky: 36
Registrován: 27 črc 2007 14:29

vomz

Příspěvek od leodubek » 19 lis 2012 19:29

Dotaz: Koupil jsem malorážku s optikou VOMZ 3-9x44 a je trochu ujeté téčko do leva a dolů. Je to možné nějak doladit na střed? Jinak je nastřelená ale blbě to vypadá. Děkuji.


Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: vomz

Příspěvek od Kubajzz » 19 lis 2012 22:43

Jestli je nastřelená a přitom je to téčko viditelně vlevo dole, tak to znamená, že je něco křivé.
Hlaveň, montáž, rybina, optika - nehodící se škrtněte... :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Re: vomz

Příspěvek od milius » 19 lis 2012 23:19

Jestli jsou to ty starší optiky pro myslivce,tak ty osnovy byly lepený a někdy i křivě.Je osnova do krajů nebo jen v poli ?
Narazit na špatný kus se stane.... ,ale je to určité procento blížící se pravděpodobnosti......
leodubek
Příspěvky: 36
Registrován: 27 črc 2007 14:29

Re: vomz

Příspěvek od leodubek » 20 lis 2012 08:56

Právě o to jde, vlevo je v kraji a vpravo chybí a při zvětšení je to až moc výrazné, ptotože téčko se také zvětšuje.
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Re: vomz

Příspěvek od milius » 20 lis 2012 10:37

Podle mě to nebude leptaný na čočku,takže zbývá to,že je to lepený na sklo a je to šejdrem přilepený nebo je to stržený mechanickým otřesem,byť to nástřel drží.Každopádně s tim nic neuděláš.
Narazit na špatný kus se stane.... ,ale je to určité procento blížící se pravděpodobnosti......
leodubek
Příspěvky: 36
Registrován: 27 črc 2007 14:29

Re: vomz

Příspěvek od leodubek » 20 lis 2012 14:01

Děkuji za rady, ještě zkusím řádně prověřit montáž a celé upevnění jak píše Kubajzz a uvidíme třeba lépe. Děkuji.
Uživatelský avatar
pussylala
Příspěvky: 1429
Registrován: 31 srp 2007 23:54
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Re: vomz

Příspěvek od pussylala » 20 lis 2012 19:36

Nevím jakou má hodnotu ta optika, nepídil jsem se po tom, ale existují servisy na optiky. Alexxxus nechával nějakou optiku opravovat.
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: vomz

Příspěvek od Alexxxus » 20 lis 2012 21:06

Optiku seřídí a opraví v http://www.aa.cz/geom/ jsou hodně ale opravdu hodně dobrý.
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Re: vomz

Příspěvek od milius » 20 lis 2012 23:33

To vypadá jako moooc šikovný podnik.Uměli by změnit paralaxu z 50m na 10 u optiky za cca 50 tisíc?
Narazit na špatný kus se stane.... ,ale je to určité procento blížící se pravděpodobnosti......
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: vomz

Příspěvek od Queeg 512 » 21 lis 2012 01:07

Ta možnost přeštelování pevné paralaxy v tomto podniku mě taky zajímá (zatím vím jen že oficiální servis Nikon to neumí ani na Nikonu). Někde jsem pak četl, že před nějakou dobou ještě v GEOM neuměli plnit dusíkem. Platí to pořád a je to u přeštelování paralaxy podstatné?
armex
Příspěvky: 74
Registrován: 26 říj 2010 18:29
Bydliště: Praha 9

Re: vomz

Příspěvek od armex » 30 lis 2012 09:11

Dám to sem-třeba to někomu pomůže...:-)Mám stálý nedostatek malých puškohledů :-)a někdo sem dal fotky Rifle scope Pilad P3,5x20 po kterém jsem zatoužil...A teď to začalo-před časem jsem zaznamenal,že je tu oficiální zastoupení VOMZ a to pane Ličkem(snad jsem to nezmastil) který v inzerci sliboval výborné ceny-začala komunikace s ním a krutý-ceny příšerné a při snaze se domluvit na rozumnější ceně,jinak to budu řešit individualním dovozem,reagoval opravdu zajímavě:-)
Zkrátím to-prostě jsem to dovezl soukromě ,za příjemnou cenu a to mi do košíku ještě spadlo jedno noční vidění:-) a jsem opravdu spokojený...
Alexander Ivanov
Příspěvky: 84
Registrován: 08 říj 2007 17:51
Bydliště: Nove Zamky Slovensko

Re: vomz

Příspěvek od Alexander Ivanov » 01 pro 2012 00:12

Zdravim. Tak takuto optiku mam na Sa 58 a som snou spokojny.
Kupoval som ju od Zoja Lickova .V tej dobe asi 5000 Sk a samozrejme dobierku.
Od vtedy sa cena moc nezmenila.161,70 Eur.169,97 USD.2600-3000 Rub.
Za dobre veci treba si priplatit.ObrázekJe to jeden z mala vyrobkou ktori sa vyvaza do Ciny a nie naopak. :D
mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: vomz

