Vojenstvi - SA58 nebo M16? 7,62x39 X 5,56 NATO?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 25 led 2009 18:54

open píše:Alf.
.223 má výkonový faktor cca 160.
7,62 dtto cca 280.
To je tak zásadní rozdíl, že chování zbraní musí být odlišné. V poslední
době jsou na závodech vidět asi dvě 858 tac. s upravenýma pružinama a dalšími věcmi. Střelivo 7,62 nalaborováno někde na faktor cca 180. Tady už chvání zbraně je srovnatelné s .223. Ale to už si asi atké zaregistroval.
Myslíš ty 7.62x39 laborovaný Tiborem koulema do tokareva? Ano..., ale opět jsme u hmotnosti střely....


kozejk
Příspěvky: 22
Registrován: 03 bře 2006 12:33

Příspěvek od kozejk » 25 led 2009 18:56

Souhlas s tebou,s tím oknem a dávkami,možná to vyznělo tak jak to podáváš,ale myslel jsem krátké dávky v rychlém sledu.Jinak jsem činný deset let a když si přečteš můj první příspěvek,tam popisuji že i dnešní AČR opouští od kropení dávkama.
Co se týká přebíjení,pokud jde o krytí a např. ústupu máš svoje číslo,tým,družstvo a vše se děje na povel,jeden kreje druhý jde,to stejný dělá druhý nebo třetí tým,pak je minimální možnost že budou všichni z týmu nebo dvojek na ráz přebíjet,ale to zacházíme někam,co se slovy popsat prostě nedá a vždy to bude jen teorie na papíru.Jinak palebný průměr českého vojáka je 120 nábojů a je opravdu úsměvné že donedávna byla v rámci střeleb aplikovaná střelba dávkami :lol:
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 25 led 2009 19:03

Childeater píše: 1)
je u prdele, jestli je střela těžká nebo lehká, záleží na její energii (tedy na hmotnosti a RYCHLOSTI).
A to máš vyčteno z brožury, nebo vlastní zkušenost?

Já jsem totiž vlastní zkušeností zjistil, že lehčí a rychlejší střela způsobuje menší zdvih ústí hlavně než těžší a pomalejší. O kopanci dozadu se nebavím, ten není na rychlý opakování výstřelu zas tak moc důležitej...
golfkiller
Příspěvky: 2737
Registrován: 05 bře 2006 18:31
Bydliště: Žatec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od golfkiller » 25 led 2009 19:14

kozejk: jj když se při drilech člověk zařere tak je bez nábojů co by dup :lol:
Na světě připadá jedna zbraň na každého dvanáctého člověka, otázkou je... Jak ozbrojit těch jedenáct ostatních?

[img]http://www.my-smileys.de/smileys3/axis-li-kill.gif[/img]
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Childeater » 25 led 2009 19:36

Alfonss píše:
Childeater píše: 1)
je u prdele, jestli je střela těžká nebo lehká, záleží na její energii (tedy na hmotnosti a RYCHLOSTI).
A to máš vyčteno z brožury, nebo vlastní zkušenost?

Já jsem totiž vlastní zkušeností zjistil, že lehčí a rychlejší střela způsobuje menší zdvih ústí hlavně než těžší a pomalejší. O kopanci dozadu se nebavím, ten není na rychlý opakování výstřelu zas tak moc důležitej...
Nečtu brožury.
Myslel jsem že víš, že zpětný ráz vzniká působením na dno nábojnice. Tečka.
Z toho vyplývá, že zdvih ústí neurčuje hmotnost střely, ale tvar pažby. Zpětný ráz je jenom jeden, nejsou dva, kdy by jeden zdvihal ústí a druhý tlačil do ramene. Kdybys měl pažbu zalomenou negativně, tak nebude zbraň ústí zdvihat, ale srážet.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 25 led 2009 19:42

Myslel jsem že o tom, že různý laborace mají různý vliv na chování zbraně a průběh zpětnýho rázu při střelbě, něco málo víš.

Ale jak vidno jsi teoretik bez praktických zkušeností.... Holt nejlepší ráže pro armádní účely je ta, kterou jsi schopen skolit prase divoké z posedu.....
open
Příspěvky: 195
Registrován: 13 pro 2008 10:17

Příspěvek od open » 25 led 2009 20:42

Childeater:- zdvih ústí neurčuje hmotnost střely, ale tvar pažby.
-prosímtě a proč se tolik blbců zabývá vyvíjením účinných kompenzátorů
zdvihu? Proč neřeší jen pažby a brzdy?
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Childeater » 25 led 2009 20:49

To Alfonss:
I kdepak, já netvrdím co je dobrý nebo špatný, jenom polemizuju.

Tak z jinýho soudku. Zkusil jsi někdy střílet subsonicy 9mm Luger? Takový ty s těžkou a pomalou střelou? Když jsi takovej praktik?

