Vojenska vzduchovka vz.47

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
CUSTOS
Příspěvky: 52
Registrován: 15 říj 2013 18:28
Bydliště: RpR

Re: Vojenská vzduchovka vz.47

Příspěvek od CUSTOS » 02 pro 2018 15:46



Artefix
Příspěvky: 31
Registrován: 02 čer 2014 08:57

Re: Vojenská vzduchovka vz.47

Příspěvek od Artefix » 19 led 2019 18:13

Dobrý večer, :)
malá hádanka...
střílel jsem na ocelový plát ze vzdálenosti 5 metrů, na zem dopadaly tenké plíšky, okraje roztrhané.
Šuplerou jsem přeměřil tlouštku plíšků, 1,2 - 1,3 mm.
Jakou rychlostí letěl brok no.10 ? :mrgreen:
Chrono nemám, nevyužil bych to.
Někde na fóru to bylo o tom popsané ale už nevím kde....
Matrix44
Příspěvky: 10
Registrován: 07 črc 2014 17:14

Re: Vojenská vzduchovka vz.47

Příspěvek od Matrix44 » 22 čer 2019 21:06

Ahojte, viete mi niekto popísať polohy poistky na vzduchovke vz. 47. Myslím tým poloha vľavo - čo to robí, poloha v strede a poloha v pravo. Ďakujem
BEEM51
Příspěvky: 20
Registrován: 04 led 2007 21:33
Bydliště: Praha 9

Re: Vojenská vzduchovka vz.47

Příspěvek od BEEM51 » 22 čer 2019 21:47

Za mě ta rytá 47 je pěknej hnus. Ale někdo to tak má rád.
karell
Příspěvky: 198
Registrován: 01 pro 2013 18:16

Re: Vojenská vzduchovka vz.47

Příspěvek od karell » 23 čer 2019 14:04

Poloha pojistky vpravo-zajištěno,nelze natáhnout ani spustit,poloha nahoře-zajištěno,nelze natáhnout ani spustit,poloha vlevo-odjištěno lze natáhnout a spustit.Polohy pojistky jsou odvozené od manipulace s pojistkou na závěru pušky vz.24.Kdy vpravo zajištěno nelze pohybovat závěrem ani spustit,nahoře zajištěno závěrem lze pohybovat například vybíjení nebo vyjmutí závěru ale nelze spustit,vlevo odjištěno lze pohybovat závěrem a spustit.
Matrix44
Příspěvky: 10
Registrován: 07 črc 2014 17:14

Re: Vojenská vzduchovka vz.47

Příspěvek od Matrix44 » 24 čer 2019 18:55

@karell - ďakujem za vysvetlenie. Pekný deň.
Libor-TR
Příspěvky: 1
Registrován: 27 říj 2019 08:48

Re: Vojenská vzduchovka vz.47

Příspěvek od Libor-TR » 27 říj 2019 09:00

Dobrý den vespolek,

jsem čerstvě majitelem VZ47. Došel jsem k ní tak, že mi ji kamarád půjčil na střílení se synem a zjistil jsem, že proti lamačkám je to s opakovačkou úplně jiné potěšení.

Mám s ní však celkem problém s výkonem. Při porovnání s půjčenou je výrazně slabší. Pocitově možná nepatrně lehčí odpor při natahování, což vyřeším novou pružinou, ale vzduchovka je o tolik slabší, že nevěřím, že by to pružinou bylo. Při porovnání vzduchovek jsem zjistil, že moje netěsní. Když nafouknu hlaveň, tak je slyšet únik. Podezříval jsem těsnění na pístu. Při kontrole jsem zjistil, že sestava jehla/válec/píst těsní. Problém podle všeho je na přechodu hlavně/jehly - únik je do zásobníku na broky. Je možné, že jehla už někdo opravoval - je přiletovaná mosazí a přijde mi, že není úplně rovně, může to způsobit tento problém? Máte někdo obdobnou zkušenost? Jak jste řešili?

Půjčená vzduchovka při nafouknutí hlavně těsní 100%.
david91
Příspěvky: 1
Registrován: 06 led 2020 19:15

Re: Vojenská vzduchovka vz.47

Příspěvek od david91 » 06 led 2020 19:27

Ahojte,
mám rozobratú vz47 a chýba mi pružina označená na obrázku. Prosím k čomu slúži, a ako ju mozem nahradit?
Dakujem
Obrázek
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: Vojenská vzduchovka vz.47

Příspěvek od Igrlik » 30 led 2020 20:22

Prečo nevidím obrázok :?:
IronMaiden13
Příspěvky: 1
Registrován: 24 úno 2020 08:15

Re: Vojenská vzduchovka vz.47

Příspěvek od IronMaiden13 » 24 úno 2020 08:18

Dobry den, vcera jsem si splnil dlouholety sen a poridil si vzduchovku vz.47 v opravdu krasnem, zachovalem stavu. Nerad bych neco zanedbal a tak bych si rad precetl navod. Nemel by jste nekdo k dispozici v .pdf ten manual Opakovaci vzduchovka CZ a byl tak ochotny ho poslat treba na email ? Predem moc dekuji za odpovedi.
npk
Příspěvky: 10
Registrován: 22 úno 2020 01:28

