Vojenska vzduchovka vz.47

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Vojenská vzduchovka vz.47

Příspěvek od kb » 21 kvě 2022 14:32

Rozprával som sa dnes s jedným puškárom, ktorý je už bohužiaľ dôchodca a prax nevykonáva a ten mi povedal, že odvŕtavanie olova zo zapchatej hlavne by sa malo robiť súčasne s jej zahrievaním, aby olovo zmäklo. Propánbutánovým horákom sa má zahriať asi 10 cm úsek hlavne a ten opatrne odvŕtavať. Teplota by mala byť nižšia ako 180°C (čo je teplota čierniacej lázne za tepla), pri ktorej by sa hlaveň ani černenie ešte nemali poškodiť. Prípravok na vŕtanie by mal byť vrták s priemerom 2mm navarený na tyčke o priemere 3-3,5mm.
Problém vidím v odhade tej správnej teploty, nerád by som hlaveň zničil. Nemá niekto nejaký lepší nápad, resp. osobnú skúsenosť?
P.S. hlaveň je upchatá v dĺže 30 cm, viď. môj predchádzajúci príspevok.


TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Vojenská vzduchovka vz.47

Příspěvek od kb » 27 kvě 2022 11:16

Zdravím,
dávam sem návod, ako uvoľniť brokmi upchatú hlaveň na vzduchovke vz. 47. Možno niekomu pomôže. Ja som týmto spôsobom odstránil z jednej hlavne 85 brokov (netuším, kto spáchal toto zverstvo).
Použil som závitovú tyč s priemerom 4mm. Obyčajnú, nie tvrdenú, aby sa nepoškodil vývrt. Vyrobil som si dva vrtáky - jeden so špicatým koncom a jeden s plochým koncom. Na konci som vybrúsil 1mm hrubým kotúčom drážku cca 1,5cm dlhú - viď. foto. Vŕtal som ručne, skľučovadlo na obrázku je použité iba ako rukoväť. Najprv som špicatým vrtákom vytvoril v olove nábeh, do ktorého som následne zavŕtal plochý vrták, ktorým som brok aj vytiahol. Vysledoval som, že na vŕtanie špicatým vrtákom je potrebných 30 pootočení á 120° na vŕtanie plochým 20 pootočení. Toto je dôležité, aby sa špicatým vrtákom nenačal aj ďaľší brok a aby bolo zavŕtanie plochého vrtáku dostatočne dlhé, inak sa brok pri vyťahovaní uvoľní. Pri vŕtaní treba tlačiť dosť veľkou silou do materiálu. Po každom 2-3 broku som do hlavne strekol trochu oleja (BRUNOX). Brok treba vyťahovať opatrne a umožniť mu v hlavni rotáciu, inak sa uvoľní.
Tip na záver : z jednej 1m tyče som si urobil dva vrtáky - 60-centimetrový a 40-centimetrový. Kratší som používal na odstránenie prvých brokov, dlhší pri posledných. Hlaveň bola upchatá do 21cm od ústia.
Přílohy
P5264111.jpg
P5264099.jpg
P5264101.jpg
P5264114.jpg
Naposledy upravil(a) kb dne 27 kvě 2022 11:29, celkem upraveno 1 x.
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
VARU
Příspěvky: 1
Registrován: 18 led 2024 10:52

Re: Vojenská vzduchovka vz.47

Příspěvek od VARU » 18 led 2024 12:34

Já mám značení NB 50 Zbrojovka Brno, vč. 003
Aleš
Příspěvky: 1
Registrován: 21 led 2024 21:33

Re: Vojenská vzduchovka vz.47

Příspěvek od Aleš » 21 led 2024 22:11

Prosím o radu, dával jsem novou pružinu do vzduchovky vz.47, nevím co se pokazilo ale při nátahu nejde vrátit páka dopředu zasekne se a vrátit jde pouze přidržením a zmáčknutím spouště, kdybych jí nepřidržel silou by udeřila do vzduchovky. Nefunguje tedy neutrál. Vše jsem zopakoval několikrát, nevím kde je možná chyba. Poradí mi s tímto někdo? budu moc rád za reakci. Aleš
Odpovědět