volny pohyb se zbrani

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
JIP
Příspěvky: 3
Registrován: 01 črc 2009 09:31
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
Kontaktovat uživatele:

volný pohyb se zbraní

Příspěvek od JIP » 01 črc 2009 10:53

Plánuji získat ZP sk. E a poté u sebe zbraň stále a to hlavně, abych ji měl pod kontrolou a jednou nemusel řešit problém typu, že přijdu domů, kde bych měl zamčenou zbraň v šuplíku a našel bych tam ozbrojeného vetřelce v nejhorším případě (mou vlastní zbraní). Zbraň bych samozřejmě nenosil viditelně jak požaduje zákon.
Zajímalo by mne jak je to s volným pohybem se zbraní během dne a jaký je například správný postup v těchto případech:

1) Pošta či banka, kde jsou na dveřích nalepené samolepky a kromě přeškrlé cigarety a zmrzliny je tam přeškrklá i pistole. Mohu tam správně vůbec vstoupit?

2) Ambasády, firmy s přísnými pravidly jako tiskárny platebních karet a cenných papírů a jiná místa s bezpečnostními rámy.
Výslovný zákaz nošení zbraní + zmíněné bezpečnostní rámy. Musí být možnost nechat zbraň u ochranky či v trezoru? Mám nárok nějak ověřit zda jsou držitelé ZP?

3) Zábavy a společenské akce kde probíhá zběžná kontrola spíše proto, aby lidé dovnitř nedonášeli vlastní občerstvení a ochranka, je v běžném životě třeba dobrovolný hasič, bez ZP a bezpečné místo pro odložení zbraně neexistuje. Má právo mi neumožnit vstup na akci kvůli legálně držené zbrani?


derringer
Příspěvky: 435
Registrován: 04 pro 2007 20:53

Příspěvek od derringer » 01 črc 2009 11:01

1. tam chtějí abys zbraň nepoužíval nebo chodíš na poštu bez mobilu?

2.některé soudy jsou vybavany možností nechat tam zbraň v úschově jiné ne

3. přečti si zákon -
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 3
Registrován: 01 črc 2009 09:31
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
Kontaktovat uživatele:

volný pohyb se zbraní se sk. E

Příspěvek od JIP » 01 črc 2009 12:14

2derringer:
Ad1) Díky za uspokojivou odpověď.

Ad2) Jak taková možnost úschovy vypadá. Je to trezor do kterého dám zbraň sám, nebo ji musím svěřit do rukou (ne)zodpovědné osoby příp. mám nějakou legislativní páku jak zjistit, že osoba má ZP, abych neporušil zákon. Předpokládám, že vyjmutí zásobníku (střeliva) a jeho nechání-si-u-sebe nic neřeší.
Co když tedy možnost úschovy neexistuje? Je to nějak ošetřeno?

Ad3) Zákon teď nemám po ruce, ale mám pocit, že na zbraň na společenské akce potřebuji povolení příslušného policejního útvaru. Zprvu jsem to tedy pochopil mylně, tedy jakože budu pořadatel. Pokud chci tedy jen například někoho vyzvednout a u vchodu stojí "laická" ochranka, je zbraň (byť zcela legální) překážkou mého volného pohybu dovnitř. Musím tedy i jako návštěvník, či náhodný kolemjdoucí (projíždějící) přes město kde se třeba koná nějaký festival, pokaždé žádat příslušný policejní útvar o povolení?
Slim

Příspěvek od Slim » 01 črc 2009 23:22

3) Zákon hovoří jasně...
§ 60
Držení a nošení zbraní pri zvláštních príležitostech
Osoba, která se úcastní verejných shromáždení, slavností, sportovních podniku nebo
lidových zábav, muže na techto akcích nosit zbran, pouze

a) drží-li zbran k provozování zábavné strelby v komercních nebo obdobných strelnicích,
b) podílí-li se se souhlasem poradatele na zabezpecení akce, jejíž soucástí je strelba,
c) zabezpecuje-li úkoly podle zvláštního právního predpisu,10) nebo
d) pokud je to nezbytné k ochrane života, zdraví nebo majetku, a nošení zbrane povolí útvar
policie príslušný podle místa konání akce.
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaS » 02 črc 2009 09:35

Pokud mám vydáno povolení k nošení zbraně kat.B od PČR Brno město (moje bydliště), znamená to, že můžu nosit zbraň k ochraně života, zdraví a majetku na všech shromážděních, konaných v místě mého bydliště, tedy na území Brna-města ???
Slim

Příspěvek od Slim » 02 črc 2009 12:39

Tak jednoduše to nevidím. Povolení k nošení od Policie v tomto případě musí být přímo na konkrétní společenskou akci/veřejné shromáždění...
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radgost » 08 črc 2009 20:36

Zajímalo by mě zda při běžné, např. silniční kontrole PČR musím hlásit, že mám u sebe zbraň.
Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 325
Registrován: 01 led 2008 23:01
Bydliště: Plzen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od admix » 08 črc 2009 22:21

Nemusis, nic jim do toho neni. Pokud mas ale pouzdro, u kteryho hrozi, ze by si toho policajt vsimnul, tak je na uvaze kazdeho, jestli ho predem upozorni, ze ma u sebe zbran a ze saha do zadni kapsy pro penezenku s doklady. Pokud mas doklady v kasliku a nevylejzas z auta, neni duvod neco rikat
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Příspěvek od dykmore » 14 črc 2009 01:15

nedávno jsem jel v autě, glock mě tlačil do zadnice, tak jsem ho hodil na sedadlo spolujezdce a jedu dál. Co čert nechtěl, stavěli mě policajti, já celý nervózní, protože řídím teprv pár měsíců, policajt už byl skoro u auta a já si teprve všimnul toho glocku... No v poslední chvíli jsem na něho hodil batoh, ale bylo to tak tak :lol:
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 14 črc 2009 09:29

2 dykmore

Mám opaskový pouzdro a bouchačka mě taky tlačí, proto jí zatím strkám do kastlíku. (což vůbec není ideální)

Na sedačku jsem jí dával dřív, ale jednou jsem prudce zabrzdil a pak jí honil po autě. Navíc tam je vidět z venčí když zastavíš třeba na křižovatce. A ještě hůř - v Praze na světlech se už párkrát stalo, že někdo přiběhne k autu, otevře dveře a sebere ti tašku na sedadle spolujezdce.
Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 96
Registrován: 25 čer 2006 22:28
Bydliště: střed Moravy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Missak » 15 črc 2009 21:47

našel jsem si pouzdro a polohu, že mě G v autě netlačí (pokud jej nemám na špatném místě). jelikož z auta několikrát denně vystupuju, nemá pro mě cenu zbraň vydělávat. ale pokud jedu někam dál, naučil jsem se dát pistoli mezi sedačku a páku na výškový posun sedadla (jezdím ve Fábii, pro upřesnění). tím pádem ji mám pod kontrolou a vždy po ruce, i když po levé. z pouzdra u pasu bych ji tahal daleko hůře. jen na ni nesmím zapomenout při vystupování (což se nedá, jelikož se o ni zachytím) či silniční kontrole (aby se příslušníci zbytečně nelekli :) ).
Odpovědět