Vliv vyduti hlavne na presnost strelby

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Topper Harley

Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Topper Harley » 03 říj 2005 14:48

Zdravím, máte někdo zkušenosti s přesností vydutých laufů? Já o tom dost slyšel a vím, že lidi se na takové hlavně většinou dívají skrz prsty, ale není to spíš jenom nějaká fáma či dílo lidové tvořivosti? Kde je pravda? Dá se to vůbec na terči poznat?


Smazaný uživatel 111

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 03 říj 2005 15:14

Měli jsme v klubu jednu vydutou pušku vz.54 s takovou hlavní neuděláš žadný soustřel :(

Balda
Fanda

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Fanda » 03 říj 2005 16:44

Topper Harley píše:Zdravím, máte někdo zkušenosti s přesností vydutých laufů? Já o tom dost slyšel a vím, že lidi se na takové hlavně většinou dívají skrz prsty, ale není to spíš jenom nějaká fáma či dílo lidové tvořivosti? Kde je pravda? Dá se to vůbec na terči poznat?
Malorážky s vydutými hlavněmi mají občas na střelnicích, kde se učí střílet začátečníci. Vydutí je následek npořádného zacházení a nesprávného používání zbraně. Příčinou jsou většinou nežádoucí předměty, které jsou v okamžiku výstřelu ve vývrtu hlavně: kousek hadříku, vaty, husté mazivo, sníh a jiné nečistoty.
Takový předmět je překážkou, která způsobí určité zpomalení střely; prachové plyny jdou ve stopách střely, narážejí na její dno, odrážejí se a vytvoří zpětnou vlnu. Současně ale hlavní část plynů pokračuje v pohybu směrem k ústí hlavně. Srážka dvou tlakových vln vytváří tak silný radiální tlak, že dojde k k překročení meze pružnosti hlavně a dojde k vydutí nebo i roztržení hlavně.
Malé vydutí hlavně uprostřed nebo v zadní části nemají velký vliv na přesnost střelby. Ale střílet na závodech s takovou puškou je riziko, protože může dojít k tomu, že střela "přeletí drážky"- a ztratí vedení. Puška s vydutím v přední části hlavně je pro přesnou sportovní střelbu zcela nepoužitelná.
Tyto řádky jsou citací z knihy "Sportovní střelba z pušky a pistole".

Já osobně bych si nechal dát novou hlaveň, pokud zbytek malorážky je výborný nebo aspoň dobrý. Nejistotu v přesnosti zásahů bych asi nevydržel.
Fanda
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 03 říj 2005 17:22

Ja osobne bych si koupil novou malorazku :-D
Kritik

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Kritik » 03 říj 2005 18:16

Fanda píše:
Topper Harley píše:Zdravím, máte někdo zkušenosti s přesností vydutých laufů? Já o tom dost slyšel a vím, že lidi se na takové hlavně většinou dívají skrz prsty, ale není to spíš jenom nějaká fáma či dílo lidové tvořivosti? Kde je pravda? Dá se to vůbec na terči poznat?
Malorážky s vydutými hlavněmi mají občas na střelnicích, kde se učí střílet začátečníci. Vydutí je následek npořádného zacházení a nesprávného používání zbraně. Příčinou jsou většinou nežádoucí předměty, které jsou v okamžiku výstřelu ve vývrtu hlavně: kousek hadříku, vaty, husté mazivo, sníh a jiné nečistoty.
Takový předmět je překážkou, která způsobí určité zpomalení střely; prachové plyny jdou ve stopách střely, narážejí na její dno, odrážejí se a vytvoří zpětnou vlnu. Současně ale hlavní část plynů pokračuje v pohybu směrem k ústí hlavně. Srážka dvou tlakových vln vytváří tak silný radiální tlak, že dojde k k překročení meze pružnosti hlavně a dojde k vydutí nebo i roztržení hlavně.
Malé vydutí hlavně uprostřed nebo v zadní části nemají velký vliv na přesnost střelby. Ale střílet na závodech s takovou puškou je riziko, protože může dojít k tomu, že střela "přeletí drážky"- a ztratí vedení. Puška s vydutím v přední části hlavně je pro přesnou sportovní střelbu zcela nepoužitelná.
Tyto řádky jsou citací z knihy "Sportovní střelba z pušky a pistole".

Já osobně bych si nechal dát novou hlaveň, pokud zbytek malorážky je výborný nebo aspoň dobrý. Nejistotu v přesnosti zásahů bych asi nevydržel.
Fanda
Může mi někdo ukázat fotku vyduté nebo roztržené hlavně na malorážkové pušce? Dokud jí neuvidím tak prostě neuvěřím že je to možné. Že by standardní náboj ráže .22 LR dokázal při tlaku řekněme 1400 Barů nafouknout hlaveň mi připadá jako bohapustý výmysl. Nic proti knize "Sportovní střelba z pušky a pistole" ale autor asi čerpal zkušenosti jen na zbraních sovětské výroby, či co. Je pravda že Margolinu může výstřel hávéčkem poslat do kopru, ale u moderních zbraní to prostě není možné. Netvrdím že musím mít pravdu, ale moje přesvědčení mi pouhé citace knih nevyvrátí.
Smazaný uživatel 111

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 03 říj 2005 18:44

Tak si počkej až budeš mít v náboji 22lr.(sypané Sell.Bell 500ks.)pouze zápalku a né prach! Střela ti uvízne v hlavni a pak ji zkus vyhnat druhou střelou(jako známej) a když se ti ta hlaven neutrhne tak se ti zaručeně vyduje :lol:
Balda
Dědek Plesnivák