Re: Vojenská vzduchovka vz.47

Příspěvek od npk » 27 úno 2020 21:16

karell píše:
23 čer 2019 14:04
Poloha pojistky vpravo-zajištěno,nelze natáhnout ani spustit,poloha nahoře-zajištěno,nelze natáhnout ani spustit,poloha vlevo-odjištěno lze natáhnout a spustit.Polohy pojistky jsou odvozené od manipulace s pojistkou na závěru pušky vz.24.Kdy vpravo zajištěno nelze pohybovat závěrem ani spustit,nahoře zajištěno závěrem lze pohybovat například vybíjení nebo vyjmutí závěru ale nelze spustit,vlevo odjištěno lze pohybovat závěrem a spustit.
Na mé vz.47 je pojistka stržena, takže jde střílet/natáhnout v každé pozici :(
Prý je to častá závada. Už jsem to tak podědil.
npk
Příspěvky: 10
Registrován: 22 úno 2020 01:28

Re: Vojenská vzduchovka vz.47

Příspěvek od npk » 27 úno 2020 21:25

Pokud má někdo archiv časopisu Střelecká revue, je tam o vzduchovkách ČZ malý seriál. Jedná se o:
Střelecká revue číslo 1 až 4/2000, ročník 32: Článek s názvem Vzduchovky ČZ, Rubrika Z historie
č. 1: Vzduchovka vz. 35
č. 2: Vzduchovka vz. 47
č. 3: Vzduchovka vz. 236
č. 4: Vzduchovky ČZ
je v archivu na http://www.streleckarevue.cz/kategorie. ... vzd_cz.pdf

Seriál pokračuje Střelecká revue číslo 5/2000, ročník 32: Článek s názvem Údržba vzduchovky

Je to zajímavé čtení. Některé díly mám, o zbytek jsem zažádal výpujčkou z technické knihovny před vánocemi. Zatím nic nepřišlo. Pak to sem můžu dát komplet.
npk
Příspěvky: 10
Registrován: 22 úno 2020 01:28

Vojenská vzduchovka vz.47 - mazání

Příspěvek od npk » 27 úno 2020 23:11

Přečetl jsem tuto diskuzi o vz. 47 a nevím, jestli jsem to pochopil správně.
Ve vz. 47 není klasické pryžové těsnění v pístu, ale kovový kroužek. Proto lze mazat píst a nedochází k dieselingu, resp. ke spálení pryžového těsnění?

Naše vz. 47 se roky rokoucí mazala olejem na šicí stroje způsobem "kde je nějaká škvíra, nebo dírka, tam se nastříká olej". Ani se nechci zamýšlet, jak to v té vzduchovce vypadá :)

Byla tady řeč o keramickém mazivu. Mám v garáži něco podobného na mechanicky zatěžované součástky. Mažu tím doma kde co.
Lusin Lub PZO 152 - Mazací pasta pro plastikářské formy
Bílé, měkké, plastické mazivo, vyrobené cíleně pro vysoká tlaková zatížení a kluzný pohyb. Zabraňuje tvorbě tribokoroze vzniklé třením. Mazivo se netahá do tvarů forem, má dlouhodobou mazací schopnost. Je netečné vůči povrchům plastů, umožňuje lakování, potisk a jiné povrchové úpravy včetně lepení.

https://spectrachemie.cz/produkty/lusin ... b-pzo-152/

nebo
RETECH Ceramic - Vysokoteplotní mazadlo na keramické bázi.

Vysoce kvalitní provedení produktu CERAMIC a absence kovových částic dělají tento produkt ideální k použití na mazání míst vystavených působení velmi vysoké teploty, tlaku nebo korozivního prostředí.

Určeno pro mazání velmi zatížených spojů (tlak, teplota).
Speciálně určeno pro mazání systémů ABS, šroubů výfukových potrubí, závitů kyslíkových čidel, lambda sond a všech ostatních.
- neobsahuje těžké kovy
- speciálně určené pro ABS brzdové systémy
- rozsah teplot -40°C až +1200°C
- zabraňuje oxidaci
- vynikající ochrana všech hliníkových částí

http://www.retech.com/cz/vyrobky/4/7

Jestli je vz. 47 čistě mechanická záležitost bez pryžových těsnění, byla by to možná volba. Nebo třeba Nanoprotech Gun
https://www.nanoprotech.cz/sprej/nanopr ... rotech75ml
kretý je na zbraně a doporučován i na vzduchovky. Nanoprpotech Gun bude asilepší, než ten olej na šicí stroje.

Bude to tady v diskuzi znít jako rouhání :)
Strelec45
Příspěvky: 291
Registrován: 12 úno 2016 18:22

Re: Vojenská vzduchovka vz.47

Příspěvek od Strelec45 » 29 úno 2020 09:26

Ano má pístní kroužek, taky jsem koukal j na píst se dvěma kroužky, ocelovými. Takže dieseling ji opravdu nevadí. Maže se dírkou na pouzdru válce, pár kapek stačí... Tady bych asi hi-tech technologii neřešil. Zdejší kolega Strix uvažoval o výrobě silikonového, nebo z jakého materiálu to dělá, pro tuto vzduchovku aby to líp těsnilo a mělo lepší výkon. Jestli o to byl zájem a vyrábí, nevím. Asi není problém se zeptat. Mazání bych pak směřoval k němu, ví co dělá. :wink:
Prach, píst, ... vzduch a bombičky ZATÍM ne.
martin169
Příspěvky: 1
Registrován: 31 led 2016 10:54

Re: Vojenská vzduchovka vz.47

Příspěvek od martin169 » 08 bře 2020 00:05

Mám vzduchovku vz.35 , bohužel válec,píst a pístní kroužek je nefukční. Je možné tyto díly někde koupit,nebo je někdo kdo se zabývá opravou ?
Odpovědět