Příspěvek od mari » 04 pro 2012 22:52

Dnes jsem se stal snad stastnym majitelem, nove optiky. Jedna se o celkem nezvyklou znacku pro nase zemepisne sirky. Ikdyz se tato znacka zde tu a tam objevi, je optika spise vojenske koncepce a ne special pro strelbu z vetrovek.
Jedna se puskohled VOMZ Pilad 10×42 F s osnovou FFT.
Puskohled byl vyprodukován v maticce Rusi ve meste Vologda. I tam znaji HFT a tento puskohled byl navrzen zvlaste pro pouzivani na vetrovkach. Z toho asi i ten vyplyvajici nazev osnovy FFT.
Tubus je jednodílný, palcovy ze slitiny hliniku. Dle me není eloxovan, ale nese upravu vypalovacím lakem. Optika je celoskleněná, zda je ci neni potazena anireflexnimi vrstvami nevim, nikde jsem se to nedocetl. Predpokladam, a i pohledem lze usuzovat, ze sklo je nejak osetreno.
Soustava je plnena suchym inertem, tudiz zadne roseni, respektive v Rusku zadna namraza.
Mechanika je bezvadna. Boxtest jsem provedl na rastru na 50 metru, kdy byl puskohled upnut do sveraku, abych zamezil dalším chybam. Opsal jsem čtverec 10×10 cm, kazda z jeho stran odpovídala stejnemu poctu kliku (22). Pote, jsem korekci pootočil o několik otacek a provedl test znovu. Opet se stejnym vysledkem. Klik odpovídá cca 4,5 mm na 50 metru. Nevim, zda to je rusky zamer, vzhledem k vyuziti a obvykle razi vetrovek, ci nahoda. Klik je kratky, ale citelny s hlasitym cvaknutim. Na kliknuti je potreba vynaložit celkem velkou silu, není to zadny maslovy krok, je ale jisty a citelny. Mechanika proste vyborna.
Pote jsem bodem zamiril na tecku na padesati metrech a zkousel menit dioptrickou korekci, az do krajnich poloh. Kriz se z tecky nepohnul. To same jsem provedl s korekci paralaxy. Zde jsem se snazil mit hlavu stále na stejnem miste. Ani při zmene korekce paralaxy se kriz nepohnul.

Paralaxa je na tomto puskohledu resena opravdu nezvykle. Je to klasicka SF, ale když uchopite kominek, kterym se pootaci zjistite, ze toto jste asi v ruce ještě nemeli. Paralaxa ma krok stejne, jako když klikate posuv krize. Zadna plynula korekce, pouze jasny a citelny krok.
Paralaxu lze korigovat od 10 metru do nekonecna. Kroky jsou vyjádřeny priblizne exponenciální funkci. Ze zacatku krok odpovídá méně nez metru. Ke konci rektifikace jednotlivý krok vyjadřuje desitky metru.
Obraz je ostry, jasny, bez chromaticke aberace. Okraje jsou mirne rozostrene, ale opravdu jen kraje a mirne. Ja alespoň striím stredem skla, takze kraje me moc nezajímají. Pokud člověk nehleda vylozene rozmazane kraje, tak videt nejsou. S několika lidmi jsme se shodli, ze obraz je lepsi nez u Delty 4-16.
Kriz je kapitola sama pro sebe. Je to kombinace krize z POSP a Half-mildotu. Kriz je velmi jemny. Za dobrych světelných podminek, zadny problem. V podvečer na tmavých cilech jiz znacne zatezuje oci. To same se stava při mireni na vzdalenosti kratsi nez 10 m (paralaxa 22m).
Pouziti při HFT
Tento puskohled k tomu primo svadi. Při nastaveni paralaxy na 22 metru lze dle ostrosti obrazu celkem pohodlne rozeznavat vzdalenosti. Jak jsem jiz ale psal, při velmi malych ( pod 10 m ) vzdálenostech je citelnost krize mensi. Při ostatních vzdálenostech, obvyklych při HFT, je kriz i obraz v poradku. Je zde znat velky rozdil v ostrosti obrazu napr. mezi 30 a 40 metry.
Dokud byl puskohled upnuty ve sveraku, vyzkoušel jsem na ruzne vzdalenosti chybu paralaxy při nastaveni na 22 metru. Nejvetsi posun, a to asi 8mm, byl na nejdelsi (41m) a nejkratší (7m) vzdalenosti. Tyto hodnoty jsou opravdu při krajnich polohách, kterych normalni clovek nedosahne ani při usnuti na licnici.

Dle me je to rozhodne podareny puskohled. Az cas ale ukaze jeho vhodnost na HFT. Vnejsi zpracovani je typicky ruske. Pripomina mi to jeden muj 30 let stary rusky dalekohled. Nehledejte nejaky libivy moderni design. Je to proste ucelove, jednoduše vyrobene a tim je i pekny.
A cena? Vzhledem ke kvalite bych cekal cenu nekde kolem deseti tisíc. Napr Hawk Sidewinder by se vedle nej urcite stydel a to stoji nepomerne k tomuto. Není to ani 10, ani 5, ale pouze 4900, ovšem rublu. Tedy cca 3000 Kč.
První test v realu probehne tuto sobotu na zimni sklopce, takze podam ještě nejake info.
Přílohy
kriz.jpg
04122012220.jpg
Na QBecku
vomz.jpg
vomz.jpg (3.31 KiB) Zobrazeno 4116 x
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: vomz

Příspěvek od Alexxxus » 06 pro 2012 05:13

Na tu optiku jsem zvědavej.
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
Blue_L
Příspěvky: 2742
Registrován: 18 pro 2009 12:16
Bydliště: West Slovakia

Re: vomz

Příspěvek od Blue_L » 08 dub 2013 20:15

Uz sa konal ten test pilada?
Weihrauch HW100S .177 + Discovery VT-Z 4-16x50 FFP
KalibrGun Cricket WST .22 + Hawke Sidewinder 30 Tactical 6.5-20x42
Taipan Veteran std .22 + Element Helix 6-24x50 SFP
Powered by YONG HENG compressor
Odpovědět