To open:
Inu proto, že díky anatomii člověka nikdy nebude pažba v takový ose, abys klopný efekt zcela eliminoval. To bys musel umět mířit ramenem.

Proto ty kompenzátory. Nechápu, proč by je vyvíjeli blbci.
pan.luger

Příspěvek od pan.luger » 25 led 2009 20:51

4 Alf

Koukám že víš vždy a cokoli nejlépe, a hlavně to máš podloženo vlastním praktickým zjištěním. No a o tom, že 223 má více plynů, tak to máš určitě z vlastní zkušenosti, nebo od někoho kdo 223 krmil fazolovou polívkou a zelím?? Nebudu do tebe rýpat, a tak jen ke střelbě dávkou o které je v poslední době řeč bych uvedl, že zdvih hlavně, který limituje u některých zbraní (sa58) její udržení v cíli není tak zásadně spojený se zpětným rázem. Resp. s jeho velikostí, nýbrž opravdu jen s kinematikou soustavy zbraň a střelcovo tělo. Inline pažba= nižší zdvih ústí, více lomená pažda = vyšší zdvih ústí. Nezapomeň ani na reaktivní složku zpětného rázu, tj. nejen hmotnost střely v poměru k hmotnosti zbraně, nýbrž i objem vývrtu hlavně, průměr ústí, a úsťový tlak. čím vyšší úsťový tlak, tím vyšší reaktivní složka zpětného řázu. Lomení pažby, a úsťové zařízení, které má eliminovat zdvih ústí, je tím HLAVNÍM co ovlivňuje zdvih ústí, zpětný ráz z jeho dvou složek pak určuje, jak veliké bude, a nikoli zda bude.
PS Saiga 223 kudva jedna kopala v 223 subjektivně víc než 58, ale bude to tím, že u 58 mám o 3 cm výše zasazenou pažbu do ramene, tj o 3 cm narovnanou.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 25 led 2009 20:57

Hmmm...já mám na 58čce pažbu taky in-line a to doslova, mám asi nejúčinnější komp kterej se dá sehnat a oproti Saize ve 223 je to stále divokej kůň....
Ale někdo je prostě přesvědčen o svojí pravdě......
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4321
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 25 led 2009 21:05

To- open
Nechci ti to vymlouvat,ovšem kompenzátor řeší malinko něco jiného než přímo zdvih.Zdvih vyjádřeny podle fyzikálních zákonů je u zbraně podstatný rozdíl rovin a to roviny ve které působí síla výstřelu vzad a roviny ve které klade rameno odpor tedy působí vpřed.3ím větší je mezi nimi rozdíl tím větší je kroutící moment a tedy zdvih.
Tím pádem by mohl kompenzátor řešit minimálně dvě věci,a to upouštět plyn v protisměru zdvihu a nebo v protisměru zpětného rázu,obě cesty by v důsledku vedly ke stabilizaci zbraně.ATD.
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4321
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 25 led 2009 21:06

To-Alfonss jen komp to 100% nevyřeší. :wink:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
pan.luger

Příspěvek od pan.luger » 25 led 2009 21:08

4 Alf

Ano, něco co má faktor 160 a něco co 280 opravdu bude cestovat víc nebo méně, ale zdvih ústí je o něčem jiným. Saiga s vz.43 by cestovala jistě více než inline 58 a o ttom to je, ne velikost ráže, ale tvar pažby osa hlavně a střelcovo tělo určuje zdvih. A ještě i boční odchylku, protože co si budeme povídat není to malorážka, tak, že tě otáčí kolem těžiště za paravé rameno, a dále probýbá u klíční kosti, případně v páteři.
PS 58 bez úprav mi běhala muška po stojatý osmičce, s narovnanou mi běhá po skloněný v úhlu 45 st vpravo - jsem pravák a podařilo se zkráti její délku na polovinu, to je na 100 metrů pod 1 metr.
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Childeater » 25 led 2009 21:14

To luger:

kdybys šel do detailu, vypadla by z toho ještě jedna zajímavá věc. Člověk při střelbě je vlastně rovina ukotvená v nejnižším bodě (stojí na zemi). Na horní část roviny (střílející puška v rameni) působí síla, která způsobuje krátký posun roviny směrem vzad a tím i její odklonění od původní osy. Krásně vidno, když amatér vypálí z kulovnice vestoje a zakloněný dozadu. Díky tomu se zvedá osa pušky také, ačkoli inline pažba.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 25 led 2009 21:14

Ale proč tady teda řešíme porovnání nábojů vz.43 a .223 a proč někdo tvrdí že mezi nimi není rozdíl z hlediska chování zbraně? O čem že se to tady celou dobu bavíme? Aelspoň já srovnávám neustále 223 a 7,62 z hlediska chování při výstřelu....

58 je starej krám, já to říkám pořád :wink:
Odpovědět