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 03 říj 2005 19:12

Balda píše:Tak si počkej až budeš mít v náboji 22lr.(sypané Sell.Bell 500ks.)pouze zápalku a né prach! Střela ti uvízne v hlavni a pak ji zkus vyhnat druhou střelou(jako známej) a když se ti ta hlaven neutrhne tak se ti zaručeně vyduje :lol:
Balda
Tak moment, to mě taky docela zaujalo. Pokud je někdo tak retardovaný že nepozná že mu střela nevyšla z hlavně tak mu nepatří kvér do ruky. No a když to pozná tak při troše inteligence použije vytěrák a střelu vyrazí ven, což u malorážky není problém. Jinak bych se rád připojil k žádosti o fotku, protože historky o kamarádech, babičkách, prostitutkách a vlkodlacích snesou všechno. I já si totiž při pohledu na svého Marlina dokážu jen dost mlhavě představit jak mu ten ubohý tlak který vyvine ta Bellotka nafukuje stěnu z kvalitní oceli o síle 5 mm… Jo a ještě jsem se podíval na Buck Mark a tam už jsem se při té myšlence musel opravdu zasmát. Té pušce vz. 54 bych ovšem věřil.
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 03 říj 2005 20:07

Viděl jsem vydutou 456,a to je kus matroše.Zajímavé bylo že bez upozornění bych si toho nevšiml,ale bylo to tam :)
Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 03 říj 2005 20:22

SINCITYMAN píše:Viděl jsem vydutou 456,a to je kus matroše.Zajímavé bylo že bez upozornění bych si toho nevšiml,ale bylo to tam :)
A jakou máš ale jistotu že to nebyla jen boule která vznikla nedokonalou výrobou a nebyla tam odjakživa?
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 03 říj 2005 20:25

Kromně toho,že mi to řekl a ukázal puškař žádnou.....
Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 03 říj 2005 20:32

SINCITYMAN píše:Kromně toho,že mi to řekl a ukázal puškař žádnou.....
No a to je právě ono, aby to nebyla zase taková klasická „puškařská latina“… Mě taky jeden puškař tvrdil že při výstřelu ze samonabíjecí pistole vytahuje vytahovač nábojnici z komory a neustoupil do té doby než jsem se naštval a vytahovač vyndal. Pistole pochopitelně fungovala dál, jen holt nešel vytáhnout náboj při ručním zatažení za závěr… Můžu znát jméno toho puškaře?
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 03 říj 2005 22:46

Novotný z Prahy.Ohledně toho vytahovače je to u zbraní s dynamickým závěrem pravda,funguje to i bez něj. U zbraní s uzamčením ne vždy:-)Vyzkoušeno na Frommer Stop.
Smazaný uživatel 111

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 03 říj 2005 22:55

Dědek Plesnivák píše:
Balda píše:Tak si počkej až budeš mít v náboji 22lr.(sypané Sell.Bell 500ks.)pouze zápalku a né prach! Střela ti uvízne v hlavni a pak ji zkus vyhnat druhou střelou(jako známej) a když se ti ta hlaven neutrhne tak se ti zaručeně vyduje :lol:
Balda
Tak moment, to mě taky docela zaujalo. Pokud je někdo tak retardovaný že nepozná že mu střela nevyšla z hlavně tak mu nepatří kvér do ruky. No a když to pozná tak při troše inteligence použije vytěrák a střelu vyrazí ven, což u malorážky není problém. Jinak bych se rád připojil k žádosti o fotku, protože historky o kamarádech, babičkách, prostitutkách a vlkodlacích snesou všechno. I já si totiž při pohledu na svého Marlina dokážu jen dost mlhavě představit jak mu ten ubohý tlak který vyvine ta Bellotka nafukuje stěnu z kvalitní oceli o síle 5 mm… Jo a ještě jsem se podíval na Buck Mark a tam už jsem se při té myšlence musel opravdu zasmát. Té pušce vz. 54 bych ovšem věřil.
On i ja sme si toho všimli ale vytěrák sebou neměl tak se rozhodl že tu strelu vyžene tou další - nestalo se nic - ale 456 do měsíce prodal protože už s ní nikdy neudělal takovy sou střel jako dřív
Fanda

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Fanda » 03 říj 2005 23:13

Topper Harley píše:Zdravím, máte někdo zkušenosti s přesností vydutých laufů? Já o tom dost slyšel a vím, že lidi se na takové hlavně většinou dívají skrz prsty, ale není to spíš jenom nějaká fáma či dílo lidové tvořivosti? Kde je pravda? Dá se to vůbec na terči poznat?

Kdo to chce opravdu vědět, ať si zavolá do zkušebny zbraní a tam se určitě doví jaká je skutečnost.
Fanda
Fanda

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Fanda » 03 říj 2005 23:41

Fanda píše:
Topper Harley píše:Zdravím, máte někdo zkušenosti s přesností vydutých laufů? Já o tom dost slyšel a vím, že lidi se na takové hlavně většinou dívají skrz prsty, ale není to spíš jenom nějaká fáma či dílo lidové tvořivosti? Kde je pravda? Dá se to vůbec na terči poznat?

Kdo to chce opravdu vědět, ať si zavolá do zkušebny zbraní a tam se určitě doví jaká je skutečnost.
Fanda

Tady ,jen pro zajímavost, jedna rozštípnutá hlaveň Sako.
Fanda

http://www.bpcr.net/site_photos/Sako-KA-BOOM/index.htm
Odpovědět